Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 23. octombrie 2013, 18:08

Clean - combo UL

Cum in sezonul rece nu pescuiesc (stationar) m-am gandit sa abordez spinningul (in partide scurte) cu echipament UL la clean, biban... cu microvoblere, rotative mici etc.
Am cumparat lanseta Cormoran ULX Ultra Light Spin 2,10m/1-9gr (110gr) si acum sunt in cautarea unei mulinete.
Am primit diverse recomandari, in special pentru Ryobi Zauber 1000. M-am mai gandit la Daiwa Exceler s 1000, poate Shimano Exage, Seido 1000,
Am aruncat un ochi pe site la Penn, si mi-a sarit in ochi Penn Battle BTL1000 - cunoaste cineva modele Battle de la Penn?
Orice alta recomandare este binevenita, de fapt acesta este si motivul pentru care am deschis acest topic, sa va cer parerea.
Bugetul este limitat (maxim 100euro), de preferat cat mai ieftina si cat mai buna,

stima:noroc:
Incepator in pescuitul somnului

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 23. octombrie 2013, 18:32

Nu stiu din ce motiv dar nu pot edita mesajul postat mai sus...

Pe angel-domaene.de am gasit Penn Fierce 2000 si Penn Battle 2000
Incepator in pescuitul somnului

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 23. octombrie 2013, 18:32

O mulineta "controversata" dar pe care personal o folosesc intens de 8 ani, exclusiv la voblere si functioneaza perfect este Daiwa SS Tournament. Pentru UL recomand marimea SS700... dar trebuie sa te "obisnuiesti" cu ea. :)
Mai folosesc ocazional, de 3 sezoane, Shimano Sahara 1000 care mi se pare OK la pretul pe care l-am dat exceptand faptul ca n-are decat un tambur.
De 2 sezoane folosesc la UL cu jig-uri Pflueger Patriarch 9525 care pare foarte buna si functioneaza perfect dar nu m-as exprima inca asupra ei deoarece n-am folosit-o suficient sa-mi dau seama cat ii de fiabila. Asta oricum, spre deosebire de cele 2 anterioare, nu se incadreaza in buget.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 23. octombrie 2013, 18:33

incearca sa arunci un ochi la Shimano Technium ... mie imi placea cum merge cand am invartit-o, e destul de usoara si se incadreaza in suma de care dispui.

si Daiwa Exceller e OK ... am de 3000 vreo 2 bucati si exceptie facand anumite jocuri din zona tamburului si a manivelei nu prea am ce sa le reprosez. as fi vrut ca frana sa lucreze putin mai cursiv ... dar na ...

de Ryobi ma abtin sa spun ceva ... de cand dezamagirea numita Arctica mi-am promis sa nu mai pun mana pe vreuna.

ps: pentru mine Penn nu exista in sectiunea UL :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 23. octombrie 2013, 19:32

si Daiwa Exceler e OK, incearca sa le iei in mina , daca se poate ia batul in magazin si monteaza mulineta sa vezi cum e cu balansul..

Fir intins!

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 23. octombrie 2013, 19:52

Am citit cate ceva despre SS700, lumea pare foarte multumita.
Zicea cineva ca "antireversul cupleaza doar in cateva puncte" - Informer, ai o parere despre asta? deranjeaza sau e doar "moftul" cuiva :nunteleg:
Altfel nu stiu daca imi va fi usor sa gasesc de cumparat aceasta mulineta.
Incepator in pescuitul somnului

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 23. octombrie 2013, 20:07

Daiwa SS sunt niste mulinete EXTREM de fiabile printre altele si din cauza ca s-a eliminat tot ce nu era neaparat necesar in functionare.
Antireversul nu cupleaza in cateva puncte, antireversul lipseste. :)
Mai concret, mulineta are intotdeauna o anumita cursa inapoi, tocmai d-aia n-o folosesc la pescuitul salaului cu gume... ma deranjaza "clampanitul" pe care-l face atunci cand se blocheaza pt. mersul inapoi. :)
Deasemenea lipseste varianta "clasica" de mecanism ce basculeaza pick-up-ul la invartirea manivelei, acesta este basculat in pozitia normala de o rola fixata pe manerul mulinetei... oricum io-l basculez cu mana, intotdeauna si la orice mulineta.
Frana este impecabila, n-am avut nici macar o singura problema cu ea in 8 ani, la nicicare dintre mulinete (am un 1300 si un 1600).
Asezarea firului este foarte buna printre altele si din cauza miscarii pe care o are la recuperare, miscare pe care multi "cunoscatori" o confunda cu o "bataie" a mecanismului.
Pana acu` ceva ani se puteau cumpara tamburi de rezerva de la Cabela's ($35 bucata) dar nu mai exista optiunea... asta-i o chestie nasoala.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 24. octombrie 2013, 07:42

Echipamentul meu UL este: Lamiglas G200 Draphite1/8-3/8, 1.8m, 85gr echilibrat perfect cu o mulineta SPRO RED ARC 10200, marimea 2000. Recomand cu caldura mulineta oricui. Am auzit multe povesti legate de acest model, dar cum suntem noi pescari le-am luat ca atare, adica "povesti pescaresti ". Este o piesa full metal, 9+1 rulmenti, antiretur infinit, aseaza bine firul, frana ok, angrenaj foarte bun, o piesa robusta si nu in ultimul rand deosebita si din pct de vedere estetic (gusturile nu se discuta). Nu am folosit vreodata la spinning mulineta fara antiretur infinit (doar prin anii 70-90 cand altele nu erau ), si nu am coborat niciodata sub marimea de 2000. Am considerat cele de 1500-1000, si cele micro mai degraba jucarii simpatice (nu intru in detalii tehnice, este doar parerea mea, nu ma judecati pentru asta). De vre-o cativa ani au realizat prima mulineta de asemenea marimi cu adevarat reusita, cred ca cei de la Shimano. In fine, importanat este sa se echilibreze bine cu lanseta fie 1000 sau chiar 2000. Adi ti-a dat un sfat bun, ar trebui sa-l urmezi in final. Bafta la achizitie. :noroc:

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 24. octombrie 2013, 08:48

Multumesc pentru pareri, cred ca pana la urma o sa optez pentru altceva (sper sa nu aruncati cu pietre-n mine)
Daiwa Exceler exista in varianta S (mai ieftina) si X (mai scumpa) deci cel mai probabil s-ar preta Xul si care s-ar incadra in bugetul pe care l-am spus deja dar de care nu dispun acum.
Mi-e cam greu sa ma uit la bat vreo 2 luni (pana reintregesc bugetul) asa ca ma gandesc la un compromis, si anume Shimano Exage 1000FD (de care am si pomenit in primul meu post) care e la reducere si ajunge aproape la jumate de pret fata de Exceler X.
Nu are reviewuri rele dar e catalogata ca fiind mediocra, unii zic ca dupa vreo 2 ani incepe sa caraie iar altii se declara multumiti. Intentia mea e s-o folosesc ocazional, cand mai ajung pe cate un lac, paraias, sau cand vremea nu e pe placul meu pentru o partida de stationar. Daca stilul ma va prinde si-l voi aborda mai des atunci voi face un upgrade(Exceler X de ex). Sper totusi sa raman la nivel de ocazional, altfel o sa se nasca o noua problema.

:noroc:
Incepator in pescuitul somnului

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 27. octombrie 2013, 22:41

In final am optat pentru Shimano Exage 1000FD. Se imperecheaza perfect cu ULXul; "se invarte" bine, pana cand... vom vedea :)
Multumesc inca o data pentru sfaturi, sper sa nu regret prea curand pentru ca nu le-am urmat. :noroc:
Incepator in pescuitul somnului

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 17. octombrie 2016, 13:43

Vreau să cumpăr o mulinetă pentru spinning la clean, are cineva Spro Addiction Micro Cast 10? Eventual alte sugestii, maxim 270g şi aproximativ 400lei.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 19. octombrie 2016, 06:44

Gasesti Shimano Ultegra 2012 second , daca mai adaugi putin la suma aceea .Marimea 2000c scade sub 200 gr..2500 are 240 gr..lanseaza si aduna firul exceptional, lucru important la pescuitul de finete..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: