Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 9. octombrie 2013, 06:53

In urma unei reclamatii ...

Reclamatia unui utilizator


Citat

Dragii mei,se pare ca multi dintre noi nu am citit bine regulamentul forumului,inclusiv eu,si ne-am bagat undeva unde,au acces doar cei ce-si permit scule de scule,barci de ultima generatie ,si in general,l romanasi,care plecati prin strainataturi au facut banisori, mai mult sau mai putin legal ,si uita de unde au plecat si ce au lasat in urma.Acum considera ca pestele mincat de ei de la supermarket,sau cine stie ce magazine de fite, adus de prin diferite oceane si mari ale lumii,chiar daca este prins cu plase si novoade,deci un braconaj legal,si in plus la fel de nociv ca cel de pe fluvii si riuri ca doar si astea tot acolo se varsa pina la final, cu toate ,metalele lor,deci acesti baieti acum ,se uita urit la mine,ca traiesc in Romanica si ca-mi trag si eu un somotei ,pe care sa-l impart cu familia,intr-un wekend ,ca de! ,nu-mi permit sa dau si bani pe scule ,si sa practic C&R,dintru-un salariu sau pensie de 100 euro,dar si sa cumpar sa maninc biban de Nil,sau fructe de mare, de la Lidl sau Peny,sau si mai rau de la tiganii care umbla printre blocuri cu cosuri pline, sau cu ditamai pestii,la vinzare,braconati cu acordul autoritatilor .Parerea mea,este ca C& R,este modelul de fite in domeniul pescuitului,pentru cei bogati,cum in alte domenii sunt masinile luxoase,avioanele,elicopterele,yahturile, vilele,croazierele,etc si nu are nimic de-a face cu pescuitul sportiv adevarat,lasat de cind lumea si pamintul:adica prinzi si i-ti iei doar cit i-ti trebuie,fara sa faci prapad.Restul este doar polemica pro si contra !!!Fir intins tuturor !!!



In urma acestei reclamatii si a altor remarci de genul acesta, incercam sa raspundem pt a evita in viitor astfel de frustrari!

VA RUGAM CITIȚI REGULAMENTUL!

Se pare ca principala problema de care ne lovim este necitirea si/sau ignorarea regulamentului acestui forum si deasemenea necunoasterea continutului site-ului informativ "Pescuit la somn". Ca exemplu, capitolele "Catch and Release" sau "Cum facem poze reusite?" sunt ignorate complet sau nu de putine ori interpretate gresit, dupa bunul plac, ceea ce contravine scopului pentru care s-a creat acest forum.

1. Nu exista dupa stiinta noastra membri ai acestui forum si cu atat mai putin membri ai echipei forumului care "se scalda in bani". Si in Romania ca si oriunde in alta parte, banii cinstiti se castiga cu greu si cu multa munca.

2. Dorim ca prin intermediul acestui forum si site sa ajutam oricare pescar, indiferent de situatia financiara, sa ajunga la un drill cu pestele visat. Partial am reusit deja acest lucru si in consecinta nu intelegem atitudinea ostila in aceasta privinta.

3. In ce priveste pestii capturati pe raurile interioare ale anumitor tari europene, nu am facut decat sa atragem atentia asupra faptului ca in anumite regiuni/ tari este interzis consumul sau comercializarea acestora din cauza contaminarii apelor in cauza respectiv a vietuitoarelor din ele cu diverse reziduuri industriale (substante chimice toxice, metale grele etc.). Consumul acestor pesti infestati poate duce la afectiuni grave ale sanatatii persoanelor implicate. Necunoasterea sau ignorarea realitatii nu inseamna absenta acestui pericol asa ca nu intelegem atitudinea ostila in aceasta privinta.

4. Pescuitul industrial cu acte in regula nu constituie un act de braconaj, este o afacere legala, o industrie de miliarde de euro si sute de mii de locuri de munca pe intreg globul, foarte legala cu navoade si plase atata pe mari si oceane cit si pe rauri, in Romania inclusiv. Ce este corect pentru un ecosistem, abuzurile celor care poseda autorizatie emisa legal s.a.m.d. sunt alte discutii, uneori foarte necesare dar este bine cand se separa activitatile legale de cele ilegale.

5. Niciunde in regulamentul acestui forum si nici pe site nu am impus nimanui sa practice NO KILL. Si nici nu vom impune. In schimb este foarte important pt. forum sa nu se ajunga la polemici si cearta, de aceea si acest regulament simplu si transparent care trebuie citit. Printre altele de ex. este nerecomandat a se intreba "ce ai eliberat?" sau "ce ai retinut?" exact din acest motiv: polemici inutile. Oricine retine peste in cantitatea si marimea legale si nu incalca legea prin alte fapte (braconaj, vanzare de peste fara autorizatie s.a.m.d.) este binevenit pe forum. Nu intelegem ofensa nici in aceasta privinta, sorry!
C&R este ceva extraordinar, C&R este sustinut de acest forum. Cine nu are respect sau nu intelege aceasta forma de pescuit este rugat sa se orienteze catre un alt forum ori site, in concordanta cu comportamentul si parerile personale. Daca acest forum ce promoveaza C&R accepta retinerea pestilor in concordanta cu "ce zice" legea, rugam si intelegere din partea voastra pt cei ce practica C&R. Ca un exemplu, eu sunt total contra vanatorii dar de aceea nu ma duc pe nici un forum de vanatoare sa-mi exprim nemultumirea!

6. Pestii oceanici oferiti prin magazinele tip LIDL, PENNY etc. sunt de multe ori mai ieftini decit pestii de Dunare. Daca calculam ca dintr-un somn de 10 kg ramanem cu doar 2 kg de fileu, iar acel peste a costat 30 de euro, atunci 1 kg de fileu de somn este undeva la 15 euro, ceea ce numai putin nu e.

7. VA RUGAM CITIȚI REGULAMENTUL!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare