Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 5. iunie 2012, 16:54

Sprey verde metalizat (găsit prin boxă de aproximativ 5,6 ani de când eram beneficiarul unui Daewoo Tico cu aceeași culoare).Nu cred că este imperios necesar vopsirea .Eu i-am vopsit deoarecee am considerat că ar fi mai bine ......... :gandesc: .Hâmmmm, nu știu de ce i-am vopsit , cred că bat câmpii.......posibil că am dat de spray și tentația de a-l folosi a fost mare și cum la grafity nu am talent ....... :bucuros2: mi-a cășunat pe plumbi.

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

62

miercuri, 6. iunie 2012, 05:43

Sprey verde metalizat


Salut Stefi, ai mai pescuit si inainte cu plumbi vopsiti cu spray auto? Nu sare vopseaua de pe ei daca sunt loviti (plumbii) de sol, pietre, etc? Mi-as vopsi si eu plumbii, si am vazut ca vopseaua specializata pentru asa ceva e cam scumpa...
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

63

miercuri, 6. iunie 2012, 07:04

Nu sare vopseaua de pe ei daca sunt loviti (plumbii) de sol, pietre, etc?

Nu am pescuit cu ei.Au ajuns vopsiți din pură întâmplare ,găsisem un sprey vechi și mi s-a părut”cool ” să îl golesc.Este posibil să sară vopseaua , cert este că le-am dat 2 rânduri de vopsea la interval de aproximativ o oră pregătindu-i pentru ”POZAT” :ochi:

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

64

miercuri, 6. iunie 2012, 07:10

Acum că ai ridicat problema cu vopsitul , cred că dacă aș fi hotărât să îi vopsesc ”profi” aș întreba prin magazinele astea mari gen HORNBACH ce aș putea folosi; sau poate că ar merge terosonul auto că știu că este și anticoroziv și oarecum elastic sau i-aș lăsa așa cum ”mama” i-a turnat , scuze adică ”tata”. :gandesc:

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

65

miercuri, 6. iunie 2012, 07:31

pai de asta am intrebat si eu, cu vopsea poate oricine, credem ca e ceva special, vopseaua nu tzine nici 2 iesiri la apa, am incercat si eu, vopseaua o duce de pe ei si apa :)
Get Rich or Die Tryin'

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

66

miercuri, 6. iunie 2012, 07:57

exista si vopsea speciala pe eBay:
BROWN lead coating powder - 500g - carp fishing.
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 6. iunie 2012, 08:18

O variantă mai de pe meleagurile noastre care ar fi ?

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

68

miercuri, 6. iunie 2012, 09:00

Pentru pescuitul la staționar, vopsitul plumbilor este o "fiță",dar dacă vrei să iasă ceva bun singura vopsea care rezistă mai bine este cea plastificată, dar nu se merită . :soc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

69

miercuri, 6. iunie 2012, 09:08

Așa mă gândeam și eu...............

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

70

joi, 7. iunie 2012, 22:58

Pentru pescuitul la staționar, vopsitul plumbilor este o "fiță"...


:bravo: ...la clonc este cu totul altceva, pt ca acolo vin si inspecteaza chiar si plumbul cu mustatile.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

71

sâmbătă, 16. iunie 2012, 08:01

Baieti, e careva dintre voi care imi poate face vreo doua matrite dupa schita lui Zoran? Contra cost, se intelege!
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

72

duminică, 20. ianuarie 2013, 22:15

O idee, poate buna poate proasta....
Plumbii folositi la vulcanizari pentru echilibrat de roti, nu ar fi buni? Pentru camioane se folosesc plumbi mari, fie topiti fie doar gauriti, cred ca s-ar putea folosi cu succes. Ma gandesc ca poate se gaseste vreun nene la vulcanizare care sa "faca pierduti cativa" pentru o tuica... ca doar traim in RO :noroc:

http://materiale-vulcanizare.ro/magazin/…ex.php?cPath=31
Incepator in pescuitul somnului

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

73

luni, 21. ianuarie 2013, 11:05

Mai Oameni Buni, eu pescuiesc dupa somn de mai bine de 20 ani, timp in care am trecut bine de tot de 2-3000kg se somn adus la mal sau in barca (invatat sa respire aer curat). Nicio data nu am folosit plumbi mai grei de 200 grame la stationar. La clonc, am folosit intr-un singur loc de 300gr. De ce trebuie sa atarnati de fir jumatate din PIB-ul mondial de plumb? :buaaaah:

74

luni, 25. martie 2013, 19:01

hidrodinamica
Cred ca pun muierea sa-mi faca niste saculeti din bumbac ieftin(tub) si dupa aia sectionat si am sa bag piatra de cale ferata mai increzuta , ca tot o am in drum spre Dunare.Imi pun o sacosa de pietre in barca si am rezolvat problema.Si ecologic. :noroc:
SUBSCRIU la cele spuse de tine piatrai sfinta... am vazu eu lipoveni care dadeau drumu la cataroi legat cu sfoara de fapt o impletitura si bagau cataroiul in el si il lasau la fund....

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

75

vineri, 19. aprilie 2013, 23:35

Este una dintre cele mai bune idei treaba asta cu greutatea de piatra

Cu rasina UV se lipeste un vartej sau o carabina in maxim 5 secunde.... si tine pana la drill.Dupa aia , daca mai ai piatra, lipeala se face iar in 5-10 secunde... daca ai rasina UV si lampita UV necesara...trebuie ancercat.
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

76

joi, 6. iunie 2013, 09:37

250 grame -> a = 28 mm
350 grame -> a = 31 mm
450 grame -> a = 34 mm

Salut, Zoran !
Am la activ tone de plumbi pierduti prin paduri. Citind acest topic mi se pare interesant plumbul pentru curent prezentat de tine. M-am hotarat sa fac o matrita pentru turnat plumbi, tevi de Pb de apa de pe vremea lu Raposatu sunt destule. Insa acele gramaje din prezentare pentru locurile unde dau eu sunt nejustificate, voi avea nevoie de gramaje : 150-200 gr. Am stat putin pe calcule logico-matematice si am ajuns la urmatoarea concluzie : :idee:
-150 grame -> a = 25 mm
-200 grame -> a = 26.5 mm
Te rog sa ma corectezi daca gresesc. Merci !
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

77

duminică, 9. iunie 2013, 14:35

250 grame -> a = 28 mm
350 grame -> a = 31 mm
450 grame -> a = 34 mm

Salut, Zoran !
Am la activ tone de plumbi pierduti prin paduri. Citind acest topic mi se pare interesant plumbul pentru curent prezentat de tine. M-am hotarat sa fac o matrita pentru turnat plumbi, tevi de Pb de apa de pe vremea lu Raposatu sunt destule. Insa acele gramaje din prezentare pentru locurile unde dau eu sunt nejustificate, voi avea nevoie de gramaje : 150-200 gr. Am stat putin pe calcule logico-matematice si am ajuns la urmatoarea concluzie : :idee:
-150 grame -> a = 25 mm
-200 grame -> a = 26.5 mm
Te rog sa ma corectezi daca gresesc. Merci !
:noroc:


Volumul formei este:
V = a³
Densitatea plumbului = 11,34 g/ cm³

Greutatea = a³ x 11,34 g/cm³ => a³ = Greutatea / 11,34

la 150 grame => a = 23,7 mm
la 200 grame => a = 26 mm
la 300 grame => a = 29,8 mm
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

78

duminică, 9. iunie 2013, 15:48

Merci mult Zoran, le-am si dat in lucru.
Fire intinse ! :pescuit:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

79

duminică, 9. iunie 2013, 16:14

Ovidiu a conceput pt acest stil de plumbi o matritza f faina. Poate da el detalii, daca nu, postez eu citeva poze cu ea. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

80

duminică, 9. iunie 2013, 16:30

Zoran, sete o idee foarte buna cu postarea pozelor matritei, ne-ar ajuta foarte mult, am castiga mult timp asa. Astept cu nerabdare poza(ele).
:prieteni: