Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 16. martie 2012, 15:54

se intrerupe la 99% automat!!
Roaga un coleg caruia i-am trimis sa trimita si el.Celorlalti le-au mers . :gandesc:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 16. martie 2012, 16:55

Interesant pretul din USA. In RO pt grupa D (fluviu rauri si ape interioare)pt a sustine examenul trebuie sa citesti regulamentul de navigatie,marinarie si conducerea unei ambarcatiuni cu motor.Se plateste cca 75 euro la capitania unde sustii examenul de tip grila,si are cate 10 intrebari pt RNR,MARINARIE si CONDUCERE.Pt a promova trebuiesc 8 raspunsuri din 10 la RNR si la MARINARIE si CONDUCERE cate 7 din 10.Nu se sustine proba practica.Sunt cateva scoli de yahting unde poti face "scolarizarea" cu practica live dar pretul este de 600euro + taxa de examinare catre capitanie.Aici este bataia pestelui pt scolarizare si din puctul meu de vedere este ca o frectie la un picior de lemn pt ca de exemplu daca faci scoala la Snagov sau la Bicaz,proba practica se sustine pe lac nu pe apa curgatoare.

Parca-i mai ieftin in USA,dar asa-i in tenis. :bucuros2:

Evergreen daca ai cartea este mai buna decat ce primesti de la Galati,pt ca in carte sunt extrase exact regulamentul,marinaria si conducerea pentru categoria D.Si ce ai primit de la Galati(un super baiat :bravo: ) este util dar acolo sunt regulamentul,marinaria si conducerea pt toate categoriile si pierzi mult timp cu cititul unor lucruri care nu-ti sunt de folos. :ochi: Eu am invatat tot dupa o carte si parca avea coperti albastre.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 16. martie 2012, 17:20

Nu locuiesc in SUA ci in Franta la 15 minute de Champs Elysées. In SUA nu as putea fi pescar de somn.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 16. martie 2012, 17:26

Ups...... :doaaamne: Eram convins ca esti din state :zambet: .
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 16. martie 2012, 17:29

As fi dormit la ora asta daca eram in State !

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 16. martie 2012, 19:03

un super baiat :bravo:
Multumesc Mustatza! Asa este ,am trimis cartea completa, nu cred ca e un lucru rau, poate oamenii vor sa dea si de alte categorii. :ochi: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc:

marian.c

Oblete

Răspunsuri: 56

Membru din: 14. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Calator

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 16. martie 2012, 19:28

Galati ai mesaj cu adresa mea de e-mail, vreau si eu regulamentul.

Multumesc.
Intoarce-ti fata spre Soare si toate umbrele vor fi in spatele tau.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 16. martie 2012, 19:53

Din ce am inteles, in acel mail se gasesc si niste teste grila de la Capitania Galati, de ele sunt interesat mai mult, ca de altfel si de alte teste grila, pentru ca pana acum n-am vazut cum arata, si pentru examen cred ca sunt foarte utile!! :buaaaah:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 16. martie 2012, 19:59

Din ce am inteles, in acel mail se gasesc si niste teste grila de la Capitania Galati
Nu evergreen, este doar cartea si legea din Monitorul Oficial.DIN CARTEA ASTA SI DIN LEGE SUNT INTREBARILE DIN TESTUL GRILA.Ca la permisul auto( mai tii minte?)
:ochi:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 16. martie 2012, 20:06

Din ce am inteles, in acel mail se gasesc si niste teste grila de la Capitania Galati
Nu evergreen, este doar cartea si legea din Monitorul Oficial.DIN CARTEA ASTA SI DIN LEGE SUNT INTREBARILE DIN TESTUL GRILA.Ca la permisul auto( mai tii minte?)
:ochi:

Nu am fost destul de explicit, ma gandeam la testele grila, care, binenteles ca sunt intocmite pe baza manualului si regulamentului de navigatie, dar daca sunt separat de materialul din Monitorul Oficial, nu stiu daca se pot trimite intr-un alt format, pentru ca nu le pot deschide, am trimis sotiei la serviciu, a putut deschide doar materialul din Monitorul Oficial, dar partea cu testele grila nu s-a putut accesa. Teste pentru permisul auto se pot gasi mai usor decat cele pentru pilotare ambarcatiuni!! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

marian.c

Oblete

Răspunsuri: 56

Membru din: 14. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Calator

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 17. martie 2012, 08:54

Am primit fisierul. Multumesc Galati. :noroc: :noroc:
Intoarce-ti fata spre Soare si toate umbrele vor fi in spatele tau.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 17. martie 2012, 13:17

Din ce am inteles, in acel mail se gasesc si niste teste grila de la Capitania Galati
Nu evergreen, este doar cartea si legea din Monitorul Oficial.DIN CARTEA ASTA SI DIN LEGE SUNT INTREBARILE DIN TESTUL GRILA.Ca la permisul auto( mai tii minte?)
:ochi:

Nu am fost destul de explicit, ma gandeam la testele grila, care, binenteles ca sunt intocmite pe baza manualului si regulamentului de navigatie, dar daca sunt separat de materialul din Monitorul Oficial, nu stiu daca se pot trimite intr-un alt format, pentru ca nu le pot deschide, am trimis sotiei la serviciu, a putut deschide doar materialul din Monitorul Oficial, dar partea cu testele grila nu s-a putut accesa. Teste pentru permisul auto se pot gasi mai usor decat cele pentru pilotare ambarcatiuni!! :ochi:
Evergreen nici la mine nu se deschide acel fisier.Nu cred ca vei gasi undeva macar copii ale acelor teste grila,asta daca nu ai vreo pila pe la una din capitaniile unde se sustine examenul.Ca o completare pot sa-ti mai spun ca la examen daca te "blokezi" la o intrebare sau doua,te mai "ajuta"unii supravegheatori. :bravo:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 17. martie 2012, 15:01

xxx

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:04)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 17. martie 2012, 16:15

Ai dreptate, Eugen, doar pana la un punct - am primit de la Dorin in format PDF si le pot vedea - daca am stat , am asteptat dupa un prieten care s-a tot codit pana acum, dar ii dau ultimatum, ori mergem acum, pe 24.04, ori merg fara el. Am mai patit tot asa cu permisul auto, am stat 1 an si ceva pana am luat-o pe cont propriu, dar vad ca nu m-am lecuit! :ochi: In legatura cu nemultumirea mea fata de harababura de la noi si schimbarile care ar fi benefice daca s-ar aplica, nu cred ca ma poate contrazice cineva, daca exista vreun exemplu, sunt curios sa-l aud si eu!! :zid: :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 18. martie 2012, 01:06

Am o intrebare pentru Galati! Pot sa postez si in alta parte intrebarile si regulile pe care ni le-ai trimis? Pentru ca stiu cat de greu am ajuns la aceste teste si vreau sa le usurez cautarea altora care n-au avut norocul asta! :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

36

duminică, 18. martie 2012, 07:04

Galati, trimite-mi si mie documentul, te rog! :noroc:

galati

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »galati«

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 18. martie 2012, 07:33

trimite-mi si mie documentul, te rog!
Lasa-mi o adresa de mail :noroc:

38

duminică, 18. martie 2012, 08:27

iku1971akikai@gmail.com Multumesc anticipat!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »iku« (19. martie 2012, 23:03)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 18. martie 2012, 09:12

Daca publicati adresele de email este ca o invitatie cu bratele deschise spre mailurile spam. Prin mesaje private acestea nu pot fi detectate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

40

luni, 19. martie 2012, 11:58

Toata documentatia se poate descarca GRATUIT de pe siteul RNA. Asta ca fapt divers, daca sunt doritori care prefera sa citeasca carti, recomand : "Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor", Mihai Ghiba si Florin Oprea, editat de Liga Navala Romana .