Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

221

luni, 23. mai 2016, 13:00

Nu sunt suficiente...........RND-ul, nu este usor, pentru ca trebuie sa-l stii cam din scoarta in scoarta; Marinaria are termeni grei de retinut, chiar si pentru ce traiesc de o viata pe malul dunarii, iar conducerea si manevrarea este foarte putin in cartea lui Ghimba.Citeste si bibliografia de pe sit-ul RNA-ului si ai sa vezi : TRATATE intregi....
Iti mai recomand pe linga cele de mai inainte si sit-ul barcaholic, unde gasesti teste grila; Cand faci pe acolo...peste 22 din 26, o sa fii doxa de teorie si cu siguranta nu vei da banii degeaba la examen.

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

222

luni, 23. mai 2016, 14:03

Eu am dat sambata examenul la Dej. Nu pot sa zic ca a fost neaparat usor dar nici foarte greu. Am luat si C si D dar la examen, examinatorii au fost foarte intelegatori. Ne-am putut "orienta" foarte mult la fata locului si au picat foarte putini. Eu zic ca se poate lua. Bafta! :noroc:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

223

luni, 23. mai 2016, 14:25

Dupa ce am analizat putin cred ca examenul pt permis auto este "pistol cu apa" fata de cel pt barca... Insa asa cum au reusit si altii cu un singur creier la dispozitie sa il ia o sa fac si eu tot posibilul

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

224

marți, 24. mai 2016, 08:06

Dupa ce am analizat putin cred ca examenul pt permis auto este "pistol cu apa" fata de cel pt barca... Insa asa cum au reusit si altii cu un singur creier la dispozitie sa il ia o sa fac si eu tot posibilul

Ar fi interesanta o statistica(neoficiala, evident...:)....) cu cei care au promovat examenul, cati cu bani si cati fara...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

225

marți, 24. mai 2016, 09:43

As vrea sa cred ca atata timp cat mai si inveti ceva, ar trebui sa il poti lua examenul si fara bani. Daca sunt mai multi cei care promoveaza aranjand cu bani examenul inseamna doar ca sunt mai multi oameni comozi care decat sa invete, prefera sa plateasca.
Doar nu te resping pt ca nu ai platit atata timp cat dai raspunsurile corecte la examen...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

226

marți, 24. mai 2016, 11:24

Doar nu te resping pt ca nu ai platit atata timp cat dai raspunsurile corecte la examen...

Cu siguranta nu insa poti sa ai surpriza sa gasesti intrebari al caror raspuns nu exista in documentatia pe care ai avut-o... :).
Asta e o constatare si NU un indemn la a-ti plati promovarea... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

227

marți, 24. mai 2016, 14:36



Citat de la »acuciureanu«


Doar nu te resping pt ca nu ai platit atata timp cat dai raspunsurile corecte la examen...

Cu siguranta nu insa poti sa ai surpriza sa gasesti intrebari al caror raspuns nu exista in documentatia pe care ai avut-o... .
Asta e o constatare si NU un indemn la a-ti plati promovarea... .
Nu stiu ce sa zic... Eu sper sa ma descurc si sa fie ok. Maine ma duc sa depun dosarul si vineri sper sa fie totul in regula...

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

228

marți, 24. mai 2016, 15:51

Am dat examen saptamana trecuta. Au picat doar cei care s-au grăbit si nu au asteptat ajutor. Din 160-170 au picat maxim 10. Nimeni nu ne-a cerut nimic in sensul bani dar au fost foarte indulgenti. Intradevar exista întrebări care nu prea le gasesti nicăieri si la care chiar si examinatorii s-au uitat lung si au căutat in legislatie. Eu zic ca se poate lua usor.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

229

marți, 24. mai 2016, 17:27


Am dat examen saptamana trecuta. Au picat doar cei care s-au grăbit si nu au asteptat ajutor. Din 160-170 au picat maxim 10. Nimeni nu ne-a cerut nimic in sensul bani dar au fost foarte indulgenti. Intradevar exista întrebări care nu prea le gasesti nicăieri si la care chiar si examinatorii s-au uitat lung si au căutat in legislatie. Eu zic ca se poate lua usor.
Daca va fi asa cum zici tu atunci ar fi super. Eu am citit despre tot felul de povesti cum ca in cazul in care nu inveti foarte mult sau nu platesti, nu ai practic nici o sansa. Eu continui cu invatatul si sper sa fie ok.


Inca o curiozitate am: in cat timp ti-au zis ca poti sa ridici si permisul dupa ce ai promovat examenul?

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

230

marți, 24. mai 2016, 17:33

Cam intr-o saptamana , din cate stiu eu , ai si permisul....
Inveti ..inveti...inveti..si iar inveti; Examenul sa da la calculator, in sala sunt camere de luat vederi la Giurgiu din cate stiu eu, se genereaza intrebarile...si sa fii foarte atent;
Succes.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

231

marți, 24. mai 2016, 18:20


Cam intr-o saptamana , din cate stiu eu , ai si permisul....
Inveti ..inveti...inveti..si iar inveti; Examenul sa da la calculator, in sala sunt camere de luat vederi la Giurgiu din cate stiu eu, se genereaza intrebarile...si sa fii foarte atent;
Succes.
Ma asteptam sa dureze mai mult din ce am citit pe forum, din postarile mai vechi. O saptamana e minunat!

Multumesc!

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

232

marți, 24. mai 2016, 20:05

Imi pare rau dar nu va pot da detalii din sala de examen pentru ca asta ar avea alte implicatii. Am avut foarte multa intelegere toti. Este adevarat ca ii foarte important cine sunt capitanii delegati de la Constanta ca si examinatori. Am dat pentru D si in 5 minute dupa ce am terminat am primit rezultatul fara sa ma ridic de la calculator si daca l-am luat am dat imediat si pentru C. Daca ar fi un examen strict, asa ca si pentru permisul de conducere, nu l_ar lua nici 10%.Sunt termeni de specialitate foarte multi si foarte multe intrebari de legislatie chiar si internationala. Am platit 100 euro la cursul bnr pentu fiecare categorie si 100 pentru eliberarea permisului, in total pe la 1365 ron. Permisele ni s-a spus ca o sa vina la capitania Dej in circa 45 de zile si vor fi trimise prin curierat acasa fiecaruia. Cu o luna inainte de examen, cand am depus dosarul pentru inscriere, am cumparat o carte cu chestionare pentru categoria D de la capitanie si am mai descarcat de pe site-ul ANR acele manual si chestionare si pentru D si pentru C. Am citit de 2 ori chestionarele pentru D si cele pentru C nu ca m-am hotarat doar acolo sa dau ca am vazut ca se poate da. Mi se pare ok ca si examinatorii au inteles ca pana la urma ii un hobi si ca pentru cele cateva iesiri pe apa pe an nu trebuie sa fii as in marinarie si navigatie. Cei mai multi iesim pe lacuri si rauri fara navigatie si doar foarte putini ies pe Dunare sau Delta.

233

marți, 24. mai 2016, 20:10

Daca va fi asa cum zici tu atunci ar fi super. Eu am citit despre tot felul de povesti cum ca in cazul in care nu inveti foarte mult sau nu platesti, nu ai practic nici o sansa. Eu continui cu invatatul si sper sa fie ok.
Bafta sa ai si din partea mea! :bravo:
Cum spuneau si colegii, trebuie sa sti "sa te orientezi" ca si capitan si sa sti sa reactionezi daca esti pus intr-o situatie limita/pericol/nu stiu sa raspund :rizi: , etc ....cam aici este cheia, orientarea la fata locului in momentul delicat X :) .
:noroc:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

234

marți, 24. mai 2016, 20:25

Salut. Mai fratilor ma speriati de moarte,zici ca se da examen pentru un loc de cosmonaut in care doar primul loc este valid.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

235

marți, 24. mai 2016, 21:06

Dupa cum vad...conteaza la ce capitanie va inscrieti la examen.
Eu pot sa va zic asa : eu cand am dat ,la Galati,pentru ca mi s-au parut mie a fi un EXAMEN CINSTIT acolo, am invatat pe rupte, si pot sa va zic ca am fost singurul care am luat din sesiunea aia, restul au picat.Deci nu-i chiar asa......
Nu cred ca pot da 160 de persoane in aceiasi zi...la Galati, sau la Giurgiu...pentru ca sunt in sala maxim 20 de calculatoare cu camere de luat vederi.
Inca o data succes si sper sa va foloseasca.

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

236

marți, 24. mai 2016, 21:33

La Dej au dat 160-170 in doua zile. intrau cate 10 ca atatea calculatoare erau si cum termina unu si iesea se aseza altul in locul lui. Nu stiu pana la cat s-a stat ca eu am plecat pe la 11 da cred ca pana seara nu au terminat. Sala de examen a fost amenajata in restaurantul unei pensiuni. Ca si organizare zic ca a fost ok. Cu o saptamana inainte am fost sunati toti cei inscrisi si am fost intrebati in care din zile vrem sa mergem la examen si au stiut in fiecare zi pentru cati sa se pregateasca si cum sa se organizeze. Si eu zic ca este foarte important unde se organizeara examenu. Posibil ca in zona denarii sau a marilor porturi (Constanta, Tulcea, etc.) marinaria sa fie mai stricta.

237

marți, 24. mai 2016, 22:27

La Dej au dat 160-170 in doua zile. intrau cate 10 ca atatea calculatoare erau si cum termina unu si iesea se aseza altul in locul lui.
Acum vreo 10-15 ani erau barci pe Dunare inmatriculate pe Dej.Mi s-a spus ca era locul unde era cel mai usor de inmatriculat o barca.... acolo/atunci :ochi: .Acum, este altfel, barci pe Dej=0, dar.... :)

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

238

joi, 26. mai 2016, 10:15

Deci, e de cautat Dej-ul, pentru examene...:)
Daca mai sunt amatori...
Pana la urma, cat costa eliberarea permisului? Cineva spunea ca 50 lei, colegul de la Cluj spune ca tot 100 €, la fel ca taxa pentru fiecare categorie de permis? Ori 10 €(ma rog, 12 €), ori 100 €? Taxa de eliberare permis tip card!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

memetzel

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. septembrie 2015

Locație: tulcea

  • Scrie un mesaj privat

239

joi, 26. mai 2016, 20:52

Deci, e de cautat Dej-ul, pentru examene...:)
Daca mai sunt amatori...
Pana la urma, cat costa eliberarea permisului? Cineva spunea ca 50 lei, colegul de la Cluj spune ca tot 100 €, la fel ca taxa pentru fiecare categorie de permis? Ori 10 €(ma rog, 12 €), ori 100 €? Taxa de eliberare permis tip card!?
Eu la Constanta am platit 100 de lei pentru eliberarea permisului.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

240

joi, 26. mai 2016, 22:58

Citat din postarea colegului SorinM, din Timisoara, din luna ianuarie 2016, parca:

"Acte necesare inscriere examen:
Copie CI, copie act studii, 2 foto color tip pasaport, adeverinta medic familie cu mentiunea "apt conducere ambarcatiuni de agrement cu motor,
2.Taxele inscriere la un examen si eliberare permis:
aprox. (functie de cursul euro pentru data respectiva) 450 lei/inscriere la un examen (categorie) si aprox. 45 lei/eliberare document,
3. Documentatia si testele pentru clasa D si clasa C:
, inlink veti gasi si documentatia de pe care sa cititi precum si testele.Pentru nelamuriri va rog sa ma sunati.
4. Fiecare categorie trebuie data separat. Categoria D ci C se pot da separat in aceeasi zi
5. Examenul se da la La Timisoara (locatia exacta o stabilim inainte de examen), pe calculator.
6. Pentru urmatoarele sesiuni de examen s-ar putea sa fie necesare si urmatoarele cursuri de pregatire pe care le veti pute face tot la Timisoara inainte de sustinerea examenelor:
a) Conducerea ambarcaţiunii de agrement, marinărie;
b) Program de pregătire de bază [1];
c) Certificat de operator de radiocomunicaţii GMDSS-LRC
[1] Pregătirea de bază cuprinde cursurile 1. Tehnici individuale de supravițuire, 2. Prevenirea și lupta contra incendiilor, 3. Prim ajutor medical, 4. Siguranța personală și responsabilități sociale."

Adica, de la 45, 50, 100, pana la 450 lei mi se pare deja aberanta libertatea de a hotari in fiecare zona ce valoare are taxa de eliberare a permisului...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!