Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 2. octombrie 2013, 22:53

Pompa Bravo 2



pompa de unflt cu manometru si afisaj de presiune .Are cineva asa ceva ? merita banii ? :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 9. octombrie 2014, 16:37

Da, am eu la recomandarea lui Tyrael. Isi merita toti banutzii!!! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 9. octombrie 2014, 17:50

Da, am eu la recomandarea lui Tyrael. Isi merita toti banutzii!!! :bucuros2:


Ah se umfla Carolina skiff ? Pe a mea n-am umflat-o nici odata. :gandesc:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 9. octombrie 2014, 20:05

Citat de la »Zoran«
Da, am eu la recomandarea lui Tyrael. Isi merita toti banutzii!!!


Ah se umfla Carolina skiff ? Pe a mea n-am umflat-o nici odata.
:zambet: .... Zoran, si-a luat pompa sa-si ajute prietenii......... sa nu se mai chinuie cu cea de picior :noroc: :bravo: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 9. octombrie 2014, 21:33

merita banii ?

Cre` ca daca ai in rest tot ce-i de stricta necesitate si nu te mai deranjeaza decat ca tre` sa dai 10 pompe de picior dupa ce umfli barca 95% cu o pompa electrica de 70 - 80 ron, merita sa dai 100 de euro pe pompa asta... doar parerea mea. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 10. octombrie 2014, 05:27

Citat de la »danmiclau56«

merita banii ?
Cre` ca daca ai in rest tot ce-i de stricta necesitate si nu te mai deranjeaza decat ca tre` sa dai 10 pompe de picior dupa ce umfli barca 95% cu o pompa electrica de 70 - 80 ron, merita sa dai 100 de euro pe pompa asta... doar parerea mea.


Asa e Informer, perfecta dreptate, daca mergi cu barca la pescuit si stai 2-3 zile. Cum ar fi insa daca ai locui la 30 min de mers cu masina la Dunare, si ai merge de citeva ori pe saptamana la pescuit, si seara te-ai intoarce acasa? :gandesc:
Sau daca mergi la apa ptr citeva zile, si te trezesti cu o gaura in barca, si trebuie sa o reumfli tot la citeva ceasuri... cit te tine aia cu 100 RON?

Eu mi-am luat-o daca merg seara la Rin si vreau sa plantez cu barcuta mica momelile, si dupa 3-4 ore de pescuit plec acasa, nu am nervi sa stau 30-40 min pina umflu si dezumflu barca cu pompa de 100 RON. Am si din aia in garaj, e galbena si micuta. O tin ca rezerva :bucuros2:


Ah se umfla Carolina skiff ? Pe a mea n-am umflat-o nici odata


Uite Tudor, Carolina mea se umfla in partea din fata :rizi: dar si altele le umflu cu ea. Sti cum e, de la o varsta de, nu o mai umfli asa usor :rizi:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 10. octombrie 2014, 08:01

Sau daca mergi la apa ptr citeva zile, si te trezesti cu o gaura in barca, si trebuie sa o reumfli tot la citeva ceasuri... cit te tine aia cu 100 RON?
... nu am nervi sa stau 30-40 min pina umflu si dezumflu barca cu pompa de 100 RON.

Zorane, nu stiu la ce pompa de umflat barca de 100 ron te referi tu dar eu am una din 2005 care merge foarte bine si cu care umflu barca (de 3,1m) in 5 minute... "pe pariu". :)
Singurul inconvenient este, asa cum am spus, ca trebuie sa mai dau cateva pompe de picior ca sa ajung la presiunea nominala.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 10. octombrie 2014, 09:19

Informer, pompa de care spun este o ieftinitura de circa 20 € din Decathlon, cu accumulator incorporat. Cind o pui la incarcat, se decupleaza functionarea acesteia, adica cit este in prize (current acasa sau masina) nu o poti folosi. Am cumparat 7 bucati pina acuma: 2x ptr Dutza, 3x ptr mine si 2x ptr parintii mei. La inceput erau galbene, acuma parca le fac negre astia de la Decathlon.

Poate tu ai avut un noroc fantastic cu pompa ta, dar cele folosite de noi, toate cele 7 bucati, au inceput sa slabeasca foarte mult déjà dupa citeva luni de folosinta intensiva. Adica, acumulatorul din ea se incarca “full”, dar nu mai tinea decit ptr a umfla o saltea de dormit (si aia nu complet), sau doar jumatate de barca. Asa ca, din citeva pompe suplimentare la inceput, am ajuns sa dam destule pompe “suplimentare” sa ne rupa spatele la toti.

Am incercat sa schimb una, dar la magazin iau dat drumul si au spus ca functioneaza, nu o pot schimba… functiona, intradevar, dar poate doar la jumatate din capacitatea ce o avea la inceput de cariera.

Nu am inteles pe atunci ca intr-o pompa de 20 € nu poti incorpora un accumulator de putere, care sa ramana in permanenta la aceasi capacitate ca la inceput, mai ales daca o descarci complet in repetate randuri. Complet, adica pina se opera din suflu.

20€ minus TVA = circa 15 €, ceea ce inseamna ca din fabrica pompitza iasa cu costuri de productie de circa 25% din prêt, adica circa 4 €. Acuma estimeaza tu ce valoare poate avea acumulatorul din ea…
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 10. octombrie 2014, 09:38

Aaaa... de acord, in cazul asta... doar ca eu credeam ca vorbim despre pompe nu despre acumulatoare... :limba: :noroc: .
Am cumparat si eu (de vreun an si ceva) o pompa cu acumulator intr-o trusa Skil impreuna cu o lampa si o masina de gaurit, toate folosind acelasi acumulator (evident, nu toate deodata :) )... relativ ieftina toata trusa.
Pe scurt, acumulatorul ala este un gunoi... daca-l iau de la incarcat si IMEDIAT incep sa umflu barca, poate-mi ajunge sa reusesc... daca in schimb il incarc de acasa, se goleste inainte sa termin de umflat.
Practic, scopul pt. care am cumparat acea trusa si anume portabilitatea n-a fost atins.

Pompa propriu zisa (un motor cu o elice, un intrerupator si 3 reductii) merge OK dar alimentata de la bricheta masinii sau acumulatorul sonarului.
Nu prea are ce naiba sa se strice in ea, are "3" piese. :rizi:
La fel este si cea pe care o am de aproape 10 ani, merge ca-n prima zi.
Personal mi-am cumparat 2 crocodili si o mufa mama de bricheta si am facut cu ele un adaptor sa conectez pompa la acumulatorul sonarului, pe care oricum il am la mine pe mal... in felu` asta, cu sub $20 am rezolvat si portabilitatea. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 10. octombrie 2014, 09:58


Poate tu ai avut un noroc fantastic cu pompa ta, dar cele folosite de noi, toate cele 7 bucati, au inceput sa slabeasca foarte mult déjà dupa citeva luni de folosinta intensiva. Adica, acumulatorul din ea se incarca “full”, dar nu mai tinea decit ptr a umfla o saltea de dormit (si aia nu complet), sau doar jumatate de barca. Asa ca, din citeva pompe suplimentare la inceput, am ajuns sa dam destule pompe “suplimentare” sa ne rupa spatele la toti.


Mi-am luat ceva asemanator cu 10Euro dar fara acumulator incorporat..si o conectez al; bateria sonarului (12V/7Ah) si bag 95% din aer in 2 minute in barca de 3m... dupa fixarea podinei rigide, mai dau cateva pompe pt restul de 5% si e perfect :zambet:

E drept ca fata de pompa bravo2 care baga si presinune, pompa asta e buna doar la volum.. pt presinue folosesc ceva pe baza de muschi :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

11

vineri, 10. octombrie 2014, 19:09

pt cei care au barci cu podina gonflabila de inalta presiune, pompa Bravo 2 este singura pompa electrica pe care am vazuto in stare sa umfle la capacitate.
parerea mea este ca pompa asta isi merita banii, daca ii ai de dat pe asa ceva, altfel sa nu uitam ca si ea merge tot cu un acumulator de care depinde in cea mai mare masura.
si ca tot veni vorba de acumulatori pt sonare, pompe, de unde si ce anume folositi, care sa si tina la mai multe cicluri de reincarcare?

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 10. octombrie 2014, 19:23

Eu am o mizerie de 50 ron si va intra in al 3 lea an de utilizat la sonar+pompa. Am incarcat-o dupa fiecare partida si are 12 amperi.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 10. octombrie 2014, 19:31

si ca tot veni vorba de acumulatori pt sonare, pompe, de unde si ce anume folositi, care sa si tina la mai multe cicluri de reincarcare?

Eu folosesc o baterie de masina de 38Ah ("de matiz").
Am ajuns la aceasta varianta dupa ce am trecut prin diverse stadii intermediare de capacitate, incepand de la 5Ah.
Oricum toate acumulatoarele pe care le-am folosit au fost plumb-acid si daca tot trebuie sa incarc peste noapte ceva, macar sa aiba o capacitate sa nu-mi fac probleme daca imi incarc si telefonu`, umflu barca etc. Greutatea nu-i mare, volumul rezonabil s.a.m.d.
Referitor la cicluri de incarcare/descarcare, orice acumulator cu plumb FOLOSIT CORECT o sa tina mult si bine... da` daca mergi cu el pana "nu se mai invarte" sau pana "nu mai lumineaza"' cum stiu io pe unii :), atunci cre` ca-ti trebe acumulatorii de pe vreo naveta spatiala... :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."