Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

21

duminică, 27. mai 2012, 13:51

am intrebat de varsta din alte considerente.
este normal ca cei de varsta mai tanara sa nu se mai simta atat de legati de locul lor natal, de locul unde s-au nascut, au copilarit, etc.
toti tinerii vor sa se realizeze pe plan profesional, spiritual, financiar, cat mai repede si prin orice mijloace, pentru ca asta ii invata societatea de astazi si lumea in care traim.
dar, cu timpul si pe masura ce vor imbatrani si ei, vor realiza ca nu aceste lucruri sunt cele care conteaza cu adevarat in viata, vor descoperi alte valori si vor constata ca nevoie de comunicare si apartanenta la un neam, o tara, un loc al lor va fi mult mai mare decat au crezut.
cu scuzele de rigoare pentru cei care munciti si traiti in afara tarii, cu tot respectul pentru ceea ce a-ti facut si ceea ce a-ti realizat pana acuma in viata voastra, in tarile voastre adoptive tot niste straini veti ramane indiferent de ceea ce veti face si realiza in continuare.
sunt locuri in lumea asta unde strainii sunt mult mai tolerati si respectati, dar in majoritatea lor, strainii sunt tot straini.
mai devreme sau mai tarziu, pe considerente economice, etnice sau culturale, invidia, rachiuna sau pur si simplu intoleranta ori grija pentru ziua de maine isi vor spune cuvantul.
sper sa nu fie cazul pentru nici unul dintre voi.
stiu ca parerea mea si postul acesta poate fi deranjant pentru multi, dar asta este ceea ce gandesc si nu are rost sa spun alte prostii doar fiindca asa da bine sa fac.

Citat

eu m-as intreba ce-a facut ,ce face tara pentru viitorii si prezentii contribuabili
as putea raspunde cu aceeasi intrebare inversata, dar ar trebui sa citez deja un vestit slogan made in USA si nu are rost.
iti voi raspunde simplu - NIMIC
tara nu va face nimic pentru simplu motiv ca oamenii s-au invatat ca altcineva sa faca ceva pentru binele lor, iar tara nu poate face acest lucru pentru ca defapt tara o reprezentam si o formam noi cei care traim si muncim in ea
ori daca noi nu facem ceva pt binele si prosperitatea noastra.........................cine vreti sa o faca?
problema noastra este ca asteptam cu totii schimbari majore peste noapte, cu totii vrem sa ajungem rapid la stadiul celor din vest, insa uitam cu desavarsire ca rezultatelele acestor tari au venit si sunt izvorate din secole si mii de ani de prefaceri dureroase.
luati si studiati istoria universala si comparati ce se intampla in acele tari si ce se intampla in locul ocupat acuma de Romania in aceleasi intervale de timp, vedeti cand au construit francezii Versailles-ul, ori italienii Domul din Milano, sau nemtii pe cel din Koln, vedeti cand au fost infintate primele institutii de invatamant la ei si comparati cu aceeasi perioada de la noi
poate in felul acesta veti intelege de ce anumite lucruri nu se pot face cu viteza pe care o dorim cu totii, de ce pentru anumite schimbari trebuie sa treaca atat de mult timp.
mentalitatile si educatia se formeaza cel mai greu la oameni si pentru asta este nevoie de timp
sunt convins ca in decursul timpului si noi vom beneficia de "binefacerile" vestului - (am pus ghilimele pentru ca in acceptiunea mea nu exista aceste binefaceri si nu mi le doresc) - pentru ca surprinzator au nevoie de noi, au nevoie de tara noastra pentru piata de desfacere pe care o reprezinta si pentru bogatiile pe care inca le mai are (pentru cat timp......habar nu am si dumnezeu cu mila ca de mila strainilor ma lipsesc)
asadar, rabdare, mai devreme sau mai tarziu, lucrurile care trebuiesc sa se intample se vor intampla
stiu ca nu este usor nici pentru voi cei care sunteti plecati din tara si nici pentru noi cei care am ramas, dar pentru asta nu trebuie sa ne renegam si denigram locul nostru in aceasta lume, cred ca tocmai cu acest lucru ar trebui inceput, sa ne impacam cu noi insine si sa nu ne fie rusine de nimica, nici de ceea ce suntem si nici de unde venim

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 27. mai 2012, 13:57

24
Get Rich or Die Tryin'

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 27. mai 2012, 16:30

24


La mai muți și frumoși!!!!.......și la 60 de ani tot de pescuit să vorbim .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

24

duminică, 27. mai 2012, 16:39

24
multi inainte si cat mai frumosi si fericiti!
sper ca ai inteles de ce intrebasem de varsta

25

marți, 26. iunie 2012, 11:59

Orinde va "poarta vantul " in lumea larga, sa nu uitati niciodata de unde ati plecat si pastrati "identitatea", traditiile si obiceiurile... :noroc:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 14. aprilie 2013, 19:14

Un trist adevar

* Scrisoarea lui Mihai BENDEAC
'' Vineri seara am oprit la o benzinărie ca să alimentez scuterul (folosesc rar în perioada asta "decaportabila" căci cu motoreta e mai simplă viața în oraș). Pun eu 3 litri fără plumb și intru să plătesc. In fața mea, o doamnă. Achită. Scot și eu banii din buzunar și n-apuc să-i întind că în incintă pătrunde val-vartej un cocalar la vreo 40 de ani.Tricou Adidas, bermude Adidas, papuci Adidas, șapcă Adidas, creier Adidas.
- Cine p..a mea și-a lăsat motoreta aia la pompă că a încurcat tot acolo?!
- Eu. Dar de ce am încurcat ?! (Mă recunoaște, dar după 3 secunde de pauză se decide să nu lase garda).
- Păi de ce-ai lăsat-o acolo?!
- Păi, unde s-o las? Dacă eram cu mașina, unde o lăsam până achitam benzina?!
Benzinarul, intervine și el:
- Cu ce a încurcat domnule ?! Plătește și pleacă.
- Păi ce p..a mea băăăăăă!!! Am ajuns să stau ca prostu' după o motoretă?!
Eu zic:
- Păi, cine vă pune ? Stați ca deșteptu' ...
- Mă iei la mișto ?! Ce p..a mea !!!
Ies afară. Mașina ghertoiului, un BMW X6, era parcată la 3 milimetri de scuter.
Zice:
- Poate mi-o zgârii.
Nu i-am zgâriat-o. Am plecat și m-am oprit după 200 de metri. Am tras pe dreapta și am plâns protejat de cască.
Da! Recunosc! Am plâns! Am plâns pentru că mi-am imaginat ce s-ar fi întâmplat dacă aș fi fost un roman obișnuit și nu "vedeta" de la televizor. M-ar fi omorât? Am plans pentru că ăștia vor ajunge atât de mulți încât ne vor
îngropa. Am plans pentru că pe ăla nu-l va întreba nimeni din ce bani
și-a luat BMW-ul. Am plâns de ciudă că ne vor strivi visele.
Am plâns pentru frate-meu care are neșansa de a crește lângă ei. Am plâns pentru că am ajuns la decizia de a nu avea copii vreodată căci nu vreau să trăiască în lumea ăstora. Căci lumea va fi a lor! Nu vă mințiți! Nu vă amăgiți! Va fi lumea lui Salam și a lui Guță! Lumea cămătarilor, șmenarilor, maneliștilor, cocalarilor, burtoșilor, nesimțitilor.
Pentru că nevestele și gagicile ăstora sunt mereu gravide! Pentru că fiecare au câte 4-5 copii.
Apoi m-am revoltat! Și m-am gândit ce mult mi-aș dori să am pistol legal, cu permis și de câte ori se întâmplă să dau peste un animal ca ăsta să trec pe lângă el și să-l înjur în șoaptă de mamă. El va lua foc și mă va lovi. Eu scot pistolul și poc! Direct în cap! Legitimă apărare. Cât despre faptul că aștia fac copii, cu regret vă spun că ușor-ușor devin extremist în cel mai dur sens al termenului ...
Dragi cocalari, mârlani, mitocani, manelişti, ați câștigat. Voi și ai voștri v-ați fu...t nevestele, amantele sau prietenele prost (căci numai prost puteți, conform aceluiași coeficient de "inteligență") și iată că sămânța voastră mizerabilă dă rod. Ne acaparați. Ați reușit să vă "educați" progeniturile hidoase în spiritul kitch-ului, mitocăniei, nesimțirii, manelismului infect ... Felicitări! România e pe cale să devină a voastră. Dar, atâta timp cât încă mai putem și noi respira, vorbi, privi, dați-ne voie să râdem de voi. Dați-ne voie să vă ironizăm. Nu vă fie teamă. Sunteți pe drumul cel bun și-n curând veți ajunge atât de puternici încât să-i luați pe ăștia ca mine și să-i dați la lei.
Până atunci însă ...
1. Cojile de la semințele scuipate pe asfalt sau beton nu dau rod. Nu încolțesc! Vă jur! Știu că voi n-ați prea mers pe la școală, dar credeți-mă pe cuvânt că am făcut biologie în liceu. N-o să crească niciodată floare sau bostan din ciment. Așa că folosiți un cornet.
2. Dacă folosiți cornet (puțin probabil) vă implorăm să rupeți foi din Manele "almanahe" magazin, ca Marin Preda și Eminescu n-au nicio vină.
3. Tricoul mulat se poartă pe un corp perfect. Știu că în lumea voastră perfect înseamnă atât mers la sală și înghițit steroizi cu pumnu' ca ghiolbanu', cât și burta de bere și ceafa plină de slană. Noi însă ne facem datoria ...
4. Nu ne deranjează că ascultați manele (unde carte nu e, nici cultură muzicală nu e) atâta timp cât "ascultați" nu se transformă în "ascultăm". Orice aparat de redat muzică are un buton pe care scrie volum ...
5 . Știu că banii sunt singurul vostru Dumnezeu și dacă ai bani ești "de valoare", dar există niște "chestii" pe care noi le plătim și ele se numesc impozite la stat. Știu că un manelist de-al vostru i-a facut "prințesei lui" înmormântare de 50 de mii de euro fără să-l întrebe cineva despre proveniența banilor, dar dacă reprezentanții voștri conduc finantele, poliția și justiția din Rromânia, puneți-ne și nouă o vorbă bună ... Mulțumim anticipat. Și am văzut că mulți sunt alături de voi când, prin lege, se încearcă să fiți puși să plătiți impozite sau să vă declarați averile. Mai bine ieșiți în stradă pentru "România săracă". Săraca de ea!
6. Vă rugăm mult să nu mai filmați videoclipuri la operă. V-am dat televiziunile și presa, lăsați-ne la schimb opera și teatrele!
7. "De puta madre" înseamnă "pizda mătii". Ne bucurăm că majoritatea purtați tricouri cu această sintagmă. Inseamnă că mesajul nostru a răzbătut până la voi.
8. Ne arătăm realmente îngrijorați de această cumplită molimă care a cuprins întreaga comunitate cocalărească și anume foto fobia. Știm că medicii nu sunt de-ai voștri că, nah, au făcut școală multă ai dracu' tocilari, dar puteți apela cu încredere. Probabil e ingrozitor să fii nevoit să porți ochelarii de soare și-n baie...
9. Suntem încântați că ați învățat să folosiți programe gen "Photo shop". Nimic nu e mai frumos decât să vezi o minune cârlionțată, în rochie de leopard și 5 kile de aur pe prima pagine din "The sun". Și suntem încântați că în pozele de Hi5 vă înconjurați de stelute, brizbrizuri ...
10. Faptul că reușiți să manevrați câte 3 telefoane mobile în același timp este o calitate demnă mai
degrabă de un homo decât de un homo sapiens. Deci, iată că teoria lui Darwin se sustine ...
11. Pantofii cu botul ridicat semnifică ceva religios? Sau e chestie de potență, temporară și ea ca și tinerețea ?
12. Tunning-ul cu evacuare zgomotoasă și parasolar cu mesaj nu e foarte indicat. Știm că trebuie și cocalarul sărac să aibă o ocupație, dar ..
13. Apreciem faptul că mergeți toți pe scutere fără cască ! Ne dați speranțe ... Dar, vă atragem atenția că atunci când pe un motor, o motoretă, o bicicletă sau pe un scuter se află un el și o ea, "dintre care" el are cască și ea nu, asta se traduce prin: "Mori, fă, în morții mă-tii!". Mă rog ... Asta nu le deranjează pe femeile din România întrucât atitudinea reprezintă o normalitate în relația dintre sexe în țara noastră.
14. Am eu și familia mea toate motivile să fim ”snobi'' cum ni se spune, să preferăm prieteni și societatea de străini, unde suntem primiți și apreciați la valoarea noastră și nu după sumele de bani ascunse în beci sau valoarea mașinii strecurată din Germania.
Ar mai fi multe de spus, dar dacă ai parcurs această "scrisoare" înseamnă că deja ai citit de două ori mai mult decât toată familia ta în întreaga ei existență. Nu vreau să te obosesc.
Ne-ați furat țara și pentru asta nu vă iert.
Ne vedem la mall. ''>
Cu drag, Mihai Bendeac
Merita sa o transmiteti mai departe !
...cogito ergo sum.

gepe

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. martie 2013

Locație: Gura Humorului -Cislago Italia(pescuiesc zona Pavia-Cremona, Isola Serafini)

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 14. aprilie 2013, 19:39

Orinde va "poarta vantul " in lumea larga, sa nu uitati niciodata de unde ati plecat si pastrati "identitatea", traditiile si obiceiurile... :noroc:



:bravo:
Pescarul traieste cate zile i-a dat Dumnezeu si in plus zilele in care a fost la pescuit..... :pescuit:

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 18. aprilie 2013, 21:23

trebuie sa putem recunoaste ca sintem romani indiferent daca Romania actuala ne place sau nu.
Sa fiu sincer nu am motive sa ma mindresc cu asta dar nici nu admit sa fiu umilit din acest motiv,
Pina una alta noi romanii ca popor nu am FURAT de la altii adica nu am dus razboaie de cucerire NIMIC.
Cine ne judeca, ne invata cinstea, democratia toleranta si dreptatea?
Aia civilizati. cu colonii, genociduri, exterminari, teroristi, milioane de crime impotriva unor oameni nevinovati
In contextual a 45 ani de communism desi Romania nu avea nimic de a face cu ei, cu despagubiri de razboi de platit, distrugere elite burgheze, intelectualitate si orinduire sociala tot am reusit sa nu avem datorii catre nimeni ba chiar bani de incasat, sa nu intervenim in numele comunismului in Ungaria si Polonia, sa avem relatii cu China cu care rusii au avut razboi sa ne plimbam cu onoruri in Londra,Washinton si Moscova ca sa dau doar citeva exemple.
In contextual actual , manipularea, indobitocirea globala si exploatarea crunta si genul de distrugere in masa care se practica imi dau motive sa cred ca tiganii nostril, cu venituri de 50 EUR pe luna in Romania fac bine ca se exporta in numele democratiei si tolerantei pe care le pot invata judecatorii nostril la ei acasa.
Le doresc sa aibe parte sa culeaga ce seamana, o varianta ar fi de ex pensii de 20 EUR si tiganii vecini in sat.
Dupa ce ne falimenteaza FMI poate ne cumpara ca pe Cipru ca oricum ne regionalizeaza ca sa ne digere mai usor

Sa ridem deci ca numai omul poate
Oricum noi am mai avut si alti fanarioti

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 18. aprilie 2013, 21:41

Asta-i un subiect de dezbatut la focu` de tabara, pe Dunare, in August. :)
Pt. mine personal nationalitatea nu inseamna nimic... imi cer scuze de la patrioti da` io nu ma simt atras de acest pamant cum nu ma simt atras de nici un alt pamant... si sper sa ajung in el cat mai incolo... :rizi: .
Ce conteaza pt. mine sunt relatiile de prietenie, obisnuinta cu mediu, cunoasterea "chitibusurilor" etc. etc. toate in scopul de a avea o viata placuta, nu neaparat cel mai inalt nivel de trai.
Da` nu cred ca in cateva fraze pot exprima prea clar ce cred... ramane pentru la vara. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 18. aprilie 2013, 21:50

Domnu Mihail BENDEAC trebuia sa-i dati un pumn in gura cioroiului nu sa plingeti in casaca.
Poate aveati un ochi vinat sau capul spart dar dormeati bine noaptea
Nu va mai prezentati lasitatea in public

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 18. aprilie 2013, 21:56

hgs, dupa ce esti umilit verbal tie ti se pare ca-i revigorant sa mai iei si bataie? :soc: :rizi:
O razbunare mai desteapta ar fi sa mergi acasa sa faci un virus pt. computerele de pe X6... selectiv... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 18. aprilie 2013, 22:36

Il inteleg pe Bendeac, nu il pling,
Respectul se cistiga, trebuie sa lupti pentru el chiar si daca doar tu stii acest lucru.
Poate ca socializare, varianta civilizata ar fi mai bine sa incerce sa tina un curs pedagogic de reguli de convietuire pe un site al romilor
Din pacate realitatea a fost ca el a plins si nesimtitu a plecat fara corectie de acolo deci si pe viitor va face la fel.
Total nepedagogic, pentru amindoi
Din aceasta cauza nu sint de accord.
Nu vreau sa inetelegi gresit.
Pe X l-au alergat cu sabiile si masina la ora 15 in mijlocul Bucurestiului pina la Udriste cind nu a acceptat sa stea si sa vada ca il bateau pe un nevinovat.
Reactia politie a fost de ce te-ai bagat d-le
Dupa 4 ani au gasit vinovatii desi au avut nr de masina din prima zi la 112
Realizezi de ce nu pot sa pling cu el
Daca doreste sa isi ridice moralul poate citi despre Tepes. Lapusneasnu, Antonescu etc

33

joi, 18. aprilie 2013, 22:52

opinii, opinii
interesant.
si subiectul

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 19. aprilie 2013, 06:38

hgs, dupa ce esti umilit verbal tie ti se pare ca-i revigorant sa mai iei si bataie? :soc: :rizi:
O razbunare mai desteapta ar fi sa mergi acasa sa faci un virus pt. computerele de pe X6... selectiv... :rizi: .
:rizi: :rizi: Domnu'numai la ghidusii va sta mintea...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 07:18

Asta-i un subiect de dezbatut la focu` de tabara, pe Dunare, in August. :)
Pt. mine personal nationalitatea nu inseamna nimic... imi cer scuze de la patrioti da` io nu ma simt atras de acest pamant cum nu ma simt atras de nici un alt pamant... si sper sa ajung in el cat mai incolo... :rizi: .
Ce conteaza pt. mine sunt relatiile de prietenie, obisnuinta cu mediu, cunoasterea "chitibusurilor" etc. etc. toate in scopul de a avea o viata placuta, nu neaparat cel mai inalt nivel de trai.
Da` nu cred ca in cateva fraze pot exprima prea clar ce cred... ramane pentru la vara. :ochi:
Subscriu acestui mod de gandire. Singurul mod in care impart oamenii sunt in buni sau rai si acestia din urma incerc sa nu ii judec pentru ca si noi daca am fi crescut exact in acelasi mediu am fi fost cam la fel. Tot ce putem face este sa le deschidem ochii prin educatie. Alta solutie nu vad pe termen lung.

Subiecte asemănătoare