Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 24. octombrie 2013, 19:42

:pauza: :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 25. octombrie 2013, 06:39

Barca gonflabila și un motor electric alimentat cu energie sola




Toată lumea înțelege că, spre deosebire de motoare pe benzina, motoare electrice - silentioase, economice și benzina non-poluante, de petrol și gaze de eșapament. Dar există un lucru, pe motorul electric nu merge departe: (
Dar dacă o electric alimentat cu energie solara ... așa mai departe Miami rezolvat această problemă. Companiahttp://www.boatstogo.com instalat pe acoperișul cortului pentru barca, care, apropo, care protejează pasagerii din barca de la soarele arzator, panoul solar. Celule solare accelereaza a bateriei, astfel creșterea de 2 ori a capacităților sale. Când primul bateria este descărcată, execută oa doua baterie, iar primul re-încărcare. Cu acest setup, barca gonflabila solar poate lucra aproximativ 5-6 ore.
În timp ce barca nu este în uz, panourile solare vor încărca bateriile în câteva ore. :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

43

vineri, 25. octombrie 2013, 17:56

Fereasca sfintu' sa-l prinda un vint mai acatarii in mijlocu' apei cu sopronu' ala pe barca :)

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

44

duminică, 27. octombrie 2013, 14:56

astea nu sint solutii pentru Dunare, sau lacuri mari, si unde mai pui transportul panourilor.., daca trebuie sa iei un peridoc pentru asta , atunci iti iei de la inceput
o barca desteapta, motor cu generator si esti mult mai versatil..

Stima!

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 27. octombrie 2013, 16:04

nu sint solutii pentru Dunare, sau lacuri mari,
a !......nu pentru Dunare!.....e pentru cei cu vile pe Snagov!! :gandesc: si care nu le....... plimba..... doar se....... plimba.



........ :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

46

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 10:05

Salut,nu stiu daca postez unde trebuie ,dar asavea nevoie de un sfat de la un cunoscator in ceea ce prveste refacerea,inlocuirea agelui bandou de protectie (din cauciuc)a chilei barcutei mele gonflabila.A cam imbatranit saraca si s-a ros pe alocuri.As vrea totusi sa-i fac o reparatie cu un material consacrat-tot un cauciuc ceva-dar in magaine de specialitate n-am reusit sa gasesc.Poate un linck ,orice info este binevenita.Multzam.
...cogito ergo sum.

47

sâmbătă, 4. ianuarie 2014, 11:48

...

Salut, pe rapitori este un tip "Terrybill", tot din Bucuresti ... el repara gonflabile printre altele... dupa mine este un om de treaba, cel putin a fost foarte corect cand am apelat la el.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 6. ianuarie 2014, 19:27

:pauza: Fara ..cuvinte..........................
:ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

49

sâmbătă, 8. februarie 2014, 20:00

Cu scuzele de rigoare, intreb aici.
Am 2 barci gonflabile, una suzumar de 2,8m pe care o folosesc sa-mi duc momeala, iar cealalta o yamaha de 3,6m plus un motor minn kota de 55lbs.Imi doresc un rib Lomac de 4,5m, intrebarea este daca merita sa dau cele trei produse plus banii aferenti pt al achizitiona.Alta intrebare, cum credeti ca s-ar descurca cu un motor de 10cp in 4 timpi?

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

50

sâmbătă, 8. februarie 2014, 22:23

Fereasca sfintu' sa-l prinda un vint mai acatarii in mijlocu' apei cu sopronu' ala pe barca Doamne nu pot sa ma mai opresc din ris

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 4. martie 2015, 20:42

.........un ROMAN ingenios :) :apl: :apl:

........oare se incarca suficient......bateria ?? :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

52

miercuri, 4. martie 2015, 21:01

In al doilea filmulet i-o "scapat" aluia sa spuna ca un panou solar cu asemenea dimensiuni o sa incarce o baterie d-aia in juma` de luna... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

53

miercuri, 4. martie 2015, 21:06

In al doilea filmulet i-o "scapat" aluia sa spuna ca un panou solar cu asemenea dimensiuni o sa incarce o baterie d-aia in juma` de luna...
Plusez....."fara nori si soare din abundentza" :rizi:

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 4. martie 2015, 21:21

Am si eu o intrebare: o gonflabila de 3m cu chila si motor electric de 30 lbs se descurca pe Mures? Ma refer la plantarea monturilor nu la plimbari lungi . Care ar fi autonomia (cati km poti face dus-intors in conditii meteo si de nivel al apei normale) :gandesc:
Va multumesc anticipat

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 4. martie 2015, 21:30

Eu zic ca te descurci cu ea.
Autonomia depinde de motor dar si de acumulator... ce-ai zis tu nu-i decat o parte... si oricum nu se pot face afirmatii chiar asa exacte (nr. de km), sunt prea multi factori implicati: curentul apei, regimul de deplasare, greutatea totala a barcii s.a.m.d..
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

56

miercuri, 4. martie 2015, 21:31

.........un ROMAN ingenios :) :apl: :apl:

........oare se incarca suficient......bateria ?? :nunteleg:

De urcat acasa a urcat-o dar pe apa ? cum o da jos si cum o pune la loc sus , dupa pescuit ? merge cu macaraua dupa el ? si o agata de un copac ?

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 18. iulie 2016, 09:03

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ulise70

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 3. septembrie 2016

Locație: dr tr severin

Profesia: maistru electro mecanic,maistru constructii metalice,cazangerie si sudura

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 7. septembrie 2016, 22:32

Cu scuzele de rigoare, intreb aici.
Am 2 barci gonflabile, una suzumar de 2,8m pe care o folosesc sa-mi duc momeala, iar cealalta o yamaha de 3,6m plus un motor minn kota de 55lbs.Imi doresc un rib Lomac de 4,5m, intrebarea este daca merita sa dau cele trei produse plus banii aferenti pt al achizitiona.Alta intrebare, cum credeti ca s-ar descurca cu un motor de 10cp in 4 timpi?
vino cu motorul,si testam un Lomac 2000,RIB de 4,2m,si vezi cum te coafeaza :buaaaah: le punem pe apa la OMV Simian,pe acolo intru permanent cu peridocul la apa :ciao: :clonk

Răspunsuri: 7

Membru din: 5. ianuarie 2017

Locație: Oradea

Profesia: lure builder

  • Scrie un mesaj privat

59

joi, 15. iunie 2017, 03:29

.........un ROMAN ingenios :) :apl: :apl:

........oare se incarca suficient......bateria ?? :nunteleg:

De urcat acasa a urcat-o dar pe apa ? cum o da jos si cum o pune la loc sus , dupa pescuit ? merge cu macaraua dupa el ? si o agata de un copac ?
Nu merg niciodata singur la pescuit. Cand merg pe apa o pun manual, cand plec de pe apa la fel. Impreuna cu partenerul de pescuit, evident. Insa nu e nevoie de acel partener si cand pregatesc barca inainte cu o seara pt a doua zi, si nici la intoarcere. Ideea e ca daca vreau sa merg la prima ora la pescuit, sunt pe apa cu barca echipata in 15 minute dupa ce ajung la destinatie, fara sa mai pierd vremea acasa sa pun barca cu mine, si fara sa stau pe malul apei sa dau la pompa. Stima! :prieteni:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

60

joi, 15. iunie 2017, 18:25

Suntem rai. Oamenii mai vor sa si vasleasca sa faca fitnes. Dunare EXCLUS.