Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

miercuri, 25. septembrie 2013, 21:48

Cautand si eu dupa definitia "uneltelor de pescuit", am dat de un proiect de lege care se pare ca va intra in vigoare de la 1 ian 2014.
Am gasit multe noutati, printre care:
Art. 91. Următoarele fapte constituie infracţiuni si se sancţionează cu amendă de la 6.000
lei la 10.000 lei si interzicerea dreptului de a practica activităţi pescăresti pe o perioadă cuprinsă
între 1 si 3 ani:
a) nedeţinerea licenţei/autorizaţiei de pescuit comercial, de agrement sau de procesare, după
caz;
Art. 96. Vânzarea pestelui fără documente legale atrage după sine anularea permisului,
licenţei, autorizaţiei pentru posesorii de licenţă si autorizaţie si constituie infracţiune pentru orice
persoană.-aviz amatorilor.
Si on topic, definitia de mai jos care este in Anexa 1:
27. Mijloace de pescuit – echipamente, unelte, scule, instrumente, instalaţii, dispozitive si
metode folosite pentru pescuit.
Si tot in Anexa 1
Colac peste pupaza, cineva s-a gandit sa defineasca si notiunea de "C&R", ca doar suntem romani :doarecapu:
43. Pescuit turistic - pescuitul de agrement efectuat cu undița sau cu lanseta, obligatoriu cu
eliberarea capturii. :zambet:
Deci Zoran, te rog frumos sa introduci incet-incet, notiunea de"pescuit turistic" in REGULAMENT :rizi:
Alte noutati:
Capitolul 7. Pescuitul de agrement : recreativ, sportiv și turistic
Art. 51. (1) Pescuitul de agrement reprezintă activităţi necomerciale de pescuit care
exploatează resursele acvatice vii în scop recreativ, sportiv sau turistic și se practică în
ecosisteme acvatice naturale și amenajate.
(2) Pescuitul recreativ se efectuează pe baza unui permis nominal valabil pe o perioadă
calendaristică determinată (1zi/ 1 săptămână/1lună/ 2 luni/...un an calendaristic) de maxim un an
de zile, a tichetului teritorial și carnetului de capturi emise de Agenția Națională pentru Pescuit si
Acvacultură și eliberate de asociațiile de pescari autorizate.
(3) Pescuitul sportiv se efectuează pe baza unui permis nominal emis de Agenția Națională
pentru Pescuit si Acvacultură în acord cu Federația Română de Pescuit Sportiv și eliberat de
federație.
(4) Pescuitul turistic se efectuează pe baza unui permis nominal valabil pe o perioadă
caladaristică determinată (1zi/ 1 săptămână) și a tichetului teritorial emise de Agenția Națională
pentru Pescuit si Acvacultură și eliberate de asociațiile de pescari sau persoanele juridice
autorizate pentru această activitate.
sursa
:noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 25. septembrie 2013, 22:44

Cata ... chestile de mai sus sunt balivernele unui nebun senil care sper sa nu apuce felia pe care si-o doreste de o gramada de ani. Nu are rost sa il pomenim si aici pentru ca pe oriunde trece lasa in urma lui doar dezgust si controverse.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 25. septembrie 2013, 22:45

Corect. SI eu cunosc povestea foarte bine si zic sa ne rezumam la ale noastre daca nu vrem praf si pe-aici.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

24

joi, 26. septembrie 2013, 07:28

Mai ramane sa introduca si examen pentru a primi permise de pescuit( adica pentru a colecta bani in plus) si vom fi ca in ...
Legi avem destui problema este ca nu avem oameni competenti care sa aplice, controale se fac practic odata pe an, daca se fac si atunci doar de ochiul lumii cu tam-tam si trambite ca sa vada lumea .... teoretic se fac aproape saptamanal... ca hartia suporta... :doaaamne:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 26. septembrie 2013, 07:58

Cautand si eu dupa definitia "uneltelor de pescuit", am dat de un proiect de lege care se pare ca va intra in vigoare de la 1 ian 2014.
Am gasit multe noutati, printre care:
chestile de mai sus sunt balivernele unui nebun senil care sper sa nu apuce felia pe care si-o doreste de o gramada de ani. Nu are rost sa il pomenim si aici pentru ca pe oriunde trece lasa in urma lui doar dezgust si controverse.
sa introduca si examen pentru a primi permise de pescuit( aica pentru a colecta bani in plus) si vom fi ca in ...
Legi avem destui problema este ca nu avem oameni competenti care sa aplice, controale se fac practic odata pe an, daca se fac si atunci doar de ochiul lumii cu tam-tam si trambite ca sa vada lumea .... teoretic se fac aproape saptamanal... ca hartia suporta..
:gandesc: :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 26. septembrie 2013, 08:17

Doaaaamneeee fereste! Asta a cazut in butoiu` cu uschiala :doaaamne: :doaaamne: :doaaamne: :doaaamne: :doaaamne: .
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 26. septembrie 2013, 08:26

Asta a cazut in butoiu` cu uschiala
:zambet: cam asa il vad !............. pe cel care da noua lege a pescuitului :doarecapu: :nervos:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 26. septembrie 2013, 08:36

:rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: cam asa si este. Stai sa-l facem sa si afle :zambet: .
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

puiut

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 30. iunie 2013

Locație: dragasani

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 26. septembrie 2013, 11:35

Si cind te gindesti,ca Oltul este plin de carasi,cu ditamai cocoasele pline de puroi dupa cap,de-ti vine sa vomiti cind ii prinzi .Unii zic ca ar fi tumori canceroase.Iar autoritatile ce fac ?Cu toate ca au fost trimise mostre pe la toate institutiile competente ,toti tac milc,pentru ca interesele si beneficiile din pescuitul comercial (braconaj cu acte)pe acest riu,care de fapt este apa industriala si pe care nu ar trebui sa se pratice acest tip de pescuit, sunt mai mari decit sanatatea populatiei care consuma pestele.As fi interesat ,daca si in tarile civilizate este permis pescuitul comercial pe apele interne.Deci pina la urma, ei (autoritatile)scot legi peste legi pe care se pare ca tot fraierii( pescarii sportivi-scuze nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta este realitatea),sunt obligati sa le respecte.Mai nou acest plasari,acreditati de stat,pentru ca tot s-a inmultit somnul pe Olt,baga sute de metrii de fire cu zeci de cirlige,cu obleti in ele(siruri),ca doar tot are permis de pescuit comercial si intra cu barca sa bage plasele.Asta este Romania si foarte greu se va schimba,daca se va schiomba vreodata. :doaaamne:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 26. septembrie 2013, 14:00

Si cind te gindesti,ca Oltul este plin de carasi,cu ditamai cocoasele pline de puroi dupa cap,de-ti vine sa vomiti cind ii prinzi .Unii zic ca ar fi tumori canceroase


Am prins si eu un caras din asta (tot pe Olt), am presupus ca a scapat din ghearele unei pasari, dar inteleg acum ca fenomenul este raspandit... :nunteleg:
Legat de apele interne ca fiind poluate... ele ajung in Dunare... si asa mai departe, in final nu prea exista apa curate. Iar baltile izolate sunt infestate cu diverse kkturi transportate in general de pasari.
Incepator in pescuitul somnului

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 26. septembrie 2013, 17:14

Am prins si eu un caras din asta (tot pe Olt), am presupus ca a scapat din ghearele unei pasari, dar inteleg acum ca fenomenul este raspandit
Mai mulţi pescari din judeţ se plâng de o malformaţie pe care o întâlnesc tot mai frecvent la peştii din Olt. Aceştia susţin că în ultimele luni au capturat sute de peşti care prezintă o secreţie anormală la nivelul capului. Reprezentanţii AJVPS Olt confirmă aceste sesizări, însă măsurile se lasă aşteptate. Pe de altă parte, cei de la DSVSA Olt îi îndrumă pe cei care depistează astfel de probleme la peşti să se adreseze direcţiei pentru teste medicale gratuite ale vertebratelor.


Oamenilor le este teamă să mai meargă la pescuit în zonele în care a fost depistată această problemă şi vor să afle care este sfatul specialiştilor în acest caz. Deşi au cerut explicaţii de la asociaţiile de pescuit la care sunt abonaţi, aceştia s-au lovit de indiferenţă şi nepăsare. Peştele capturat nu a fost consumat, iar principala suspiciune a pescarilor rămâne poluarea apei.

„Ne este frică să mai consumăm peştele”
se pare ca e Foarte grav :soc: mare grija ce faceti cu ei :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 26. septembrie 2013, 17:21

Extraordinar cit de poluate pot fi apele din Ro: :nervos:

Din râul Olt se scot peşti plini cu metale grele | Libertatea.ro
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 26. septembrie 2013, 17:44

OAU !!! ... mi-ar fi nu stiu cum sa si pun mana pe asa ceva dar mai sa mananc orice chestie care a fost in apropierea lui. urata treaba si se pare ca nimanui nu ii pasa de nimic din ce se intampla pe ape, de la poluare la braconaj sau alte ilegalitati. si cand ma gandesc ca apa din Olt intra in Dunare mi se ridica parul de pe ceafa. groaznic ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 26. septembrie 2013, 17:58

si cand ma gandesc ca apa din Olt intra in Dunare

:gandesc: ...si oare cite se mai varsa in Dunare de pe teritoriul Germaniei, Austriei, Ungariei, Serbiei si Romaniei? :doarecapu:

Cind am fost acum vreo 3-4 ani in Ro, am vazut din capatul gradinii de la bunica cum a venit o cisterna la Birdeanca (piriul ce strabate Deta). Cei 2 ce erau cu masina s-au imbracat complet in alb, total mascatzi ca si cind erau in carantina, si au deversat continutul cisternei in Birdeanca :nervos:

FOARTE trist...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 26. septembrie 2013, 19:50

Citat de la »anem«
si cand ma gandesc ca apa din Olt intra in Dunare

...si oare cite se mai varsa in Dunare de pe teritoriul Germaniei, Austriei, Ungariei, Serbiei si Romaniei?
:drac: :drac2: :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 22. mai 2016, 08:37

Salut,

Mai știe cineva ceva legat de aceasta reglementare cu pescuitul pe malul opus? Ceva punct de vedere oficial?

Eu când pescuiesc pe malul opus ridic firul cat mai sus posibil ca in desenul de mai jos, in acest fel nu am probleme cu bărcile care trec sau crengile (autobuzele) care vin când este apa mare. Firul meu atinge apa doar in punctul unde intră pluta.

Îmi place sa respect legea dar acest articol daca îl iau cuvânt cu cuvânt îl "încalc" cu tot ca încerc sa nu deranjez pe nimeni. Nu am avut pana acum probleme cu vre-un control care sa zică ceva de acest aspect dar nu mă încântă ideea sa rămân la judecata unui organ de control si la cum interpretează el legea. Ce parare aveți?



Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 22. mai 2016, 08:54

:salut:
Nu exista lege care sa reglementeze asa ceva. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 22. mai 2016, 09:09

Eu unul m-as gandi in primul rand la daca firele ce le intind constitue pericol pentru navigatie. Nu mi se pare normal ca eu daca merg cu barca sa-mi holbez ochii dupa fire intinse pe apa, deasemea daca mie nu-mi place treaba asta nu pot cere asa ceva si altora. O alta problema o constitue daca firele intinse pot constituie pericol pentru navigatia de noapte. Daca da ....mi-as pune problema de a baliza locul respectic corespunzator: adica ziua cu flotoare galbene, iar noaptea probabil ca este mult mai greu ca ar trebui pusa baliza luminoasa.
Deci daca am baliza locul respectiv, am fi mai o.k.?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »macinic« (22. mai 2016, 09:25)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 22. mai 2016, 09:44

Coste81 a intrebat daca exista o reglementare cu vedere oficiala... nu, nu exista.

In locuri unde navigarea este legala, adica acolo unde exista balize de delimitre a senalului, nici nu as pescui de pe un mal pe altul in acest stil!
Iar pe raurile care NU sunt navigabile, mi se pare ca viteza max admisa de deplasare este de 10 km/h. Nu sunt sigur... dar in nici intr-un caz cu 30-50 km/h, sau cu cit permite ambarcatiunea!
Si in cazul deplasarii pe nocturna, sau ceata, viteza de deplasare se adapteaza conditiilor. De ex noaptea as merge aproape de mal, cu lanterna puternica spre mal sa tin distanta de 10-15m, la relanti, si m-as uita sa am grija si la butuci, si la pescarii de pe mal, si la alte barci ancorate la pescuit, si la... si la.. si la... tot! Nici intr-un caz nu as merge cu viteza mare noaptea pe asa o zona.
Nu gasesc ok ca un pescar care a achitat taxa de pescuit, sa aibe grija la eventualii nebuni care trec ilegal cu jeturile sau cu viteze aberante ptr acea zona.

De ex cunosc pe cineva care, cu toate ca era interzis jet-sky-ul pe zona aceea de Mures, a luat in gat un fir de la o lanseta care era normal lansata la grund! A venit aproape de mal, figuri, si era sa-si lase capul pe Mures. :gandesc:

Nah, aici cum sa o luam? Trebuie sa avem grija, noi pescarii, la toti nebunatecii care circula ilegal sau cu viteza aberanta, sau invers? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 22. mai 2016, 10:24

Buna.

Nu as pescui in acest fel pe râuri navigabile. Eu pescuiesc pe râul Mureș in mare parte unde mai trece cate 1-2 bărcuțe/ sezon de pescuit pe care nu le deranjez deoarece cum am arătat si in imaginea atașată, ridic firul la 1-2 metri de luciul apei.

Eu mă refeream la aceasta parte din legea pescuitului și acvaculturii care este scris si in permisul meu de pescuit:

Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o durată de 90 de zile a permisului, a autorizaţiei sau a licenţei, după caz:
a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lățimea râurilor, canalelor și a Dunării;