Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 22. mai 2016, 10:28

Nah, aici cum sa o luam? Trebuie sa avem grija, noi pescarii, la toti nebunatecii care circula ilegal sau cu viteza aberanta, sau invers?

Da, pt. ca daca ala pateste ceva el plateste o amenda ca s-o dat cu jetu` pe unde nu era voie iar tu intri la puscarie ca l-ai ranit grav/omorat, chiar neintentionat.

Pe de alta parte, cum sa ridici firul astfel incat sa treaca barcile pe sub? :soc:
Pai daca unu` sta in picioare sau tine batul in sus, ridici firul la +2m? Si ce intepare mai e cand ai metri de fir pe care sa-i recuperezi inainte sa "dai de peste"? :)
Personal n-as pescui asa pe un rau pe care se dau unii cu barca, egal ca-i voie sau ba... as prefera sa stau ancorat cu barca la o distanta rezonabila de mal si as avertiza intr-un fel pe oricine se apropie, sa nu treaca intre mine si mal.
Cat de "fair" e o asemenea metoda, e alta discutie... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

42

duminică, 22. mai 2016, 10:29

Legea zice asa, Semnalizarea altor unelte de pescuit aparţinând navelor de pescuit în staţionare.Dacă plasele sau alte unelte de pescuit ale navelor
care pescuiesc, sunt întinse în apropierea şenalului sau altor căi navigabile şi constituie un pericol pentru navigaţie acestea trebuie să fie semnalizate....
Cu siguranta nu se gandeste nimeni ca pot fi monturi la geamandura pe dunare,si se refera la nave, dar ATRAGE OBLIGATIA DE A SEMNALIZA, si atrage atentia ca pot constui un Pericol.

Ca sa nu mai zic...ca flotoare galbene nu prea se folosesc si se folosesc albe, de catre cei cu plasele :) Deci eu daca vad flotoare albe, stiu ca sunt intinse plase, si ocolesc....firele le vad mai greu, ca incep sa imbatranesc. :)

Cu siguranta nu dorim sa se intample accidente, pentru ca intervin problemele juridice si interpretarea legii de catre cei ce se pricep aici.( unul o sa zica ca din cauza firelor , altul o sa zica altceva, si se ajunge la instanta). Sau daca vine maniacul cu barca si imi taie firele intinse.....m-as supara putintel. :)
Nu stiu daca am intreba , politia de frontiera , sau cineva din domeniu ,RNA-ul cum putem face treaba asta fara a avea probleme .
Din punctul meu de vedere, daca iau toate masurile necesare, parca m-as simti mai bine. Adica semnalizez corespunzator....mai mult nu vad ce pot face momentan.Poate sa intrebam in scris pe cineva din domeniu???
Daca noi nu ne batem capul cu problemele astea, nu prea are cine.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »macinic« (22. mai 2016, 10:37)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 22. mai 2016, 10:46

E vb de pescuitul comercial. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

44

duminică, 22. mai 2016, 10:57

Stiu ...Zoran, am si scris. Dar fiind semnalizat , oricine navigeaza isi da seama despre ce este vorba(fire,pericol)
Sau sa o iau altfel,daca pot fara semnalizare, pot pune niste capcane?........ca am cativa ,care se cam dau tare cu barca... :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »macinic« (22. mai 2016, 11:15)


macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 22. mai 2016, 11:59

Mai am o trasnaie prin cap..................licenta pescuit pentru barca, si atunci s-a cam terminat joaca , nu mai poate zice nimeni nimic . ( autorizației de pescuit comercial, cu caracter temporar, pentru o cantitate de pește de până la ..... 500 de lei) , si intindem legal , cu semnalizare , la C&R....fire pe dunare. :) :) :) :) :) :) :) :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 22. mai 2016, 12:05

:rizi:
Nu as face niciodata intentionat cuiva ceva rau... iar cu pescuitul comercial nu cred ca e asa de simplu. Parca tra sa avem domiciliu la Dunare ptr pescuit comercial la Dunare :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 22. mai 2016, 12:49

Tot nu sunt lămurit.

Sunt conștient ca accidente se pot întâmpla oriunde si sunt responsabil si încerc sa nu pun in pericol pe nimeni. Nu din punctul asta de vedere am pus întrebarea dar va mulțumesc pentru răspunsuri. Nici eu nu as pescuit pe un râu navigabil așa.

Eu sunt încă nedumerit daca poate sa vina nenea polițistul in control si îmi poate retine permisul pentru 90 de zile din cauza ca pescuiesc pe malul opus adică pe mai mult de doua treimi din lățimea râului? Din lege așa reiese dar eram curios daca a obținut cineva vre-o interpretare oficiala a articolului.

Mulțumesc.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 22. mai 2016, 12:51

Bineintes...eu ma bucur pentru urmatoarele lucruri: am pus problema sigurantei celorlanti ( semnalizare, balize, care ar insemna costuri pentru noi pescarii ; subiectul este urmarit pe forum cu atentie, iar bun, se cauta solutii legale si sigure , iar bun). Cum nu este nici usor sa pui baliza pe dunare , adica saci cu pietre, sa intinzi fire, daca este sa mai pui si balize de zi, balize de noapte, licenta ...toate sunt destul de grele, dar reprezinta o solutie personala, si este mai bine decat NIMIC si sa evitam pescuitul la geamandura pe dunare.
O alta idee ar fi aceasta: o solicitare in scris la cei ce se ocupa de siguranta navala, poate au totusi binevointa sa ne raspunda.....care ar fi punctul lor de vedere.

Nu degeaba am scris la acest topic, pentru ca eu am pus baliza pe dunare, la distanta de mal de maxim 8 metri si mai aveam si ceva copaci de care m-am agatat si stiu cum este.(dar pe zona aia , nu prea are cum sa merga cu viteza nimeni ziua, iar noaptea nici atat, ca sunt copaci multi in apa)
Acum pescuiesc altfel, dar daca gasim impreuna cu colegii de pe forum solutii clare, curate si 100% sigure este un lucru foarte bun ,sper sa ajute.( si pentru faptul ca pescuitul la geamandura care este un pescuit frumos)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »macinic« (22. mai 2016, 13:05)


  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

49

duminică, 22. mai 2016, 20:28

:rizi:
Nu as face niciodata intentionat cuiva ceva rau... iar cu pescuitul comercial nu cred ca e asa de simplu. Parca tra sa avem domiciliu la Dunare ptr pescuit comercial la Dunare :gandesc:

Ptr a pescui comercial nu este nevoie sa ai domiciliu la Dunare, dar tre sa ai MULTE :nervos: :doaaamne: alte acte.

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 22. mai 2016, 20:32

Mai am o trasnaie prin cap..................licenta pescuit pentru barca, si atunci s-a cam terminat joaca , nu mai poate zice nimeni nimic . ( autorizației de pescuit comercial, cu caracter temporar, pentru o cantitate de pește de până la ..... 500 de lei) , si intindem legal , cu semnalizare , la C&R....fire pe dunare. :) :) :) :) :) :) :) :)

Nu stiu in alte zone cum este cu autorizatia de pescuit comercial, dar in Clisura Dunarii nu poti obtine autorizației de pescuit comercial, cu caracter temporar, pentru o cantitate de pește de până la ..... 500 de lei. :zambet:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

51

duminică, 22. mai 2016, 20:57

A....cantitatea este uriasa,m-a speriat cand am vazut , n-am vrut sa o trec, iar suma este modica ce trebuie platita. Ati vazut? :nervos:
Asa cum a zis si Zoran, trebuie sa stai pe malul dunarii...si mai sunt si alte conditii.
Si evident ...daca va luati autorizatia asta...pescuiti la C&R, ca altfel nu merge . Nu prindeti... :)

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 23. mai 2016, 18:13

Tot nu sunt lămurit.

Sunt conștient ca accidente se pot întâmpla oriunde si sunt responsabil si încerc sa nu pun in pericol pe nimeni. Nu din punctul asta de vedere am pus întrebarea dar va mulțumesc pentru răspunsuri. Nici eu nu as pescuit pe un râu navigabil așa.

Eu sunt încă nedumerit daca poate sa vina nenea polițistul in control si îmi poate retine permisul pentru 90 de zile din cauza ca pescuiesc pe malul opus adică pe mai mult de doua treimi din lățimea râului? Din lege așa reiese dar eram curios daca a obținut cineva vre-o interpretare oficiala a articolului.

Mulțumesc.

Hai ca te lamuresc eu ...chiar daca-l starnesc iar pe Zoran :rizi: Interpretezi corect legea! NU ai voie sa pescuiesti pe malul opus! Chiar daca raul nu este navigabil . Cel putin daca o sa vii pe zona Aiudului o sa ai probleme cu acest gen de montura deoarece aici a fost o situatie, lasata cu tambalau, iar aplicarea prevederii s-a facut in defavoarea celui cu betele plantate in malul opus si nu in defavoarea unuia ,cam beat, care inota seara si s-a agatat in firele pescarului . Organul a spus ca daca beutorul se ineca ,pescarul era acuzat de ucidere din cupla! Deci ...atentie!

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

53

luni, 23. mai 2016, 18:59

Legea e destul de simpla. Eu cred ca totul se reduce la simplu fapt daca esti dispus sau nu sa o incalci. De obicei sunt un tip care incearca sa respecte si legea si pe restul din jur, dar sincer, am mai zis cred, pe asta o sa o incalc si imi ASUM! Este la fel de adevarat ca in proportie mare(8 din 10 cazuri sa zicem) incercam sa pescuim in zone unde malul opus nu este accesibil, si in cele 2 cazuri ramase e greu accesibil malul opus. Acum daca om avea ghinionul sa vina nush ce betiv sa inoate noaptea si sa se omoare in fir...."n`am avut noroc", nici noi nici el. Oricum mai uosr se omoara intr-un bat data la grund decat in ce punem noi pe malul opus, ca e destul de sus ridicat il atingi doar daaca stai in barca in picioare....in fine...AMR 16 (daca nu ma insel)

Bafta!

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

54

luni, 23. mai 2016, 19:20

AMR.....1 zi :) :) :) :) :) pe 25 mai se pescuieste pe frontiera, dar se anunta ceva furtuni.
P.S. De ce nu le duci in lung, pe linga mal, ca musai trebuie sa ai barca ca sa plantezi , sa duci firele, etc.?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 23. mai 2016, 19:25

Pe rauri navigabile metoda asta de plantat in malul opus e destul de periculoasa pentru eventualele barci ce navigheaza, se pot cauta golfuri sau eventuale coturi ale raului ce permit plantarea pe malul tau in asa fel incat sa se poata naviga fara probleme.Pe raurile unde navigatia nu e permisa aia cu barcile in teorie ar trebui sa nu intre :gandesc: o chestie extrem de importanta e ca cei ce planteaza la stationar sa isi dea seama ca nu e toata apa a lor, am vazut pe aici fire intinse peste tot in anii trecuti :doarecapu: ........chestia asta a facut ca in unele regiuni SA SE INTERZICA PESCUITUL PLANTAT.S-a interzis plantatul din cauza stationaristilor ce efectiv impanzeau cu fire Po-ul.Bine, regulamentul nu se respecta si raul e la fel de plin de fire insa acum cine planteaza risca amenda in unele locuri. :noroc:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

56

luni, 23. mai 2016, 19:38

Plantatul asta ...poate fi la bolovan, adica la fund....si la geamandura. Eu mai plantez un bolovan , noaptea , daca trag la mal si vreau sa stau in cort si nu sa dorm in barca.Sigur nu periclitez nimic.
N-am inteles de ce nu le duce in lung..pe linga malul acela , dar poate ne lamureste.

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 23. mai 2016, 21:21

Pescuitul noaptea pe Dunare parca e interzis , sau ma insel ?!?!
Ca tot vorbiti de pescuit , plantat si noapte.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

58

luni, 23. mai 2016, 21:35

Pescuitul noaptea pe Dunare parca e interzis , sau ma insel ?!?!
Ca tot vorbiti de pescuit , plantat si noapte.

Io ma cam indoiesc ca-i interzis pescuitu` noaptea pe Dunare... daca o sa stai maine pe la 23.59 in clisura, o sa auzi un mare zgomot de lansari peste un minut... si n-am auzit sa fie nimeni amendat cu toate ca asa se intampla de multi ani... :rizi: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

59

luni, 23. mai 2016, 22:11

Pescuitul noaptea pe Dunare parca e interzis , sau ma insel ?!?!
Ca tot vorbiti de pescuit , plantat si noapte.


Doar la cei cu "Titanic" e interzis, ....ca nu mai incape pasagerul pe langa el. :limba: :prieteni:
Hai Jack ... :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 24. mai 2016, 05:46

Tot nu sunt lămurit.

Sunt conștient ca accidente se pot întâmpla oriunde si sunt responsabil si încerc sa nu pun in pericol pe nimeni. Nu din punctul asta de vedere am pus întrebarea dar va mulțumesc pentru răspunsuri. Nici eu nu as pescuit pe un râu navigabil așa.

Eu sunt încă nedumerit daca poate sa vina nenea polițistul in control si îmi poate retine permisul pentru 90 de zile din cauza ca pescuiesc pe malul opus adică pe mai mult de doua treimi din lățimea râului? Din lege așa reiese dar eram curios daca a obținut cineva vre-o interpretare oficiala a articolului.

Mulțumesc.

Hai ca te lamuresc eu ...chiar daca-l starnesc iar pe Zoran :rizi: Interpretezi corect legea! NU ai voie sa pescuiesti pe malul opus! Chiar daca raul nu este navigabil . Cel putin daca o sa vii pe zona Aiudului o sa ai probleme cu acest gen de montura deoarece aici a fost o situatie, lasata cu tambalau, iar aplicarea prevederii s-a facut in defavoarea celui cu betele plantate in malul opus si nu in defavoarea unuia ,cam beat, care inota seara si s-a agatat in firele pescarului . Organul a spus ca daca beutorul se ineca ,pescarul era acuzat de ucidere din cupla! Deci ...atentie!


Salut Zamfi. :salut:

E foarte simplu... scri la ANPA un email si intrebi, iar ei iti vor da, cel mai probabil, acelasi raspuns ce l-am primit si eu in 2014:

Intrebare Zoran:
"...deoarece dorim sa organizam in august o mica competitie pe unul din raurile Mures sau Timis, fara sa incalcam vre-una din regulile Ordonantei OUG 23/2008 pescuitul si acvacultura, as dori sa va rog sa ne clarificati in urmatorul punct. Si anume, la Cap IX (Art 60, punct a) scrie asa:
============================================
OUG 23/2008 pescuitul si acvacultura actualizata
CAPITOLUL IX
Răspunderi şi sancţiuni
Art. 60
Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o durată de 90 de zile a permisului, a autorizaţiei sau a licenţei, după caz:
a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării;
============================================

Se face referire doar la raurile si canalele navigabile, precum Dunarea, sau este valabil si la raurile si canalele care nu sunt navigabile, si care au de ex o latime intre 10 si 80 m, cum ar fi de ex Birzava (10-20 m latime), Timis (15-50m latime) sau Mures (portiuni ne-navigabile unde latimea este intre 30-60 m)? Deasemenea nu se face referire nici la balti, lacuri sau baraje. Inseamna ca pe acestea este admisa plasarea momelilor de pescuit de pe un mal pe celalalt?

Va multumesc anticipat ptr raspunsul dumneavoastra.

..."




Raspuns ANPA:
"...Răspunsul este clar în lege şi se referă la pescuitul comercial.Dumneavoastră doriţi să organizaţi ,bănuiesc,concurs de pescuit sportiv pe râul Mureş sau Timiş.În acest sens trebuie să respectaţi prevederile legale privind pescuitul recreativ/sportiv.
O zi faină
"


Asa ca, cum banuiam de la bun inceput, se face referire doar la pescuitul comercial si la amplasarea uneltelor de pescuit comercial, si nici decum la pescuitul sportiv. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com