Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

101

joi, 24. iulie 2014, 21:55

se intampla lucruri ciudate in legatura cu examenele acestea!

Cam ce lucruri evergreen, mai ciudate decat cu majoritatea examenelor ce se sustin pe la noi in ultima vreme? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

102

vineri, 25. iulie 2014, 00:48

se intampla lucruri ciudate in legatura cu examenele acestea!

Cam ce lucruri evergreen, mai ciudate decat cu majoritatea examenelor ce se sustin pe la noi in ultima vreme? :rizi:

Prin "lucruri ciudate" inteleg ca nu poti gasi materialele complete pentru pregatirea examenului, ca am fost amanat de peste 3 ani de fiecare data cand am sunat sau am mers personal la Capitania Snagov din Herastrau, ca se "arunca pisica" de la unul la altul, mai ales spre Autoritatea Navala, ca spre deosebire de alte examene, unde ai doua variante, una, sa te pregatesti din materialul complet care iti este pus la dispozitie prin diverse mijloace, a doua, sa optez pentru "calea mai usoara", stiti care este...pentru acest examen nu ai decat a doua varianta, asta daca nu vrei sa dai de mai multe ori si sa ajungi la costuri mai mari decat daca ai fi ales varianta "mai usoara"!
Probabil ca Zoran nu este tocmai "la curent" cu ceea ce se intampla pe aici, mai ales cu nu prea am exemple de colegi care sa fi luat examenul pentru permisul pentru ambarcatiuni, fara sa se "alinieze" curentului, adica, "fara sa se indoaie"... :ochi: ...cine nu a vrut...nu a luat...daca este cineva care sa contrazica ceea ce au spus toti pe care i-am auzit vorbind despre aceste lucruri, este invitat sa ne spuna ce trebuie facut pentru a lua acest examen(cu sensul de a ne spune din ce materiale s-a pregatit, mai ales in ultimul an, 2014)!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

103

vineri, 25. iulie 2014, 07:25

In weekend am fost la Dunare cu un prieten care a picat examenul aici la TM si din pacate a trebuit sa plece imediat dupa ce-a iesit din sala, n-a putut sa stea sa "depuna contestatia"... :rizi: .
Si de data asta mi-a confirmat ca unul dintre participantii la examen avea GRILELE COMPLETATE in format Excel... deci exista... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

104

vineri, 25. iulie 2014, 09:38

examenul se da si la Bucuresti sau doar la Giurgiu ?

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

105

duminică, 27. iulie 2014, 23:37

examenul se da si la Bucuresti sau doar la Giurgiu ?

In weekend am fost la Dunare cu un prieten care a picat examenul aici la TM si din pacate a trebuit sa plece imediat dupa ce-a iesit din sala, n-a putut sa stea sa "depuna contestatia"... :rizi: .
Si de data asta mi-a confirmat ca unul dintre participantii la examen avea GRILELE COMPLETATE in format Excel... deci exista... :rizi: .

Primul lucru pe care-l putea face amicul tau era sa-i ceara numarul de telefon celui care avea grilele completate, sa incerce sa-l intrebe cat il costa, sau orice l-ar fi putut ajuta sa procure acel material! Nu inteleg de ce nu se gandeste nimeni la ceva de genul acesta cand apar foarte putine ocazii ca cea cu care s-a intalnit prietenul tau!
P.S. In afara cazului in care a facut ceea ce am spus mai sus...atunci as fi si eu interesat...sa ma pui in legatura cu el...si sa discutam... :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

106

duminică, 27. iulie 2014, 23:41

examenul se da si la Bucuresti sau doar la Giurgiu ?

Se poate sustine si la Bucuresti! Chiar vineri, pe 25 iulie, a avut loc examenul de la Bucuresti, dupa ce am sunat de mai multe ori, pana acum vreo 8-9 zile si nu mi s-a putut spune cand va avea loc, am sunat vineri si am aflat ca tocmai era in desfasurare, apoi urmeaza concediile, deci peste o luna abia mai asteptam informatii noi!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

107

luni, 28. iulie 2014, 08:37

Primul lucru pe care-l putea face amicul tau era sa-i ceara numarul de telefon celui care avea grilele completate, sa incerce sa-l intrebe cat il costa, sau orice l-ar fi putut ajuta sa procure acel material! Nu inteleg de ce nu se gandeste nimeni la ceva de genul acesta cand apar foarte putine ocazii ca cea cu care s-a intalnit prietenul tau!
P.S. In afara cazului in care a facut ceea ce am spus mai sus...atunci as fi si eu interesat...sa ma pui in legatura cu el...si sa discutam...


FYI:

(09:29:35 AM) informer: auzi, tu ai cum sa dai de tipul ala care avea formatele excel pt. examenu` de barca?
(09:29:57 AM) (abracadabra): nu il stiu
(09:30:08 AM) (abracadabra): le-a luat atunci pe loc de pe net
(09:30:52 AM) informer: da` sigur erau grilele?
(09:33:07 AM) (abracadabra): da
(09:33:18 AM) (abracadabra): exact intrebarile din examene
(09:33:51 AM) informer: ok, multzam... ma intreaba cineva pe forumu` de somn :)
(09:34:07 AM) (abracadabra): :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

108

luni, 28. iulie 2014, 09:01

re

Ce sanctiuni se alica daca sunt prins pe apa(baraje Siret) cu un motor sa zicem de 10 cp si nu am permis?
Ma bate gandul sa imi iau un motor mai mare si imi e oarecare teama din motivul acesta.
Scuze de off-topic.
:pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

109

luni, 28. iulie 2014, 09:39

Ce sanctiuni se alica daca sunt prins pe apa(baraje Siret) cu un motor sa zicem de 10 cp si nu am permis?
Ma bate gandul sa imi iau un motor mai mare si imi e oarecare teama din motivul acesta.
Scuze de off-topic.


Buna intrebare, voi deschide un subiect nou pe tema asta...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

110

luni, 28. iulie 2014, 22:18

Primul lucru pe care-l putea face amicul tau era sa-i ceara numarul de telefon celui care avea grilele completate, sa incerce sa-l intrebe cat il costa, sau orice l-ar fi putut ajuta sa procure acel material! Nu inteleg de ce nu se gandeste nimeni la ceva de genul acesta cand apar foarte putine ocazii ca cea cu care s-a intalnit prietenul tau!
P.S. In afara cazului in care a facut ceea ce am spus mai sus...atunci as fi si eu interesat...sa ma pui in legatura cu el...si sa discutam...


FYI:

(09:29:35 AM) informer: auzi, tu ai cum sa dai de tipul ala care avea formatele excel pt. examenu` de barca?
(09:29:57 AM) (abracadabra): nu il stiu
(09:30:08 AM) (abracadabra): le-a luat atunci pe loc de pe net
(09:30:52 AM) informer: da` sigur erau grilele?
(09:33:07 AM) (abracadabra): da
(09:33:18 AM) (abracadabra): exact intrebarile din examene
(09:33:51 AM) informer: ok, multzam... ma intreaba cineva pe forumu` de somn :)
(09:34:07 AM) (abracadabra): :)

In afara cazului in care amicul tau a luat examenul, de ce nu s-a gandit sa il astepte pe cel la care a vazut grilele, sa-l contacteze in vreun fel, pentru a face rost de material in primul rand pentru el...!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

111

luni, 28. iulie 2014, 22:23

In afara cazului in care amicul tau a luat examenul, de ce nu s-a gandit sa il astepte pe cel la care a vazut grilele, sa-l contacteze in vreun fel, pentru a face rost de material in primul rand pentru el...!?

evergreen, este amicul meu, NU sunt consilierul lui psihologic... pe de alta parte, am si scris c-a trebuit sa plece imediat ce-a iesit din sala... :rizi: .
Am scris ce-am scris doar pt. ca cei interesati sa stie ca asa ceva exista... nu stiu unde/cum/etc. se poate "face rost".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

112

marți, 29. iulie 2014, 06:55

Ce sanctiuni se alica daca sunt prins pe apa(baraje Siret) cu un motor sa zicem de 10 cp si nu am permis?
Ma bate gandul sa imi iau un motor mai mare si imi e oarecare teama din motivul acesta.
Scuze de off-topic.

nu te cauta nimeni ionut...nu ai vazut ce e pe la noi ...5% din cei care au motoare peste 5 cai au permis...duminica pe beresti a fost mai ceva ca la mare...40-50 barci

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

113

marți, 29. iulie 2014, 07:00

Asta se intampla peste tot. Pina la primul necaz (doamne fereste!). Atunci ori vor interzice complet barcile cu motor termic pe Beresti, ori vor controla zilnic...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

114

marți, 29. iulie 2014, 07:05

se poate...dar la noi ...acum ...inca mai merge ...cred ca habar nu au ce trebuie sa controleze....oricum ...ar trebui sa intre tare si in cei cu plasele...aveau pana anul asta concesiune sa pescuiasca cu 10 plase si ei aveau sute...acum nici concesiune nu mai au ...dar plasele tot sunt ..inca mai e la putere influienta ..acum au inceput sa vina cu skyjeturi si cu schiuri de allea cu parasuta...se populeaza apa...

115

marți, 29. iulie 2014, 07:46

pe dunare la giurgiu politia de frontiera te intraba doar de pg (pe apa au venit cu barca la mine )
in schimb e o alta barca romano-bulgara care te controleaza pt permis de barca ( nu stiu cum se cheama cred ca e capitenia sau autoritatea navala :nunteleg: )





116

marți, 29. iulie 2014, 07:52

La isaccea...te lasa si cu motor de 6 cai fara permis..doar permisul de biosfera si PG

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

117

marți, 29. iulie 2014, 08:02

Domnilor, sper sa nu va suparati pe mine pt. ceea ce spun insa legea este aceeasi in toata tara.
Nici pe mine nu m-au controlat de mai mult de 2 - 3 ori in ultimii 15 ani pt. permis de pescuit insa l-am facut anual.
Cred ca singura cale sa ajungem (in vreo 20 - 30 ani :) ) sa ne comparam cu altii este sa promovam respectarea legii indiferent daca unii n-o respecta sau altii nu verifica.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

118

marți, 29. iulie 2014, 08:18

Chestionare online sunt pe barcaholic.ro , Teste grilă - Barcaholic.ro cat despre permis de agreement in unele lacuri trebuie si pentru caiace si barci cu vasle mai ales in jurul capitalei sper sa nu se extinda in toata tara. Discutii referitoare si amenzi aplicate gasiti tot acolo :zid: . Amenda 3000 lei pentru plimbat cu caiacul pe IOR

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

119

joi, 28. august 2014, 14:17

Pentru ambarcatiune cu motor maimare de 5cp ai nevoie de permis de conducere ambarcatiuni. Fara acesta este caz penal, absolut la fel ca si in cazul conducerii unui autoturism fara permis de conducere. Singura diferenta este ca nu prea te cauta nimeni de acest permis.

Legat de raspunsurile la examenul care sa dat la TM, in Aprilie si eu eram in sala de examen. Am luat examenul desi NU am dat nici un leu cuiva pt acest lucru. Recunosc ca as fi cazut examenul desi am invatat. organizatorii ne-au lasat sa ne mai informam unii de la altii si asa am reusit. intradevar cineva avea un fisier excel pe care l-a gasit pe net, eu l-am vazut cu ochii mei. Acel fisier nu avea raspunsurile strict la intrebarile din aceasta sesiune de exame ci cred ca erau toate raspunsurile de examinare navigatie.

Numai bine,
Mircea.

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

120

joi, 28. august 2014, 15:08

Ce sanctiuni se alica daca sunt prins pe apa(baraje Siret) cu un motor sa zicem de 10 cp si nu am permis?
Ma bate gandul sa imi iau un motor mai mare si imi e oarecare teama din motivul acesta.
Scuze de off-topic.
DOSAR PENAL.