Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Dorian R«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 24. octombrie 2013, 18:25

solutie pentru motoarele zgomotoase

Desi nu pot sa ma plang ca as avea un motor prea zgomotos, tot nu seamana cu Honda sau Yamaha, motoare foarte silentiaose. De aceea am tot cautat o solutie ca reduc zgomotul si sa incerc sa ma inteleg cu cei din barca fara sa reduc viteza. Am gasit o solutie rezonalbila, un material antifonic folosit la tuning auto pentru cabina. Este un material cauciucat, ce 2 mm grosime, autoadeziv si usor de modelat, made in Rusia. L-am gasit in targ la Vitan, costa 35 de lei o foaie 50x70, suficient pentru a antifona carcasa unui motor de 20 cp; rezista la temperaturi de pana la 80 grade.
Apreciez ca s-a redus zgomotul cu cca 30%, ideea este ca la blana sunt auzit si pot sa-l aud pe cel care sta pe bancheta de la prova, lucru imposibil pana acum. Cam asa arata produsul finit:


Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 25. octombrie 2013, 00:28

Desi nu pot sa ma plang ca as avea un motor prea zgomotos, tot nu seamana cu Honda sau Yamaha, motoare foarte silentiaose. De aceea am tot cautat o solutie ca reduc zgomotul si sa incerc sa ma inteleg cu cei din barca fara sa reduc viteza. Am gasit o solutie rezonalbila, un material antifonic folosit la tuning auto pentru cabina. Este un material cauciucat, ce 2 mm grosime, autoadeziv si usor de modelat, made in Rusia. L-am gasit in targ la Vitan, costa 35 de lei o foaie 50x70, suficient pentru a antifona carcasa unui motor de 20 cp; rezista la temperaturi de pana la 80 grade.
Apreciez ca s-a redus zgomotul cu cca 30%, ideea este ca la blana sunt auzit si pot sa-l aud pe cel care sta pe bancheta de la prova, lucru imposibil pana acum. Cam asa arata produsul finit:


ideie buna chiar ca ma sapaceste la cap Mercury 7,5 pe doua timpuri cred ca din 82 am sa fac si eu cind dau de material mersi pentru ideia

3

luni, 28. octombrie 2013, 18:45

@dorian
foarte buna ideea :bravo: :apl:

bc74abs

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 25. martie 2014

Locație: Onesti, Bacau

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 1. ianuarie 2016, 15:10

material folosit pt izolare fonica carcasa motor

salutare si La multi ani pe anul 2016.
Daca se poate sa ajutati un "om sarman" cu informatii despre materialul de isonorizare folosit la capacul motorului, pt. ca cel prezentat in topic mai sus nu mai apare. Precizez ca sunt din provincie si singura posibilitate este sa-l cumpar online.

Subiecte asemănătoare