Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 29. septembrie 2013, 05:38

Selectarea elicei optime pentru barca cu motor

:pauza: Selectarea elice optime pentru barca cu motor :gandesc:

:ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 29. septembrie 2013, 07:25

:salut: ,
mi se pare o tema f interesanta, de aceea am copiat raspunsul aici si am deschis un subiect aparte.

In primul rand nu am inteles tot ce se explica. Iar in al doilea rand tot nu stiu care este marimea eliciei optime pt barca mea!?

Hmmm.... barca mea, cu elicea orig, intra destul de greu in glisaj daca suntem 2 persoane + mult echipament. Am cumparat o elice de rezerva, cu pas mic, dar nu sunt multumit de ea. Iese f repede in glisaj, dar nu prinde viteza dorita si de la 30 km/ora, elicea da rateuri.

Turometru: un turometru nu am instalat, pt a vedea cum se comporta in turatia optima recomandata. Ce se poate folosi: ieftin si bun!?
Elice: am inteles eu bine, sau trebuie incercate toate tipurile de elice in turatia max de 5000, pt a vedea cu care functioneaza mai bine? sau exista un soft, o tabela, unde in functie de motor, barca, greutate, distribuirea greutatii in barca... se poate deja calcula elicea optima? :gandesc:

Si aici inca una: Choosing the right Propeller

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 29. septembrie 2013, 07:38

Va rog, daca poate cineva sa ne traduca punctele ce trebuie urmate in selectarea elicei, punctele de la pag 7:

Choosing the right Propeller
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 29. septembrie 2013, 08:23

Va rog, daca poate cineva sa ne traduca punctele ce trebuie urmate in selectarea elicei, punctele de la pag 7:



1. Folositi un turometru de precizie pt. masurarea turatiei si un vitezometru de precizie pt. masurarea vitezei barcii.
2. Testele trebuie efectuate in conditiile uzuale de folosirea a barcii (pasageri, incarcare, tip de apa etc.).
3. Aveti grija ca fiecare test sa fie efectuat in aceleasi conditii.
4. Testati fiecare elice cu acceleratia la maxim (WOT - vezi Throttle - Wikipedia, the free encyclopedia).
5. Motoarele trebuie testate la inclinarea optima (trim angle). Aceasta este pozitia cea mai inalta la care nu apare o ventilatie excesiva, nici la mers in linie dreapta nici la viraje.
6. Daca turatia este prea mica la acceleratie maxima (RPM at WOT), retestati cu o elice cu pas mai mic.
7. Daca turatia este prea mare la acceleratie maxima (RPM at WOT), retestati cu o elice cu pas mai mare. Modificarea cu o unitate (un inch n.t.) a pasului duce la modificarea turatiei cu 200 - 300 RPM.
8. Daca barca este folosita pt. doua aplicatii diferite (de ex. schi nautic si croaziera), s-ar putea sa fie nevoie de cate o elice diferita pt. fiecare utilizare.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 29. septembrie 2013, 08:30

1. Folositi un turometru de precizie pt. masurarea turatiei si un vitezometru de precizie pt. masurarea vitezei barcii.
2. Testele trebuie efectuate in conditiile uzuale de folosirea a barcii (pasageri, incarcare, tip de apa etc.).
3. Aveti grija ca fiecare test sa fie efectuat in aceleasi conditii.
4. Testati fiecare elice cu acceleratia la maxim (WOT - vezi Throttle - Wikipedia, the free encyclopedia).
5. Motoarele trebuie testate la inclinarea optima (trim angle). Aceasta este pozitia cea mai inalta la care nu apare o ventilatie excesiva, nici la mers in linie dreapta nici la viraje.
6. Daca turatia este prea mica la acceleratie maxima (RPM at WOT), retestati cu o elice cu pas mai mic.
7. Daca turatia este prea mare la acceleratie maxima (RPM at WOT), retestati cu o elice cu pas mai mare. Modificarea cu o unitate (un inch n.t.) a pasului duce la modificarea turatiei cu 200 - 300 RPM.
8. Daca barca este folosita pt. doua aplicatii diferite (de ex. schi nautic si croaziera), s-ar putea sa fie nevoie de cate o elice diferita pt. fiecare utilizare.
:bravo: ......... :apl: :apl: :bucuros: multumesc !
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 30. septembrie 2013, 08:39

Alegerea elicei este bine explicat in articolul acesta: www.motoare-barca.ro/Alegerea elicei

Deasemenea si urmatoarele sunt bine explicate:
Cum functioneaza elicele de barca
Pasul elicei
Diametrul elicei
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 30. septembrie 2013, 09:31

Lucrare de diploma dane!!! :prieteni:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 30. septembrie 2013, 09:38

Lucrare de diploma dane!!!
:zambet: copy- paste ! .......... Poate ajung ca Ponta ! :gandesc: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 30. septembrie 2013, 10:27

C & P e ok, dar atunci si sursa, sau un link spre sursa! :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 30. septembrie 2013, 12:05

elicea da rateuri.

pe un site, cineva spunea ca viteza barcii e influientata si de gazele scoase prin toba de esapament :nunteleg: de aceea am postat asta :voi ce spuneti ? :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 30. septembrie 2013, 12:10

pe un site, cineva spunea ca viteza barcii e influientata si de gazele scoase prin toba de esapament de aceea am postat asta :voi ce spuneti ?

Parerea mea ii ca eventual la mersu` inapoi... si nu glumesc. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 30. septembrie 2013, 12:13

Parerea mea ii ca eventual la mersu` inapoi... si nu glumesc.
posibil ~ :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 30. septembrie 2013, 12:37

Evinrude am si eu si pot spune ca ventileaza in draci, dar asta se intampla exact ca si-n cazul filmuletului din cauza faptului ca motorul este montat prea sus. Daca observati atent placa anticavitatie a cizmei se afla mai sus sau la acelasi nivel cu nivelul inferior al chilei. Mai pe romaneste placa anticavitatie nu intra sub barca, dupa cum este indicat. In principiu trebuie sa se scufunde aproximativ cu o palma sub limita inferioara a chilei, ceea ce nu se intampla atat in cazul meu cat si in cazul filmului. La pneumatica mea oglinda are o garda de 38, exact cat are si garda cizmei scurte a motorului si mi-ar fi trebuit o cizma de minim 43.
O alta cauza a ventilatiei poate fi si pasul eliciei insa nu sunt destul de documentat incat sa pot oferi sfaturi asupra lor. Stiu insa ca se folosesc elicii cu pas mare pentru tractiune si cu pas mic pentru viteza. In ambele cazuri diferenta o face incarcatura barcii care modifica pescajul, capacitatea de propulsie a motorului cat si viteza de inaintare, plutire, intrare in glisaj, pe fondul suprafetelor ce intra in frecare cu apa, unghiului de atac s.a.
Bineinteles este valabil si la mersul inapoi.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 30. septembrie 2013, 12:39

Stiu insa ca se folosesc elicii cu pas mare pentru tractiune si cu pas mic pentru viteza.

Nu cumva e invers? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 30. septembrie 2013, 12:41

Cum am zis, nu sunt bine documentat, dar am vazut si eu prin delta la marinarii profesionisti. Nu stiu ce sa cred insa ei asa folosesc. Mare pentru incarcatura si mica pentru viteza, cand au barca goala.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 30. septembrie 2013, 12:48

Parerea mea ii ca eventual la mersu` inapoi... si nu glumesc.
Nu cumva e invers?


ma pali si pe mine !........... beutura ! :nunteleg: :relax: :rizi:

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »danmiclau56« (30. septembrie 2013, 13:04)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 30. septembrie 2013, 12:50

Pai dupa cum scrie intr-un material postat de... cineva :), e ca la suruburi: cu cat ai pas mai mic ai forta mai mare si viteza mai mica.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 30. septembrie 2013, 13:23

Bun surubu` lu` Nea Marin :).
Pai Costi ce zici tu e logic insa eu am vazut odata la unul ca a schimbat elicea mica cu una mai mare dupa ce a incarcat barca cu bagaj. Hai sa analizam si sa documentam cazul ca e o problema destul de serioasa si nu prea exista informatie despre modul in care influenteaza propulsia pasul eliciei, decat pe net. Ori e prea tehnica si de neinteles, ori ambigua si cere zeci de intrebari in plus.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 30. septembrie 2013, 17:57

Daca observati atent placa anticavitatie a cizmei se afla mai sus sau la acelasi nivel cu nivelul inferior al chilei
placa anticavitatie trebuie sa fie in linie cu chila barcii sau cu MAXIM 2 cm sub chila.daca este coborat mai mul motorul barca se va ridica de "nas"(aprova) mai mult si intra mai greu in glisaj.daca motorul este ridicat mai mult atunci apare acel moment de "patinare" a elicei(trage aer fals). de obicei motoare vin din fabrica cu o elica la limita intre forta si vitezea,daca mariti pich-ul elicei atunci o sa aveti o viteza de deplasare mai mare si ar trebui sa creasca si turatia motorului cu cca 200-400rot/min.daca scadeti pich-ul atunci creste puterea,deci barca intra mai repede in glisaj cu o greutate mai mare dar scade turatia motorului cu cca 200-400rot/min si implicit viteza de deplasare scade.elicea cu pale mai mari este de forta si cea cu palele mai mici este de viteza.de recomandat la motoarele pana in 40cp sa nu se creasca/scada pich-ii cu mai mul de 2 si nu folositi la aceste motoare elicii cu 4 pale.usurati intrarea in glisaj a barcii concetrand bagajele mai grele in prova sau montati sub talpa de prindere a motorului o pana de glisare.aceasta pana va "baga" motorul putin sub barca si ajuta la intrarea in glisaj mai repede. pt barcile mai mari se pot monta pe laterale imersate ale pupei(oglinzii) niste taburi hidraulice.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 30. septembrie 2013, 19:14

Eu n-am inteles nimic din ce ati postat. Puteti va rog sa fiti mai exact?
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros: