Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

101

sâmbătă, 24. mai 2014, 08:56

randament mai bun.
mai nou nu se mai gaureste piatra ,vartejul se lipeste direct pe piatra cu:..........


....ce nu spun e........... greutatea pietrei :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

102

sâmbătă, 24. mai 2014, 09:24

Eu am găsit plumbi de 350 g cu 4lei per buc
Nu mi se par scumpi la banii astia

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

103

marți, 27. mai 2014, 01:44

Se schimba atata borduri la Bucuresti inainte de alegeri, asa ca veniti aici ca se gasesc si gramaje mult mai mari.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

104

marți, 27. mai 2014, 12:42

@Zoran, cu ce închizi gaura pentru vârtej? Pune te rog, dacă poţi şi o poză cu matriţa goală :drac2: , în care să se vadă cum vine fixat vârtejul.

La prima "strigare" imi vin in minte Poxipol, Poxilina, dar se pot gasi si variante mai ieftine!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

jjonn

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 4. octombrie 2014

Locație: ROMANIA

  • Scrie un mesaj privat

105

joi, 6. noiembrie 2014, 14:15

Daca as face plumbi dupa aceasta matrita cu o greutate de 100-150, din cauza formei i-as putea arunca departe cu lanseta de pe mal? Ar fi vreoun impediment daca acest plumb l-as face inline pentru crap? Multumesc.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

106

joi, 6. noiembrie 2014, 16:30

din cauza formei i-as putea arunca departe cu lanseta de pe mal?


Distanta lanseului nu are de-a face doar cu forma plumbului, ci si cu tipul de mulineta/forma tambur, lungimea si rigiditatea/elasticitatea lansetei, numarul si marimea inelelor, grosimea firului...
Daca am compara cu un plumb tip bila sau glont, atunci tipul acesta de triunghius-dreptunghiularus nu va zbura tot asa de departe. Dar cu cit mai putin decit cele rotunde, asta trebuie sa incerci singur sa vezi diferenta.

Ar fi vreoun impediment daca acest plumb l-as face inline pentru crap?


Impediment la ce? La lansare? nu stiu, trebuie incercate diferentele... Daca deranjeaza crapul? sigur nu... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

107

joi, 6. noiembrie 2014, 23:48

Apropo de facut greutati din piatra:

Fabriquer des plombs avec des cailloux...



Se intelege destul de bine din imagini.

jjonn

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 4. octombrie 2014

Locație: ROMANIA

  • Scrie un mesaj privat

108

joi, 6. noiembrie 2014, 23:50

Mersi frumos de raspunsuri. Ma gandeam sa adaptez plumbul din matrita sa fie culisant. Dar s/ar putea sa rupa firul la frecare.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

109

vineri, 7. noiembrie 2014, 00:32

O alta varianta pentru folosirea pietrelor pe post de lest gasim daca aruncam o privire in ograda vecinilor, in speta pescarii de crap:




Ca sa functioneze mai bine si lestul sa se detaseze in caz de agatatura, se poate intercala intre inelele de cauciuc (obtinute dintr-o camera de bicicleta ) si safety-clip un inel despicat de diametru mai mare.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

110

vineri, 7. noiembrie 2014, 04:51

O alta varianta pentru folosirea pietrelor pe post de lest gasim daca aruncam o privire in ograda vecinilor, in speta pescarii de crap:




Ca sa functioneze mai bine si lestul sa se detaseze in caz de agatatura, se poate intercala intre inelele de cauciuc (obtinute dintr-o camera de bicicleta ) si safety-clip un inel despicat de diametru mai mare.

Interesanta chestie, imi place! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

111

vineri, 7. noiembrie 2014, 07:29

Eu fac altceva...acum nu stiu daca am sa si fiu inteles ! In zona noastra, unde-s foarte multe agatatori, gen piatra multa, cum e tot bratul Sulina.. iau o piatra cu un gramaj care-mi convine, dupa intensitatea curentului, cat de mult pot sa lansez, pe primul sau al doilea prag..depinde de situatie. Montura va fi ceva gen plumb pierdut si este fixa, gen salau. Piatra va fi legata printr-un juvat iar in momentul cand se agata de substrat, firul se detaseaza prin cateva smucituri..uneori nu se desprinde, depinde cum se aseaza pe fund.
E cam mult de munca dar din moment ce functioneaza si am prins, nu are rost sa imi consum plumbii aiurea. Mai ales ca ajuta si la autointepare iar apoi se detaseaza mai mult ca sigur in drill..
'' Carpe diem ! ''

jjonn

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 4. octombrie 2014

Locație: ROMANIA

  • Scrie un mesaj privat

112

vineri, 7. noiembrie 2014, 10:44

Ce mi ati sugera sa transform acest plumb sa il fac culisant?