Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

201

duminică, 31. ianuarie 2016, 19:23

Pe ape interioare, ex. Dunarea de la Bazias in jos ambarcatiunile mai mici ex. gonflabila 3.5 m trebuie inregistrate. Ma refer doar la barca. Trebuie luata in evidente undeva sau nu. Din cate stiu eu nu dar intreb sa fiu mai sigur. :zambet:
Nu trebuie inregistrata nicaieri.Dar atunci iti trebuie avizul de agrement, neavand-o inmatriculata pe capitanie.Acest aviz se obtine usor, dar e valabil doar pe aprox 20 km, de ex: daca pescuiesti la Bazias, avizul nu cred ca este valabil si la Moldova Noua.Deci trebuie sa ceri la toate sectoarele PF unde vrei sa mergi, sa n-ai probleme...

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

202

duminică, 31. ianuarie 2016, 19:29

Ambarcatiunile care nu se supun inmatricularii se iau in evidenta la capitaniile zonale doar " la cererea proprietarului ".
Politia de Frontiera sau ANR-ul , daca ai barca care nu se supune inmatricularii ( lungime pana in 7m si motor pana in 5cp ) , te poate intreba pe langa actele de provenienta si daca barca este declarata la administratia financiara locala.

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

203

duminică, 31. ianuarie 2016, 19:37

marius ...ce barci se declara la fisc?

204

duminică, 31. ianuarie 2016, 20:06

Ambarcatiunile care nu se supun inmatricularii se iau in evidenta la capitaniile zonale doar " la cererea proprietarului ".
Luarea in evidenta la capitanie cam este echivalenta cu inmatricularea.Eu asa stiu.Deci daca ai 3,5m gonflabila, pe lege, nu trebuie inmatriculata pe capitanie.Dar daca insisti, se poate inmatricula, si atunci esti cam free in All Europe, fara avize de agrement, si alte aberatii romanesti....
@maruisbig
te poate intreba pe langa actele de provenienta si daca barca este declarata la administratia financiara locala.
Ok, de intrebat nu costa.Si daca raspunsul este negativ cam ce se poate intampla? :gandesc:

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

205

duminică, 31. ianuarie 2016, 20:25

Nu confunda luarea in evidenta cu inmatricularea. Sunt lucruri diferite.
Barca mea am declarat-o la adm. locala. Anul trecut m-a oprit pe Sf. Ghe. PF-ul , aveam barca cu 20cp , deci neinmatriculata si m-au intrebat de acte , inclusiv daca e declarata la financiar , o aveam . Nu stiu sa-ti spun ce se intampla daca nu e declarata.
Oricum , am trecut la 50cp , inmatriculare , asa ca restul e istorie.....

206

duminică, 31. ianuarie 2016, 20:51

lungime pana in 7m si motor pana in 5cp
Nu-i asa.
Ca sa fie obligatorie inmatricularea unei ambarcatiuni trebuie sa fie indeplinit cel putin unul dintre cele 2 repere(conform legii), respectiv 7m lungime ambarcatiune sau Motor de minimum 20CP.(tu probabil aici te afli)
Da omul a intrebat doar de o gonflabila de 3,5m, fara motor, si cred ca-i cam greu sa "duca" o gonflabila de 3,5m un motor de 20CP, ca sa se califice la "ambarcatiuni obligatoriu inmatricalate".
Si totusi,
Nu confunda luarea in evidenta cu inmatricularea. Sunt lucruri diferite
Pe ce te bazezi, ceva articol/lege, sunt foarte curios?

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

207

duminică, 31. ianuarie 2016, 21:21

Scuze Cata , am gresit cifrele . Se inmatriculeaza peste 20cp , peste 5cp ai nevoie e permis .
Luarea in evidenta presupune depunerea la capitania zonala a documentelor barcii , 2 foto cu ambarcatiunea , lateral si pupa , costuri de cca. 500 lei si atat.
Inmatricularea presupune mai multe documente , dotari pe barca , costuri de cca, 1200 lei , inspectie periodica la 2,5 ani - inca cca. 300 lei.
in codul fiscal sunt specificate impozitele aferente barcilor fara motor,cu motor,salupe sau ambarcatiuni de agrement.
Diferenta
o face actul pe care-l detii la barca sau mai precis ce scrie in el. Daca scrie ca este ambarcatiune/salupa de agrement(si cam asa scrie in
facturile pt barcile noi)................platesti mai mult .
Daca mergi la adm. financiara din zona ta sau cauti pe net , vei vedea ca legea spune clar ca trebuie declarate barcile , acum fiecare cum doreste , pentru 180lei/an , eu atat platesc la Neamt , nu vreau dureri de cap .

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

208

duminică, 31. ianuarie 2016, 21:35

Pe 10 septembrie a fost publicat in Monitorul oficial noul Cod Fiscal.
La capitolul IV - Impozitul pe mijloacele de transport , iata ce spune
articolul de inceput - 468:

Art. 468. -
(1)
Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care
trebuie înmatriculat/înregistrat în România datorează un impozit anual
pentru mijlocul de transport, cu excepția cazurilor în care în prezentul
capitol se prevede altfel
(2) Impozitul pe mijloacele de transport
se datorează pe perioada cât mijlocul de transport este înmatriculat sau
înregistrat în România

Intrebarea mea la capitanie : unde se specifica ca barcile trebuiesc luate in evidenta ?
Raspuns capitanie : barcile care nu se supun inmatricularii trebuiesc inregistrate in registrul de evidenta portuar.
Dar barcile se iau in evidenta doar la cererea proprietarului ! Si eu nu vreau si nici nu fac cerere !
Asa ca la momentul respectiv am declarat-o la fisc si nu la capitanie. Nu am avut probleme.

209

duminică, 31. ianuarie 2016, 22:26

ntrebarea mea la capitanie : unde se specifica ca barcile trebuiesc luate in evidenta ?
Raspuns capitanie : barcile care nu se supun inmatricularii trebuiesc inregistrate in registrul de evidenta portuar.
Dar barcile se iau in evidenta doar la cererea proprietarului ! Si eu nu vreau si nici nu fac cerere !
Asa ca la momentul respectiv am declarat-o la fisc si nu la capitanie. Nu am avut probleme.
:bravo: Multumesc Marius.Mai clar de-atat, nu cred ca se putea! :bucuros2:

:noroc:

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

210

luni, 1. februarie 2016, 10:04

Pe ape interioare, ex. Dunarea de la Bazias in jos ambarcatiunile mai mici ex. gonflabila 3.5 m trebuie inregistrate. Ma refer doar la barca. Trebuie luata in evidente undeva sau nu. Din cate stiu eu nu dar intreb sa fiu mai sigur. :zambet:
Nu trebuie inregistrata nicaieri.Dar atunci iti trebuie avizul de agrement, neavand-o inmatriculata pe capitanie.Acest aviz se obtine usor, dar e valabil doar pe aprox 20 km, de ex: daca pescuiesti la Bazias, avizul nu cred ca este valabil si la Moldova Noua.Deci trebuie sa ceri la toate sectoarele PF unde vrei sa mergi, sa n-ai probleme...

Mai precis acest aviz de agrement se obtine de la sectoarele PF deci se poate obtine ca si PG-ul de la PF CS si MH pe un an sau de cate ori ies trebuie sa obtin mai intai avizul si cum se obtine verbal, scris si cu cat timp inainte sau chiar in momentul iesirii prin telefon. Mentionez ca barca e gonflabila de 3.5m cu motor de 15cp. Pana acum am folosit barca atat in CS cat si in MH cu motor electric si nu la mai mult de 100m de mal si am fost intrebat doar in MH daca am permis de navigatie si am spus ca pt electric nu trebuie, de aviz de agrement nu am fost intrebat. Acum vreau sa obtin permisul de navigație si clar ma v.oi deplasa pe distante mai mari si vreau sa am habar ce trebuie si e legal sa fac. :gandesc:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

211

luni, 1. februarie 2016, 16:55

Daca examenul este cazut => se pierd banii. Pentru urmatoarea examinare trebuie platita suma integral din nou.
Daca se da examen pentru categoriile D si C simultan se plateste o singura taxa. In cazul in care candidatul trece la una dintre categorii, iar la cealalta nu => pentru categoria cazuta va mai plati din nou taxa de examinare integrala + valoarea permisului (cardului) daca examenul este promovat (pe card se vor trece ambele categorii).[/quote]
Adica, taxa de 450+50 este pentru D+C, pentru 2 categorii odata? Sau pentru D+C odata se platesc 450x2+50(permis card)?

