Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

61

vineri, 23. mai 2014, 23:04

Nu are nimeni curaj sa sara in "necunoscut"? Am inteles de la colegul Cristi ca i s-a spus de la capitania Snagov din Herastrau ca vor primi chestionare chiar in ziua examenului...foarte interesant! Pana atunci, se descurca fiecare cum poate, in "curatul" stil romanesc...ce sa mai zici atunci de manuale alternative...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

62

sâmbătă, 24. mai 2014, 07:48

Documentatia necesara pentru examen se poate descarca de pe situl RNA.

Răspunsuri: 18

Membru din: 1. februarie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

63

sâmbătă, 24. mai 2014, 09:51

Daca se poate, as vrea si eu materiale pentru concurs. Multumesc! Adresa de mail: marius.herghelegiu@yahoo.com

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

64

sâmbătă, 24. mai 2014, 14:04

Documentatia necesara pentru examen se poate descarca de pe situl RNA

Nu ca as fi posesorul unui IQ remarcabil dar pot sa va spun ca materialele luate de pe situl RNA nu acopera nici pe departe intrebarile din chestionare.Am fost la examen de 2 ori si tot de atatea ori am fost respins.Drept este ca la prima infatisare nu am fost pregatit dar a 2-a oara ma consideram bazat.Din 3 seturi a 10 intrebari am reusit la primele 2 9,respectiv 10 raspunsuri ok,in schimb la marinarie.....2 bune din 10.Daca le puneam la ghici sigur aveam mai multe de 2 bune dar logica...Termeni de care nu auzisem niciodata ,iar cand le-am spus examinatorilor ca am luat materiale de pe net,mi-au spus sa dau examen pe net.No coment.
PS.Examenul l-am dat la Giurgiu.
...cogito ergo sum.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

65

sâmbătă, 24. mai 2014, 14:14

In TM la capitanie se vindea o carte care cica include raspunsurile la toate intrebarile din chestionare (nu retin cum ii zice si cine a scris-o, am imprumutat-o momentan unui "candidat" :) )
Am citit cartea respectiva cu atentie cel putin o data inainte de examen si tin minte clar ca doua intrebari din chestionar nu retineam sa fi fost tratate in carte.
Dupa examen am verificat si intr-adevar nu erau... si asta doar in ce mi-a picat mie.
Pe de alta parte, din ce-am inteles, exista formularele completate gata undeva pe net... ati cautat pe torrente? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

66

sâmbătă, 24. mai 2014, 14:25

Documentatia necesara pentru examen se poate descarca de pe situl RNA.

Nu am sustinut examenul, dar esti sigur ca toate la intrebarile se pot gasi raspunsuri in materialul de pe RNA? Nu este posibil sa se fi schimbat ceva(asta daca a fost vreodata mai bine, nu stiu), mai ales dupa ceea ce spun multi colegi, pare ceva in neregula!
P.S. Cand m-am interesat personal si telefonic la capitania Snagov, acum vreo 2-3 ani, dupa ce mi s-a raspuns cam tot ce a aflat colegul Cristi acum cateva zile, sa caut, sa vad ce gasesc, ca ei nu au asa ceva, am dreptul sa am rezerve serioase in legatura cu subiectul acestui topic, mai bine zis, in ceea ce priveste transparenta si asigurarea unor conditii egale pentru toti candidatii!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

67

sâmbătă, 24. mai 2014, 14:33

Documentatia necesara pentru examen se poate descarca de pe situl RNA

Nu ca as fi posesorul unui IQ remarcabil dar pot sa va spun ca materialele luate de pe situl RNA nu acopera nici pe departe intrebarile din chestionare.Am fost la examen de 2 ori si tot de atatea ori am fost respins.Drept este ca la prima infatisare nu am fost pregatit dar a 2-a oara ma consideram bazat.Din 3 seturi a 10 intrebari am reusit la primele 2 9,respectiv 10 raspunsuri ok,in schimb la marinarie.....2 bune din 10.Daca le puneam la ghici sigur aveam mai multe de 2 bune dar logica...Termeni de care nu auzisem niciodata ,iar cand le-am spus examinatorilor ca am luat materiale de pe net,mi-au spus sa dau examen pe net.No coment.
PS.Examenul l-am dat la Giurgiu.

Daca pana acum imi faceam de multe ori autocritica, dar dupa tot ce am auzit, mai ales in ultima vreme, ma bucur ca n-am ajuns la examen pana acum!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

68

sâmbătă, 24. mai 2014, 15:02

In TM la capitanie se vindea o carte care cica include raspunsurile la toate intrebarile din chestionare (nu retin cum ii zice si cine a scris-o, am imprumutat-o momentan unui "candidat" :) )
Am citit cartea respectiva cu atentie cel putin o data inainte de examen si tin minte clar ca doua intrebari din chestionar nu retineam sa fi fost tratate in carte.
Dupa examen am verificat si intr-adevar nu erau... si asta doar in ce mi-a picat mie.
Pe de alta parte, din ce-am inteles, exista formularele completate gata undeva pe net... ati cautat pe torrente? :rizi:

Daca poti sa ne spui despre ce carte si ce autor este vorba, ar fi foarte util, doar daca este "Manualul conducatorului..." de Ghiba, atunc n-ar mai fi cazul pentru ca o am, si cred ca multi dintre ceilalti o au!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

69

sâmbătă, 24. mai 2014, 21:12

Examen....

Am 2 colegi si 3 cunostinte care s-au pregatit dupa lectura de pe situl RNA si toti au luat examenul atat la Dej cat si la Bucuresti ... unii au dat pentru C+D altii doar pentru D. Ei au zis ca a fost suficient... mai mult de atat nu stiu.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

70

sâmbătă, 24. mai 2014, 21:22

:salut: Va pot spune din propria experienta ...poti sa faci cv pe ambele carti ... :poza:
daca nu reusesti sa te invarti la examen pici...
cu cartea in fata si nu gasesti raspunsurile de pe chestionarele lor...succes :pauza:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 22

Membru din: 9. februarie 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

71

vineri, 30. mai 2014, 17:59

Examen permis barca

Daca sunt colegi :bucuros2: care au sustinut examenul azi, pot sa ne spuna cum a fost ?

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

72

vineri, 30. mai 2014, 23:15

Nepotul meu din
Documentatia necesara pentru examen se poate descarca de pe situl RNA

Nu ca as fi posesorul unui IQ remarcabil dar pot sa va spun ca materialele luate de pe situl RNA nu acopera nici pe departe intrebarile din chestionare.Am fost la examen de 2 ori si tot de atatea ori am fost respins.Drept este ca la prima infatisare nu am fost pregatit dar a 2-a oara ma consideram bazat.Din 3 seturi a 10 intrebari am reusit la primele 2 9,respectiv 10 raspunsuri ok,in schimb la marinarie.....2 bune din 10.Daca le puneam la ghici sigur aveam mai multe de 2 bune dar logica...Termeni de care nu auzisem niciodata ,iar cand le-am spus examinatorilor ca am luat materiale de pe net,mi-au spus sa dau examen pe net.No coment.
PS.Examenul l-am dat la Giurgiu.

Nepotul meu din Vancouver, la implinirea varstei de 14 ani, s-a asezat la calculator, s-a logat pe siteul Capitaniei si a dat examenul on-line, a primit raspunsul pe loc, si a primit prin posta, permisul de navigatie cu barca cu motor de 15 CP, in zona de coasta a Pacificului.
Deci, se poate.
E drept ca parintii lui, nici nu s-au gandit sa stea langa el si sa ii sopteasca raspunsurile, cum probabil s-ar fi intamplat la noi.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

73

sâmbătă, 31. mai 2014, 01:20

Nepotul meu din
Documentatia necesara pentru examen se poate descarca de pe situl RNA

Nu ca as fi posesorul unui IQ remarcabil dar pot sa va spun ca materialele luate de pe situl RNA nu acopera nici pe departe intrebarile din chestionare.Am fost la examen de 2 ori si tot de atatea ori am fost respins.Drept este ca la prima infatisare nu am fost pregatit dar a 2-a oara ma consideram bazat.Din 3 seturi a 10 intrebari am reusit la primele 2 9,respectiv 10 raspunsuri ok,in schimb la marinarie.....2 bune din 10.Daca le puneam la ghici sigur aveam mai multe de 2 bune dar logica...Termeni de care nu auzisem niciodata ,iar cand le-am spus examinatorilor ca am luat materiale de pe net,mi-au spus sa dau examen pe net.No coment.
PS.Examenul l-am dat la Giurgiu.

Nepotul meu din Vancouver, la implinirea varstei de 14 ani, s-a asezat la calculator, s-a logat pe siteul Capitaniei si a dat examenul on-line, a primit raspunsul pe loc, si a primit prin posta, permisul de navigatie cu barca cu motor de 15 CP, in zona de coasta a Pacificului.
Deci, se poate.
E drept ca parintii lui, nici nu s-au gandit sa stea langa el si sa ii sopteasca raspunsurile, cum probabil s-ar fi intamplat la noi.

Sunt cazuri si cazuri, insa nu cred ca pustiul de 14 ani a trebuit sa culeaga materiale din toate partile, mai mult de nicaieri, pe parcursul timpului, sa vada ca din ce i se spune sa invete nu poate gasi toate raspunsurile, ca ajungea sa procedeze la fel! La bataia de joc care se observa si aici, am fost personal de cel putin 3 ori, am si sunat, ultima data am sunat si am mers la capitania Snagov chiar ieri, in ziua examenului, sa intreb cum pot sa cumpar sau sa fotocopiez materialele pe care le au, mi s-a spus ca sunt la sfarsit de luna, ca sunt aglomerati, sa sun luni, sa vada ce se mai intampla! Toata aceasta mascarada te face sa iti bagi picioarele si sa procedezi romaneste, mai mult de atat, daca vrei pentru folosul personal, sa te pregatesti pentru a-ti fi de ajutor informatiile pe care le afli/nveti in practica, cu mana pe motor!
P.S. Daca si de data primesc aceleasi raspunsuri, e clar ce trebuie sa fac, in orice caz n-am de gand sa experimentez pe propria piele si pe buzunarul meu daca au dreptate sau nu toti care se plang de ceea ce au patit!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

74

sâmbătă, 31. mai 2014, 01:25

Asta daca nu cumva, asa cum se intampla la tot pasul, totul este haotic tocmai ca sa ajunga majoritatea sa nu aiba acces la materiale pentru a intra in "joc", la mana cui trebuie!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

75

sâmbătă, 31. mai 2014, 06:43

snagov...

Eu acum cativa ani am trecut pe la capitania Snagov si au fost forte politicosi si "prietenosi" am ramas placut surprins, ba chiar au propus sa trimit documentele prin curier si se ocupa ei de restul ,iar cand am vrut sa ofer " o mica atentie" (pentru deranjul cu hartogaria) categoric au refuzat.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

76

sâmbătă, 31. mai 2014, 17:09

Eu acum cativa ani am trecut pe la capitania Snagov si au fost forte politicosi si "prietenosi" am ramas placut surprins, ba chiar au propus sa trimit documentele prin curier si se ocupa ei de restul ,iar cand am vrut sa ofer " o mica atentie" (pentru deranjul cu hartogaria) categoric au refuzat.

Atunci ce inseamna atata discreto-secretomanie in legatura cu chestionare, manuale, material didactic sau orice alte informatii pentru pregatirea examenului? De ce trebuie sa fiu amanat la nesfarsit pentru ceva ce ar fi trebuit sa fie normal, ca sa nu mai spun ca daca era totul asa cum trebuia, puteam comunica prin e-mail si telefon si se puteau trimite prin e-mail chestionarele, daca e asa de greu sa le putem cumpara sau fotocopia!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

77

luni, 2. iunie 2014, 09:59

am patit la fel

Salutare,


si eu am dat examenul in data de 11 apr la Timisoara. La fel cum au mai scris si alti colegi, am dat zeci de telefoane pana in sfarsit sa stabilit data examenului. Dl de la capitania Timis mi-a trimis documentatia mai sus amintita dar era incompleta. chiar am invatat dar in ziua examenului am vazut pe foaia de examen o majoritate de termeni si situatii de care nu am mai auzit sau vazut pana atunci. Am luat examenul dar recunosc ca fara un pic de ajutor din partea altor colegi de examen as fi cazut, si inca pe nedrept. Amintesc ca este un examen greu la care promoveaza un nr tot mai mic de 'cursanti'. Celor promovati li sa spus ca vor primi permisele de navigatie in termen de o luna. Imediat trece a 2-a luna iar eu telefonez saptamanal pt a primi acelasi raspuns: 'incercati saptamana viitoare;.

Cele bune,
Mircea.

Răspunsuri: 22

Membru din: 9. februarie 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

78

marți, 3. iunie 2014, 18:19

19.06.2014 urmatorul examen pentru permis

Pe 19.06.2014 se poate sustine examenul pentru permis :ochi: la capitania Snagov de la Herestrau.
Daca sunt colegi care au grilele ( chestionarele ), ii rog :inchinare: sa mi le trimita si mie la : cristi23t@yahoo.com . Multumesc.
:noroc:

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

79

miercuri, 4. iunie 2014, 15:25

:)),
mie de la capitanie mi-au spus ca nu exista chestionare. Mi-a dat doar material didactic pt invatat si atat. Daca are cineva nevoie pot sa le trimit pe email deoarece sunt varianta electronica.
Salutare si bafta multa celor care sustin examenul!!!