Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 13. martie 2012, 16:38

Examen barca cu motor

Daca doreste cineva regulamentele pt examenul de conducator ambarcatiune de agrement in Romania, permis valabil in UE ....cu mare placere :noroc:
Fisierul are 233M , cred ca nu poate fi postat aici, ceva transfer.ro.Rog administratorul daca considera ca ar fi interesant sa-l bage undeva sa poata fi usor accesat.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »galati« (13. martie 2012, 16:44)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 13. martie 2012, 16:54

Este valabil si inafara UE altfel ar insemna sa nu poti trece prin Serbia in cazul ca vrei sa urci Dunarea pana in Germania. Vorbesc despre permisul fluvial fireste.

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 13. martie 2012, 16:58

poti trece prin Serbia
E candidata pt membru deplin :ochi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 13. martie 2012, 17:42

Stiu asta dar Serbia era doar un exemplu. Poti pune Ukraina, Rusia sau ce vrei, merge permisul si acolo. Navigatie fluviala a existat inaintea UE.

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 13. martie 2012, 18:08

Navigatie fluviala a existat inaintea UE.
Ok, ok, ok, gata nu mai spun nimic! :noroc:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 13. martie 2012, 18:15

ma intereseaza pe mine pt "pustii"mei.cand am dat eu examen pt permis am imprumutat de la un prieten care avea regulamentele de la alt prieten si de 5ani amandoi sun prin spania .sunt greu de procurat aceste regulamente.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 13. martie 2012, 18:25

sunt greu de procurat aceste regulamente.
Nu sunt deloc greu de procurat, le am de prietenul meu de la Capitania Galati si cu draga inima vi le dau.Sunt regulamentele in vigoare dupa care se da examenul. As fi vrut sa poata fi accesate de oricine doreste de pe acest forum, e drept ca sunt cam mari, 233M.Sa-mi dati o adresa de mail :noroc:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 13. martie 2012, 18:59

Regulament navigatie

sunt greu de procurat aceste regulamente.
Nu sunt deloc greu de procurat, le am de prietenul meu de la Capitania Galati si cu draga inima vi le dau.Sunt regulamentele in vigoare dupa care se da examenul. As fi vrut sa poata fi accesate de oricine doreste de pe acest forum, e drept ca sunt cam mari, 233M.Sa-mi dati o adresa de mail :noroc:

Ma intereseaza si pe mine -daca poti s-mi trimiti la ciorteadorin@yahoo.com .
...cogito ergo sum.

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 13. martie 2012, 19:01

Ma intereseaza si pe mine -daca poti s-mi trimiti la ciorteadorin@yahoo.com .
ok, maine

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 13. martie 2012, 19:12

valentin_carpp@yahoo.com

merci mult si raman dator :noroc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 13. martie 2012, 19:14

valentin_carpp@yahoo.com
Maine sigur :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 14. martie 2012, 00:48

Am tot amanat si eu examenul pentru permisul de pilotare a unei ambarcatiuni de agrement de aproape un an, am asteptat si dupa trei prieteni, sa mergem impreuna, dar anul acesta nu mai repet greseala, am manualul pentru pilotarea ambarcatiunilor de agrement si cat de curand ma inscriu si eu la examen!!! Documentatia despre care vorbesti, Galati este acelasi lucru cu acest manual editat la Craiova? Sau este altceva? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 14. martie 2012, 06:29

este acelasi lucru cu acest manual editat la Craiova?
Este documentatia dupa care Capitania Galati da examenul.Examenul este tip grila. Nu stiu nimic despre cartea din Craiova.Daca doresti da-mi o adresa de mail si apoi vezi tu desprae ce este vorba.Fisierul contine o C arte si Legea din Monitorul oficial:noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 16. martie 2012, 12:48

Nu stiu de ce, am primit pe mail informatia, dar nu o pot vedea. Nu exista un link direct catre continutul mail-ului? :nunteleg: :doarecapu:
Eu am mai gasit ceva similar, cred:

Personal Navigant
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 16. martie 2012, 14:14

este acelasi lucru cu acest manual editat la Craiova?
Este documentatia dupa care Capitania Galati da examenul.Examenul este tip grila. Nu stiu nimic despre cartea din Craiova.Daca doresti da-mi o adresa de mail si apoi vezi tu desprae ce este vorba.Fisierul contine o C arte si Legea din Monitorul oficial:noroc:



