Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 31. octombrie 2013, 14:23

Poate cineva sa explice care e treaba cu FCul? de ce inaintas din FC si nu mono normal? si cam cat de mare trebuie sa fie inaintasul?

Este foarte simplu: FC-ul este aproape invizibil IN APA din cauza proprietatilor optice ale materialului (coeficientului de refractie).
In plus, este mai rezistent la abraziune fata de mono-ul normal.
Cu cat este mai lung, cu atat mai bine... dar nu trebuie sa te deranjeze "innaditura" la lansare.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 31. octombrie 2013, 14:37

0,14 sau 0,16.
Un 0.16.....0.18.....ori cum, ai mare grija sa nu-l pisti ,si regleaza bine frana..mulinetei ,la textil, poti pune ca inaintas un mono normal, lungimea 1,5m sufiicent :gandesc:
P.s...doar daca dai printre pietre,inaintesul sa tina la abraziune ....tuf line :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 31. octombrie 2013, 19:59

Poate cineva sa explice care e treaba cu FCul? de ce inaintas din FC si nu mono normal? si cam cat de mare trebuie sa fie inaintasul?

Este foarte simplu: FC-ul este aproape invizibil IN APA din cauza proprietatilor optice ale materialului (coeficientului de refractie).
In plus, este mai rezistent la abraziune fata de mono-ul normal.
Cu cat este mai lung, cu atat mai bine... dar nu trebuie sa te deranjeze "innaditura" la lansare.

mai bine nici eu nu puteam s-o spun :zambet: :ochi:
as mai mentiona doar ca un FC de calitate si suficient de gros inlocuieste si struna la stiuca si ii pune si somnului probleme fara a intimida prea mult rapitorii mai timizi :pauza:
leader foarte lung am folosit si eu o perioada dar acum foarte rar il mai fac astfel incat nodul sa treaca prin inelele lansetei (numai cand e apa foarte limede si pestii foarte mofturosi ).
Pe langa invizibilitate si rezistenta la abraziune FC-ul mai are 2 calitati : e sinking si e mai rigid (mai putin eastic )
Problema cu FC-ul e ca e cam scump si astfel in locuri necunoscute sau bogate in agataturi uneori e mai indicat un mono mai grosut "FC coated"

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 01:19

Suntem in economia de piata.
STATISTICILE ne omoara.
Sa fiu al dracu,! pe apa limpede (limpede bine) daca am textil nu musca , il vad se apropie si nici macar, parca simte ceva, si o coteste.
Daca pun monofilament, (eu folosesc numai STROFT, nu fac reclama dar dupa vreo 10 incercari la asta m-am oprit, nu ma inselat si am ramas fidel pana il prind cu adulteru, si dupa aia ca familist convins cred ca tot acolo ma intorc.)
Nu spun diametrele ca e in functie de situatie.
mg

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 16. noiembrie 2013, 05:59

Sa fiu al dracu,! pe apa limpede (limpede bine) daca am textil nu musca , il vad se apropie si nici macar, parca simte ceva, si o coteste.
nu e cuoarea!!!pentru ca cei caare pescuiesc....fly..folosesc ata mai groasa si prind( pastrav )care ,,,zic e mai pretentios decat ....cleanul.
Probabil ata, recuperata prin inele produce un zgomot care face cleanul ....suspicios :nunteleg:.... e doar o parere :)
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

26

miercuri, 12. martie 2014, 13:20

am destule partide de pescuit la clean ca sa pot trage o concluzie personala :
daca apa e limpede am pescuit atat cu fluoro cat si cu textil ( primul metru facut negru cu markeru permanent) si
nu mi s-a parut diferente ... in schimb rezultate bune sant daca ai k..ie sa dai unde sant sanse mari sa ramai fara naluci .

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 12. martie 2014, 13:37

... in schimb rezultate bune sant daca ai k..ie sa dai unde sant sanse mari sa ramai fara naluci .
...da Marius si asta presupune un fir cat mai rezistent , raportat la o grosime "decenta"
...personal , pescuiesc la clean cu PP de 8 lbs.
...specific , caut cleanul doar pe rauri.
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

28

joi, 13. martie 2014, 15:33

old_radu ai dreptate : "pe rauri " unde nu prea are timp sa inspecteze prea mult naluca..

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 12. octombrie 2014, 10:39

Zilele trecute pescuiam intr-o zona cu bradis foarte des unde avatul si cleanul isi faceau de cap dupa
pescuti.Dupa cum
am mai zis intr-un
alt topic,firul folosit
de mine e un textil
de la Savage de 0,
16 si FC Trabucco
0,33
saltwater.Cleanul
din zona unde
pescuiesc eu nu
prea are fite gen
grosime fir sau
naluci mari gen tw.Acum principala mea problema era ca naluca sa nu se agate in acea verdeata spurcata.Astfel am incercat rezolvarea cu un elastic mic introdus prin ochetul tw si tras
inapoi pe burta
voblerului pana la
ancora din spate pe
care am bagat-o pe
sub elastic" lipind-o" practic
de vobler.Acelasi lucru cu ancora de pe burta.Practic ambele ancore au un singur brat liber si acela indreptat spre spate ca sa poata trece peste buruiana.Nu pot pune poze de pe tel.motivul se incarca greu dar metoda a dat roade.Din cand in cand mai reasez ancorele dar rata agataturilor a scazut enorm,voblerul practic fugind pe patul de bradis.Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic.Ramane sa mai fac si in continuare teste dar pentru mine deja a confirmat.
Cred ca va merge sigur si la stiuca si precis curand va apare si pe la tv ca inovatie a vreunui campion :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 12. octombrie 2014, 10:48

@Diogene
Cred ca este eficient la scaderea agataturilor dar nu creste numarul ratarilor? (asa ar sugera orientarea bratului triplelor, daca am inteles eu bine montura).
Daca raspunsul este negativ, e "beton" :bravo: ... am sa incerc si eu cu proxima ocazie.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 12. octombrie 2014, 11:19

Am prins clean pe popper si s-a agatat chiar bine.Cred ca la atac ancorele ies destul de usor de sub elastic,asta a fost impresia mea.Nu l-am testat decat la o partida dar a functionat.Atacul a venit de jos din plaur pestele fiind agatat pe ancora de pe burta.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 12. octombrie 2014, 12:50

Nu pot pune poze de pe tel.motivul se incarca greu dar metoda a dat roade.

Ne-am bucura totusi si de citeva poze, sau o schita macar. Deasemenea si de ceva detalii despre elastic, cam cit de tare trebuie sa tina ancorele lipite de vobler?

Ideea e super, mai ales daca rateurile nu devin prea numeroase. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 12. octombrie 2014, 13:37

Eu am folosit un elastic alb luat de la un alt vobler care atunci cand l-am cumparat avea ancorele prinse in cutie cu el.E genul ala care-l pui pe gura unui borcan.Apoi bagat prin ochetul din fata,facut bucla si pe sub burta agatat ancora din spate de un spinn,celalalte doua ramanand lipite pe burta.La fel si cu ancora din fata care se baga pe sub elastic iar un spinn ramane in aceeasi directie ca la cea din coada.Zilele urmatoare cred ca voi putea pune si o poza mai exacta.
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 12. octombrie 2014, 13:52

Am facut poza pe alt vobler sa se vada mai bine.
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 12. octombrie 2014, 18:53

La ancora din spate asa trebuia sa arate,dar na,graba.Scuze,am modificat acum.Sper sa fie cu folos la cine va incerca.
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 14. octombrie 2014, 21:16

Aiastai o chestie NOUA. Nu are montura asta un numar mare de rateuri!??
Eu zic ca pestele trebuie sa izbeasca destul de tare ca sa se agate.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 14. octombrie 2014, 22:26

E o modalitate de a pescui intr-o zona cu bradis unde practic nu poti recupera voblerul fara sa-l agheti de la prima tura de
manivela.Adica nu
te uiti la zona aia si
desi vezi atacuri
pleci mai departe
pentru ca nu ai
variante.Eu zic ca e
un castig chiar
daca ai si rateuri.Pescuitul nu inseamna doar poze cu pesti,mai r facut si din emotia unui atac care da pe langa sau pesti care scapa dupa cateva momente de drill.Aici nu vorbim de problema unor rateuri dese ci de optiunea de a putea pescui intr-o zona inaccrsibila cu alta ocazie.Chiar daca capturile sunt putine,tot e ceva.1>0,nu? :ochi:
Ps:vorbim de tw nu de alte voblere.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 14. octombrie 2014, 22:41

AVETI PERFECTA DREPTATE. Eu am o problema ca imi place sa fiu extrem de eficient de obicei.
Permiteti-mi o intrebare: frumusetea aia de clean in ce zona a fost agatat?

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

39

miercuri, 15. octombrie 2014, 02:37

Pe Olt,aproape de Sibiu.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 15. octombrie 2014, 05:50

E o modalitate de a pescui intr-o zona cu bradis unde practic nu poti recupera voblerul fara sa-l agheti de la prima tura de
manivela.Adica nu
te uiti la zona aia si
desi vezi atacuri
pleci mai departe
pentru ca nu ai
variante.Eu zic ca e
un castig chiar
daca ai si rateuri.Pescuitul nu inseamna doar poze cu pesti,mai r facut si din emotia unui atac care da pe langa sau pesti care scapa dupa cateva momente de drill.Aici nu vorbim de problema unor rateuri dese ci de optiunea de a putea pescui intr-o zona inaccrsibila cu alta ocazie.Chiar daca capturile sunt putine,tot e ceva.1>0,nu? :ochi:
Ps:vorbim de tw nu de alte voblere.


Rateuri am avut nenumarate si la Rapala de 13 cm ornata din fabrica cu 3 ancore, in apa libera!
Diogene are dreptate. Acolo unde se rapeste puternic, in zonele cu bradis, pestii se cam simt in siguranta si cind ataca, nu se joaca. Inchipuieti o stiuca de 1 kil cu ce pofta va inhala voblerul... in acel moment al "trasaturii", contra va face ca ancorele sa patrunda si metoda devine eficienta.
Diogene, super :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare