Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

duminică, 29. septembrie 2013, 20:44

Barca gonflabila "modificata"

Azi,din lipsa de ocupatie am construit o podina rigida ptr barca mea gonflabila.
Am taiat dintr-o placa de O.S.B (de grosime 1.2cm cred) exact forma compartimentului de jos apoi pe marginea placajului am lipit un burete sa nu se sparga barca de la aschiile din placa de lemn.
am umflat compartimentul de jos, am bagat placajul in barca si apoi am umflat celalalte 2 compartimente.
la prima vedere pare destul de stabila,podina sta fixa ...astept testul final..pe apa .saptamana viitoare!
Sper ca o sa pot sta in picioare sa vaslesc.
Ce parere aveti?Se poate sta in picioare?... sau e instabila barca!?
A mai incercat cinevaa pana acum?Functioneaza?[




danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 29. septembrie 2013, 21:11

la prima vedere pare destul de stabila,podina sta fixa ...astept testul final..pe apa .saptamana viitoare!
Sper ca o sa pot sta in picioare sa vaslesc.
Ce parere aveti?Se poate sta in picioare?... sau e instabila barca!?
A mai incercat cineva pana acum?Functioneaza?[
Salut Florine! vazand pozele de la tine cu barca ma faci sa imi aduc aminte de tinerete, cand mi - am facut prima barca din camera de tractor de la roata din spate iar podul era din gratar de lemn .
Barca pe care ai bricolato e F.b dar ai mare grija cu stabilitatea , nu incerca sa stai in picioare cand esti pe apa ,e periculos.In loc de visle sa folosesti 2 farase de plastic nu te chinui cu vislele nu o sa poti vislii. Functioneaza precis! dar mare grija sa nu o intepi. :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

3

duminică, 29. septembrie 2013, 21:14

o sa incerc sa vaslesc din picioare /genunchi cu o singura vasla !
sper sa pot sta macar in genunchi sa imi leg mai usor monturile de copaci pe tarnava! :zambet:

4

duminică, 29. septembrie 2013, 21:23

lungimea barci 175cm/ 105cm latime (exterior)
placajul 96cm lungime/54cm latime

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 29. septembrie 2013, 21:52

sper sa pot sta macar in genunchi sa imi leg mai usor monturile de copaci pe tarnava!
:pauza: ................. :gandesc: vezi ca asta nu e......... :pescuit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

6

duminică, 29. septembrie 2013, 21:53

Pentru orice eventualitate asigura barca cu o franghie suficient de lunga, legata bine de un copac/tarus pe mal ... atentie sporita la manevrarea gonflabilei( din poze para a fi o "jucarie" pentru bazin sau pe plaja, care se poate sparge "in orice clipa " )iar o baie nu este oricand binevenita, cat despre vaslit din picioare, mai bine renunta sa stai in picioare la lungimea/latimea respectiva risti sa plonjezi in apa... :noroc:

7

duminică, 29. septembrie 2013, 21:59

sper sa pot sta macar in genunchi sa imi leg mai usor monturile de copaci pe tarnava!
:pauza: ................. :gandesc: vezi ca asta nu e......... :pescuit:

metoda la copac...nimic dubios


Uploaded with ImageShack.us

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 29. septembrie 2013, 22:04

( din poze para a fi o "jucarie" pentru bazin sau pe plaja, care se poate sparge "in orice clipa " )iar o baie nu este oricand binevenita, cat despre vaslit din picioare, mai bine renunta sa stai in picioare la lungimea/latimea respectiva risti sa plonjezi in apa...
:apl: Zoli un sfat binevenit !si eu in tinerete am facut canotaj si stiu ce greu e sa-ti menti ehilibru. Doar stand in fund o va putea controla iar
de rupt nu se rupe in schimb o poate intepa usor,e periculoasa jucaria. :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »danmiclau56« (29. septembrie 2013, 22:09)


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 29. septembrie 2013, 22:06

metoda la copac...nimic dubios
OK ! ........hai cu capturile :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

10

duminică, 29. septembrie 2013, 22:08

:apl: Zoli un sfat binevenit !si eu in tinerete am facut canotaj si stiu ce greu e sa-ti menti ehilibru. Doar stand in fund o va putea controla iar de[/quote]
rupt nu se rupe in schimb o poate intepa usor,e periculoasa jucaria. :gandesc:

o baie buna la temperaturile de afara nu strica :zambet:

11

duminică, 29. septembrie 2013, 22:17

( din poze para a fi o "jucarie" pentru bazin sau pe plaja, care se poate sparge "in orice clipa " )iar o baie nu este oricand binevenita, cat despre vaslit din picioare, mai bine renunta sa stai in picioare la lungimea/latimea respectiva risti sa plonjezi in apa...
:apl: Zoli un sfat binevenit !si eu in tinerete am facut canotaj si stiu ce greu e sa-ti menti ehilibru. Doar stand in fund o va putea controla iar de

rupt nu se rupe in schimb o poate intepa usor,e periculoasa jucaria. :gandesc:


Rectific "sparge" = taia, rupe, intepa mult mai usor ...si pe rau ai toate sansele sa gasesti tot ce nu ai vrea... :(
Eu nu am pescuit pe Tarnava Mare in zona Mediasului doar pe la Sighisoara si mult mai in amonte pe la Zetea-Odorheiu Cecuiesc, dar cred/presupun ca nici in aval nu este mult mai "curat" ... iar in ceea ce priveste statul in picioare la vaslit ... mai bine ma abtin sa comentez ...trebuie incercat macar odata :zambet: . de preferat in iulie - august :pescuit: :prieteni:

12

duminică, 29. septembrie 2013, 22:21

:apl: Zoli un sfat binevenit !si eu in tinerete am facut canotaj si stiu ce greu e sa-ti menti ehilibru. Doar stand in fund o va putea controla iar de

rupt nu se rupe in schimb o poate intepa usor,e periculoasa jucaria. :gandesc:

o baie buna la temperaturile de afara nu strica :zambet:[/quote]

Recomand, sa ai la Tine neaparat macar un set de haine uscate... Muresul ieri avea doar 9 grade... ma gandesc ca si Tarnava are pe aproape...

13

duminică, 29. septembrie 2013, 23:26

fara sa jignesc pe nimeni, dar barcuta aia are "veleitati" de colac.
cat despre podeau confectionata.................OSB-ul o sa se umfle in timp, nu rezista la apa (chiar daca unii revanzatori spun contrariul), cel mai bun este TEGO.
iar in loc de burete recomand un furtun taiat longitudinal si incastrat pe cantul placii taiate.
in rest...........mare grija cu colacele astea, chiar nu isi merita banii

14

duminică, 29. septembrie 2013, 23:53

ptr o distanta de 25-30m sau cat o avea tarnava pe unde pescuiesc eu ,barcuta asta imi este suficienta sa duc monturile
pescuiesc doar la stationar :pauza:
.....bineinteles ca osb-ul in timp o sa dea "chix" dar deocamdata sper sa ma descurc mai bine cu osb-ul in barca decat fara el. :ochi:
barca stiu ca e de "c..a.t" dar aste este....poate la anu una mai buna,una adevarata ! :zambet:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 30. septembrie 2013, 13:20

Şi eu am tot ceva de genul ăsta şi este dintr-un plastic destul de gros care rezistă fără probleme la frecatul pe pietre. I-am făcut podină din tego dar în picioare nu poţi să stai, este incomod şi să stai în fund pe podină pentru că trebuie să ţii picioarele la 90 de grade fiindcă altfel nu mai poţi vâsli. Acuma mă gândesc să-i pun o scândură, pe care să stau, sprijinită pe balonajul lateral şi prinsă şi de podină iar de scândură să prind suporţii pentru vâsle. Am fost cu ea pe Mureş şi pentru dus firele este super.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Subiecte asemănătoare