Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

joi, 15. martie 2012, 21:57

:gandesc: E vorba de 3,4 cm., nu 34, nu?

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 15. martie 2012, 23:53

Este una dintre cele mai bune idei treaba asta cu greutatea de piatra, si economic si ecologic! Singura problema ar fi ca trebuie fasonati, putin, bolovanii, pana la forma potrivita si perforati, eventual, pentru in line!! Pentru jig-uri, n-ai ce face, dar pentru lestare, nu vad de ce sa arunci bani pe matrite si plumb, cand poti sa folosesti piatra, ca se gaseste destula!! :bravo: :apl:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 16. martie 2012, 04:21

Merci Iku,
am corectat.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 16. martie 2012, 08:01

Am terminat și a doua matriță...
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »LARRY« (16. martie 2012, 08:07)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 16. martie 2012, 18:20

Larry,
plumbii astia nu-s buni pt ape curgatoare, doar daca esti sigur ca nu-s pietre sau crengi pe grund. Firul ce trece prin plumb este prea expus la pericole cum sunt scoicile si pietrele ce-ti rod firul. In plus, forma plata si ascutita se infige repede intre pietre :zid:

Daca te uiti la modelul ce ti l-am prezentat, deja agatatoarea este la cel putin 1 cm de grund, iar daca legi un monofilament de 0,35 - 0,40 mm lung de 5 cm, ti-ai ridicat firul principal cu 6 cm de pericolele de pe grund. Sirma de prindere e bine unde este, nu ramine asa usor agatat intre sau sub pietre. Exact de aceea NU trebuie mutata urechea la baza pantei, pericolul de agataturi devine f mare!

Incearca cu o bucata de fier (la freza facut) si vei vedea ca am dreptate!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 17. martie 2012, 07:29

La noi se pescuiește cu aceste modele de plumbi........ în zona unde pescuiesc nu-s pietre dar sunt foarte mulți copaci .
Mulțumesc pentru sfaturi..... lucrez la o matriță ( modelul prezentat de tine ),și sunt sigur că ai dreptate . :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

27

duminică, 18. martie 2012, 07:21

Inclin sa cred ca Zoran are si-n acest caz mare dreptate, precizia germana isi spune cuvantul! Sa spun sincer, eu folosesc plumbul tip lingura, am din acelea vechi (linguri) in care torn cam 310 g. de plumb! Doresc sa fac matrita si pentru modelul lui Zoran, este foarte rational ce spune!
Respect! :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 18. martie 2012, 07:42

Plumbul ce l-am schițat l-am primit de la Tilo Andreas, el mi la recomandat. Timp de 2 ani nu l-am pierdut, până cind nu l-am dat in toamna la un strungar roman sa-mi faca o matriță. Matriza s-a facut, ca nici la telefon nu-mi mai răspunde. :zid:

Am turnat apoi intr-un polonic din serviciul de masa pt musafiri :pauza: (nevasta-mea și acuma îl mai cauta...)
Au ca. 350 grame. Sunt simplu de făcut dar si usor de pierdut. Am lasat deja o gramada in Rin.
In polonic pune întâi bucățele de plumb netopit peste care torn plumbul lichid.

Atenție dacă turnați singuri plumb: răcirea plumbului nu se face cu apa! In contact cu apa rece, plumbul lichid explodează și se împrăștie peste tot, în mii de "schije"!
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_0001.JPG (74,45 kB - 96 ori coborit - ultima oara: 18. martie 2018, 15:51)
  • IMG_0002.JPG (62,47 kB - 56 ori coborit - ultima oara: 18. martie 2018, 15:51)
  • IMG_0003.JPG (68,48 kB - 45 ori coborit - ultima oara: 18. martie 2018, 15:51)
  • IMG_0004.JPG (67,8 kB - 53 ori coborit - ultima oara: 18. martie 2018, 15:51)
  • IMG_0005.JPG (67,67 kB - 49 ori coborit - ultima oara: 18. martie 2018, 15:51)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

29

duminică, 18. martie 2012, 09:50

:bucuros: Ceva de genul asta am si eu.

30

sâmbătă, 24. martie 2012, 23:29

Larry, daca ai reusit matrita la modelul prezentat de Zoran, poate poti sa intri in detalii ? Eu as fi interesat, poate si alti colegi! Multumesc! :inchinare: :noroc:

31

miercuri, 28. martie 2012, 14:35

Larry, s-a rezolvat cu matrita, sau o lasam asa? :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 28. martie 2012, 14:44

iku ... arunca un ochi aici te rog Sa ne amintim... ... :ochi:

daca nu a mai scris nimeni nici un mesaj dupa cel scris de tine ai disponibila optiunea de a modifica mesajul tau, in felul asta se evita mesaje consecutive ale aceluiasi user ca in cazul de fata :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

33

miercuri, 28. martie 2012, 22:57

Imi cer scuze! Tuturor! :bucuros: :prieteni:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 29. martie 2012, 13:22

"Sunt simplu de făcut dar si usor de pierdut. Am lasat deja o gramada in Rin."

Salut Zoran,

De ce se pierd mai uşor plumbii turnaţi în polonic comparativ cu modelul lui Tilo?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 29. martie 2012, 13:36

Nu stiu 100% raspunsul corect, dar cei din polonic sunt deplasati mai usor de curent (poate ii intoarce apa) si cind ii trag afara, se prind usor intre pietre.

Cel de la Tilo l-am folosit luni de zile si nu a ramas agatat, iar cei din polonic, aproape la fiecare iesire pierd cite unul...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 29. martie 2012, 14:25

Teoretic ar trebui să scape mai uşor dintre pietre pentru că are formă rotunjită. Cred că problema o reprezintă locul unde este pus vârtejul de ancorare, ar trebui să încerci să-l fixezi undeva la jumătatea arcului de cerc dintre vărf şi punctul unde este acuma. Eu torn într-o lingură mare pe care am găurit-o în locul în care am spus anterior. O aşez pe un pat de pământ amestecat cu nisip iar prin gaură introduc un vârtej şi îi las în lingură doar ochetul şi două spire. Încearcă să torni unul fără vârtej, găureşte-l cu burgiul şi leagă vârtejul cu sârmă de cupru. Îndoi sârma în două si prinzi vârtejul în ochetul sârmei, introduci sârma prin gaură, pui un opritor (o piuliţă mică su altceva) şi răsuceşti sârma.Pe partea de aşezare lărgeşte puţin gaura ca să poţi îngropa opritorul şi răsucitura. Dacă dă rezultate poţi să găureşti polonicul, măcar şti că l-ai aranjat de tot.
Salut şi fir întins.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

37

duminică, 1. aprilie 2012, 08:01

Am facut matrita, iata ce-a iesit!
»iku« a atasat urmatoarele fisiere:
  • iku pb 1.jpg (55,46 kB - 224 ori coborit - ultima oara: 3. mai 2020, 08:23)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 1. aprilie 2012, 09:36

F fain!

Oare e posibil ca la baza subtire sa se poata pune si acolo o sarma de prindere? Adica in 2 locuri, acolo unde este cea din poza si una jos, in varf? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

39

duminică, 1. aprilie 2012, 09:44

Sigur ca da, aber warum?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 1. aprilie 2012, 11:12

Paiii, uni vor sa prinda plumbul de sarma asa cum e in poza (adica eu), altii vor insa pe cealalta parte sa-l prinda: Plumbi de 450 g pentru Dunăre

Sa fie fie la alegerea fiecaruia.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com