Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 27. octombrie 2013, 22:54

Clean - Fir textil?!

Se preteaza firul textil pe echipamentul UL? Daca da, ce recomandati? :noroc: :noroc:
Incepator in pescuitul somnului

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 28. octombrie 2013, 08:47

Eu am pescuit multa vreme cu Berkley FireLine de 4lb. fumuriu... mi s-a parut foarte OK.
De curand am trecut pe GigaFish de 0,07mm... pare OK dar inca e prea devreme sa ma exprim "hotarat". :)
Intotdeauna am avut si textil si mono la mine (pe tamburi diferiti si/sau mulinete diferite).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 28. octombrie 2013, 09:16

va rog spuneti-mi de pe ce sait ai achizitonat firul textil" giga fish" ?doresc sa-mi achizitionez si eu.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 28. octombrie 2013, 09:18

va rog spuneti-mi de pe ce sait ai achizitonat firul textil" giga fish" ?doresc sa-mi achizitionez si eu.

De aici: Angelschnüre
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 28. octombrie 2013, 09:20

Se preteaza firul textil pe echipamentul UL? Daca da, ce recomandati? :noroc: :noroc:

eu recomand firul textil de la p.p. ,are o rezistenta foarte buna (poate i-ti intra un peste mai mare)

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 28. octombrie 2013, 12:47

AM FOST ACUM IN TOAMNA TARGUL DIN BUCURESTI"AVENTURI ",UNDE LA UN STAND NE STIIND CE SA-MI CUMPAR ,S.832 SAU P.P. I-AM INTREBAT PE CEI CE VINDEAU ACESTE TEXTILE IAR EI MI-AU RECOMANDAT P.P., LUCRU CE MI-A FOST COMFIRMAT SI DE ALTI CUNOSCATORI AI SPININGULUI((SUNT FOARTE MULTUMIT DE ACESTA,IN CONTEXTUL IN CARE L-AM FORJAT LA MAXIMSI NU M-A DEZAMAGIT) :apl: .

7

luni, 28. octombrie 2013, 18:32

Eu am pescuit multa vreme cu Berkley FireLine de 4lb. fumuriu... mi s-a parut foarte OK.
De curand am trecut pe GigaFish de 0,07mm... pare OK dar inca e prea devreme sa ma exprim "hotarat". :)
Intotdeauna am avut si textil si mono la mine (pe tamburi diferiti si/sau mulinete diferite).


ala de 4lb chiar era foarte bun numai ca avea inconvenientul culorii
gigafishul asta de 0.08 eu il consider bun, dar deocamdata are doar un semisezon la pescuit
desii am pescuit la inceput cu textil la clean, am renuntat si pescuiesc exclusiv cu mono acest peste.

cristian, de ce urlii la noi?!!

8

luni, 28. octombrie 2013, 19:05

Se preteaza firul textil pe echipamentul UL? Daca da, ce recomandati? :noroc: :noroc:

eu recomand firul textil de la p.p. ,are o rezistenta foarte buna (poate i-ti intra un peste mai mare)


PP sub 15 nu este rotund, eu NU as recomanda... oricum la clean trebuie ceva de finete, dar un metru de fluorocarbon nu strica niciodata ...

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 28. octombrie 2013, 19:38

fluorocarbon pe direct, un 0,16
foarte bun

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 29. octombrie 2013, 15:16

cristian, de ce urlii la noi?!!

da de ce zici ca urlu ca nu o fac,eu pot doar sa va multumesc pentru sfaturi caci mai am multe de invatat :prieteni:

11

marți, 29. octombrie 2013, 15:39

cristian, de ce urlii la noi?!!

da de ce zici ca urlu ca nu o fac,eu pot doar sa va multumesc pentru sfaturi caci mai am multe de invatat :prieteni:


Ptr. ca scrii cu litere MARI si inseamna ca tipi la cineva ...
probabil nu era intentionat , o fi blocat Caps Lock ul :rizi: ...

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 29. octombrie 2013, 23:19

Pe apa limpede nu recomand DE LOC FIRUL TEXTIL chiar cu inaintas de flourocarbon. Dupa mine rata capturilor scade cu pana la 50%.

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 30. octombrie 2013, 15:01

Pe apa limpede nu recomand DE LOC FIRUL TEXTIL chiar cu inaintas de flourocarbon. Dupa mine rata capturilor scade cu pana la 50%.
ii pui inaintas mono.si nu-i chiar 50% dar afecteaza
:noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 30. octombrie 2013, 15:13

Pe apa limpede nu recomand DE LOC FIRUL TEXTIL
explica! te rog ....de ce? :nunteleg: :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

15

miercuri, 30. octombrie 2013, 15:15

Pe apa limpede nu recomand DE LOC FIRUL TEXTIL chiar cu inaintas de flourocarbon. Dupa mine rata capturilor scade cu pana la 50%.
ii pui inaintas mono.si nu-i chiar 50% dar afecteaza
:noroc:


Mono este mai bun( invizibil) decat fluoro, nu invers ? :gandesc:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 30. octombrie 2013, 15:32

Se preteaza firul textil pe echipamentul UL? Daca da, ce recomandati? :noroc: :noroc:

nu folosesc echipment UL iar la clean pescuiesc doar ocazional cand alti rapitori nu pun gura iar cleanul e activ insa:
- pescuiesc exclusiv cu fire textile si inaintas FC (exceptie iarna) si deci inclusiv la clean folosesc textil fara sa ma pot plange.
- daca pui textil pe UL ar fi indicat ca rezistenta lui sa nu o depaseasca pe cea a batului
- daca dai cu textil la clean indicat ar fi sa nu dai cu lansete rigide ci cu unele mai permisive ca sa ai mai putine rateuri.
E mult mai indicat sa te strecori nevazut de clean (= lanseuri lungi bine plasate in perfecta liniste) si sa joci bine naluca folosind textil si FC decat sa dai cu fineturi monofilament pescuind incorect sau facand taraboi .
Eu folosesc Spiderwire Stealth de 0,10 si FC Bass Pro XPS de 0,50

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 31. octombrie 2013, 13:29

Eu folosesc Spiderwire Stealth de 0,10 si FC Bass Pro XPS de 0,50
eu n-am pescuit niciodata cu F.C.dar astazi voi merge direct sa-mi achizitionez unul ,iar zilele trecute am prins niste cleni frumusei cu textil pe direct(dar daca voi folosii F.C. voi prinde probabil mai multi) mersi de ideie :prieteni:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 31. octombrie 2013, 13:41

Eu am doua lansete pentru clean (1 de rezerva mai mult)
Pe una am mono...si ma inteleg foarte bine cu el. Lanseta este fast iar mono ma "ajuta" cu rateurile.
Pe una am textil+ 1m de mono ca inaintas...si ma inteleg la fel de bine cu el. Lanseta e moderat-fast, iar textilul ma "ajuta" cu rateurile :).

Asa ca...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 31. octombrie 2013, 14:06

Eu pescuiesc la clean aprox.75% din timp cu textil subtire si inaintas FC.
Daca pestele ii "cu fitze" trec pe mono de 0,16 (de obicei) in special daca pescuiesc din barca (aprox. 90% din cazuri).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 31. octombrie 2013, 14:21

Am pus pe un tambur Berkley Trilene XL smooth casting de 0,14 sau 0,16... am si uitat deja :doarecapu: Pe al 2lea o sa incerc un textil... bazat pe experientele voastre.
Poate cineva sa explice care e treaba cu FCul? de ce inaintas din FC si nu mono normal? si cam cat de mare trebuie sa fie inaintasul?
Incepator in pescuitul somnului

Subiecte asemănătoare