Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 9. octombrie 2013, 09:15

Lanseta spining vs. lanseta spining…

(aici spinning in sensul de pescuit general cu naluci artificiale)

As vrea sa discutam putin mai in detaliu despre lansetele de spinning, si as ruga sa “deviem” subiecte (in forumurile potrivite) pt a intelege mai bine de ce o lanseta de spin nu se recomanda a se folosi la diferite specii de rapitori (salau, avat, stiuca, biban, somn) sau diferite metode de spinning cu diferite naluci (jig, wobbler, oscilante…).

Multi producatori scriu pe lanseta pestele tinta, dar nu si nalucile recomandate sau stilul de spin recomandat. De ce de ex o lanseta de avat e mai altfel decit una de salau? :gandesc:

Ideea subiectului mi-a venit aseara, dupa ce am ajuns acasa si … ma “durut” incheietura mainii si putin bratul. Cu toate ca am pescuit cu lanseta si mulineta destul de light (440 grame tot combo-ul), cele 2 ceasuri aseara au fost mai obositoare decit 2 ore de spinning cu combo-ul de spin la somn (890 grame). Ciudat rau, dar sper sa aflam aici de ce este asa…

Cu ceva vreme in urma s-a mai discutat ca un combo de spin la somn de cca 900 grame ar fi muuult prea greu si ar rupe brate si maini. O lanseta la 280 – 320 grame + mulineta de 600 grame, acesta ar fi un combo de spin la somn, combo ce este mult folosit in Germania la spin de pe mal.
Ei bine, cu asa un combo unde lanseta nu trage prea tare in dezechilibru mi-a fost mai lesne sa pescuiesc decit aseara. De ce? Pt ca la spinning de somn, orice naluca se foloseste, se recupereaza incet pina la f incet (raport mulineta recomandat 4:1), nu se fac zvacnituri de lanseta pt a devia brusc directia nalucii, nu se joaca lanseta din incheietura, lanseta se tine doar in echilibru si se poate astfel linistit mai multe ore pescui.

In schimb la spinning de avat, aici trebuie repede recuperate nalucile (recomandate sunt mulinetele cu raport 6:1, cu cca 90 cm recuperare la o tura), twiciui din lanseta cind lateral, cind in sus sau in jos, ceea ce dupa citeva ore poate deveni obositor.

As dori sa catagorizam citeva lansete de spin (fara nume de firme producatoare) in functie de pestele tinta si nalucile folosite (wobblere, poppere, gume, “cast-mastere”,…), cu specificatiile pt lungime, greutate, cu caracteristici ca greutate recomandate de lansare si actiunea recomandata pt pestele tinta si naluca folosita (parabolica, progresiva…).
De ex:
1. Lansete spin avat
2. Lansete spin salau
3. Lansete spin stiuca
4. Lansete spin biban
5. Lansete spin somn
6. Lansete spin clean

Rog sa deschideti subiectele in sub-forumurile potrivite. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 9. octombrie 2013, 09:51

Zoran, cate bordee atatea “obicee” si fiecare se impaca mai bine cu anumite echipamente. Parerile sunt impartite si pana la urma are dreptate fiecare, chiar daca parerile vor fi diferite.

Ceea ce scriu sunt pareri si preferinte strict personale … deci poate in anumite cazuri multi nu imi vor da dreptate, dar mie asa imi este bine.

AVAT:

Pana in urma cu vreun an pescuiam la avat cu o lanseta de 2,6m ce arunca pana in vreo 18 grame. Mi se parea ca e exact ceea ce cautam, adica era usoara, sensibila pe varf si ranga pe cotor, arunca bine de tot nalucile, nu imi obosea prea tare mana si era placuta in timpul pescuitului. A prins destul de multi pesti lanseta respectiva dar era destul de limitata in aplicatii. Adica era (si este) foarte OK pentru recuperari liniare si schimbari bruste de directie (mai ales datorita lungimii). Avea mari minusuri in schimb daca voiam sa pescuiesc la top-water atat cu poppere cat si cu WTD-uri pentru ca nu reuseai sa joci suficient de bine naluca atat din cauza lungimii cat si din cauza elasticitatii varfului. De altfel nu mergea prea bine nici sa o folosesti la alte naluci de tip jerk-bait care in multe cazuri erau OK la avat. Daca incercai sa o pescuiesti altfel decat recuperari liniare si schimbari de directie devenea foarte incomoda, greu manevrabila si iti obosea imediat mana.

Ulterior, mi-am cumparat o lanseta care trebuia sa devina lanseta de soft-uri. Pentru a nu cara cu mine nu stiu cate lansete am inceput sa o folosesc si la avat. La inceput mi se parea ca pescuiesc cu o coada de matura dar la scurt timp dupa a devenit lanseta numarul 1 de avat. Asa, lanseta are 2,1m, arunca pana in 28 de grame si este o mica ranga. Datorita rigiditatii si a lungimii pot sa fac cu ea efectiv tot ce am chef, pare a fi pur si simplu o prelungire a mainii si o pot folosi la multe tehnici de pescuit de la minnow-uri pana la jerkbait-uri, topwater-uri sau naluci soft. Atat datorita lungimii reduse cat si a unui maner foarte scurt lanseta e foarte manevrabila si nu oboseste mana deloc. Ca minusuri as putea spune ca nu e deloc OK pentru crank-uri (dar la avat nu le folosesc, asa ca ma doare capul) si reuseste “sa scape” in dril destul de multi pesti in mal. La inceput, am scapat destui avati chiar langa mal pentru ca nu eram obisnuit cu rigiditatea ei.

Deci, cum vad eu lanseta de avat: de vreo 2m lungime, sa arunce pana in maxim 30 de grame, rigida, cu maner scurt si actiune fast. (complet contraar a ceea ce se recomanda cam peste tot) :rizi:

SOMN:

Aici nu pot sa spun prea multe pentru ca nu am incercat nu stiu cate lansete, asa ca voi spune doar la ce ma astept de la una.

Ma intereseaza sa aibe varful cat de cat mai moale pentru a reusi sa arunce inclusiv chestii mai usoare. Sa aibe putere destula in partea inferioara (nu doar in cotor) pentru a incerca sa gestionez drilul cat mai bine. Sa aibe manerul lung pentru a il putea baga la sub-brat (oboseste mai putin mana in timpul recuperarilor), pentru a face o parghie mai buna in lansare dar si pentru a il sprijini in sold in timpul drilului. Sa fie suficient de rigida pentru a nu da senzatia unui elastic in timpul drilului. Si evident sa aibe inele care sa se impace bine cu textilul (criteriu valabil la orice lanseta).

Restul de specii nu prea le mai pescuiesc sau le-am pescuit prea putin (chiar deloc) pentru a imi da cu parerea. Mai bine zis:

CLEAN – prefer o lanseta scurta, sa arunce bine greutati exagerat de mici dar si chestii de vreo 7-8 grame. Sa aibe o actiune parabolica, moale pe varf dar suficient de puternica in zona cotorului si un maner foarte scurt pentru o manevrare mai usoara.
BIBAN – nu am pescuit niciodata dupa el … deci ma abtin.
STIUCA – am pescuit prea putin pentru a vorbi, asa ca ii las pe altii sa isi dea cu parerea.
SALAU – lanseta de vreo 2 metri, cotor foarte scurt, foarte agera si senzitiva, sa arunce pana in vreo 30 de grame (aici in anumite cazuri poate ar fi necesar ceva mai mult) si o actiune cat mai rapida cu putinta. Dar si aici, pescuiesc exagerat de putin dupa el si atunci inca nu am o parerea formata.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 9. octombrie 2013, 10:35

Zoran, cate bordee atatea “obicee” si fiecare se impaca mai bine cu anumite echipamente. Parerile sunt impartite si pana la urma are dreptate fiecare, chiar daca parerile vor fi diferite.


Stiu Anem, de aceea as vrea sa aflam fiecare ce recomanda pt ce stil de spinning, si de ce!

Datorita rigiditatii si a lungimii pot sa fac cu ea efectiv tot ce am chef, pare a fi pur si simplu o prelungire a mainii si o pot folosi la multe tehnici de pescuit de la minnow-uri pana la jerkbait-uri, topwater-uri sau naluci soft.

Ce naluci nu se pot bine pescui cu ea? De ex personal am observat ca la pescuitul cu naluci f usoare sau poppere e mult mai bine cind varful e moale si subtire... La o lanseta rigida nu se lanseaza prea bine aceste tipuri de naluci si nici firul u se lasa prea bine adunat pe mulineta. Ai avut probleme in acest sens?

... si reuseste “sa scape” in dril destul de multi pesti in mal. La inceput, am scapat destui avati chiar langa mal pentru ca nu eram obisnuit cu rigiditatea ei.

Asta se mai poate reduce prin destrangerea franei. Da, avataul e un peste f zbatator :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 9. octombrie 2013, 10:55

De ex personal am observat ca la pescuitul cu naluci f usoare sau poppere e mult mai bine cind varful e moale si subtire...

Hmmm... cum poti sa produci "zgomot" si "improsca" apa cu popper-u` daca ai varfu` lansetei moale si subtire? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 9. octombrie 2013, 11:50

Abordarea mea personala este alta..
Cred ca pescarul trebuie sa-si ''modeleze mina'' dupa lanseta.Asta ca sa nu ajungi sa umbli cu 4-5 lansete dupa tine..
Personal folosesc aceeasi lanseta care seamana cu ce zice anem,atat la jiguri cit si la avat cu thrill,cicade,kastmaster,woblere minnow..daca lasi incheietura mainii mai moale nu ratezi prea mult..nu mai mult decit normalul..

Restul aplicatiilor-woblere mari,cranck-uri,plastice mari..le acopar cu lanseta de 7.6ft,a carei descriere detaliata exista la sectiunea rodbuilding..

Daca am chef de experimente si este o iesire comoda(din barca de exeemplu)duc dupa mine pina la 4 lansete de diferite puteri si actiuni..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 9. octombrie 2013, 12:25

Personal folosesc aceeasi lanseta care seamana cu ce zice anem,atat la jiguri cit si la avat cu thrill,cicade,kastmaster,woblere minnow..daca lasi incheietura mainii mai moale nu ratezi prea mult..nu mai mult decit normalul..

O lanseta universala! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 9. octombrie 2013, 12:26

De ex personal am observat ca la pescuitul cu naluci f usoare sau poppere e mult mai bine cind varful e moale si subtire...

Hmmm... cum poti sa produci "zgomot" si "improsca" apa cu popper-u` daca ai varfu` lansetei moale si subtire? :)


Ai incercat deja sa pescuiesti cele 2 tipuri de lansete cu acelasi popper? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 9. octombrie 2013, 12:41

Zoran … inainte de a incepe discutia precizez ca dialogul are loc in astfel de conditii ( :rizi: ):
- Popper de 9-10 grame
- Lanseta cu o putere de aruncare 7-21 grame (popperul e in plaja de lansare) moale pe varf (deci nu lansete ce arunca 50-100 de grame moi pe varf :ochi:)

Plecand de la premiza de mai sus, popper-ul (la fel ca alte naluci care necesita zvacniri rapide si scurte) nu il vei putea juca asa cum trebuie pe apa. Adica ceva ceva se va intampla dar sunetul nu iti va iesi tot timpul si vei observa o reactie intarziata a nalucii in comparatie cu miscarea lansetei. Incearca si vei vedea. Vei observa ca mai mult tarasti popper-ul pe suprafata in loc de a il zvacni scurt si rapid pe distante mici. Zvacniri scurte, reactii imediate ale nalucii la miscarea facuta de lanseta, le obtii cu lansete mai rigide.
________________________________________________________________________________
Personal folosesc aceeasi lanseta care seamana cu ce zice anem,atat la jiguri cit si la avat cu thrill,cicade,kastmaster,woblere minnow..daca lasi incheietura mainii mai moale nu ratezi prea mult..nu mai mult decit normalul..

O lanseta universala! :bravo:


cum ziceam la inceput ... ceea ce se potriveste unora poate nu e pe mana sau placul altora :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 9. octombrie 2013, 12:59

- Lanseta cu o putere de aruncare 7-21 grame (popperul e in plaja de lansare) moale pe varf (deci nu lansete ce arunca 50-100 de grame moi pe varf )

Asa ziceam si eu, lanseta sa fie moale pe varf.

Zvacniri scurte, reactii imediate ale nalucii la miscarea facuta de lanseta, le obtii cu lansete mai rigide.

Corect!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 9. octombrie 2013, 13:04

nu am inteles nimic din mesajul de mai sus ...

la popper (asta e doar un caz pentru ca sunt gramezi de tipuri de naluci) ai nevoie de o lanseta rigida, adica NU moale pe varf pentru a putea juca cum trebuie naluca.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 9. octombrie 2013, 13:50

:rizi: :rizi: :rizi: ... si eu ma scarpin in cap acuma!

Am omis acel "nu" rosu :rizi: Acuma am inteles perfect ce voiai sa spui. Oricum, e vorba de un popper de doar citeva grame, care mai si pluteste, deci prea multa rezistenta nu opune pe varf, doar daca lopatica din fata e supradimensionata.

La lansetele complet rigide pina in varf eu am probleme cu nalucile usoare, si anume, mi se incalcie texlilul, nu aduna cum trebuie, dar numai in urma zvacnirilor. La o recuperare liniara e ok, mai greu cu lansatul.

In fine, lanseta cu care am pescuit la avat cind am fost pe Po era ok pt poppere, mi-a placut.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 9. octombrie 2013, 14:00

lanseta cu care ai pescuit e asta descrisa mai sus:

Citat

Pana in urma cu vreun an pescuiam la avat cu o lanseta de 2,6m ce arunca pana in vreo 18 grame. Mi se parea ca e exact ceea ce cautam, adica era usoara, sensibila pe varf si ranga pe cotor, arunca bine de tot nalucile, nu imi obosea prea tare mana si era placuta in timpul pescuitului. A prins destul de multi pesti lanseta respectiva dar era destul de limitata in aplicatii. Adica era (si este) foarte OK pentru recuperari liniare si schimbari bruste de directie (mai ales datorita lungimii). Avea mari minusuri in schimb daca voiam sa pescuiesc la top-water atat cu poppere cat si cu WTD-uri pentru ca nu reuseai sa joci suficient de bine naluca atat din cauza lungimii cat si din cauza elasticitatii varfului. De altfel nu mergea prea bine nici sa o folosesti la alte naluci de tip jerk-bait care in multe cazuri erau OK la avat. Daca incercai sa o pescuiesti altfel decat recuperari liniare si schimbari de directie devenea foarte incomoda, greu manevrabila si iti obosea imediat mana.


daca ar fi fost de capul meu eu ti-as fi dat alta lanseta pentru avat dar tu ai preferat sa o iei pe aia ca era mai lunga si asa erai obisnuit. mie mi se pare ca are varful prea elastic pentru a pescui cu ea la topwater.

dupa cum spuneam la inceputul topicului ... fiecare e obisnuit si se impaca mai bine cu anumite lansete. ceea ce unora li se pare foarte OK altora poate ca nu ... si invers.

ps: Zoran ... tu pescuiesti mult supradimensionat si poate din motivul asta lansetele rigide de care vorbesc eu nu sunt la fel cu lansetele rigide de care vorbesti tu. una e o lanseta data pana in 20-30 de grame si alta e o lanseta data pana in 100 de grame ... aia pana in 100 daca e rigida atunci deja e coada de matura :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 9. octombrie 2013, 14:29

De ex personal am observat ca la pescuitul cu naluci f usoare sau poppere e mult mai bine cind varful e moale si subtire...

Hmmm... cum poti sa produci "zgomot" si "improsca" apa cu popper-u` daca ai varfu` lansetei moale si subtire? :)


Ai incercat deja sa pescuiesti cele 2 tipuri de lansete cu acelasi popper? :gandesc:

Am pescuit aceleasi poppere, de diverse dimensiuni, cu (aproape) toate lansetele de spinning pe care le am si-ti spun sigur ca-n nici un caz nu mi s-a parut "subtirimea sau moliciunea" vreun avantaj... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 9. octombrie 2013, 14:31

Eu pescuiesc cu o lanseta fast, de 2.6m cu actiune 14-42gr la avat, salau
cu una fast de 1.98 si actiune 2-9gr la biban si clean
cu una fast de 2.70 si 30-80gr la somn.
cu una x-fast de 2.18, actiune 15-40gr, cand pescuiesc la salau din barca

La stiuca nu dau, dar sunt convins ca lanseta de avat/salau ar face fata cu brio la naluci usoare, iar cea de somn la naluci mai grele.
Sincer, poate doar atunci cand dau dupa salau de pe mal, as schimba ceva (gen o lanseta x-fast)....In rest...ce am acum, raportat la pret/calitate, consider ca am ales optimum necesar :)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 9. octombrie 2013, 19:31

eu sunt adeptul pescuitului cu doua bete: unul de jig si altul pt restul de aplicatii (exclus fly).
deci n-am avut probleme sa lansez voblere de 2-3g sau pilkere de 80-100g cu un sportex kev pike de 3.05m si 40-80g cw...

doar pt ca someaza si nu prea ma impac cu ideea, am inceput in ultimii ani sa-mi folosesc batul ce-l foloseam in trecut la jig (avid de 9'6" si 2oz) la voblerit mai "light" adica pe ape sau in sezon cand stiu ca sansele sa imi dea somn sunt reduse (cu toate ca recodul personal de somn de ~18kg e scos cu el), deci as putea zice ca batul asta e chiar universal pt un pescuit pe rauri/lacuri (exclus raurile de munte unde lungimea nu prezinta un avantaj).
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 9. octombrie 2013, 20:17

(aici spinning in sensul de pescuit general cu naluci artificiale)
:zambet: un subiect de nota 10 :bravo:
1. Lansete spin avat
2. Lansete spin salau
3. Lansete spin stiuca
4. Lansete spin biban
5. Lansete spin somn
6. Lansete spin clean
Zoran, cate bordee atatea “obicee”
asta e un subiet pe care desvoltandul am umple multe pagini :gandesc:
eu sunt adeptul pescuitului cu doua bete:
:pauza: si eu ca si Johnny sunt adeptul a doua bete de spinning , ambele fast cu actiune mare si foarte mare si din cand in cand si (fly) :bucuros:
Intodeauna la mulinete doi tambururii de rezerva cu diferite grosimi la (multifilament vara si monofilaent iarna)cand afara teperatura se apropie de 0 grade si ata ingheata pe tambur si face imposibil pescuitul :nunteleg: .
P.s 2 bete,2 mulinete,4 tamburi ,cred ca sunt suficenti ......peste sa fie :rizi: :rizi:
:ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »danmiclau56« (9. octombrie 2013, 20:23)


Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 11. octombrie 2013, 06:00

Eu folosesc la somn o lanseta din seria Sportex, de 2.70 imperecheata cu o mulineta de 5000, cu manerul suficient de lung ca sa o pot tine la sub-brat daca imi oboseste mana, usor moderata, ca sa se descurce si cu voblere mai usurele(10-15 gr).Desi aparent suficient de usor, comboul reuseste sa imi faca bratul sa tremure la sfarsitul partidei.
Pentru salau am un bat extra-fast, o ranga in toata puterea cuvantului, Berkley Pulse, cu care m-am obisnuit atat de mult, incat consider ca pentru mine e batul perfect pentru jigging.Am incercat sa o folosesc si cu voblere, insa ma simt de ca si cum as pescui cu aracul din vie.
Pentru avat si stiuca folosesc un bat moderat, putere 10-30 gr, cu care pot conduce si jerk-ui si twitch-ui lejer orice naluca, insa la capitolul avat si stiuca sunt abia la inceput
Iar pentru clean folosesc o lanseta pe care acum vreo 3 ani nu o suportam, o jucarie de la Shimano, din gama Alivio.Pentru rauri cu debit mic, este un chin sa pescuiesc cu ea, fiind extrem de moale, iar curentul mic, aveam rateuri in prostie, insa anul asta la o partida pe Siret o aveam la mine, impreuna cu trusa de clean, si a reusit sa imi aduca peste 20 de cleni cel mai mare de 40 de cm in cateva ore.Fara rateuri! In curent mai puternic, se incarca perfect, se indoaie pe un sfert din lungimea ei si in caz de atac, nu mai permite o indoire suplimentara, care cred eu ca imi aducea atatea rateuri pe raurile cu debit mic sau spre mediu.
Sper ca m-am facut inteles cat de cat, la explicatii sunt cam praf :zambet:
Always C&R

IonutFishing

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 29. octombrie 2013, 23:53

Foarte complicat subiectul .Fiecare dupa stil si naluca folosita si peste cautat + gramaj naluca + tip combo.
Nu cred ca se va ajunge la un consens.
Daca eu spun ca in unele locuri pescuiesc la clean cu bat de mach la vobler (vara cind e vegetatia crescuta) 95% vor spune ca nu sant sanatos. Unii imi vor da dreptate, sub 2%, care pricepe.Total incomod,total atipic, foarte productiv + febra musculara. Depinde foarte mult de riulet si de locul vizat.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 30. octombrie 2013, 06:23

Pai nu trebuie sa fie neaparat un consens..fiecare pescuieste cu ce lanseta crede ca e mai bine pentru naluca respectiva..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 30. octombrie 2013, 06:25

Daca eu spun ca in unele locuri pescuiesc la clean cu bat de mach la vobler (vara cind e vegetatia crescuta) 95% vor spune ca nu sant sanatos.

Eu mi-am rupt o lanseta de spin si mai aveam doar un math de 3,9 cu fir de 16. Am lansat cu cele mai usoare wobblere mai bine decit cu spinul, cele grele insa - nu. Am si scos doi avatei frumosi, al treilea insa mi-a rupt firul... merge si asa, insa eu cred ca intradevar nu ajunge 1 lanseta pt diferite tipuri de pescuit la spin, nu exista lanseta universala. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare