Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

joi, 31. octombrie 2013, 15:48

Adevarat sau povesti ...?

salut
in urma unor discutii avute cu altii pescari am aflat ca:
1-somni mari,in perioada de reproducere si nu numai ,alunga somnii mici si le ocupa cotloanele, ?(daca este asa poate cineva da niste detalii despre acestea? :zambet: )
2-somni isi schimba de la an la an cotlonul?( cred ca pe rau da deoarece se schimba locurile aproape in fiecare an)
3-este adevarat ca cotloanele cu namol pe fund sunt cotloane nelocuite?(asta am auzit-o de unu ce pescuieste cu mana)
4-pe rau,somnul sta doar in locuri cu apa adanca,unde balteste apa si nu este namol?(in apa adanca stiu ca stau dar nu stiu daca prefera sau nu , namolul)
Adevarat sau fals?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 31. octombrie 2013, 16:29

[.....]
4-pe rau,somnul sta doar in locuri cu apa adanca,unde balteste apa si nu este namol?(in apa adanca stiu ca stau dar nu stiu daca prefera sau nu , namolul)
Adevarat sau fals?


nu stiu pe unde o sta somnul dar majoritatea somnilor prinsi de mine i-am luat din curent ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 31. octombrie 2013, 16:34

[.....]
4-pe rau,somnul sta doar in locuri cu apa adanca,unde balteste apa si nu este namol?(in apa adanca stiu ca stau dar nu stiu daca prefera sau nu , namolul)
Adevarat sau fals?


nu stiu pe unde o sta somnul dar majoritatea somnilor prinsi de mine i-am luat din curent ...


Vroiam sa scriu si io ceva asemanator cu ce-o scris Anem si anume ca d.p.d.v. al pescarului nu prea conteaza unde stau, conteaza unde merg sa manance. :)
In rest n-as crede ca poti face reguli de genul acestora, cred ca mai degraba sunt niste speculatii... apropo de namol unii ziceau ca somnii care STAU in namol sunt mai inchisi la culoare decat cei care stau in alte zone... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 31. octombrie 2013, 17:30

Personal nu pot raspunde acestor intrebari.
As vrea si eu sa stiu daca cel ce pescuieste cu mana se duce dupa somni in gropane cu mana goala, ii prinde de falca si-i scoate innot afara ? Daca ajunge sa faca asta realizam un reportaj de milioane. :apl:

5

joi, 31. octombrie 2013, 17:57

Personal nu pot raspunde acestor intrebari.
As vrea si eu sa stiu daca cel ce pescuieste cu mana se duce dupa somni in gropane cu mana goala, ii prinde de falca si-i scoate innot afara ? Daca ajunge sa faca asta realizam un reportaj de milioane. :apl:

da se baga sub apa si sta in jur de 2 minute (fara vrajeala) prinde somni mici de 2-6-10kg,pe cei marii ii scapa din mana
respectivul a fost vazut de un prieten cand a iesit de sub apa cu un clean intr-o mana,unul in slip si altul in gura :) (fara vrajeala)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 31. octombrie 2013, 18:02

As vrea si eu sa stiu daca cel ce pescuieste cu mana se duce dupa somni in gropane cu mana goala, ii prinde de falca si-i scoate innot afara ? Daca ajunge sa faca asta realizam un reportaj de milioane.
Pe linga mana goala se duce si in.... ciucureu gol :) :rizi: !! problema se agatau izmenele de crengi, iesirea devenea o mare problema :bucuros:
P.s pe Timis erau destui care prindeau cu mana...dar in apa plina de crengii intrau ....goi pusca :ochi: somnii stau doar, printre crengi.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 31. octombrie 2013, 18:04

Am avut un prieten D-zeu sa il ierte prindea pe Jiu mrene de 6kg ,clean,cap,imi spunea ca le mingiia pe burta apoi le apuca de branhi,deci credeti-ma ca nu va mint asta se intimpla prin anul 1994-96 cind se mai gasea peste. :gandesc: :pescuit: :pescuit:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »dinu55« (31. octombrie 2013, 18:12)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 31. octombrie 2013, 19:12

Pesti prinsi cu mana pe apa mica am vazut si eu. Eu ma refeream la somni. Mai ales ca se afirma ca stau numai pe anumite tipuri de substrat si voiam sa stiu la ce adancime a constatat pescarul cu mana absenta sau prezenta somnilor.
Cat despre capturarea a trei pesti dintr-o data, asta imi aduce aminte de povestea aia cu uriasii : "sapte dintr-o lovitura" parca zicea . Fara suparare, dar eu nu voi crede decat cand voi vedea.

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 31. octombrie 2013, 19:20

Salut,

acum 2-3 ani am avut un customer din USA, si el imi pomenea de asa cea, ca la ei e la moda sa organizeze "pescuit" la somn cu mana. Chiar zicea ca si el vrea sa se inscrie la asa aventura. Iei ai zic "noodling". Incercati la google, sunt o droaie de youtuburi cu asa ceva.
scuze pentru tastatura.
toate cele bune

10

joi, 31. octombrie 2013, 19:34

Mai ales ca se afirma ca stau numai pe anumite tipuri de substrat si voiam sa stiu la ce adancime a constatat pescarul cu mana absenta sau prezenta somnilor.
Cat despre capturarea a trei pesti dintr-o data, asta imi aduce aminte de povestea aia cu uriasii : "sapte dintr-o lovitura" parca zicea . Fara suparare, dar eu nu voi crede decat cand voi vedea.

Adancime de 2-3m, ,in mal,printre cioate,la radacinele copacilor, respectivul are locurile lui,spune ca nu poate prinde exemplare mai mari deoarece ii scapa/aluneca din mana,nu-i poate cuprinde.
(un prieten de al meu este consatean cu respectivul si mergeau amandoi pe malul tarnavii ,ce-l ce pescuia cu mana ii spunea unde a simtit somnii mari ,dupa cateva zile, celalalt mergea cu lanseta (cate 2-3nopti la stationar) si reusea sa prinda somn mare 15-23kg in acele locuri)
Cat despre capturarea a 3 pesti deodata(cleni) nici eu nu prea cred ,dar mi-a zis un prieten(care nu ma minte), care a fost de fata.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 31. octombrie 2013, 19:44

Cat despre capturarea a 3 pesti deodata(cleni) nici eu nu prea cred ,dar mi-a zis un prieten(care nu ma minte), care a fost de fata.

Daca a iesit cu trei pesti de sub apa nu inseamna ca i-a capturat deodata... :) .
Am auzit si eu relatari mai mult sau mai putin asemanatoare si teoretic cel putin, daca omul poate captura 3 pesti din 3 scufundari, ii poate captura si la o singura scufundare daca are rezistenta necesara.
Faptul ca-i tine intre timp in gura, chiloti, izmene etc. face parte din "farmecul" povestii... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

12

joi, 31. octombrie 2013, 19:57

Cat despre capturarea a 3 pesti deodata(cleni) nici eu nu prea cred ,dar mi-a zis un prieten(care nu ma minte), care a fost de fata.

Daca a iesit cu trei pesti de sub apa nu inseamna ca i-a capturat deodata... :) .
Am auzit si eu relatari mai mult sau mai putin asemanatoare si teoretic cel putin, daca omul poate captura 3 pesti din 3 scufundari, ii poate captura si la o singura scufundare daca are rezistenta necesara.
Faptul ca-i tine intre timp in gura, chiloti, izmene etc. face parte din "farmecul" povestii... :rizi: .

toti 3 pesti capturati dintr-o singura scufundare,daca am fost mintit va mint si eu :zambet:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 31. octombrie 2013, 22:52

@Labrie:

In USA nu sunt somni. Ce prind aia cu mana sunt catfish, mult mai scurti si fara nici o putere. Au numai capu mare si stau in gauri de-a lungul malului. In 1977, 1978, 1980 si 1981 mi-am petrecut verile in USA si am si pescuit. Pestii nu sunt aceeasi, deci vorbim discutii. :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 1. noiembrie 2013, 05:01

Scufundaci din astia am cunoscut si eu. Din povestiri.
Cica intra in Timis sub mal, in gropanele facute de curent unde se adaposteau pestii peste zi. Intrebind la cunoscuti care erau cele mai spectaculoase capturi, imi ziceau tot asa: pina in 10 kile. De ce nu si mai mare? :gandesc: Sau, de unde stiau ca pestele e mai mare sau nu? Eh, si atunci mi-au spus asa: deschideau bratele si daca pestele ere mai lung decit deschizatura mainilor, il lasau in pace, fiind prea periculos.
De obicei erau oameni nu prea inalti si grosi care faceau asta, pt simplul fapt ca altfel nu intra in gropile de sub mal.
O alta relatare:
"...odata, cica, au gasit o groapa ingusta dar adinca, care era plin de crapi. Stateau ca strugurii pe circhine, cu capul in mal. Ii prindea usor de coada si tragea finutz in afara, dupa care ii arunca pe mal. A scos doar atata pina ia ajuns mana complet in groapa, pe restul nu ia mai ajuns..."

Tudor, super idee cu reportajul! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 1. noiembrie 2013, 12:44

totul e cat se poate de real....si eu cand eram mai "sui"(prin anii 80)prindeam peste cu mana.Daca ai rabdare, ii culegi ca pe ciuperci,ii mangai usor pana ajungi la cap,stau incredibil de cuminti ,ca o pisica la mangaiat.Culmea e ca odata ce iei unul doi din gasca ceilalti nu se sperie(asta daca nu ii agiti tu din neatentie sau precipitare)...Sa vezi senzatie cand dai de cate unul si ti se lungesc mainile si nu ii dai de cap si in acelasi timp te lasa si aerul.....frumoase vremuri,frumoase amintiri....ehe

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 1. noiembrie 2013, 15:01

@Labrie:

In USA nu sunt somni. Ce prind aia cu mana sunt catfish, mult mai scurti si fara nici o putere. Au numai capu mare si stau in gauri de-a lungul malului. In 1977, 1978, 1980 si 1981 mi-am petrecut verile in USA si am si pescuit. Pestii nu sunt aceeasi, deci vorbim discutii. :rizi:
Mersi Tudor pentru lamurire. Dupa discutia cu tipul si 2-3 videouri eram convins ca e varianta americana a somnului european. Nu ie de ales, trebuie sa verific personal cum stau lucrurile la americani :)
O zi buna!

17

miercuri, 30. martie 2016, 22:12

Dede l -a prins pe cel roze.:)))

http://www.republicain-lorrain.fr/editio…tz?preview=true
Voi ce credeti?
Eu unul de albinos am auzit, dar de roz?? :nunteleg: NU
:ochi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 31. martie 2016, 07:38

Poza e prelucrata cu photoshop. Pestele era galben spre portocaliu si i-au adaugat niste rosu. Dealtfel somnul nu s-a intalnit nici odata cu pescarul din poza. Lipseste si partea de sus a lansetei pescarului, sau poate acesta a vrut sa fotografieze doar cotorul. :rizi:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 31. martie 2016, 08:28

Eu unul de albinos am auzit, dar de roz?? NU

....o fi mancat prea multe oua rosi de pastele castolic :gandesc:
.....cum cine ???....somnul :limba:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 31. martie 2016, 20:43

totul e cat se poate de real....si eu cand eram mai "sui"(prin anii 80)prindeam peste cu mana.Daca ai rabdare, ii culegi ca pe ciuperci,ii mangai usor pana ajungi la cap,stau incredibil de cuminti ,ca o pisica la mangaiat.Culmea e ca odata ce iei unul doi din gasca ceilalti nu se sperie(asta daca nu ii agiti tu din neatentie sau precipitare)...Sa vezi senzatie cand dai de cate unul si ti se lungesc mainile si nu ii dai de cap si in acelasi timp te lasa si aerul.....frumoase vremuri,frumoase amintiri....ehe

Frumos spus! Am invatat sa prind peste cu mana din copilarie si chiar si acum cam o data pe an vara "ma salbaticesc" si merg sa prind clean, caras si mreana vanata pe raul Vedea. Cine a prins peste cu mana stie ca pentru cleni trebuie skills :zambet: