Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 13. martie 2012, 20:13

Cum s-a creat Romania

Cand a ajuns Dumnezeu deasupra Romaniei i-a spus lui Sf.Petru sa puna in locul acesta munti, campii, rauri, lacuri, mare, paduri, aur in subsol, petrol in subsol, ,sare si carbuni in subsol....deodata Sf Petru ca un bun contabil ce era il intreaba pe bunul Dumnezeu"Doamne, dar nu dai prea mult in locul asta?", la care Dumnezeu cu un zambet in coltul gurii i-a raspuns Sfantului ' Stai Petre sa vezi ce popor le dau !"

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 13. martie 2012, 20:30

eu si acum cred ca avem o tara frumoasa,pacat ca este locuita. :doarecapu:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 13. martie 2012, 20:34

pacat ca este locuita
Pacat ca este condusa! :ochi:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 13. martie 2012, 21:03

Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.
...cogito ergo sum.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 14. martie 2012, 11:15

Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.


:rizi: ... asta a fost sub centura dar suna bine :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 10. mai 2012, 22:58

Ce-ți aparține........
Un om a murit subit.Deodata l-a vazut pe Dumnezeu apropiindu-se de el cu o valiza in mana si spunandu-i:
-Fiul meu e timpul sa mergem.
Omul l-a intrebat pe Dumnezeu:
-De ce asa curand?Aveam atatea planuri.
-Imi pare rau fiule,dar acum este momentul plecarii tale.
-Dar ce ai in valiza?
-Ceea ce-ti apartine.
-Ce mi-a apartinut?Vrei sa spui lucrurile mele,banii,hainele?
-Imi pare rau fiule dar lucrurile materiale pe care le-ai avut nu ti-au apartinut niciodata.Apartineau pamantului.
-Atunci sunt amintirile mele?
-Imi pare rau fiule dar acestea numai vin acum cu tine.Ele nu ti-au apartinut niciodata.Apartineau timpului.
-Atunci talentele mele?
-Imi pare rau fiule dar nici acestea nu ti-au apartinut.Apartineau circumstantelor.
-Atunci prietenii mei,membrii familiei mele?
-Imi pare rau fiule,ei nu ti-au apartinut.Apartine drumului tau prin viata.
-Dar sotia si copii mei?
-Imi pare rau fiule ei nu-ti apartineau.Apartineau inimii tale.
-Atunci trupul meu?
-Nici acesta nu ti-a apartinut niciodata.Apartinea taranei.
-Atunci e sufletul meu?
-Imi pare rau fiule dar sufletul nu ti-a apartinut.Sufletul tau imi apartine mie.Atunci omul smulse valiza din mana lui Dumnezeu si o deschise.Era goala.Cu o lacrima de dezamagire omul il intreba pe Dumnezeu:
-Nu am avut niciodata nimic...Nimic?
-Ba da fiule fiecare din momentele pe care le-ai trait au fost numai si numai ale tale.Viata este doar un moment.Un moment care e numai al tau.Bucura-te in totalitate de el.Si nimic din ceea ce crezi ca.ti apartine sa nu te opreasca sa faci asta.
Traieste Acum!Traieste-ti Viata! :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 11. mai 2012, 00:40

pacat ca este locuita
Pacat ca este condusa! :ochi:

pacat ca este locuita
Pacat ca este condusa! :ochi:


Depinde de cine...trebuie sa poti distinge varianta mai putin rea...macar...asta nu inseamna sa-i lauzi doar pe unii si sa-i critici pe altii, ci sa-i critici pe toti, dar sa-i poti deosebi..daca se poate...si se poate!!! :drac: Macar sa-ti poti urmari interesul...pe termen lung...nu doar pentru azi...daca altfel nu se poate traduce pentru foarte multi...sa incerci sa planifici ziua de maine in functie de ziua de ieri!!! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »evergreen« (11. mai 2012, 00:47)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 18. mai 2012, 17:30

În prima zi, D-zeu a creat câinele şi i-a zis: "În fiecare zi să stai în uşa casei şi să latri la oricine intră în casă sau trece prin fața ei . Pentru asta îți dau 20 de ani de viață."
Câinele a răspuns :"E prea mult timp pentru a sta şi a lătra. Ce-ar fi să-mi dai doar zece ani şi să-i păstrezi pe ceilalți zece?"
Şi D-zeu a fost de acord.

A doua zi, D-zeu a creat maimuța şi i-a zis: "Înveselește-i pe oameni cu maimuțărelile tale şi fă-i să râdă. Pentru asta îți dau o viață de 20 de ani."
Maimuţa a zis:"Să mă maimuțăresc 20 de ani? Asta-i destul de mult ! Ce-ar fi să-ți dau 10 ani înapoi cum a făcut și câinele ?"
Şi D-zeu a fost de acord.

A treia zi, D-zeu a creat vita şi i-a zis: "Tu să mergi toată ziua pe câmp cu țăranul, să suferi de arşița soarelui, să ai viței şi să dai lapte să poți întreține familia țăranului. Pentru asta îți dau 60 de ani de viață."
Vita a răspuns:" Asta e o viață destul de grea, şi tu vrei ca eu să trăiesc 60 de ani? Ce-ar fi să păstrez 20 și să-ți înapoiez 40?"
Şi D-zeu a acceptat şi de această dată.

În ziua a patra, D-zeu l-a creat pe om și i-a zis: "Mănâncă, dormi, căsătorește-te şi bucură-te de viață. Pentru asta îți dau 20 de ani."
Dar omul a zis:" Numai 20 de ani ? Este posibil să-mi dai mie cei 20 de ani ai mei, cei 40 pe care ţi i-a înapoiat vita, cei 10 de la maimuță şi 10 de la câine, pentru a avea o viață de 80 de ani ?"
" Sigur !" a zis D-zeu ,"tu ai cerut-o! "

Acesta este deci motivul pentru care în primii 20 de ani mâncăm, dormim, ne jucăm şi ne distrăm. Următorii 40 de ani muncim ca vitele în soare ca să ne întreținem familiile. După care ne maimuțărim timp de 10 ani ca să ne bucurăm nepoții. Iar ultimii 10 ani îi petrecem pe prispa casei lătrând la toată lumea .

Acum viața v-a fost explicată! :rizi: :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 18. mai 2012, 18:55

Ce-ți aparține........
Un om a murit subit.Deodata l-a vazut pe Dumnezeu apropiindu-se de el cu o valiza in mana si spunandu-i:
-Fiul meu e timpul sa mergem.
Omul l-a intrebat pe Dumnezeu:
-De ce asa curand?Aveam atatea planuri.
-Imi pare rau fiule,dar acum este momentul plecarii tale.
-Dar ce ai in valiza?
-Ceea ce-ti apartine.
-Ce mi-a apartinut?Vrei sa spui lucrurile mele,banii,hainele?
-Imi pare rau fiule dar lucrurile materiale pe care le-ai avut nu ti-au apartinut niciodata.Apartineau pamantului.
-Atunci sunt amintirile mele?
-Imi pare rau fiule dar acestea numai vin acum cu tine.Ele nu ti-au apartinut niciodata.Apartineau timpului.
-Atunci talentele mele?
-Imi pare rau fiule dar nici acestea nu ti-au apartinut.Apartineau circumstantelor.
-Atunci prietenii mei,membrii familiei mele?
-Imi pare rau fiule,ei nu ti-au apartinut.Apartine drumului tau prin viata.
-Dar sotia si copii mei?
-Imi pare rau fiule ei nu-ti apartineau.Apartineau inimii tale.
-Atunci trupul meu?
-Nici acesta nu ti-a apartinut niciodata.Apartinea taranei.
-Atunci e sufletul meu?
-Imi pare rau fiule dar sufletul nu ti-a apartinut.Sufletul tau imi apartine mie.Atunci omul smulse valiza din mana lui Dumnezeu si o deschise.Era goala.Cu o lacrima de dezamagire omul il intreba pe Dumnezeu:
-Nu am avut niciodata nimic...Nimic?
-Ba da fiule fiecare din momentele pe care le-ai trait au fost numai si numai ale tale.Viata este doar un moment.Un moment care e numai al tau.Bucura-te in totalitate de el.Si nimic din ceea ce crezi ca.ti apartine sa nu te opreasca sa faci asta.
Traieste Acum!Traieste-ti Viata! :)



Bravo!

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 18. mai 2012, 19:09

este crezul meu asta! in fiecare zi imi repet asta.
Oricum, te nasti in p**a goala ce e pe tine e in plus !
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 18. mai 2012, 19:25

:apl: :bravo: :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cretzu64

neînregistrat

12

vineri, 18. mai 2012, 23:44

:ochi:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cretzu64« (19. mai 2012, 07:14)


Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 19. mai 2012, 07:08

intradevar e frumoasa, dar nu e ceva deosebit. Litoralul nu potzi zice ca e ceva spectaculos, nisipul aiurea gri si apa plina de alge, daca zici ca calatoresti mult, poate ai trecut prin munti de tot felul, alpii sunt impresionanti, poate ai trecut si pe la Francezi, Gap, Montgenevre, Italieni, Trieste, Udine, de austrieci nu mai vorbesc, Romania e undeva prea in Est, nu este prea tranzitata si a avut si ghinionul de a nu se afla un de trebe in razboi, poate daca avea sansa sa aleaga fascismul in locul comunismului era cu totul altceva.
Sunt deacord cu tine, tzine si de populatie, ungurii ai vazut ce si-au facut, nu exista termen de comparatie, unde pui ca in urma cu cativa ani, veneau in Romania sa isi cumpere produse de tot felul, acum e cam invers, cu toate ca salarul lor e cam dublu ca al romanilor. Am lucrat in Romania reprezentant vanzari pt Mercedes si imi luam cu deabea 250 de euro fix, plus comisioane, ajungeam la maxim 500 de e pe luna. -unde ma-i pui ca in urma cu 2 saptamani a venit la mine in oras Dan Diaconescu, si lumea sa strans de parca era Cristos, popor de lingai, nu pot sa inteleg asta, sunt totzi handicapatzi sau am eu o problema??? Si mi-am bagat p**a in ea de tara ca imi doream mai mult. Acum lucrez in constructii nu sunt mester, sunt un tip de sclav, dar dupa sa renuntat la titulatura asta, rezulta ce-i ce lucra ce este nevoie. Sunt de 10 ori mai fericit si castig de vreo 5-6 ori mai bine. Crede-ma. Consider ca nu ma-m nascut in locul potrivit !!! La asta astept sa ma contrazica cineva !
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 19. mai 2012, 07:42

:gandesc:
Parerile sunt diferite, depinde de pretentiile de viata pe care le ai, de ceea ce vrei de la ea.
Eu am plecat cu 21 de ani din Ro, si am lucrat multi ani ca ajutor de dulgheras si dupa aceea la banda la Mercedes (la camioane! :doarecapu: ). Dupa liceu n-am avut nici o meserie, deci, descurca-te! Cu toate ca mi-a fost extrem de greu, n-am dorit o clipa sa ma intorc definitiv in Romania. Mi-am inceput studiile in Germania cu 28, iar cu 36 le-am terminat la seral. Greu! Nici acuma nu-mi doresc sa ma intorc definitiv, cu toate ca-mi petrec fiecare concediu de vara in Romania. Nu stiu de ce, dar m-am obisnuit aici, in Germania.

Am o cunostinta in Romania care are o avere de ... cca. 2 milioane de euro. A muncit si mai munceste enorm pt. asta, dar uneori tot ii vine sa-si bage p..a in tot si sa vina in Germania. A zis clar: "Si daca conduc un Mercedes cabrio si am vila de smecher, cind ma dau jos din masina tot in noroi tra sa calc..."

Apoi mai cunosc inginer in Timisoara care cistiga in jur de 1000 de euro lunar. Venind de la sat, nu are pretentii mari de la viata. Adica, o masina buna este si un Ford, nu tra sa fie neaparat un VW sau BMW. Asa ca, se multumesc cu un apartament cu 2 camere in Timisoara si in weekend acasa la parinti, la casa. Ar putea lejer sa lucreze si in Franta, si in Germania sau oriunde in lume, dar nu-l intereseaza. Cu toate ca avazut enorm de mult din Terra, nu-l atrage nimica mai mult ca plaiurile natale (zona Brad). :nunteleg:

Deci cred, ca fiecare vede altfel frumusetea Romaniei, poate si dupa pretentiile ce le are.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 19. mai 2012, 08:13

Larry vad ca esti o fantana cu talente,acum... povestitor si observator! :bravo: BRAVO!Salut Marius!am curajul de a te contrazice putin la: ,pacat ca este locuita de noi,romanii" de ce crezi ca locuitorii Danemarcei sunt cu mult superiori romanilor eu cred contrariul Romania a dat da si cred ca v-a da oameni mari inteligenti si cu inima mare,as vrea sa vad Danemarca in pozitia trecuta si actuala a Romaniei tine cont ca suntem o tara mica in coasta Rusiei am fost cotropiti de rusi ,turci ,unguri ce ne-au saracit cat au putut si ne-au lasat in :poza: gol ,lucru ce noi nu am facut, gandestete ce au facut rusii si nemtii din noi in al 2.lea razboi mondial ,ne-a platit Germania despagubire de razboi?NU!,gandestete ca ce produc cei din vest mai trebuie sa si vanda unde...in est! deci au interes sa ne mentina asa in pozitia actuala a noastra,despre romanii plecati la munca in strainatate s-au adaptat cu brio unde au fost sau sunt inca ,sunt apreciati la locul de munca de ce oare? Eu sunt prin tari straine de vreo 15 ani si vad de ce sunt in stare bastinasii si cred ca romanii nu sunt cu nimic mai prejos decat ei! Cred ca schimbarea mentalitatii este un proces lung(generatii) ce v-a mai dura ceva.Pe plan politic nu ma pricep ,despre invatamant...pacat eu de loc sunt din iasi si acolo veneau nemti ,greci sa faca facultatea de medicina umana acum...!pe plan sportiv pe departe nu ai dreptate de ex:fotbalul nu este singurul sport uitate la scrima campioni mondiali la fete; uitate la gimnastica fetele sau intors cu 4medalii din5 campioane pe echipe la europene chiar saptamana trecuta a avut loc la Bruxel -Belgia BRAVO fetelor!!! :apl: Moral hmmm ai vazut ce fac strainii cu parintii lor cand ies la pensie?!directia azilul de batrani !le vand casele si apoi nu mai trec cu lunile pe la ei(sotia mea este asistenta si lucreaza in domeniu si-mi povesteste) amabilitatea lor este de suprafata si atat!Justitia cred ca tine mult de politica desi nu ar trebui dar pestele de la cap se impute!Eu cred ca e cam DUR sa desconsideri o natiune intreaga! :ciao: si :pescuit: placut!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 19. mai 2012, 20:05

Mda,sunt multe de spus legat de tara asta...Pentru mine insa,un lucru este sigur , eu ma simt acasa in Ro .Pur si simplu! Ca nu-mi place ce se intampla pe aici este altceva.Incerc sa schimb ceva in bine daca si unde pot .Daca nu asta e , incerc sa merg inainte ! Oriunde in lumea asta nu m-as putea simti acasa ...Nu stiu daca ma intelegeti.

Seara buna romani ,oriunde v-ati afla :ciao:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 19. mai 2012, 20:30

Mda,sunt multe de spus legat de tara asta...Pentru mine insa,un lucru este sigur , eu ma simt acasa in Ro .Pur si simplu! Ca nu-mi place ce se intampla pe aici este altceva.Incerc sa schimb ceva in bine daca si unde pot .Daca nu asta e , incerc sa merg inainte ! Oriunde in lumea asta nu m-as putea simti acasa ...Nu stiu daca ma intelegeti.

Frumos)))))))))))))))))))))

:apl:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 21. mai 2012, 12:45

normal ca acasa e unde te-ai nascut, trait copilaria etc, dar nici eu nu ma-s mai putea intoarce definitiv in romania.
Get Rich or Die Tryin'

19

sâmbătă, 26. mai 2012, 22:52

normal ca acasa e unde te-ai nascut, trait copilaria etc, dar nici eu nu ma-s mai putea intoarce definitiv in romania.
nu te supara, dar..........cati ani ai?

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 27. mai 2012, 12:47

Salut adiwolf,nu stiu daca e vb de varsta(nu te supara, dar..........cati ani ai?)eu m-as intreba ce-a facut ,ce face tara pentru viitorii si prezentii contribuabili pentru tinerii care vor sa se casatoreasca sa-si intemeieze o famile, o casa, locuri de munca stii noi astia tineri nu am mostenit nimic de la raposatul... P.S.sper sa nu fi ofensat pe nimeni!Catfish Master-CASA DE PIATRA SI SA FITI FERICITI!

Subiecte asemănătoare