Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 1. octombrie 2013, 06:09

Manusi - da ori ba?

:salut: baieti,
vazand in ultimul video al lui Tudor ca nici unul nu purta manusi, as vrea sa aducem in discutie necesitatea sau ne-necisitatea de folosire a acestora. :gandesc:

Dupa ce o multime de pescari au prins anul acesta o gramada de somni si somnici, astept sa ne impartasiti din experienta voastra.
Cind nu se mai poate fara si trebuie folosite manusile!? O rana ce pare superficiala se poate repede infecta si provoca dureri, mai ales daca ramanem pe apa mai multe zile...

Mai postez o data video-ul lui Tudor:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 1. octombrie 2013, 07:06

Cine are antebraţele ca ale lui Tudor poate şi fără mănuşi :rizi: . Somnul obosit bine, priza exact ca Tudor şi ......, eu prefer mănuşi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 1. octombrie 2013, 07:54

Pai e cald afara. Manusile vin si ele prin decembrie. :pauza:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 1. octombrie 2013, 07:56

Bune manusile..protejeaza amprentele si epiderma pescarului,ba chiar mai mult..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 1. octombrie 2013, 08:40

La somn peste 5kg eu incerc sa folosesc neaparat manusi.Am avut niste experiente neplacute cu cativa mustaciosi, ustura ca naiba fara manusi :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 1. octombrie 2013, 08:43

Personal am avut chiar in vara o rana in palma, care nu a trecut decit dupa 2 saptamani de suferinte. Cei mai enervanti sunt somnii mici, care ajunsi la barca nu sunt obositi 100% si in momentul apucarii falcii acestia se mai zbat si se invart ca un aligator.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 1. octombrie 2013, 09:28

Bune manusile :bravo: .....recomand. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 1. octombrie 2013, 09:29

cu toate ca mi-ar face placere sa nu folosesc manusi (bagaj mai putin dupa mine) pana acum am folosit intotdeauna. au fost cateva cazuri cand am incercat sa ii scot fara manusi si nu mi-a placut ce am simtit "acolo" ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

9

marți, 1. octombrie 2013, 09:56

Eu as recomanda manusi, carpa, prosop ... orice care sa va protejeze mana, de "dintisori" !

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 1. octombrie 2013, 18:20

Manusi clar. Am avut odata o julitura infectata de nu stiu daca nu a trecut mai bine de o luna pana s-a cicatrizat. Rupeam coaja ca nu suportam mancarimile. Stai cu Claritin ca ma manca ca dracu, antibiotice si alte spalaturi. Iau cu mine, dar mai mereu ma prinde fara ca sa simt la burice ba un fir, ba un ac, ba sa nu ud tigara :furtuna: .
Chiar vroiam sa intreb de ceva mai serios ca eu folosesc de-alea de neopren pe care le-am luat pentru spinning-ul de iarna!
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 2. octombrie 2013, 11:13

chiar ar fi interesant sa vedem ce manusi folosesc alti utilizatori. sunt si eu in cautare de ceva chestii mai misto si mai interesante pentru ca momentan folosesc niste chestii dintr-astea:



pe care am platit mai putin de 2 euro pe 3 perechi :rizi: si care de obicei dupa ce scot cam 3 somni sau le ud de 5 ori (tot timpul uit sa le scot din rucsac pentru uscat) sunt numai bune de aruncat.

ar fi interesant ceva manusi care sa se spele usor si sa se uste rapid ... poate ceva chestii din cauciuc mai gros :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 2. octombrie 2013, 11:26

Cele de la Black Cat sunt foarte bune :


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 2. octombrie 2013, 11:35

Personal am avut chiar in vara o rana in palma, care nu a trecut decit dupa 2 saptamani de suferinte.
Manusi clar. Am avut odata o julitura infectata de nu stiu daca nu a trecut mai bine de o luna
:pauza: ce noroc ca avea .........manusa!!! :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 2. octombrie 2013, 12:51

Cele de la Black Cat sunt foarte bune :


Astea arata foarte bine. Cum sunt numerotate pe marimi si confectionate? Cine stie?
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 2. octombrie 2013, 14:15

E numai o marime. Dar fiind extensibile vad ca merg pe toate mainile.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 13. noiembrie 2013, 20:55

Mănuși fosforescente pe timp de noapte... ori fi bune de ceva :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 14. noiembrie 2013, 11:10

Eu folosesc manusi. Vara este mai problematic, atunci cand sunt temperature ridicate.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 14. noiembrie 2013, 18:24

Recomand manusi , desi de nenumarate ori am scos pestele din apa fara manusi si am regretat ! :saluti:

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 2. martie 2014, 10:56

Clar e nevoie de manusi! La fel ca la pescuitul crapului, poti face 20-30 lansari fara degetar fara sa se intample nimic pana la lansarea aia nenorocita care iti taie degetul si iti taie cheful de viata. Eu le-am folosit pe cele galbene, frumoase... Dar de unica folosinta! E mult 50 lei cat costa. Partea exterioara a palmei s-a scamosat in ultimul hal. Eu mi-am luat cu 20-30 lei NET SUPERIOARE de la magazin de bricolaj. Ca sa nu spun ca cele galbene sunt cam mici. Eu nu am mana f mare, astea au intrat la fix, as fi preferat nitel mai mari