Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

241

vineri, 27. mai 2016, 13:20

La Giurgiu este 45ron taxa de eliberare a permisului, iar durata examenului este de 30 minute.

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

242

vineri, 27. mai 2016, 18:34

Pe site-ul ANR este metodologia desfasurarii examenului si pentru D+C timpul este de 60 minute. Când am dat eu am avut 60 minute si calculatoarele erau presetate la 60 minute si când expira timpul se oprea automat chestionarul. Ciudat!

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

243

vineri, 27. mai 2016, 18:38

Referitor la taxa pentru permis mă gândesc ca fiecare capitanie isi stabileste taxa in functie de cheltuielile pe care le are cu organizarea. Daca ma gândesc ca eu am dat examenul in restaurantul unei pensiuni poate ca se justifica cei 100 euro. Si asta si fără consumatie!?

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

244

sâmbătă, 28. mai 2016, 09:33

Referitor la taxa pentru permis mă gândesc ca fiecare capitanie isi stabileste taxa in functie de cheltuielile pe care le are cu organizarea. Daca ma gândesc ca eu am dat examenul in restaurantul unei pensiuni poate ca se justifica cei 100 euro. Si asta si fără consumatie!?

Pe de-o parte, daca totul a decurs civilizat si corect, cu intelegere, mai e cum mai e, dar, asa, te poti trezi ca ajung sa organizeze un examen la hotelul Mariott, sau, sa ajunga la o taxa cum vedem se arunca banii in sistem, cu preturi de zeci sau sute de ori mai mari decat preturile de pe piata...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

245

marți, 31. mai 2016, 02:22

Acum ca am trecut si de examenul asta si am cumulat o experienta, o sa va spun cum vad eu lucrurile...

Pentru categoria D e suficient de citit ''Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor pentru agrement'', in care este cuprins si RND-ul, si se gaseste pe site-ul Autoritatii Navale Romane. Desi informatiile nu sunt complete, alte cartii si materiale nu vor face decat sa va bulverseze. Extrem de utile vor fi si chestionarele de pe site si chiar si chestionarele de pe barcoholic(aceea varianta updatata). Intrebarile si raspunsurile care se gasesc in testele de pe ambele site-uri se gasesc actual la examen.

Atentie la intrebarile din chestionarele site-ului ANR! Sunt cateva intrebari care se repeta, dar cu varianta corecta diferita. Din cate am inteles de la alti colegi care nu erau la primul examen, unii chiar au intalnit situatia si la examen. Mai sunt cateva intrebari 2-3(din peste 500) care sunt gresite raspunsurile(astea le-am gasit eu) si nu stiu de ce, dar banuiesc ca nu e imposibil sa vi se intample sa dati de ele chiar in varianta gresita la examen. Mare atentie si la cititul intrebarilor pentru ca unele sunt formulate sa te induca in eroare si pe mine au reusit.

Taxele au fost 500ron cu tot cu eliberarea permisului care ar trebui sa fie gata in maxim 3 saptamani.

Nu stiu cum s-a dat la Dej, dar la Giurgiu a fost complet alta situatie. Durata examenului a fost de 30 min si am intrat pe rand cate 10. Examenul s-a dat pe calculator intr-o sala de la Capitania Giurgiu. Din ce am vazut eu nu erau camere de luat vederi. Nu s-au dat indicatii, nu s-a vorbit in timpul examenului si nu mi s-a parut ca cineva sa fie favorizat in vre-un fel. Nu cred ca au fost mai mult de 50 de candidati si nu cred ca au promovat mai multi de 20. Poate au venit altii mai tarziu, desi eu cred ca aia eram toti...

Concluziile... le trage fiecare... :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

246

miercuri, 1. iunie 2016, 00:10

Precum era odata si poligonul(auto), mi s-ar parea mai util decat rigurozitatea la teorie sa organizeze si o proba practica(dupa ce ar asigura si un numar de ore de antrenament)!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

247

miercuri, 1. iunie 2016, 09:13

Precum era odata si poligonul(auto), mi s-ar parea mai util decat rigurozitatea la teorie sa organizeze si o proba practica(dupa ce ar asigura si un numar de ore de antrenament)!


Cu instructor autorizat NASA ? M-ai dat gata, dar ce, e avion ? :prieteni:

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

248

miercuri, 1. iunie 2016, 13:37

Proba practica de navigatie se da doar pentru categoriile B si A, conform legislatiei in vigoare. Eu vad mai necesar un test psihologic si eventual un examen de moralitate. Am văzut bărci încărcate cu dublul persoanelor admise de către cei care organizează plimbari in delta.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

249

miercuri, 1. iunie 2016, 21:45

Permisul auto il iau si daca nu stiu sa citeasca, iar altele tin de mentalitate si de educatie...eu ma refer strict la practica, la volan, la fel, daca nu simti masina si in primele saptamani nu mergi zilnic singur pana te prinzi care e miscarea, nu ai facut mare lucru, dar, macar faci putina practica, desi majoritatea sunt mai atenti la ce vrea instructorul decat la a-si forma o rutina, pe care, oricum, nu ai timp sa o creezi in cursul scolii...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

cristiann

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 5. octombrie 2016

Locație: caras severin

Profesia: liber profesionist

  • Scrie un mesaj privat

250

miercuri, 9. noiembrie 2016, 20:52

salutari

Rog pe toti care sunt interesati sa obtina permisul de navigatie categ D sa ma contacteze . cursul se face in turnul severin incepand pe data de 25.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

251

vineri, 18. noiembrie 2016, 16:58

Au inceput sa fie organizate cursuri de pregatire pentru categoriile C si D, in Bucuresti, Caras-Severin, Constanta si
alte zone.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

252

vineri, 18. noiembrie 2016, 22:52

Examen barca cu motor

Au inceput sa fie organizate cursuri de pregatire pentru categoriile C si D, in Bucuresti, Caras-Severin, Constanta si
alte zone.
»evergreen« a adaugat urmatoarea poza:
  • FB_IMG_1479452421340_20161118_235228.jpg
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

253

duminică, 20. noiembrie 2016, 13:39

200 e scoala + 200 e cheltuieli de deplasare + 100e examenul de permis + 50 e cheltuieli diverse => 550 e un permis de navigare cu o barca gonflabila pentru pescuit ?!!!
no shitt!!!
aberant, dar as vrea sa vad in aceste conditii ce se intampla cu cei care au deja astfel de permise fara nici o scoala sau ce se intampla cu cei care manevreaza si detin barci pescaresti si sunt riverani Dunarii sau Deltei?!!
se supun sau nu acelorasi conditii?!!
pentru ca in mod normal ar trebui ca toate permisele sa fie anulate si toata lumea sa faca acele cursuri vestite (defapt o magarie a unora care vor sa incaseze niste bani!!) altfel intervine discriminarea si tare as vrea sa vad un legiuitor ce motive invoca intr-o astfel de speta?!

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

254

joi, 27. aprilie 2017, 11:10

Am dat si eu recent examenul pentru categoria D (la Tulcea) pe care l-am luat cu 24 din 26.
Costurile aproximative au fost : 700 lei scoala + 450 examenul + 60 lei permisul la care se mai adauga cheltuieli pentru intocmirea dosarului si eventual drumuri cu masina.

Scoala include si o proba practica...in cazul meu s-a facut pe o barca cu motor de 150 hp (ambarcatiunea scolii)...si a constat in mars pe Dunare si diverse manevre de intoarcere sau de intalniri/depasiri alte nave. Foarte util dar de scurta durata.

Pentru a lua examenul fara probleme trebuie sa cititi ''Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor pentru agrement'' si sa faceti de mai multe ori testele de pe site-ul ANR dar atentie ca acestea contin foarte multe grile care sunt pentru categoria C (tot ce are legatura cu navigatia pe mare si ambarcatiuni care sunt destinate pt asa ceva)...Le printati si faceti o selectie dupa care le cititi de 4-5 ori ca sa retineti raspunsurile corecte.


Manualul mai cuprinde si doua Anexe : RND si COLREG.
Cand ajungeti la RND veti vedea ca e compus din 3 parti ...doar prima parte trebuie studiata.
Colregul e bine sa il cititi macar o data si sa retineti partea cu luminile de semnalizare.


NU va pierdeti timpul cu testele de pe alte site-uri cum ar fi barcaholic...NU au nici o tangenta cu intrebarile de la examen...NU o sa va cada mai nimic de acolo plus ca acestea contin chestiuni care nu mai sunt de actualitate in noul RND (semnalizarea transporturilor de marfuri periculoase).


La examen mi-au picat si cateva intrebari care nu se regasesc pe site-ul ANR...de aceea nu am reusit sa iau 26 din 26.
Sper sa fie de folos celor care vor sa dea acest examen si retineti ca eu am dat la Tulcea deci e posibil ca in alte parti sa fie putin altfel lucrurile dar ma indoiesc ca ar fi mari diferente.


:bucuros2: :bucuros2: :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

255

vineri, 28. aprilie 2017, 04:11

Am dat si eu recent examenul pentru categoria D (la Tulcea) pe care l-am luat cu 24 din 26.


Felicitari! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

256

vineri, 28. aprilie 2017, 07:41

La mine au stat lucrurile putin diferit cand am dat examenul. In urma cu 10-12 ani,ne-au bagat intr-o sala, noi am strans o suma de bani, ei ne-au spus ce sa completam pe chestionar si uite asa am luat eu permisul, fara sa pun piciorul in barca. :zambet:
In schimb ptr obtinerea avizului ca sunt apt din punc de vedere medical sa conduc barca, m-au trimis la Spitalul CFR din Timisoara, unde am avut parte de cea mai amanuntita consultatie facuta de mine pana in prezent.
Se pare ca de atunci s-au schimbat multe.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

257

luni, 12. iunie 2017, 23:39

A mai participat la examen cineva, la capitaniile amintite mai sus, ori, la altele, despre care nu s-a mai discutat pe forum?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

258

duminică, 2. iulie 2017, 21:40

Am auzit de la 2 prieteni ca au luat permisul la capitania Giurgiu si la capitania Dej-Cluj, dupa ce au obtinut patalamaua de absolvire a cursului nautic. Mai are cineva vreo noutate? La Dej, ultimul examen a fost pe undeva pe 23.06.2017, urmatorul, abia prin septambrie, pentru cine e interesat de detalii, putem vorbi mai multe despre ceea ce am aflat de la capitania Dej, la telefon!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare