Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 30. octombrie 2013, 10:56

in opinia mea (si nu numai :zambet: ) lanseta se alege in functie de mai multi factori iar specia tinta e doar unul dintre ei. Foarte mult in ecuatie conteaza tipul de naluci ce vor fi utilizate , marimea lor, apa pe care se pescuieste (curent , adancime, structuri), perioada din an ,conditiile meteo, firul folosit (tip si grosime), stilul de pescuit ( cu jiguri, cu crankuri, cu linguri etc) , locul (mal curat sau impadurit, barca, bellyboat etc.) si multi alti factori inclusiv preferintele personale vis-a-vis de diferite aspecte ale lansetei (lungime, numar de tronsoane, conicitate,rigiditate,etc.). Chiar si priza pe care o are pescarul cand tine lanseta poate influenta caracteristicile lansetei (cei ce tin piciorul mulinetei intre degetul mijlociu si inelar tind sa prefere in general lansete mai scurte decat cei ce fac priza cu piciorul mulinetei intre inelar si degetul mic care tolereaza mai usor lansetele mai lungi si asta pentru ca, punctul de echilibru e altul :pauza: ).
Cu timpul fiecare ajunge sa dezvolte anumite preferinte in functie de locurile pe care le pescuieste mai des , de nalucile utilizate mai des , specia tinta urmarita mai des si asa mai departe dar, asta nu inseamna ca, recomandarile lui sunt la fel de valabile pentru altii. Daca doar una dintre variabile difera lanseta potrivita pentru unu poate deveni nepotrivita sau chiar indezirabila pentru altul.
M-am uitat dstul de mult pe maluri si prin barci pe ape ca sa pot obseva ca rareori se intalneste acelasi bat la 2 pescari pe acelasi loc, urmarind aceeasi specie cu acelasi stil si asta e valabil chiar si intre prieteni .
Exista totusi niste tipare teoretice sau niste linii mari de ghidaj de la care se pleaca in alegerea lansetei insa, fiecare va trebui sa constate efectiv in ce masura i se potrivesc.
Practic, daca eu as recomanda folosirea unor lansete custom construite pe blankuri foarte scumpe s-ar crede ca am interese economice in a promova asa ceva insa cu timpul dupa mai multe lansete de serie pescuite am reusit sa gasesc unele blankuri care construite intr-un anumit tip, se comporta foarte bine in mai multe situatii si la mai multe specii. Apare aici si chestiunea mentionata de Gigi mai sus si anume aceea a "obisnuirii" cu o lanseta pe care in timp inveti sa o exploatezi cat mai bine in functie de situatie (bineinteles in limitele utilizarii ei de o maniera comoda si eficienta - pentru ca pescuitul mai presupune si relaxare pe langa rezultate).
Practic, un aspect foarte important il consiutie si tipul de pescuit practicat : de placere sau de performanta. Daca pescuiesti de placere incerci sa gasesti lansete cat mai universale, comode si rezonabil de eficiente insa, daca pescuiesti de performanta si fiecare peste conteaza atunci ai nevoie de lansete cat mai specializate. :pauza:
Un criteriu foarte important in alegerea lansetei este ca ea sa prezinta naluca sa nalucile utilizate in mod corect. Nu degeaba s-au inventat blancuri rapide si rigide pentru pescuitul cu plastice moi sau lansete de fibra cu varf moale pentru linguri dupa cum nu degeaba sau inventat lansete moderate sau moderat rapide pentru crankuri sau pilkere. In timp s-a constat ca acestea sunt cele mai eficiente pentru pescuitul cu acel tip de naluci.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 30. octombrie 2013, 11:37

Exemple:
Jigging cu : lanseta rigida de 7 picioare , actiune fast, foarte senzitiva, cw. 7-21 rigida (taper agresiv sau conicitate mare cum vreti sa-i spuneti )
Rezultate :1. stiuca - rata a capturilor sub 10% per partida (foarte multe atacuri fara intepatura si din cele intepate multe scapate in dril -cele prinse toate intepate supeficial de varful buzei )
2. salau - rata a capturilor peste 80 % (foarte rare rateuri pe teapa si foarte rar, accidental chiar, rateuri in dril)
3. biban- rata a capturilor putin peste 50% (marea majoritate inepati dar multi scapati in dril)
4. somn - rata a capturilor peste 90% (aproape ca as fi putut spune 100% dar n-au fost asa multi somni ca sa pot concluziona astfel )
Concluzie lansetele rigide si rapide sau foarte rapide sunt potrivite in pescuitul salaului si somnului dar mai putin eficiente la biban si total nerecomandate la stiuca. Asta pentru ca, stilul meu de pescuit implica fir textil si frana stransa la mulineta (de regula o reglez de acasa cam la 3/4 din rezistenta indicata de cantar pentru ansamblul fir-leader) .
Jigging cu lanseta de 9 picoare, actiune fast , foarte senzitiva, cw.5-21 grame mai putin agresiva in taper . Dat fiind faptul ca e construita pe un blank provenit de la o firma specializata in bete de musca, e mai moale si mai indulgenta pe varf (aproape similara unei sticle)si foarte puternica si rigida pe cele doua treimi de la baza lansetei.
Rezultate : 1. Stiuca- rata a capturilor peste 90% (as putea spune chiar 100% dar n-am asa multe inca )
2. Biban - peste 80% (rateuri mai mult pe intepatura si mai putin catre deloc pe dril )
3. Salau - peste 75% (rateuri pe teapa si pe drill in mod egal)
4 Somn- deocamdata pauza :limba: nu de alta dar n-a venit niciunul :nervos:
Aceeasi lanseta excelenta la clean cu voblere (rata a capturilor peste 85 %) excelenta la stiuca cu linguri si rotative (95-100% si de data asta am prins destule ca sa-mi dau cu parerea ). Ca fapt de mentionat unde a stiuca cu lanseta de crankuri (9 picioare, cw 30-60, MH, moderat rapida) le luam de varful botului cu cea de mai sus le luam din gat cu aceeasi naluca :soc: nu spui care :zambet: :limba:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 30. octombrie 2013, 12:40

Foarte bine explicat, merci mult! :noroc:

Vazand ca sunt pe forum destui cu multa experienta la stiuca, as dori sa va intreb...
Caut o lanseta pt pescuit la Stiuca cu care sa pot stiucari cu jerk-uri de 30 - 50 - 80 de grame (10-15 cm), ocazional din barca! Dar, sa pot pescui si cu wobblere sau gume mari de 20 grame. Cum ar trebuie sa fie aceasta, dupa parerea voastra?
Lungime e clar: intre 1,8 si 2 metri.
celelalte caracteristici???
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 30. octombrie 2013, 14:46

daca ar fi doar jerkuri si gume n-ar fi greu de ales pentru ca ambele cer cam aclasi tip de bat. Iar acel bat ar trebui sa fie fast , rigid , taper agresiv (adica conicitate mare cu destula putere pe cotor ) bineinteles senzitiv (dupa buget pentru ca de regula mai scump = mai senzitiv pentru simplu fapt ca, la rularea unui astfel de blank se cer un carbon de calitate superioara si rasini de calitate superioara iar astea costa) . Plaja de aruncare sau asa numitul cw. l-ai mentionat deja in jurul valorilor de 30-80 grame adica 1-2si 1/2 oz (uncii) iar puterea undeva de la MH la deal de preferat Heavy . Asta pentru ca , oarecum paradoxal, jerkurile mari solicita mai mult un bat decat un plastic + jig ce impreuna au aceeasi greutate cu jerkbaitul. Solicitarea e mai mare si in faza de lansare si in faza de jucat naluca.
Partea sexy vine atunci cand la astea vrei sa adaugi voblere mari (care, printre altele, si imping multa apa) pentru ca din fast lanseta deja trebuie sa coboare spre moderat-fas sau chiar moderat iar lungimea trebuie sa creasca putin si taperul sa scada putin adica o lanseta mai lunguta si mai supla (mai putin conica). Asta pentru simplu fapt ca in principiu voblerele mari sunt mai usurele decat jerkurile la aceleasi dimensiuni si dizloca mult mai multa apa datorita barbetelor de dimensiuni mai mari (mai ales daca sunt deep divere). Cu un bat prea scurt si rigid iti rupi efectiv mana pescuind cu voblere mari pe care nici nu prea reusesti sa le arunci la distanta. In concluzie deja lanseta ta de compromis urca spre un 2,28 m maxim 2,4m (pentru ca devine mai greu de manuit la jerkuri ), MH sau H , moderat-rapida , cw 3/4-2 oz (daca e mai scurta) sau 1- 2si 1/2 (daca e mai lunga). Ca si grafit as merge pe un IM pentru ca e mai permisiv si mai tolerant decat un HM si mult mai ieftin.
Cam asa vad eu lucrurile in mare :bravo:
Personal, ti-as recomanda mai degraba 2 lansete decat una. As opta pentru una dedicata jiguitului si jerkuitului pe care sa le faca bine si o alta lanseta entru voblere si linguri sau rotative mari care la randul ei sa pescuiasca bine aceste naluci. :pauza: Asta cu atat mai mult cu cat vorbeai de barca unde poti avea mai multe lansete :bravo:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (30. octombrie 2013, 14:56)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 30. octombrie 2013, 14:59

In concluzie deja lanseta ta de compromis urca spre un 2,28 m maxim 2,4m


Din pacate nu prea merge compromisu' asta, am unul de 2,28 m/ 45 gr, si este f greu la avat din barca, unde de multe ori lovesc apa cu el. De pe mal e ok...

Fain! Deja aici, pt un peste tzinta + 3 tipuri de naluci, am nevoie de cel putin 2 lansete:
- una de 1,8 m (din barca), heavy, pt jerk-uri si gume+jig
- una de minim 2,4 m Mh pt vobblere mari... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 30. octombrie 2013, 15:10


Din pacate nu prea merge compromisu' asta, am unul de 2,28 m/ 45 gr, si este f greu la avat din barca, unde de multe ori lovesc apa cu el. De pe mal e ok...


Exact ceea ce spuneam vreo 2 mesaje mai sus mai sunt si alti factori care influenteaza alegerea lansetei :bravo: Compromisul de aia se si cheama compromis pentru ca face de toate dar nu le poate face pe toate bine :nervos:


Fain! Deja aici, pt un peste tzinta + 3 tipuri de naluci, am nevoie de cel putin 2 lansete:
- una de 1,8 m (din barca), heavy, pt jerk-uri si gume+jig
- una de minim 2,4 m Mh pt vobblere mari... :noroc:


si asta e un caz fericit :bucuros2: :nunteleg: stai sa vezi cand pentru acelasi peste tinta, acelasi tip de naluca in locuri diferite ai nevoie de 2 sau mai multe lansete :doarecapu:
ps. parca er vorba de stiuca nu de avat :drac2:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 30. octombrie 2013, 15:20

sa vezi cand pentru acelasi peste tinta, acelasi tip de naluca in locuri diferite ai nevoie de 2 sau mai multe lansete
astea sunt deja...........fitsze. :bravo: :) ..sa nu zic altceva :pauza:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 30. octombrie 2013, 15:32

ps. parca er vorba de stiuca nu de avat :drac2:


Am luat lanseta de avat ce are o lungime de 2,28 m doar ca lanseta comparativa! De pe mal inclinat sau mai sus de nivelul apei e super ok, pot fain sa si twithuiesc cu ea. Din barca insa, lungimea lansetei de avat este deja incomoda, lovesc apa cu varful. De aici si concluzia mea ca o lanseta de 2,28 m e ceva prea lunga pt mine, in cazul pescuitului din barca. 1,8 - 2,1 sa fie o astfel de lanseta, iar cum eu am o inaltime medie, un 1,8-1,9 m ar fi ok. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 30. octombrie 2013, 15:51

sa vezi cand pentru acelasi peste tinta, acelasi tip de naluca in locuri diferite ai nevoie de 2 sau mai multe lansete
astea sunt deja...........fitsze. :bravo: :) ..sa nu zic altceva :pauza:


Dane, trebuie sa te contrazic aici ... nu e vorba de fitze. Si ca sa iti dau un exemplu concret iti spun ca pescuind la avat cu aceeasi naluca (Thrill-ul de la Salmo) in locuri diferite am nevoie de doua lansete.

Adica, unul dintre locurile de pescuit este intr-o padure scufundata unde daca nu ai o lanseta puternica (si nu doar pe cotor) in momentul atacului ai toate sansele ca avatul sa iti intre direct intre copaci si il poti considera pierdut (evident si naluca). Un alt loc in care acelasi Thrill si aceeasi lanseta merg foarte OK e sub baraje, unde in curent puternic ai nevoie de ceva putere pentru a nu sta 5 minute sa scoti un avat de 2 kg.

Un alt loc ar fi intr-un curent oarecum normal unde folosind aceeasi lanseta si aceeasi naluca din 10 atacuri in cel mai bun caz 2 dintre ei raman in carlig. Pur si simplu puterea si rigiditatea lansetei fac ca avatul sa se agate superficial si ori se duce imediat dupa atac ori il ai in lanseta 2-3 secunde si pleaca. Deci lanseta nu e tocmai potrivita pentru locul asta.

Precizez ca in amebele cazuri pe mulineta era textil, deci elasticitate spre zero. In al doilea caz pomenit nu am incercat cu mono … inca.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 30. octombrie 2013, 17:59

sa vezi cand pentru acelasi peste tinta, acelasi tip de naluca in locuri diferite ai nevoie de 2 sau mai multe lansete
astea sunt deja...........fitsze. :bravo: :) ..sa nu zic altceva :pauza:



" fitze " e ceva subiectiv si inseamna pentru fiecare altceva; :bucuros: asa cum tie ti se pare fita o necesitate precum cea descrisa de mine in paragraful pe care il citezi, eu consider fita sa comanzi o lanseta cu cele mai scumpe componente , la cel mai in voga rodbuilder fara ca sa ai habar ce vrei de la acea lanseta sau cum si unde sa o pescui. :drac2:
ca sa nu merg ma departe de thrillul lui Anem eu il pescui cu 3 lansete diferite in sezoane diferite si la specii diferite . Intr-un fel il pescui la avat si cu o anumita lanseta care performeaza bine pe stilul folosit intr-un anumit sezon, in alt fel pescui la salau si somn cu el uneori chiar cu lansete diferite pentru fiecare din cele 2 specii , si cu altfel de lanseta pescui la stiuca in c totul si cu totul alt sezon. :pauza:
Si vreau sa-ti spun ca atunci cand pestele papa thrill putine alte naluci accepta si daca n-ai cu ce si nu stii cum dai marunt din buze injurandu-i pe aia ce prind langa tine in timp ce tu fuflii in deste :zambet:
Asta in conditiile in care , pentru unii dintre noi, relaxarea la pescuit presupune sa mai prinzi si peste :)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 30. octombrie 2013, 19:33

Asta in conditiile in care , pentru unii dintre noi, relaxarea la pescuit presupune sa mai prinzi si peste
cand am spus.... fitsze :)..... ma refeream ca 2 sau 3 bete pentru ca sa pescuiesti doar 1 wobler mi se pare ....exagerat :nunteleg: .
P.s sper ca nu te-ai....... ofensat ! :gandesc: :)
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 30. octombrie 2013, 20:41

Asta in conditiile in care , pentru unii dintre noi, relaxarea la pescuit presupune sa mai prinzi si peste
cand am spus.... fitsze :)..... ma refeream ca 2 sau 3 bete pentru ca sa pescuiesti doar 1 wobler mi se pare ....exagerat :nunteleg: .
P.s sper ca nu te-ai....... ofensat ! :gandesc: :)

stai linistit ca nu ma ofensez asa usor :noroc:
cat despre exagerari , dupa cum spuneam, de multe ori depinde de punctul de vedere sau de perspectiva fiecaruia asupra lucrurilor. Ca fapt divers, cand am inceput cu spiningul , obisnuiam sa cred ca un bat si o vesta de muscar cu ceva naluci in buzunare sunt arhisufciente. Pe vremea aia nici nu concepeam sa dau mai mult de 100 lei pe o lanseta iar de "custom" nici nu se punea problema . Ei bine , intretimp am ajuns sa am customuri de mai multe sute ( si nu de lei) si inca mai fac studiu de caz la blankuri pentru ceva lansete specializate si, cu toate astea, ma consider un biet amator mai ales cand ma uit pe la baetii care merg pe la concursuri. :zid: :nunteleg:
Stai linistit ca daca spinningul e singurul tip de pescuit pe care il practici si batul de spin nu e doar o rezerva in trusa pe care sa-l folosesti daca nu merge la stationar, cu timpul o sa incep sa pretinzi si tu lansete cat mai specializate. :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 30. octombrie 2013, 20:45

Stai linistit ca daca spinningul e singurul tip de pescuit pe care il practici si batul de spin nu e doar o rezerva in trusa pe care sa-l folosesti daca nu merge la stationar, cu timpul o sa incep sa pretinzi si tu lansete cat mai specializate.
:zambet: ............. :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

34

joi, 31. octombrie 2013, 22:05

......... as dori sa va intreb...
Caut o lanseta pt pescuit la Stiuca cu care sa pot stiucari cu jerk-uri de 30 - 50 - 80 de grame (10-15 cm), ocazional din barca! Dar, sa pot pescui si cu wobblere sau gume mari de 20 grame. Cum ar trebuie sa fie aceasta, dupa parerea voastra?
Lungime e clar: intre 1,8 si 2 metri.
celelalte caracteristici???


indraznesc sa iti recomand o lanseta de baitcasting pt jerkuit.
cu toate ca nu imi plac aceste lansete, in stilul jerkuit se preteaza cel mai bine si ai cel mai bun control pe naluca si pe miscarea pe care o faci.
lanseta respectiva ar trebui sa fie destul de rigida pe varf pentru a putea "juca" eficient naluca.
lungimea optima 1.8m
din pacate o astfel de lanseta nu se preteaza si la folosirea cu gume mari pentru ca nu este senzitiva atat cat ar trebui
pescuitul cu gume este un alt stil si necesita o altfel de lanseta, chiar daca gumele sunt de calibrul XL

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 4. noiembrie 2013, 19:20

lansete spining

Am sa va spun ce folosesc eu. Merg foarte des la rapitor. Ca si actiune a lansetelor pentru pescuitul cu lingura( rotativa sau oscilanta), cicade sau orice tipuri de momeala care necesita un mulinat continuu, actiune trebuie sa fie progresiva(parabolica). Ca si greutate aici trebuie tinut cont deoarece incarcarea lansetei este foarte importanta. In general sunt folosite bete cu compozitie de fibra de sticla( eu mi-am cumparat cateva blank-uri lamiglas de diferite actiuni). Pentru celelalte momeli (jig, vobler, etc) folosesc lansete cu actiune de varf extra fast( folosesc blank- uri shikari) sau modele de centurion airrus si sirrus( nu se mai gasesc). Consider ca a8ci greutatea pe care o folosesti nu este atat de importanta de exemplu eu dau cu jiguri de 3 gr cu lanseta care merge pana la 2 1/2 oz. La acest stil nu ma intereseaza decat raspunsul imediat in momentul intepaturii deoarece muscatura o vad pe fir. Pentru pescuitul la dunare al salaului si somnului cu jig folosesc o lanseta cormoran thunderstick si un centurion sirrus. Aveti grija la mulinetele pe care le folositi pentru ca daca nu sunt foarte bine echilibrate cu lanseta pe care o aveti va veti forta foarte mult incheieturile. Eu am patit-o pe propria mea piele( centrul de greutate trebuie sa fie la baza piciorului mulinetei iar pr8nderea mulinetei intre degete este iar importanta).
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

36

vineri, 24. ianuarie 2014, 09:38

[.....] de exemplu eu dau cu jiguri de 3 gr cu lanseta care merge pana la 2 1/2 oz. La acest stil nu ma intereseaza decat raspunsul imediat in momentul intepaturii deoarece muscatura o vad pe fir. [.....]


in cazul asta pot intelege ca pescuiesti exclusiv "la fir" ... iar in cazul in care adie putin vantul (sa nu spun ca bate tare) situatia se complica mult de tot. la fel as spune ca e si in cazul in care ai curent mai puternic cu valuri ... cum reusesti sa vezi muscatura pe fir?

intreb asta din curiozitate pentru ca eu unul nu pot sa pescuiesc sub nici o forma urmarind firul. eu pescuiesc strict dupa ce simt in lanseta si daca as pescui cu vreo lanseta prea puternica pentru gramajele date pe ea nu as avea nici o sansa sa simt absolut nimic. eu dau la jig cu o lanseta data pana in 28 de grame si ma descurc acceptabil cu ea de la chestii incepand cu 7 grame (mai jos nu mai simt aproape nimic) pana in 42 de grame (mai sus nu am incercat inca).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

37

vineri, 24. ianuarie 2014, 11:27

Anem ,la jiguri este important sa urmaresti si firul si sa simti si atacul!Daca ai noroc! Mai ales la spucaciunea de salau si mai ales la salaul din balti!Total diferit de Dunare,etc.Pe balti ,daca ai ghinion , poti sa ai o rata foarte mare de ratari daca nu urmaresti firul .In multe cazuri salaul marait doar iti va opri firul in caderea jigului spre fund si asta la o palma de fund.Tzacul nu-l simti nici cu mama Legendului...Sau iti va deplasa firul lateral ,dar atat de fin incat nu o sa simti ca te-a atacat.Daca nu ai o riposta ferma ,in cele mai multe cazuri vei rata! Ori nici nu ai realizat ca ai avut salaul in fir ,ori o sa-l intepi superficial si se duce. Cand bate vantul tare situatia se complica rau! Trebuie nimerita pozitionarea corecta (barca) ,marit gramajul ,utilizat cel mai subtire textil din dotare (mono iasa complet din discutie) ,etc. Ma rog asta este opinia mea.Trebuie sa recunosc ca pentru mine pescuitul la salau ,cu gume ,cand se poate pe balti, este cea mai mare provocare din spinning.Uneori ma descurc , alteori... :zid:

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 26. ianuarie 2014, 14:46

Zamfi sa-nteleg ca pescuiesti cam des pe lac. Cam asa este si un bun raspuns si pentru Anem. Eu am pescuit foarte mult pe lac si vreau sa- ti spun ca si atunci cand vantul atinge 40km/ ora nu am probleme. Daca a ati s putin jigul nici nu stie ce la lovit. Pe dunare insa sunt locuri unde este imposibil ca firul sa faca burta si locuri unde apa sta pe loc. Eu unul nu pescuiesc esclusiv la fir, dar atunci cand un salau a atins jigul il simt mai bine pe un bat mai ex-fast si pe actiune mai mare decat pe unul cu actiune moderata si mai moale.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 26. ianuarie 2014, 18:40

Io-s de parere ca daca nu simti atacul in bat, ceva nu-i in regula, indiferent ca-i statatoare sau curgatoare.
Nu stiu pe ce ape pescuiti voi da` io dau uneori ore intregi in care n-am nici un atac asa ca nu-s cu ochii beliti la fir tot timpu`... ma uit "dupa avioane", ma gandesc la ale mele, lansez si recuperez mai mult pe pilot automat... oarecumva "trist" dar adevarat... :rizi:.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 26. ianuarie 2014, 19:06

Costi toti patim asta cu "avioanele" :rizi: Insa cand ai localizat salaii si mai prinzi cate unul ,merita sa belesti ochii la fir ! Asta daca nu o poti face tot timpul ...Si nu stiu ce nu este in regula daca nu simti atacul! Chiar crezi ca de fiecare data cand ai avut salaul la guma ai simtit si atacul? Esti optimist colegu! :noroc:

Eu ,spre rusinea mea, recunosc ca am avut momente cand utitandu-ma dupa "avioane" m-am trezit ca imi ranjea un dintos care apoi mi-a spus pa si mi-a intors ...coada! :rizi:

Subiecte asemănătoare