Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

marți, 24. septembrie 2013, 21:55

Distanta legala la pescuitul de pe mal ...

Atentie sporita la folosirea anumitor tehnici de plantat ( gen la copac/baliza) pe ape curgatoare daca pescuiti pe 2/3 din latimea apei puteti fi amendati cu o suma intre 600-1000 lei si retinerea permisului de pescuit pe 90 zile... conform legii 317/2009
73. La articolul 59, partea introductivă şi litera d) se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"ART. 59
Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 600 lei la 1.000 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o perioadă de 90 de zile a permisului sau autorizaţiei, după caz:

"a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării; "

SI monturile de pescuit sportiv se considera unelte de pescuit :( .

_________________________
Zoli, am mutat eu toate mesajele intr-un topic nou ... sunt convins ca e o chestie care intereseaza pe multi si va fi gasit mai usor in felul asta. (anem)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 24. septembrie 2013, 22:04

"ART. 59
Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 600 lei la 1.000 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o perioadă de 90 de zile a permisului sau autorizaţiei, după caz:

"a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării; "


Pfoaaa... pai asta interzice practic sa stai pe un mal si sa pescuiesti pe celalalt, ceea ce dupa umila mea parere este foarte OK... :apl: .
Acu` nu mai ramane decat sa-i pese cuiva sau controleze cineva "abilitat"... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 24. septembrie 2013, 22:23

"ART. 59
Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 600 lei la 1.000 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o perioadă de 90 de zile a permisului sau autorizaţiei, după caz:

"a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării; "


Pfoaaa... pai asta interzice practic sa stai pe un mal si sa pescuiesti pe celalalt, ceea ce dupa umila mea parere este foarte OK... :apl: .
Acu` nu mai ramane decat sa-i pese cuiva sau controleze cineva "abilitat"... :nunteleg: .
Adio pescuitul la copac :pauza:. Poate sa te agati doar de acelasi mal de pe care pescuiesti.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 24. septembrie 2013, 22:40

Pfoaaa... pai asta interzice practic sa stai pe un mal si sa pescuiesti pe celalalt, ceea ce dupa umila mea parere este foarte OK... .
Acu` nu mai ramane decat sa-i pese cuiva sau controleze cineva "abilitat"... .
Adio pescuitul la copac . Poate sa te agati doar de acelasi mal de pe care pescuiesti.
:buaaaah: :zambet: :rizi: :doarecapu: :ciao: Somn usor!!!!!!
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

5

miercuri, 25. septembrie 2013, 07:07

Legi avem destui ...dar cine respecta ? :doaaamne:
De aceasta am aflat intimplator ieri in timp ce coboram cu caiacul pe mures m-am intalnit cu cateva persoane din BN care erau tot pe apa si se certau cu niste pescari care pescuiau de pe un mal pe celalalt dupa stiuci ...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 25. septembrie 2013, 07:16

Legi avem destui ...dar cine respecta ?
De aceasta am aflat intimplator ieri in timp ce coboram cu caiacul pe mures m-am intalnit cu cateva persoane din BN care erau tot pe apa si se certau cu niste pescari care pescuiau de pe un mal pe celalalt dupa stiuci ...
de asta spuneam { Somn usor } :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 25. septembrie 2013, 09:18

Ohoo,este si baza legala... :bravo: Zoli..
Mi se pare corect..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 25. septembrie 2013, 10:42

"a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării; "

:gandesc: ...cine ma lamureste si pe mine?
1. Baltile si lacurile de acumulare nu sunt pomenite, aici am voie sa ma "intind"?

2. Unelte de pescuit fixe sau deriva pe rauri mai micute sau canale... adica nici la grund nu am voie sa plasez montura mai mult de 14 m pe o apa curgatoare ce nu e mai lata de 21 m? ...si bine-nteles nici lingurita sau voblerasul care sunt unelte de pescuit in deriva? Atentie mare, spinningarii, sa nu lansati peste 2/3 sau chiar in malul opus sub vre-un pom sau mal inalt :zambet:

3. Dunarea...cea mai mare lungime a Dunarii este granita cu Serbia si Bulgaria. Cine imi vor calcula aici daca am depasit 2/3 din latine: controlorii romani sau cei de dincolo de jumatate?

4. Cum vor calcula permisarii daca montura e plasatala 2/3 + sau - 2-3 metri? Vin cu barca si cu metrul? :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

miercuri, 25. septembrie 2013, 10:49

Ideea este ca exista baza legala sa te amendeze, daca vin controlorii ... si nici nu ai ce sa reprosezi celor cu barci sau cu caiace care vor sa treaca si nu pot de fire trase de pe un mal pe celalalt

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 25. septembrie 2013, 13:40

"a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării; "

:gandesc: ...cine ma lamureste si pe mine?
... nici lingurita sau voblerasul care sunt unelte de pescuit in deriva? Atentie mare, spinningarii, sa nu lansati peste 2/3 sau chiar in malul opus sub vre-un pom sau mal inalt :zambet:
Aici nu cred ca se pune problema ca nu sunt plasate ci lansate si apoi "conduse" ( recuperate ). Deci nu sunt nici fixe si nici in deriva. Zic si eu! :gandesc:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 25. septembrie 2013, 14:07

OK, dar ce inseamna deriva, atunci? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 25. septembrie 2013, 14:10

Kzoli, cu tot respectul, dar cred ca in art. de lege se face referire la pescuitul industrial (autorizatie/ liciente...) si la canalele navigabile, si NU la pescuitul sportiv:

Art. 60 OUG 23/2008 Răspunderi şi sancţiuni | OUG 23/2008 pescuitul si acvacultura actualizata

OUG 23/2008 pescuitul si acvacultura actualizata

Si pe Ebro se merge cu barcile de pescuit, cu caiacuri, dar acolo se cunoaste metoda la copac si geamandura, iar cind se apropie de zona de pescuit, acestea incetinesc si intreaba pe unde pot trece, care parte e libera. Am patito chiar eu fiin ancorat pe mijlocul raului, chiar si noaptea, se opreau cu barca linga mine si intrebau care e zona libera de trecere. Asa se poate si pescui si caiaca! :noroc: Personal nu m-as supara daca ai ridica de fir sa treci pe subt el.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

13

miercuri, 25. septembrie 2013, 15:22

Este valabil si la pescari profesionisti si la recreativi/sportivi ... la unii se ridica permisul la ceilalti autorizatia :) . Legea ca mai toate legile este interpretabila, dar exista ... (Azi am vorbit cu un inspector ANPA pe tema aceasta si zicea ca legea exista si este in vigoare dar trebuie sa se intereseze amanuntit pe articole si ma anunta... cand ? asta nu stiu :( )
Zoran, Eu nu am treaba cu stationaristi( in ultima vreme s-au schimbat in bine sunt mult mai toleranti ) ... in locurile pe unde umblu mai nou accesul de pe mal este imposibil ori din cauza malurilor abrupte ori din cauza vegetatiei sau de gardurile riveranilor... cu toate acestea ieri am facut slalom intre pescarii care dadeau la scobar :drac: .
Ps. daca cineva are informatii despre aceasta( din surse sigure), sa ne dezvaluie si NOUA ;)

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 25. septembrie 2013, 20:09

OK, dar ce inseamna deriva, atunci? :gandesc:
Deriva inseamna lasarea barcii sa curga catre aval fara a fi guvernata. Pe mare, lasata neguvernata in curent. O montura lasata in deriva presupune o montura flotanta sau in submersie, lasata in curenti. La "trena" se numeste la noi.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 25. septembrie 2013, 20:17


SI monturile de pescuit sportiv se considera unelte de pescuit :( .

_________________________
Zoli, am mutat eu toate mesajele intr-un topic nou ... sunt convins ca e o chestie care intereseaza pe multi si va fi gasit mai usor in felul asta. (anem)
Nu Zoli, eu nu sunt de aceeasi parere. Uneltele sunt unelte, iar restul sunt accesorii. Hai sa mai sapam si sa analizam ca e buna "problema". Macar sa nu murim prosti. O naluca artificiala are prevedere expres in legea pescuitului sportiv si de agrement, vezi cazul pescuitului la stiuca in perioadele de prohibitie a ciprinidelor. Asa, daca scoatem din context putem da niste interpretari aberante multor pasaje din idiotenia lor de lege.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 25. septembrie 2013, 20:21

De aceasta am aflat intimplator ieri in timp ce coboram cu caiacul pe mures m-am intalnit cu cateva persoane din BN care erau tot pe apa si se certau cu niste pescari care pescuiau de pe un mal pe celalalt dupa stiuci ...
cam ce latime are apa acolo ? :nunteleg: cred ca nu mai mult de 25 m! :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 25. septembrie 2013, 20:25

"a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării; "

:gandesc: ...cine ma lamureste si pe mine?
1. Baltile si lacurile de acumulare nu sunt pomenite, aici am voie sa ma "intind"?

2. Unelte de pescuit fixe sau deriva pe rauri mai micute sau canale... adica nici la grund nu am voie sa plasez montura mai mult de 14 m pe o apa curgatoare ce nu e mai lata de 21 m? ...si bine-nteles nici lingurita sau voblerasul care sunt unelte de pescuit in deriva? Atentie mare, spinningarii, sa nu lansati peste 2/3 sau chiar in malul opus sub vre-un pom sau mal inalt :zambet:

1. Din cate am vazut si eu, textul de lege se refera la apele curgatoare, iar o explicatie ar fi ca firele se incalcesc de vegetatia submersa astfel incat pot forma plauri. Pentru navigatorii fara echipament de ecolocatie ar putea fi o problema. O alta problema ar fi ca din cauza acestor plauri se poate modifica biotopul pe anumite zone de depunere a lor, ceea ce ar putea pune in pericol si biodiversitatea si ar fi de inteles.
In cazul lacurilor sau barajelor nu cred ca se pune problema atata timp cat au deversarile controlate. In DD legea este cu totul alta.

2. Daca montura e fixa o poti duce si la 200 de metrii chiar daca raul are doar 21 :zambet: . Ideea e sa nu depasesti alea doua treimi din latimea lui :ochi: .
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

18

miercuri, 25. septembrie 2013, 20:28

Anem multumesc !
Cornel S. desigur legea ca legile in general pe la noi se poate interpreta in mai multe feluri , eu nu am postat "vestea" cu intentia de a creea dispute sau controverse... pur si simplu am crezut ca este util si "benefic" pentru NOI TOTI !
:noroc: :prieteni:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 25. septembrie 2013, 20:38

Anem multumesc !
Cornel S. desigur legea ca legile in general pe la noi se poate interpreta in mai multe feluri , eu nu am postat "vestea" cu intentia de a creea dispute sau controverse... pur si simplu am crezut ca este util si "benefic" pentru NOI TOTI !
:noroc: :prieteni:
Foarte bine ca ai postat-o si sper sa nu ma fi exprimat eu prea rigid sau arogant ca nu asta era scopul. Tocmai latura utila a aspectului m-a interesat si pe mine si am incercat sa o dezvolt sa nu ajungem cumva intr-o zona crepusculara neintelegand textul de lege intocmai. Eu unul am mai spus ca sunt pescar de conjunctura si m-ar deranja atat pescuitul pe o latime mai mare decat cele 2 treimi, dar mi-ar si displace sa nu pot pescui daca locul ce trebuie abordat se afla situat dincolo de cele doua treimi. Sesizezi diferenta? Sunt moduri de abordare diferite pentru varietatile de stiluri sau targeturi. Sa vedem ce nu e interzis ca sa stim ce e permis :ochi: . :noroc:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 25. septembrie 2013, 21:00

Deci si eu sunt de parere ca textul de lege se refera la plase si unelte de pescuit comercial, nu si la cele de pescuit sportiv. Daca parcurgeti contextul aceluiasi articol veti vedea ca si specifica anumite chestii in plus cum ar fi semnalizarea lor si mentiunea de a nu se pescui pe senalele navigabile ale apelor curgatoare si ale Dunarii.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros: