Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 28. octombrie 2013, 07:16

Cloncul, sunet, vibraţii sau ambele?

Ce atrage somnul când bateţi cu cloncul, sunetul, vibraţiile sau ambele? Mai am o nelămurire, cum se propagă vibraţiile în apă, se poate controla direcţia de propagare a acestora?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 28. octombrie 2013, 08:23

cum se propagă vibraţiile în apă,
asa...Sunetul se propagă în valuri

un val de sunet este o vibrație care se misca prin materie. Se întinde în toate direcțiile (cred că de cădere o pietricică într-o baltă de apă și uitam la valuri se face).




Undele de sunet se propaga înainte și înapoi
P.s.... diretia undelor si al sunetului...... nu-l vei putea controla........niciodata :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 28. octombrie 2013, 11:54

Dacă vibraţiile se propagă în formă de pâlnie atunci se pot direcţiona, dar nu ştiu dacă nu se propagă în toate direcţiile. Oare ce percepe somnul, vibraţiile sau sunetul sau combinaţia dintre acestea?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 28. octombrie 2013, 12:20

Din punct de vedere tehnic, sunetul acela este tot o vibratie cu frecventa in domeniul audibilului uman care se propaga in apa sub forma de unde de presiune.
Ce vibratii simte somnul, intre ce frecvente si cat este de sensibil "receptorul" lui, asta numa` el stie... noi putem doar sa presupunem. :)
Daca sursa sunetului/vibratiei este directiva atunci da, pe directia corespunzatoare va fi perceputa mai bine... si da, ai dreptate cu "palnia".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 28. octombrie 2013, 14:30

se propaga in apa sub forma de unde de presiune
  • Sunetul provine din vibratii. Aceste vibrații creează unde sonore care se deplasează prin medii cum ar fi aer și apă înainte de a ajunge la urechile noastre.
  • Timpanele noastre vibreaza într-un mod similar cu sursa originală a vibrațiilor, permițându-ne să auzi multe sunete diferite.
  • Cainii pot auzi sunetul la o frecvență mai mare decat oameni, permițându-le să audă zgomote ce noi nu putem.
  • Sunetul este folosit de mai multe animale pentru a detecta pericolul, avertizându-i de posibile atacuri înainte ca acestea să se întâmple.
  • Viteza sunetului este de aproximativ 767 mile pe oră (km 1230 pe oră).
  • Atunci când se propaga prin.... APA..., sunetul se deplasează de patru ori mai rapid decat atunci cand se deplaseaza prin aer. :bucuros:
[list][/list]



efectul...... palniei...... intodeauna perpendicular pe suprafata apei :nunteleg:

:gandesc:

[list][/list]
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 30. octombrie 2013, 00:07

Cel mai mult atrage somnul mana cu care se bate cloncul si tipul de clonc.
Ai sa vezi: mana buna clonc prost, mana proasta clonc bun, si mana buna clonc bun efect la patrat adica la puterea a 2-a, ceea ce o sa gasesti la foarte putini dintre utilizatorii acestui forum din pacate. E o chestie care se invanta in mult timp, si nu se prea vinde la altii foarte usor.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 10. noiembrie 2013, 12:41

asta am zis si eu de 1000 de ori, dar mi-au sarit baietii in cap ca nu conteaza sunetele cloncului si perfectionarea continua, conteaza sa bati oricum si oriunde, zgomot sa fie, nu neaparat sunete de calitate.
faptul ca la giurgiu s-a dezvoltat o adevarata "scoala" de cloncari e considerat de un nene batran, chiar fff batran de aici ceva rau. adica aici suntem 100 de cloncari intr-o competitie frumoasa si permanenta, si dupa parerea lui nu e bine asa. e bine ca el care cica e autodidact stie el cum e treaba ca a auzit pe scara blocului in bucuresti cum se bate cloncul, si care vine de pe unde s-a nascut sa ne arate si sa ne dea lectii de cloncanit noua, ca sforasul e ilegal, bla bla bla..... el care s-a apucat de cativa ani de pescuit. hahahahaaaa

haideti sa va spun: l-am vazut pe personaj la giurgiu acum vreo doua luni, cred ca in jur de 7-8 sept pe la ora 2-3. era cu pneumatica si cu un client. cred ca el era, l-am recunoscut dupa fotografii. batea un vant de la vale de facea niste valuri de 1 m si care te tineau pe loc,dar omul nu se lasa si cloncanea de zor. noi ne intorceam mai toti de pe unde inoptasem ca nu mai era de stat, am ras de el la ponton de ne-am spart. le-am si povestit ce texte are omul.

ce i-ai zis nea eugene la clientul caruia i-ai luat banii stiind ca e o zi cu vant puternic si ca n-o sa iei decat accidental ceva? "nu a tras azi, domle, nu vrea sa manance". a? i-ai zis asa sau nu? i-ai zis ca pe val si vant nu se da la clonc? si ca habar n-ai de pescuit dar te dai ghid si iei banii oamenilor degeaba?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 10. noiembrie 2013, 12:53

ce i-ai zis nea eugene la clientul caruia i-ai luat banii stiind ca e o zi cu vant puternic si ca n-o sa iei decat accidental ceva? "nu a tras azi, domle, nu vrea sa manance". a? i-ai zis asa sau nu? i-ai zis ca pe val si vant nu se da la clonc? si ca habar n-ai de pescuit dar te dai ghid si iei banii oamenilor degeaba?

User-ul Eugen nu mai activeaza pe acest forum.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 10. noiembrie 2013, 12:59

User-ul Eugen nu mai activeaza pe acest forum.
Oare......eu cred ca citeste......totusi !!!si acu regreta cele intamplate :necajit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 10. noiembrie 2013, 13:00

pffff, ce bine!
sa speram ca s-a lasat si de meseria de ghid si ca nu mai prosteste incepatorii sa le ia banii degeaba.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 10. noiembrie 2013, 13:07

Citat de la »informer«
User-ul Eugen nu mai activeaza pe acest forum.
Oare......eu cred ca citeste......totusi !

Dane, eu am scris ca nu activeaza, nu ca nu citeste... :).
Oricine poate citi chiar fara sa aiba cont asa ca daca o face sau nu, habar n-am. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 10. noiembrie 2013, 13:17

Citat de la »informer«
User-ul Eugen nu mai activeaza pe acest forum.
Oare......eu cred ca citeste......totusi !

Dane, eu am scris ca nu activeaza, nu ca nu citeste... :).
Oricine poate citi chiar fara sa aiba cont asa ca daca o face sau nu, habar n-am. :nunteleg:
:zambet: pai de aia am zis sa-i scrie Bogdan !ca la vazut la Giurgiu si nu a rupt bilete , ce frumos se mai certau ei ! :) cancan :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare