Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 24. mai 2016, 05:55

Legea e destul de simpla...


Nu e chiar atata de simpla pe cit pare... este un amalgam de legi si decrete, reguli, articole si capitole care fac referire unele la pescuitul comercial, si altele la pescuitul recreativ-sportiv. Noi trebuie sa culegem ceea ce ne intereseaza pe noi, sportivii. Se pare ca acolo unde se specifica recreativ-sportiv ne intereseaza pe noi, iar acolo unde se specifica despre liceente, este vb de pescuitul comercial. :noroc:

Ar fi superb daca cineva lamureste ANPA sa separe regulamentul pescuitului comercial de cel recreativ. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

62

marți, 24. mai 2016, 06:16

Hai ca te lamuresc eu ...chiar daca-l starnesc iar pe Zoran Interpretezi corect legea! NU ai voie sa pescuiesti pe malul opus! Chiar daca raul nu este navigabil . Cel putin daca o sa vii pe zona Aiudului o sa ai probleme cu acest gen de montura deoarece aici a fost o situatie, lasata cu tambalau, iar aplicarea prevederii s-a facut in defavoarea celui cu betele plantate in malul opus si nu in defavoarea unuia ,cam beat, care inota seara si s-a agatat in firele pescarului . Organul a spus ca daca beutorul se ineca ,pescarul era acuzat de ucidere din cupla! Deci ...atentie!

Salut Zamfi, întâmplarea face ca imi plac locurile din zona Aiudului :zambet: . In ultima vreme am pescuit destul de mult pe acolo. Interesanta poveste cu bețivul dar tocmai pentru ca firele noastre sunt la cel puțin 1m de luciul apei in orice punct, ba chiar mai mult in cele mai multe cazuri ne punem betele cat mai sus posibil pe malul nostru ceea ce face ca firele noastre sa plece de la 5-8 metrii fata de luciul apei. Pot sa treaca si barcile si toata lumea pe langa noi fara probleme pe cel putin putin 1/3 din suprafata apei (sunt ca firele de telegraf). Anul asta totusi sper sa ne vedem pe apa sa facem o analiza la locul faptei. Nu mai scapi :noroc: .

Acum nu stiu cum va imaginati majoritatea care nu aveti de-a face cu Muresul dar eu nu am vazut barci cu motor pe mures in zona noastra asa ca viteza barcii e data de vâsle :doarecapu: . Imi amintesc ca mi-am dat drumu cu o gonflabila o portiune de 5Km pe Mures si am avut mari probleme cu repezisurile si cu frecatul barcii de fund. Ce sa mai zic Zamfi de cascada de la Aiud care nu stiu daca se incumeta vre-o barca sa o treaca :nunteleg: . Sezonul trecut am vazut o pluta cu 4 tipi care s-au aventurat sa faca Muresul de la Ludus la Arad si vre-o 2 caiace de agrement. In nici un caz noapea.


Plantatul asta ...poate fi la bolovan, adica la fund....si la geamandura. Eu mai plantez un bolovan , noaptea , daca trag la mal si vreau sa stau in cort si nu sa dorm in barca.Sigur nu periclitez nimic.
N-am inteles de ce nu le duce in lung..pe linga malul acela , dar poate ne lamureste.

Macinic, locurile cu apa interesanta, mai mare (2-4m) aproape ca le numeri pe degete in zona noastra asa ca nu am prea multe variante sa aleg, ca sa fac mofturi. Zonele in care mergem sunt destul de salbatice si de cele mai multe ori te flancheaza niste tufe sau ceva copaci in apa ceea ce nu iti permite sa pescuiesti pe malul tau. La fel malul opus find de cele mai multe ori inaccesibil, e tentant, e mai liniste, e mai umbrit, etc, maximizare de sanse. Comparatia cu Dunarea nu cred ca se poate face avand in vedere ca Muresul pe aici are aprox 50m latime, e ca un canal pentru voi probabil, o garla, daca lansezi mai tare risti sa te agheti in malul opus :rizi: . Mersul pe el cu barca este o adevarata aventura, un pericol din punctul meu de vedere daca mergi cu viteza, imposibil cu barca cu motor. Risti sa ramai intr-un repezis, in niste bolovani, inntr-o oala de la vechile fabrici comuniste.


O zi buna sa aveti.

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

63

marți, 24. mai 2016, 06:23

Intrebare Zoran:
"...deoarece dorim sa organizam in august o mica competitie pe unul din raurile Mures sau Timis, fara sa incalcam vre-una din regulile Ordonantei OUG 23/2008 pescuitul si acvacultura, as dori sa va rog sa ne clarificati in urmatorul punct. Si anume, la Cap IX (Art 60, punct a) scrie asa:
============================================
OUG 23/2008 pescuitul si acvacultura actualizata
CAPITOLUL IX
Răspunderi şi sancţiuni
Art. 60
Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o durată de 90 de zile a permisului, a autorizaţiei sau a licenţei, după caz:
a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării;
============================================

Se face referire doar la raurile si canalele navigabile, precum Dunarea, sau este valabil si la raurile si canalele care nu sunt navigabile, si care au de ex o latime intre 10 si 80 m, cum ar fi de ex Birzava (10-20 m latime), Timis (15-50m latime) sau Mures (portiuni ne-navigabile unde latimea este intre 30-60 m)? Deasemenea nu se face referire nici la balti, lacuri sau baraje. Inseamna ca pe acestea este admisa plasarea momelilor de pescuit de pe un mal pe celalalt?

Va multumesc anticipat ptr raspunsul dumneavoastra.
..."

Raspuns ANPA:
"...Răspunsul este clar în lege şi se referă la pescuitul comercial.Dumneavoastră doriţi să organizaţi ,bănuiesc,concurs de pescuit sportiv pe râul Mureş sau Timiş.În acest sens trebuie să respectaţi prevederile legale privind pescuitul recreativ/sportiv.
O zi faină"

Foarte interesant Zoran, răspunsul primit îmi da o speranță ca pot pescui așa cum îmi place fără a încălca legea (bineînțeles cu maxima responsabilitate pentru cei din jur pe care va asigur ca o am. Pentru ca nu as putea sa dorm noaptea daca as știi ca se pateu întâmpla ceva rău). O sa-mi printez acest post pentru eventuale discuții pe malul apei si cu organele de control.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

64

marți, 24. mai 2016, 08:02

Iti zrimit si mailul orig sa il printezi, acolo ai si numele celui care a raspuns. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

65

marți, 24. mai 2016, 09:14

Merci Zoran. Astept emailul tau. :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

66

marți, 24. mai 2016, 11:07

@ Coste81

Cand vii prin Aiud anunta-ma :bravo:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

67

marți, 24. mai 2016, 11:48

Merci Zoran pentru email.

Totuși fiind in dubi la ce se refera domnul de la ANPA ca legea ar fi foarte clara am mai citit o data legea si cred ca m-am lămurit.

Prin urmare articolul in cauza zice asa:
============================================
Răspunderi şi sancţiuni
Art. 60
Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o durată de 90 de zile a permisului, a autorizaţiei sau a licenţei, după caz:
a) plasarea uneltelor de pescuit fixe sau în derivă pe mai mult de două treimi din lăţimea râurilor, canalelor şi a Dunării;
============================================

si se refera la "Unelte de pescuit".

cititnd mai sus termenii si expresile definite la articolul ART. 2 avem urmatoarele:

unelte de pescuit - sculele şi echipamentele utilizate la pescuitul în ape maritime interne şi continentale;

mai este un termen care se refera si la

echipamente de pescuit - uneltele, metodele şi dispozitivele utilizate în activitatea de pescuit; dar nu este cazul aici,

deci oriunde apare termenul unelte de pescuit teoretic se refera la pescuitul comercial in ape maritime interne şi continentale, cu tot ca nu stiu de ce mai face referire articolul cu pricina la rauri dar poate e facuta leaga in graba.

Credeti ca asta ar putea fi intepretarea legii? caz in care legea permite pescuitul sportiv de pe un mal pe altul? strict din punct de vedere legal nu moral.

O zi buna.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

68

marți, 24. mai 2016, 12:39

Pai zice interne ca pe Olt de exemplu se pescuieste comercial! In alta ordine de idei nu reiese explicit din cele postate de tine ca sunt unelte de pescuit comercial.Sau poate nu inteleg eu . In fine, mai concret nimeni nu o sa aiba treaba cu tine daca nu apar incidente! Abia cand apar se interpreteaza legea de te crucesti! Deci eu zic ca nu te amendeaza nimeni daca pescuiesti ,ai permis, etc. Daca cineva pateste ceva din cauza firelor tale lucrurile se complica exponential cu forta financiara a celeilate parti :doaaamne: Sigur ca astea sunt extreme . Dar asa a fost si la Colectiv...

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

69

marți, 24. mai 2016, 13:19

Da așa este cu extremele, dar cred ca fiecare dintre noi facem tot felul de chestii care printr-o combinație nefericita ar putea vătăma alta persoana fără nici ceea mai mica intenție. Poate aruncam un pahar cu apa iarna pe jos, ne vede o camera video, vine unu, cade si isi sparge capu si suntem buni de plata.

Tot legea asta definește:

ape continentale - toate apele de suprafață, stătătoare şi curgătoare, subterane, aflate în interiorul liniei de bază, de la care se măsoară întinderea apelor teritoriale;

si atunci tot ce am lămurit in celălalt post devine iar ambiguu.

Deci Zoran, nu înțeleg cum a tras Domnul acela concluzia ca se refera doar la pescuit comercial.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

70

marți, 24. mai 2016, 13:50

Prietene esti oricand invitatul meu la dunare sa pescuim impreuna , la somn.
Montura asta NU STIU CINE A INVENTAT-O, poate stie Zoran mai multe decat noi , cert este ca ea a fost folosita cu niste minim de reguli nescrise :
- sa nu iti treaca nimeni peste fire, sa nu-ti faca balaceala
- pescuiesti in dreptul tau , ca sa nu iti incurci firele cu colegul pescar de linga tine;
Si cred ca sunt valabile oriunde.
CERT mai este ca ea este imbunatatita si in 2016, de bravi pescari de somn, pe care nu ii pomenesc dar daca dati la montura asta sigur ati vazut INVENTII care imbunatatesc si simplifica realizarea ei..

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

71

marți, 24. mai 2016, 21:43

@ Coste81

Cand vii prin Aiud anunta-ma :bravo:

Joi 9 iunie undeva intre zgura si podul de la gambas, inca nu stim siguri unde...dar pe acolo pe undeva:D.Si daca toate-s bune poposim vreo 3 nopti pin zona, dar parca tu nu pescuiesti in weekend, sau faci exceptie de la regula la deschidere?

Toate bune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 25. mai 2016, 09:46

Pai ...sigur fac exceptie ...daca merita! Muresul este bun de somn! Am un bat de spinning nou ,asa ca ... Doar ca nu este zona mea favorita :nunteleg: Dar daca sunteti pe malul Aiudului trec sa povestim.Pe malul opus e greu accesul cu masina si sunt cam batran :rizi: