Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Adrian Sb«

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 29. septembrie 2013, 22:25

Pescuit la sturion pe raul Fraser

In septembrie, am avut sansa sa pescuiesc pentru o zi, pe raul Fraser, in British Columbia, Canada. (In apropierea Vancouverului.)
Dimineata am pescuit cam o ora la somoni, intr-o zona aglomerata de salupe, si am prins 3 somoni, cam de 1,5 kg fiecare.
Apoi am schimbat locatia si am pescuit la sturioni, din barca, pescuit la fund.
Adancimea cam 10-15m, lansete si mulinete serioase, cu un carlig debarbetat (ca si la somon).
Dupa o ratare, ghidul de pescuit a intepat somonul si apoi mi-a predat lanseta. 35-40 de minute a durat drilul, dupa care sturionul s-a predat.
La masuratoare a iesit 2,16 m.

Am pus mai jos filmuletul facut cu aceasta ocazie:
Video
-

Video

-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 29. septembrie 2013, 22:35

Bravo ! ...Adrian!! :buaaaah: :apl: :apl: :apl: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 29. septembrie 2013, 22:51

Foarte frumos, superb exemplar :buaaaah: :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 30. septembrie 2013, 06:24

Superb exemplar, BRAVO! :apl:
Ce ati folosit ca momeala?

Am inteles de la Martin ca drill-urile sunt de vis! Cam asa e si cu un somn de 2 metri pe Rin, in curent puternic: nu tragi pestela la barca, ci tragi barca spre peste :rizi:

Info: Sturioni pe raul Fraser
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 30. septembrie 2013, 09:17

frumos Adriane ... sunt convins ca ai avut ceva de tras pana sa il dai afara ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »Adrian Sb«

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 30. septembrie 2013, 21:11

Da drilul a fost excelent. Mai ales ca mana dreapta nu e inca refacuta dupa o dubla ruptura.
Momeala a fost file de somon proaspat si file de somon imputit.
La greutatea aceea a plumbului trebuia sa fii bine mancat sa poti da contra cum trebuie. Am incercat si eu la o lanseta, dar obisnuit cu greutatile de la spinning de pana in 20 de grame, cand am intepat cred ca abia am miscat plumbul de pe fund. Din instinct, cand am simtit rezistenta plumbului, am incetinit inteparea. Oricum ghidul a fost un bun meserias, dupa cum il tratau ceilalti cu salupe, am inteles ca e printre elite. Are recorduri la sturion de peste 3 metri. (Si pretul a fost pe masura: 700 $ pentru 8 ore de pescuit)
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.