Deci 450 C+D sau 900? :doaaamne:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

212

luni, 1. februarie 2016, 18:38

Oameni buni , sa ne intelegem , ca vrem sa va ajutam :
Pentru fiecare categorie D , C sau ce mai vreti se fac doua dosare si se platesc taxe : 450 lei pentru fiecare categorie chiar daca dai pentru 3 in aceeasi zi ! Vrei 2 catategorii , platesi 450x2 = 900 lei !
Fiecare dosar sa contina :
1. copie BI/CI
2. copie ultima diploma de studiu
3. 2 foto tip pasaport
4. adeverinta medicala de la medicul de familie pe care sa scrie punctual : " apt pentru a conduce ambarcatiuni de agrement cu motor "
5. chitanta taxa
Ai picat o categorie , mai platesti o data taxa integral.

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

213

duminică, 21. februarie 2016, 11:11

Vineri, 26.02.2016 ora 9 examen la Timisoara ptr. obtinerea permisului de navigatie :bucuros2:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

214

duminică, 21. februarie 2016, 14:25

Vineri, 26.02.2016 ora 9 examen la Timisoara ptr. obtinerea permisului de navigatie :bucuros2:

Acum, ca s-a dublat taxa, se asigura manual si alte materiale cum ar fi teste grila? Daca nu sunt incluse in taxa, cum.mi s-ar parea normal la valoarea dubla la care a ajuns, cel putin sa poata comercializa materialele respective, altfel, unde se duc banii astia? Ca la noi toate se dubleaza si se tripleaza, dar merg mai prost decat inainte, mai ales inainte de '90, atunci erau sume derizorii, chiar daca se gaseau mai greu materiale, ma rog, nu stiu, asa sa fi fost si in anii '80? Ca parca sistemuo era mai bine organizat...mai ales invatatlmantul...!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

memetzel

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. septembrie 2015

Locație: tulcea

  • Scrie un mesaj privat

215

vineri, 6. mai 2016, 13:21

permis ambarcatiune

Salutare, a mai sustinut cineva examenul de permis ambarcatiune agrement ? ( categoria D ) ? cineva de pe la Galati care ma poate ajuta cu niste informatii ?

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

216

vineri, 6. mai 2016, 13:31

Apropo de anii '80, se puteau sustine examene daca erai analfabet? Indiferent de domeniu, auto, naval, sau...
Dupa '90...vedem ca se poate...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

217

vineri, 6. mai 2016, 14:56

Pentru cei care vor sa de-a examenul la Galati, cam pe aici trebuie sa ajungeti.
Nu va duceti daca nu sunteti toba de carte ca riscati sa dati banii degeaba. ( material informativ site-ul RNA-ului, chestionare http://www.barcaholic.ro). In principiu trebuie sa si judecati anumite intrebari pe care le veti vedea pentru prima oara, chiar daca vezi parcurge toate intrebarile din cele de mai sus.
Examenul este foarte civilizat si din cate stiu eu capitania Galati este cea mai activa, examenele sa dau cam la doua saptamani. Si se pica....
»macinic« a adaugat urmatoarea poza:
  • Galati_320x180.jpg

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

218

luni, 23. mai 2016, 12:19

Salutare!

Incerc si eu sa ma pregatesc pentru examen si cred(inca nu sunt 100% hotarat ca sunt pregatit) ca o sa dau examenul vineri la Giurgiu.
Ca si materiale de pe care incerc sa ma pregatesc sunt: Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor de agrement si RND-ul. Cam astea le-am gasit eu ca fiind necesare pentru categoria D. Este de ajuns(nu ca ar fi putin de invatat, dar prefer sa platesc decat o data taxa de examinare)??

Aceia dintre voi care au experiente recente in privinta acestui examen, v-as fi recunoscator daca le-ati impartasi si aici.

Multumesc!

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

219

luni, 23. mai 2016, 12:34

Marinarie.....nu inveti?
Vezi sit-ul RNA-ului, unde ai primele informatii, ce si cum se da, plus ceva grile;

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

220

luni, 23. mai 2016, 12:48


Marinarie.....nu inveti?
Vezi sit-ul RNA-ului, unde ai primele informatii, ce si cum se da, plus ceva grile;
Pai din ce inteleg eu pana acum marinaria ar fi cuprinsa in acel manual pe care l-am mentionat. Chiar si RND-ul este cuprins in acel manual. In afara de asta ar mai fi COLREG-ul care am vazut ca se da numai pentru categoria C. Aici s-ar gasi cam toate informatiile in legatura cu obtinerea permisului pentru barca si nu gasesc nici un document doar despre marinarie sau conducere manevra. Din asta deduc ca ar fi tot in acel manual.
Pe langa documente ar mai fi testele care se gasesc tot in acel link.

Subiecte asemănătoare