Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

joi, 3. octombrie 2013, 00:08

Monturi monofilament

Salut
Am vazut multe video-uri in care pescari germani,italieni folosesc monofilament (1-2mm) ptr monturi!
Ce avantaje are monofilamentul fata de textil?...... :nunteleg: (parerea mea niciunul)
De ce folosesc monofilamentul,si in ce conditii de pescuit se foloseste monofilamentul la legarea monturilor? :gandesc:
Montura Kombi Rig mi se pare cam cam nesigura,cu acele noduri fara nod unul peste celalalt.In ce conditii se foloseste aceasta montura si de ce :nunteleg: ?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (3. octombrie 2013, 00:21)


2

joi, 3. octombrie 2013, 00:11

Ma refer la monturile de stationar.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 3. octombrie 2013, 00:42

Salut.Cred ca avantajul principal la monofilament e rezistenta la frecare ce e superioara textilului.Ar mai fi si vizibilitatea redusa dar asta nu cred ca are o importanta prea mare in pescuitul la somn.Folosesc mono numai cand pescuiesc cu anghila atat la pluta cat si la fund deoarece monofilamentul face ca montura sa fie mai rigida si asta reduce cu mult riscul ca anghila sa se "incolaceasca" si sa imi incurce montura.Saptamana trecuta mi-am facut doua monturi in plus pe care vreau sa le folosesc la stationar si cu alte momeli sa vad cum se comporta.Partea frumoasa la monofilament e ca iti dai seama imediat daca montura a suferit dupa drillul cu pestele, trebuie doar sa treci cu mana peste ea si se simte daca e compromisa :ochi:.La inceput ma cam enervam la facut noduri cu monofilamentul :zambet: dar dupa ceva timp nodurile se fac la fel de lejer precum textilul, trebuie doar putina rabdare.

4

joi, 3. octombrie 2013, 00:47

Salut.Cred ca avantajul principal la monofilament e rezistenta la frecare ce e superioara textilului.

eu credeam ca este invers :doaaamne: :doaaamne:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 3. octombrie 2013, 05:53

monofilamentul face ca montura sa fie mai rigida si asta reduce cu mult riscul ca anghila sa se "incolaceasca" si sa imi incurce montura
asta e singurul avantaj :bravo:
la grosimea firului nu e nici o problema sa se rupa , si un sfat mai adauga o bucata de plumb la 30 cm de carlig o sa-t i dai seama singur de ce.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 3. octombrie 2013, 07:45

Salut baieti,
mono nu e mai dur ca textilul, am testat cu mono de 1,2 si cu textil de 1,1 mm. Daca firul Powerline de 0,66 mm a rezistat cca. 35 de cicluri pina la rupere (frecare pe aceasi portiune de 5 cm de fir, prin pendulare, la uscat, jos 0,5 L apa, pe marginea unei placi de granit), la mono si textilul de 1,2 resp 1,1 mm m-am oprit la 100 de pendulari. Nu s-a rupt nimica.

Singurul avantaj este rigiditatea acestuia care se foloseste unde e curent de apa mic sau deloc, pt ca pestele sa nu se incurce in fir.

Poze cu montarea acestuia, noduri la carlig si sus la carabina vom primi la weekend de la Mane. :zambet: Merci mult Mane! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

joi, 3. octombrie 2013, 13:32

Singurul avantaj este rigiditatea acestuia care se foloseste unde e curent de apa mic sau deloc, pt ca pestele sa nu se incurce in fir.
am mai invatzat ceva !:bucuros:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 6. octombrie 2013, 22:41

Deci nu sunt singurul ce se uita pe filmulete germane despre pescuit :rizi: uite si aici unele monturi cu mono:

10

duminică, 6. octombrie 2013, 23:03

Deci nu sunt singurul ce se uita pe filmulete germane despre pescuit :rizi: uite si aici unele monturi cu mono:

:noroc:

Kombirig:ce-i cu kombi-rigu-l asta ? de ce se foloseste?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 7. octombrie 2013, 00:06

Daca te referi la montura asta:
la montura se leaga ancora si carligul cu textil pt ca in modul asta se poate micsora distanta dintre carlig si ancora in functie de pestii momeala ce ii avem disponibili.Daca iti faci o montura cu monofilament si faci distanta dintre ancora si carlig de 25 cm sa zicem, vei vedea ca nu mai poti schimba distanta asta daca ai nevoie pentru momeli mai mici pentru ca monofilamentul e foarte rigid si nu iti permite sa il rotesti in jurul carligului asa cum faci cu textilul.Montura asta e facuta sa fie rigida si in acelasi timp poate fii adaptata imediat la pesti de diferite marimi exacat ca o montura din forfac textil. :noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 7. octombrie 2013, 08:06

la montura se leaga ancora si carligul cu textil
..........o montura ....... perfecta :ochi: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 7. octombrie 2013, 20:18

Tubul acela verde,unde se poate gasi?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 8. octombrie 2013, 12:42

Tubul acela verde,unde se poate gasi?

Se gaseste in Germania dar poate gasesti un altfel de tub cu care sa il inlocuiesti pe ala verde :gandesc:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 8. octombrie 2013, 14:47

Da,dar ce fel de tub sa se muleze asa?Parca este si elastic

16

marți, 8. octombrie 2013, 19:58

tubul termo-contractabil ar fi o solutie :ochi:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 8. octombrie 2013, 23:31

Cauta pe la farmacii furtunase de perfuzii sau pe la metalocasnice furtunase siliconice
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 8. octombrie 2013, 23:42

Eu am incercat cu furtunase de perfuzii insa nu sunt tocmai potrivite pentru ca nu sunt termocontractabile, cred ca merg mai bine furtune siliconice.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 9. octombrie 2013, 07:19

Din ce am văzut, principala funcţiune a tubului este să protejeze firul în zona nodului. Cred că poţi să faci liniştit monturile şi fără tub, doar să foloseşti forfah de calitate.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 9. octombrie 2013, 07:23

Cred că poţi să faci liniştit monturile şi fără tub, doar să foloseşti forfah de calitate.

:bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com