Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

barladi

Oblete

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

61

duminică, 8. octombrie 2017, 10:04

Am o intrebare care ma tot macina: vad si la anunturi si pe olx si multe poze de prezentare, diferite peridocuri care nu au numar de inmatriculare. Unele se vede clar ca sunt home made, altele par mai rasarite dar multe nu par sa fie inregistrate. Care e treaba cu ele? Oamenii circula cu ele neinmatriculate? Le folosesc doar pentru a nu tine barca "pe pamant"? Eu stiu ca orice vehicul condus sau tractat pe drumurile publice necesita inmatriculare/inregistrare. Astia cum circula cu ele? (am vazut unele poze sau filmulete unde se vede clar ca nu au numar si cu toate astea circula direct pe strada)

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

62

duminică, 8. octombrie 2017, 10:12

Da circula local...in zona lor de bastina.

63

luni, 9. octombrie 2017, 12:38

Se pot inmatricula pe primarii locale ?

barladi

Oblete

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

64

luni, 9. octombrie 2017, 12:43

Cred ca merg "pe naspa" daca am inteles bine ce vroia colegul sa zica. Cu toate ca, ieri ma uitam pe facebook la niste poze pe un grup si cateva persoane veneau tocmai din partea de sud a tarii(Drobeta sau ceva in zona) si debarcau la Murighiol (am recunoscut din prima portul). La fel, peridocul fara urma de numar......

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

65

luni, 9. octombrie 2017, 14:44

Cred ca merg "pe naspa" daca am inteles bine ce vroia colegul sa zica. Cu toate ca, ieri ma uitam pe facebook la niste poze pe un grup si cateva persoane veneau tocmai din partea de sud a tarii(Drobeta sau ceva in zona) si debarcau la Murighiol (am recunoscut din prima portul). La fel, peridocul fara urma de numar......
era fara urma de numar pentru ca la peridoc se demonteaza bara de liumini, care are si numarul montat. (pentru a evita sa bagi stopurile cu instalatia electrica sub apa). Nu cred ca umbla lumea fara numere, este caz de dosar penal. Cei care au peridoc neinmatriculat, probabil il folosesc sa scoata barca la iernat pe uscat, sau plimbari locale, in afara drumurilor publice.

barladi

Oblete

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

66

luni, 9. octombrie 2017, 21:17

Daca ne raportam la poza vazuta de mine, stopurile erau la locul lor. Doar numarul lipsea. Si mie mi se pare un risc prea mare....vorba aia, am toate gradele in permis.....cunosc cat de cat legislatia. Dar in acelasi timp, daca luati la mana OLX-ul cred ca o treime din peridocuri din pozele de prezentare nu au numar....

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

67

marți, 10. octombrie 2017, 07:46

Multe dintre peridocurile expuse la vanzare sunt neinmatriculate dar inmatriculabile => nu au numere si in situatia in care este vandut se vor scoate numere provizorii pana la inmatriculare. In felul asta mi-am cumparat si eu peridoc (evident ca avea toate actele in vederea inmatricularii).