Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 27. septembrie 2013, 13:36

Totul despre barci - ancore, motoare, transport...

:salut: Deschid acest topic in ajutorul celor care detin o barca si unde sa se poata da solutii ajutatoare in tot ceea ce priveste barca (ancore,motoare, transport barci).



Asa se leaga o ancora cu franghie si se asigura! :gandesc: iar in caz de agatare, sa se poata recupera ! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 27. septembrie 2013, 14:33

Transport barca conflabila

:zambet: :ochi: Pentru a te descurca singur fara ajutoare :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 28. septembrie 2013, 04:41

Transport barca pe masina


simplu!.........cu efort minim! :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 28. septembrie 2013, 18:02

Nu-i chiar "by single hand" da` ingenios oricum. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 28. septembrie 2013, 18:11

Nu-i chiar "by single hand" da` ingenios oricum.

:zambet: erau 1 ...........restul privitori !! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 28. septembrie 2013, 18:21

erau 1 ...........restul privitori !!

by single hand = cu o singura mana...
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 28. septembrie 2013, 18:42

by single hand = cu o singura mana...
by single hand !!! :gandesc: corect................. :limba: :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 28. septembrie 2013, 22:56

Transport motor

:ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 28. septembrie 2013, 23:13

:gandesc: :ochi:

Suport universal pentru toate tipurile de motoare de barca. Transportati în același timp motorul, rezervorul de combustibil,si barca . Nu ridicati motorul manual pentru al pune pe barca, si transportati cu suportul pe orice teren ori cat de accidentat :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 29. septembrie 2013, 05:38

:pauza: Selectarea elice optime pentru barca cu motor :gandesc:

:ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 29. septembrie 2013, 08:53

Foarte interesant suportul pt. transportat motoare. :apl:
Ce parere aveti, ar fi sanse sa reziste unul facut din teava patrata de aluminiu, imbinari cu coltare din otel prinse cu "pop nituri" la un motor de pana-n 20CP?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 29. septembrie 2013, 09:05

ar fi sanse sa reziste unul facut din teava patrata de aluminiu, imbinari cu coltare din otel prinse cu "pop nituri" la un motor de pana-n 20CP?
categoric ... NU !!! :nu: castigi la greutatea suportului dar pierzi la rezistenta chiar daca e din bara plina si nu teava patrata.
Neaparat din metal (fier) sau ideal ....inox ! :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 29. septembrie 2013, 09:06

Foarte interesant suportul pt. transportat motoare. :apl:
Ce parere aveti, ar fi sanse sa reziste unul facut din teava patrata de aluminiu, imbinari cu coltare din otel prinse cu "pop nituri" la un motor de pana-n 20CP?


Sincer spus, mie mi se pare f complicat. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

14

duminică, 29. septembrie 2013, 09:11


simplu!.........cu efort minim! :gandesc:


Am incercat varianta respectiva cu barca de aluminiu si nu e deloc simplu ... aveam suport exact ca : Boat Loader-all.avi - YouTube ...

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 29. septembrie 2013, 09:49

Sincer spus, mie mi se pare f complicat.
De bricolat ....DA ! de plimbat motorul de la masina la barca ok! nu toti avem( peridoc ) :necajit: si daca ne doare si.. spatele :soc: e OK asa zic! :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 29. septembrie 2013, 09:51

categoric ... NU !!! castigi la greutatea suportului dar pierzi la rezistenta chiar daca e din bara plina si nu teava patrata.

Pacat. :)
Nu mi-e mie de greutatea suportului... eu vroiam din aluminiu pt. ca am posibilitatea sa prelucrez piese din acest material.
Cu otelu` mi-e mai greu, n-am aparat de sudura si chiar daca as avea, am sudat de "10 ori" doar cand eram in liceu si aveam saptamani de practica... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 29. septembrie 2013, 10:01

Am incercat varianta respectiva cu barca de aluminiu si nu e deloc simplu ... aveam suport exact ca : Boat Loader-all.avi - YouTube ..
:pauza: :gandesc:
Hai ca vine iarna ,si ai timp de bricolat,sper sa te ajute , ! Spor la lucru :ochi: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 29. septembrie 2013, 10:10

Pacat.
eu vroiam din aluminiu
Poti inerca ! dar pentru greutati mult mai mici ,motorul de 20 hp e prea greu si se mai adauga denivelarile solului pina la barca.
p.s daca era rampa asfaltata poate :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

19

duminică, 29. septembrie 2013, 10:28

Am incercat varianta respectiva cu barca de aluminiu si nu e deloc simplu ... aveam suport exact ca : Boat Loader-all.avi - YouTube ..
:pauza: :gandesc:
Hai ca vine iarna ,si ai timp de bricolat,sper sa te ajute , ! Spor la lucru :ochi: .


Multumesc, dar m-am descurcat "altfel" ... am gasit mai demult un filmulet pe net, unde o tipa ridica barca de una singura pe masina( pun barca paralel cu masina, apoi ridic prova si barca sta pe pupa, intorc si razam de masina sidic de pupa apoi rotesc la 90 grade pe masina leg cu 4 chinci 2 lateral una fata una spate si in 10 minute e totul gata... singura problema este ca barca trebuie dezechipat complet care dureaza iarasi vreo 15 minute :( ) ...am modificat portbagajul masinii( am largit si am lungit)... oricum o folosesc doar la pescuit sau iesiri in natura.
Din pacate lla NOI in ultima vreme cand este apa in mures este ori foarte multa ori" deloc" si in ambele cazuri caiacul e mai practic, decat barca :)

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 29. septembrie 2013, 10:53

Din pacate lla NOI in ultima vreme cand este apa in mures este ori foarte multa ori" deloc"
o tipa ridica barca de una singura

A fost proiectată şi realizată pentru .............Zoli, de către un constructor de bărci personalizate. Atunci când este “umplută” la capacitate maximă, respectiv 950 litri de apă şi 2 adulţi în cadă, plus recipientele de la rece, barca funcţionează pe baterii care ţin până la 10 ore, fiind manevrată cu ajutorul unui simplu joystick. Boilerul pe motorină cu termostat ajustabil poate încălzi apa din cadă cu hidromasaj până la 40 grade Celsius, fiind integrat în partea de bază a bărcii.
Are şi sistem audio cu 5 boxe stereo, waterproof, acestea fiind încorporate în puntea de lemn . Io ! i nem io ! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA