Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

181

joi, 16. aprilie 2015, 13:00

C+D se pot da la aceiasi prezentare daca doresti acest lucru. Eu nu am stiut la vremea respectiva si cand mi-a dat rezultatul pentru D m-a intrebat daca vreau sa dau si pentru C. Raspunsul meu, de imbecil, a fost ca "nu m-am pregatit si ca nu dau". Ala a insistati sa dau, iar eu NU si NU. Mare cretin am fost. Poate il luam si pe ala...
Pretul pentru categoria C sau D sau C+D este acelasi + valoarea cardului (permisului).

Cand ai dat examenul si unde? Si ce taxa ai platit?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

182

sâmbătă, 18. aprilie 2015, 18:51

Pentru cei interesati, s-a updatat site-ul ANR-ului, se gaseste la bibliografia de la personal navigant inclusiv Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor pentru agrement, al lui Gbiba/Oprea. + teste pe categorii ... etc

punem burta pe invatat :pauza:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

183

sâmbătă, 18. aprilie 2015, 21:42

Pentru cei interesati, s-a updatat site-ul ANR-ului, se gaseste la bibliografia de la personal navigant inclusiv Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor pentru agrement, al lui Gbiba/Oprea. + teste pe categorii ... etc

punem burta pe invatat :pauza:

Pana nu vad primele comentarii despre promovarea examenului fara probleme din afara materialului pus la dispozitie de catre aceasta institutie nu ma inscriu... :pescuit:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

184

duminică, 19. aprilie 2015, 08:29

Pana nu vad primele comentarii despre promovarea examenului fara probleme din afara materialului pus la dispozitie de catre aceasta institutie nu ma inscriu...

evergreen, tu vrei sa-ti iei permisul sau vrei sa rezolvi problema generala a invatamantului din RO? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

185

duminică, 19. aprilie 2015, 08:34

S-a inscris cineva la Bicaz ptr sesiunea aprilie ?

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

186

duminică, 19. aprilie 2015, 10:03

Pana nu vad primele comentarii despre promovarea examenului fara probleme din afara materialului pus la dispozitie de catre aceasta institutie nu ma inscriu...

evergreen, tu vrei sa-ti iei permisul sau vrei sa rezolvi problema generala a invatamantului din RO? :rizi:

Scuza-ma, dar am o alta opinie, daca vreau sa promovez examenul nu inseamna ca trebuie sa subventionez hotia, adica sa platesc - o jumatate din cat se cere pentru a lua permisul fara nicio grija - pentru a participa la o mascarada, ma rog, cum a fost de foarte multi ani, cand suma era mai mica, barem, si nu prea exista material didactic! Acum, de ce sa platesti 500 de lei, daca nu exista siguranta ca ai la dispozitie tot materialul(cum au povestit majoritatea participantilor la examen, ca au avut si intrebari care nu existau in materia pe care au avut-o la dispozitie) pentru a acoperi toate intrebarile, toata tematica pentru test! Deja, daca ai "norocul" sa pici de 2 ori, mai bine platesti o data si il iei fara niciun stres...asa cum am mai spus...fara sa mai pun la socoteala drumurile dus-intors, mai ales in situatia majoritatii, care trebuie sa mearga in alte orase...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

187

duminică, 19. aprilie 2015, 10:23

Scuza-ma, dar am o alta opinie, daca vreau sa promovez examenul nu inseamna ca trebuie sa subventionez hotia, adica sa platesc - o jumatate din cat se cere pentru a lua permisul fara nicio grija - pentru a participa la o mascarada, ma rog, cum a fost de foarte multi ani, cand suma era mai mica, barem, si nu prea exista material didactic! Acum, de ce sa platesti 500 de lei, daca nu exista siguranta ca ai la dispozitie tot materialul(cum au povestit majoritatea participantilor la examen, ca au avut si intrebari care nu existau in materia pe care au avut-o la dispozitie) pentru a acoperi toate intrebarile, toata tematica pentru test! Deja, daca ai "norocul" sa pici de 2 ori, mai bine platesti o data si il iei fara niciun stres...asa cum am mai spus...fara sa mai pun la socoteala drumurile dus-intors, mai ales in situatia majoritatii, care trebuie sa mearga in alte orase...

Io-ti respect opinia oricare ar fi, intrebam doar care este intentia ta. :)
Din ce ai scris mai sus inteleg ca-i de preferat sa platesti mita decat sa platesti niste documentatie incompleta si sa risti sa iesi prost financiar.
In ce mod ii asta mai etic? :nunteleg:
Pe de alta parte, daca ambele variante sunt paguboase, ce facem? Nu mai mergem la pescuit cu barca? Sau riscam amenzile de rigoare? Sau asteptam "sa se repare sistemul"? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

188

duminică, 19. aprilie 2015, 14:02

Salut.Sa inteleg ca eu care um luat permisul acum 25ani ,cind aproape nu exista documentatie si trebuiau eforturi foarte mari sa obtii ceva documentatie ,cind se dadea si proba practica,nu a fost corect? Recunosc ca am contribuit la un fond de protocol pentru o masa la care au participat si inspectorii cu care am dat examenul, dar nimeni nu mi-a cerut nici un ban totul a fost hotarat de cursanti de comun acord.

189

duminică, 19. aprilie 2015, 15:41

............Recunosc ca am contribuit la un fond de protocol pentru o masa la care au participat si inspectorii cu care am dat examenul, dar nimeni nu mi-a cerut nici un ban totul a fost hotarat de cursanti de comun acord.


tovaraseste asa cum se "rezolva" pe vremuri - stii tovarase ca noi nu iti cerem, dar...................stii ca ar fi mai bine daca............ :doarecapu:
defapt nimic nu s-a schimbat nici acuma, totul este sugerat subtil si se da de inteles ca la valoarea taxei actuale, este mai intelept sa cotizezi si sa te asiguri ca iei examenul din prima si cel mai bun lucru este sa obtii "corectitudinea" prin spaga !!! :zid:
mama masii de sistem :nervos:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

190

duminică, 19. aprilie 2015, 16:54

Salut.Nu stiiu ce intelegi prin "tovaraseste"dar dupa parere mea eu continui sa cred ca este foarte frumos ca dupa ex.un examen toti participantii sa se adune la un restaurant si sa serveasca o masa si un vin bun ""tovaraseste"".Si apropo cuvintul tovaras are un sens foarte frumos care din pacate a fost denaturat .Ca sa-ti exiplic, nu inseamna ca daca doi oameni au plecat tovarasi intr-o expeditie doi comunisti au plecat in expeditie ci ca doi prieteni de nadejde au plecat in expeditie.Asta e punctul meu de vedere si nu exclude sub nici o forma punctul tau de vedere.Sa ne auzim sanatosi ca restul mai ""cumparam""noi.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

191

duminică, 19. aprilie 2015, 17:51

Citat

informer
Io-ti respect opinia oricare ar fi, intrebam doar care este intentia ta. :)
Din ce ai scris mai sus inteleg ca-i de preferat sa platesti mita decat sa platesti niste documentatie incompleta si sa risti sa iesi prost financiar.
In ce mod ii asta mai etic? :nunteleg:
Pe de alta parte, daca ambele variante sunt paguboase, ce facem? Nu mai mergem la pescuit cu barca? Sau riscam amenzile de rigoare? Sau asteptam "sa se repare sistemul"? :)


Vrei sa ma laud putin? :zambet: Dupa exemplele multiple din mediul international, unul dintre cele mai cunoscute, probabil, fiind cel al elevetienilor, parca, atunci cand a crescut pretul calatoriei cu transportul local, timp de o saptamana n-a mai utilizat nimeni mijloacele de transport respective, dupa o saptamana pretul a revenit la valoarea initiala...deci...iata varianta optima...si etica...mai departe...trageti singuri concluziile...nu numai in legatura cu problema de fata...ci cu aproape toate celelalte...pacat ca nu suntem toti...elvetieni... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (19. aprilie 2015, 18:11)


SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

192

vineri, 29. ianuarie 2016, 09:09

Stie cineva cand este urmatoarea ,,sesiune,, organizata la Timisoara ?

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

193

vineri, 29. ianuarie 2016, 13:53

Suna la Cpt. Barboi Alexandru 0722884777,
Born to fish, forced to work...

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

194

vineri, 29. ianuarie 2016, 14:02

Examen la sfrasitul Luni Februarie la TM

Pentru cine mai este interesat asta e raspunsul primit

1. Acte necesare inscriere examen:
Copie CI, copie act studii, 2 foto color tip pasaport, adeverinta medic familie cu mentiunea "apt conducere ambarcatiuni de agrement cu motor,
2.Taxele inscriere la un examen si eliberare permis:
aprox. (functie de cursul euro pentru data respectiva) 450 lei/inscriere la un examen (categorie) si aprox. 45 lei/eliberare document,
3. Documentatia si testele pentru clasa D si clasa C:
, inlink veti gasi si documentatia de pe care sa cititi precum si testele.Pentru nelamuriri va rog sa ma sunati.
4. Fiecare categorie trebuie data separat. Categoria D ci C se pot da separat in aceeasi zi
5. Examenul se da la La Timisoara (locatia exacta o stabilim inainte de examen), pe calculator.
6. Pentru urmatoarele sesiuni de examen s-ar putea sa fie necesare si urmatoarele cursuri de pregatire pe care le veti pute face tot la Timisoara inainte de sustinerea examenelor:
a) Conducerea ambarcaţiunii de agrement, marinărie;
b) Program de pregătire de bază [1];
c) Certificat de operator de radiocomunicaţii GMDSS-LRC
[1] Pregătirea de bază cuprinde cursurile 1. Tehnici individuale de supravițuire, 2. Prevenirea și lupta contra incendiilor, 3. Prim ajutor medical, 4. Siguranța personală și responsabilități sociale.

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

195

vineri, 29. ianuarie 2016, 14:12

Mai am o nelamurire si fiind aproape weekend nu mai sun..

Cum se impart categoriile C.D.. ? Adica pentru xx cp si/ sau xx persoane la bord ai nevoie de categoria X , iar pentru xx cp si/sau xx persone ai nevoie de categoria X ??

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

197

duminică, 31. ianuarie 2016, 10:11

Examen la sfrasitul Luni Februarie la TM

Pentru cine mai este interesat asta e raspunsul primit

1. Acte necesare inscriere examen:
Copie CI, copie act studii, 2 foto color tip pasaport, adeverinta medic familie cu mentiunea "apt conducere ambarcatiuni de agrement cu motor,
2.Taxele inscriere la un examen si eliberare permis:
aprox. (functie de cursul euro pentru data respectiva) 450 lei/inscriere la un examen (categorie) si aprox. 45 lei/eliberare document,
3. Documentatia si testele pentru clasa D si clasa C:
, inlink veti gasi si documentatia de pe care sa cititi precum si testele.Pentru nelamuriri va rog sa ma sunati.
4. Fiecare categorie trebuie data separat. Categoria D ci C se pot da separat in aceeasi zi
5. Examenul se da la La Timisoara (locatia exacta o stabilim inainte de examen), pe calculator.
6. Pentru urmatoarele sesiuni de examen s-ar putea sa fie necesare si urmatoarele cursuri de pregatire pe care le veti pute face tot la Timisoara inainte de sustinerea examenelor:
a) Conducerea ambarcaţiunii de agrement, marinărie;
b) Program de pregătire de bază [1];
c) Certificat de operator de radiocomunicaţii GMDSS-LRC
[1] Pregătirea de bază cuprinde cursurile 1. Tehnici individuale de supravițuire, 2. Prevenirea și lupta contra incendiilor, 3. Prim ajutor medical, 4. Siguranța personală și responsabilități sociale.

Pentru clasele c si d am inteles ca sunt separate si se sustin in aceasi zi :gandesc: dar taxa e 450 pentru ambele sau 450+450?
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

198

duminică, 31. ianuarie 2016, 10:49

Separat ""450 lei/inscriere la un examen (categorie) "".
Pentru agrement / pescuit sa inteleg ca am nevoie doar de C ?
Cu ,,C"" -ul ce barci / motoare pot conduce ?

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

199

duminică, 31. ianuarie 2016, 17:25

Eu zic ca iti trebuie D-ul
Exista mai multe categorii de certificate, in functie de zona de navigatie:
clasa A - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement pe ape interioare si in toate zonele maritime;
clasa B - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement in zone maritime care sa nu depaseasca o distanta de maximum 12 Mm fata de coasta;
clasa C - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement in zone maritime care sa nu depaseasca o distanta de maximum 6 Mm fata de coasta;
clasa D - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement pe ape interioare.
Pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW (4.93 CP) pe ape interioare nu este necesara detinerea certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement clasa D.

De C, dupa cum vezi, ai nevoie doar daca vrei sa iesi 6 mile marine pe mare
Born to fish, forced to work...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »pa00lsc« (31. ianuarie 2016, 17:30)


Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

200

duminică, 31. ianuarie 2016, 18:03

Pe ape interioare, ex. Dunarea de la Bazias in jos ambarcatiunile mai mici ex. gonflabila 3.5 m trebuie inregistrate. Ma refer doar la barca. Trebuie luata in evidente undeva sau nu. Din cate stiu eu nu dar intreb sa fiu mai sigur. :zambet:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Subiecte asemănătoare