Dupa ultimele zvonuri, pe 24.04.2012 va avea loc ultimul examen pentru pilotarea unei ambarcatiuni fara a urma cursuri de specialitate(care vor avea niste costuri), asa ca daca aveti informatii mai detaliate sau mai noi, nu pierdeti timpul!! :doarecapu: :gandesc:
Sunt curios cum se vor reglementa si cum se vor urma aceste modificari de care se vorbeste, dat fiind ca pana acum a fost totul cam haotic, ca sa nu mai vorbesc de pregatirea pentru examen si de obtinerea materialului didactic, iar ce s-a schimbat si in alte domenii, s-a schimbat in mai rau, nu in mai bine!! :zid: :nu:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (16. martie 2012, 14:19)


galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 16. martie 2012, 14:31

Dupa ultimele zvonuri
Salut evergreen, am transmis din nou documentatia.Despre zvonuri iti pot spune urmatoarele: am sunat un prieten de la Capitania Galati care mi-a spus ca sunt ceva discutii pe tema scolarizarii ,gen Scoala de soferi, inaintate de anumite asociatii de proprietari de barci (gen Cluburi nautice),dar nimic nu este batut in cuie.Sunt doar la stadiul de discutii.
Astfel
1. Nu cred ca este rau
2. Cineva vrea sa faca niste bani(iar nu-i rau)
3. Oricum se va intampla mai devreme sau mai tarziu.

P.S. Ce te faci cu berea rece din lada frigorifica? :ochi: :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 16. martie 2012, 14:47

Multumesc din nou pentru mail, astept sa vad daca se poate vedea ceva, cat despre aceste discutii legate de cursuri, dupa cum am mai spus, ce suna bine, la noi iese mai prost! Daca cineva are un exemplu care sa ma contrazica, il ascult!! :pauza:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 16. martie 2012, 14:50

ce suna bine, la noi iese mai prost!
Republica Demografica Balcani & fanar,siretlic, giumbusluc,pesches,serbet,rahat :ochi:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 16. martie 2012, 15:07

Din nefericire, nu inteleg de ce, dar se repeta situatia cu descarcarea, se intrerupe la 99% automat!! :zid: :doarecapu: :nunteleg:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 16. martie 2012, 15:08

Sa va spun cum se da permis aici pentru ca ceva asemanator va fi probabil si acolo in viitor.
Sunt trei permise, doua pentru mare si unul ape dulci. Nu voi vorbi despre permisul pentru a naviga intre continente caci nu-l am. Trebuie sa stii sa utilizezi sextantul, sa ajungi intr-un port dupa stele etc... E interesant dar nu-mi trebuie.
Am un permis pentru mare care-mi da dreptul sa pilotez o nava pana in 24m cu putere nelimitata. Nu pot insa, in mod legal, sa ma indepartez la mai mult de 5 mile marine de un adapost. Deci nici o problema ca sa merg pe o insula distanta de 10 mile. Daca vreau pot sa traversez si oceanul (nu te controleaza nimeni pe mare)dar daca se intampla ceva nu va merge asigurarea. Se da examen de conducere (cam 4-6 ore de conducere cu exercitii stil salvarea unui om cazut in apa) si un cod. Codul maritim este total diferit de cel fluvial.
Codul fluvial are aceleasi examene. Conducerea este la fel ca si pentru permisul maritim. Deci o dai odata si gata. Permisul fluvial imi da dreptul sa pilotez o nava de 20m cu putere nelimitata. Este insa alt examen pentru cod.
Totul se poate rezolva intr-un week-end. Sambata duminica faci alternativ lectii de cod si de pilotaj, luni dimineata dai examenele (cu un capitan la pensie) si luni la pranz ai permisul. Ma rog, numai unul dintre ele. Costa in jur 400€ toate la un loc. Se cumpara manual pentru cod care costa 15€ maritim sau fluvial. Sunt site-uri unde poti face exercitiile care se dau la examen pe net. Daca faci de mai multe ori aceste exercitii nu ai cum sa pici decat daca te duci cu 4 grame la bord.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »tudor« (16. martie 2012, 15:27)


Subiecte asemănătoare