Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 11. octombrie 2013, 13:48

Oferta suporti lansete somn (si nu numai) din inox

Am gasit pe un site un model de suport care mi-a placut foarte mult. Am gasit si un meserias care ar putea sa sa-l realizeze din inox.
Problema este pretul si cantitatea. Pretul este 250lei/bucata si comanda minima este 12bucati cu pretul mentionat. (Omul a spus ca el cumpara materialul la cantitate mare, ex: bara de 6m, teava de x metrii, etc, si ca de aici rezulta pretul si numarul de bucati)
Personal mi se pare scump 250lei/bucata, dar din cate am vazut pe ebay.de preturile ajung usor la 50euro pentru un suport mai aratos. Eu as fi dispus sa cumpar 2 bucati, intrebarea este daca mai e cineva dispus sa faca o astfel de investitie.
Orice parere e binevenita, dar va rog fara acuze si alte chestii. Nu fac reclama nimanui, nu fac afaceri,

O alta problema este ca inca nu am o bucata ca sa pot publica detalii, Am discutat cu omul posibilitatea de a face un model identic dar din fier, pentru a vedea exact cum iasa, dupa care sa trecem la "comanda de serie in inox"
Am atasat si o poza informativa, cu mentiunea ca partea care intra in pamant nu va vi in forma de "L" ci va fi in forma de stea.

astept sa ma bombardati :box: cu idei si pareri. :noroc:
index.php?page=Attachment&attachmentID=994
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 29. octombrie 2013, 23:48

Salut, daca nu te grabesti, poate mai gasesc in telefon link-urile pe care tot doream sa le folosesc inca de acum un an, pana una-alta, cauta pe google teava si bara de inox, de asemenea, si electrozi pentru inox, si iti poti face singur o socoteala, fara manopera! Daca depasesti, cu tot cu manopera, 70 de lei/buc, inseamna ca gresesc eu! Insa daca se mai discuta si de comanda minima, ar trebui sa iasa aproape 4 suporti la pretul acela de care spuneai! Asta daca vorbim despre suporti singulari, independenti! Desigur, se poate sa gresesc si eu, tocmai din acest motiv, faceti un exercitiu cautare si de calcul, asa poate ma urnii si pe mine sa ma misc pentru suportii de care vorbeam de peste un an!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 3. noiembrie 2013, 00:58

Problema e ca nu cunosc pe nimeni care sa realizeze un astfel de suport. Cel care mi-a facut acea oferta nu este un cunoscut de al meu. Nu stiu daca pretul e corect sau nu, (motiv pentru care am si postat aici). Daca tu ai posibilitatea sa realizezi suportii respectivi cu 70-100lei/buc, atunci vreau 4 bucati...
Cat despre calcule... nu stiu cat sens are sa le fac, degaba imi iese mie un pret de 100lei/buc sa zicem, daca nu gases pe cineva care sa mi-i faca cu banii astia.
:noroc:
Incepator in pescuitul somnului

4

marți, 17. decembrie 2013, 07:40

Suporti lansete

3 suporti de inox pt undite

3 suporti de inox pt undite pret 55 lei :ochi: http://img02.mercador.ro/images_mercador…rnu-severin.jpg

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 17. decembrie 2013, 07:59

Dacă-i foloseşti pentru somn să-ţi asiguri suplimentar lanseta (o legi cu şnur de ceva sigur). Mie mi se par tijele subţiri comparativ cu ce ar trebui.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 17. decembrie 2013, 08:23

Da, par cam subtiri,
Referitor la prima mea postare, n-am mai discutat cu "mesterul", a cam murit ideea.
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 17. decembrie 2013, 23:26

Desi ma aflu inca doar la stadiul de idee, m-am tot gandit, in prima faza era vorba doar de suporti pentru Dunare, apoi mi-a trecut prin cap sa-i pot monta si pe marginea barcii(pe care inca n-o am...:)...), intr-un final am ajuns la varianta de a-i putea folosi si pe post de suporti pentru apa statatoare, impreuna cu bambine&senzori, 8 perechi, adica 16 buc! Sa vedem cat timp mai trece pana la materializarea planului...:)...
P.S. Daca ies bine, poate brevetez patentul...:)...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!