Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

41

joi, 14. mai 2015, 17:34

Folosesc kombirig-ul si la plutele de grund si la montura cu geamandura si nu eram impacat cu cele 2 noduri de pe carlig asa ca am gasit o solutie mai buna.Necesita carlige cu ochet mare si textil leadcore!(blackcat leadcore,jenzi kevlar leader)..va iesi un altfel de nod,simplu,rezistent si elegant! sper sa se vada clar in video!

42

joi, 14. mai 2015, 20:19

De ce folosesti Florine monofilament acolo ? De ce nu mergi tot cu textil dintr-o bucata ? ?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 14. mai 2015, 21:21

De ce folosesti Florine monofilament acolo ? De ce nu mergi tot cu textil dintr-o bucata ? ?


Salut.Se foloseste inaintas de monofilament in unele situatii ca sa reduca sansele ca pestele momeala sa se incurce in montura(montura cu mono e mult mai rigida).E mult mai putin vizibila in apa dar nu cred ca la somn conteaza mult si cu toate ca nu am facut nici un test cred ca rezista mai bine la frecare ca textilul.Motivul pricipal ramane ala ce l-am scris la inceput.......sa nu se incurce pestele momeala in montura.Ca parti negative la montura cu monofilament ar fi ca nu se lucreaza asa de usor cum se lucreaza cu textilul insa in timp se prinde dexteritate si cel putin in cazul meu dupa aproape fiecare somn prins trebuie schimbat inaintasul pentru ca se vad urme de frecare de dintii somnilor:zambet: :noroc:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 14. mai 2015, 21:50

Textilul e mult mai rezistent ca nylonul , dar aici depinde de care ai..al meu e Jaxon Catfish 125kg, e impregnat sa zic asa cu cauciuc kevlar ceva gen..deabia il tai cu foarfeca, tot din acelasi motiv nu prea are cum sa se incurce,ca nu e moale ca alte textile pentru monturi, dar majoritatea pescuim pe ape curgatoare, unde curentul iti tine firul oarecum intins, iar pestele oricum mai inoata si impotriva curentului, Florin pescuieste pe lac ( apa statatoare), unde pestele momeala face ce vrea el, posibil sa se mai incurce, daca foloseste textil simplu (care e moale nu rigid si se poate incurca).
A doua partea proasta la nylon e ca odata facuta montura, nu mai poti regla distanta dintre ancora si carlig ( in functie de dimensiunea pestelui momeala), la textil, mai infasori in jurul carligului cat vrei...plus ca si nodurile sunt noduri la textil de calitate(pe carlig ,ancora), cu mono de 1 sau 1.2...sa faci nodul fara nod...mari sanse sa se desfaca, ca e ca sarma..si atunci mai bagi si ditamai invelisul peste ace... :nunteleg:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 14. mai 2015, 22:15

Textilul e mult mai rezistent ca nylonul , dar aici depinde de care ai..al meu e Jaxon Catfish 125kg, e impregnat sa zic asa cu cauciuc kevlar ceva gen..deabia il tai cu foarfeca, tot din acelasi motiv nu prea are cum sa se incurce,ca nu e moale ca alte textile pentru monturi, dar majoritatea pescuim pe ape curgatoare, unde curentul iti tine firul oarecum intins, iar pestele oricum mai inoata si impotriva curentului, Florin pescuieste pe lac ( apa statatoare), unde pestele momeala face ce vrea el, posibil sa se mai incurce, daca foloseste textil simplu (care e moale nu rigid si se poate incurca).
A doua partea proasta la nylon e ca odata facuta montura, nu mai poti regla distanta dintre ancora si carlig ( in functie de dimensiunea pestelui momeala), la textil, mai infasori in jurul carligului cat vrei...plus ca si nodurile sunt noduri la textil de calitate(pe carlig ,ancora), cu mono de 1 sau 1.2...sa faci nodul fara nod...mari sanse sa se desfaca, ca e ca sarma..si atunci mai bagi si ditamai invelisul peste ace... :nunteleg:



Ai dreptate daca se pescuieste in locuri unde este curent destul de mare atuci scad sansele ca pestele momeala sa se incurce in montura.Daca nu se pescuieste pe lac sau in locuri unde este doar putin curent atuci nu isi are rostul montura monofilament.
Mita daca se face montura Kombi-Rig adica partea de la carlig la ancora din textil montura se poate modifica in oricare moment, se poate infasura textilul in jurul carligului.
Nodul fara nod facut cu monofilament de 1mm sau 1,2mm daca e facut OK si tras peste furtun din ala de monturi iti garantez ca nu se desface.Mie nu mi s-a de sfacut niciodata.
Unii sunt oarecum "nevoiti" sa foloseasca mono spre exemplu eu cand pescuiesc cu anghile.Cand faceam monturile cu textil mi se incurcau anghilele in montura foooooooooooooarte des, de cand am inceput sa folosesc monofilament lucrul asta mi se intampla foarte rar. :noroc:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

46

joi, 14. mai 2015, 22:44

da mane, asa e la combi rig...dar sti tu vorba aia cat mai simplu atat mai bine...fara furtun peste carlige/ancore, fara inadiri cu mono+textil..direct textil, nod fara nod, dintr-o bucata, cred eu ca este si mai tzeapana montura ;)..dar na sti cum e asa suntem noi pescarii...facem tot felul de incercari si monturi..ca deaia avem in dotare toate chestiile ce nu ne trebuie in trusa :D..carlige si fire si plumbi, si..si..si..si te miri ce...avem detoate ;)
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

47

vineri, 15. mai 2015, 02:15

dar sti tu vorba aia cat mai simplu atat mai bine.

Nu te contrazic,dar cateodata nu iti permite 'experienta' sa folosesti 'simplu'
fara furtun peste carlige/ancore, fara inadiri cu mono+textil..direct textil, nod fara nod, dintr-o bucata, cred eu ca este si mai tzeapana montura ;)
furtune,inadiri etc etc sunt necesare altfel se desface nodu si salut captura vietii,intradevar e mai tzeapana montura daca o faci cu textil dintr-o bucata,dar sa nu uitam de frecare,incearca sa freci un mono de 1mm la tensiune mare de o piatra putin mai ascutita si freaca un textil de 1mm/1,2mm in tensiune de piatra sapoi zimi rezultatul!

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

48

vineri, 15. mai 2015, 10:03

Pai daca citeai ce am scris mai sus...aflai ca mai sunt si alte textile inafara de alea de la Unicat, Black Cat sau Gigafish...altele care sunt cu cauciuc+Kevlar impregnate (adica nu acoperite doar)(kevlar e cel mai rezistent material la ora actuala de pe planeta folosit si la armuri,echipamente de curse/racing...cu toate ca na incercat nimeni sa faca o vesta antiglontz, sau echipament de curse din nylon..cine stie .. :doarecapu: ) ,mai zic odata, deabia il tai cu foarfeca (Jaxon Catfish 125kg si altele), unde nylonu ala pusca imediat, la piatra sau orice ascutit..sa nu mai vorbim de rezistenta in KG, tripla...
Cum zicea si Zoran, o sa facem testele filmate in August, poate asa nu o sa mai sustineti atata nylonul :doarecapu:..ca testele cu frecatul lea facut el oricum, daca citeai pe forum, si rezultatul e clar in favoarea textilului, dar pana nu vede omu filmat, e Toma necredinciosul :bravo:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »MITA« (15. mai 2015, 10:09)


49

vineri, 15. mai 2015, 11:16

Pai daca citeai ce am scris mai sus...aflai ca mai sunt si alte textile inafara de alea de la Unicat, Black Cat sau Gigafish...altele care sunt cu cauciuc+Kevlar impregnate (adica nu acoperite doar)(kevlar e cel mai rezistent material la ora actuala de pe planeta folosit si la armuri,echipamente de curse/racing...cu toate ca na incercat nimeni sa faca o vesta antiglontz, sau echipament de curse din nylon..cine stie .. :doarecapu: )

Pe piata exista multe fire,diverse firme dar nam incredere decat in cele 3 enumerate de tine si inca vreo 2....cat despre celalalte gen : Baracuda,jaxon,formax etc etc acestea ptr mine sunt neinteresante,mai ales cand vine vorba de fire!
Fire de somn coated?hmmm exista doar unul pe piata,si ala de la BlackCat!,kevlar leader am de la jenzi , nu-mi prea place ca e plat!
mai zic odata, deabia il tai cu foarfeca (Jaxon Catfish 125kg si altele), unde nylonu ala pusca imediat, la piatra sau orice ascutit..sa nu mai vorbim de rezistenta in KG, tripla...
rezistenta in kilograme e fix p'la,frecarea conteaza cel mai mult !....pacat ca na-i citit tot ,daca citeai forumul stiai cat de mult conteaza frecarea !
Cum zicea si Zoran, o sa facem testele filmate in August, poate asa nu o sa mai sustineti atata nylonul :doarecapu:..ca testele cu frecatul lea facut el oricum, daca citeai pe forum, si rezultatul e clar in favoarea textilului, dar pana nu vede omu filmat, e Toma necredinciosul :bravo:
Nu sunt 'Toma necredinciosul' doar ca nu trebe sa vad filmat deoarece am vazut live,am facut eu,si despre citit,era culmea sa nu fi citit,doar eu am deschis topicul asta :bravo:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

50

sâmbătă, 16. mai 2015, 08:31

Black Cat Leader este un fir foarte bun,iar ca monofilament am folosti UNI CAT HARD MONO 1,20mm si sunt foarte multumit de ele.Acuma trebuie sa imi ajunga 2 role Black Cat Mono Line tot de 1.20mm.Am inceput sa folosesc din ce in ce mai mult firul monofilament,pescuiesc mai mult cu peste viu si sunt mai sigur pe el.Din ce in ce mai multi pescari folosesc fir monofilament pentru monturi.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

51

sâmbătă, 16. mai 2015, 09:54

:salut: ,
nu stiu ce zic, mono sau textil, parerile sunt diferite, unii spun ca mono e mai bun, altii au incredere mai mare in textil.
Ceea ce stiu este ca anul trecut in Spania, Thomas o pescuit leader mono CLIMAX CULT CATFISH LEADER HARD MONO de 1,2 mm, si al 3-lea peste l-a pierdut in drill, acesta a ros clar zona leaderului care i-a ajuns pe dinti.
A schimbat toate monturile pe 1,3 mm multifilament si nu a mai avut probleme.
La somnul de 2,52 m care l-a drilluit destul de mult in curent, a folosit leader de 1,7mm negru, care a fost apoi schimbat, ptr ca era foarte ros. Daca avea de 1 mm oare il scotea?

Am folosit odata mono de 1 mm pe Dunare, si mi-a intrat la 18m un somn mare, care in 5 sec mi-a ros leaderul mono. De ce? O fi fost vechi? Copt de soare? Stat prin regale ani buni pina a ajuns la mine? Eh, de aceea eu prefer textilul sa fie cit mai gros cu putiinta, sa am incredere deplina in el. Cu cit mai gros este, cu atata are mai multe fire, cu atata raman mai multe fire care pot face fata pestelui daca se roade partial.

Mono are mare dezavantajul ca se degradeaza rapid. De ex deja dupa 10 ore de lumina UV se poate reduce la jumatate rezistenta acestuia. Am mai scris si in acest subiect avantaje si dezavantaje: Fluocarbonul sau nylonul?... cind, si la ce stil de pescuit?

Recomandare ptr cei care pescuiti mono, atentie mare cum il depozitati, unde, cu ce il atingeti (spray tantari, cree de soare...), verificati

Firma Cormoran a avut deja acum 20 ani leader textil de 1 mm cu tractiune 100 kg, cu invelis de protectie. Problema la acel fir era ca invelisul disparea destul de repede la pescuit, dupa care era sensibil, se rupeau firicele din el.

Kevlar? Nu stiu decit ca este sensibil la UV, pierde pina la 75% din rezistenta. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

52

sâmbătă, 16. mai 2015, 20:23

Care ar fi partea negativa la montura cu pluta de grund, daca intre al doilea carlig si pluta de grund am trage peste multifilament un furtunas siliconic? :gandesc:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit: