Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »HERBAN CRISTIAN«

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 24. septembrie 2013, 10:19

la multi somni!

la ce distanta simte vibratile din apa(voblere),si daca se vor inmultii pe raurile din Romania la fel ca pe Ebro deoarece nu exixta alt peste sa-i atace(doar oamenii)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 24. septembrie 2013, 10:51

la ce distanta simte vibratile din apa(voblere),si daca se vor inmultii pe raurile din Romania la fel ca pe Ebro deoarece nu exixta alt peste sa-i atace(doar oamenii)
:gandesc: M-ai bagat in ceata ! :nunteleg: :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 24. septembrie 2013, 10:53

nu am prea inteles exact ce vrei sa spui sau sa intrebi in topicul asta ...

de simtit vibratiile ... habar n-am la ce distanta, conteaza ce tip de naluca folosesti si de vibratiile sau sunetele pe care le emite.

am foarte mari urme de indoiala ca se vor putea vreodata inmulti in aceeasi masura ca pe Ebro de exemplu. adica multi romani seaca incet incet Ebro-ul care era plin de pesti si unde nu se braconeaza la fel de "pe fata" ca pe apele din Romania. deci, din pacate, nici o sansa ca apele din Romania sa devina nici macar 10% fata de ce e Ebro.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 24. septembrie 2013, 11:50

Nu numai de romanii de acolo, mai sunt si alti pescari din tarile estice ce iau tot ce prind cu ei.
Dar, nu putine au fost cazurile cind un pescar din Ro sa dus pe Ebro si a venit cu buzele umflate, fara nici o captura. Chiar si aici pe forum avem destui, dar nu au mai scris nici un fel de feexback pt ca nu au prins nimica.
Personal sunt convins ca pe apele din Ro este f mult somn. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 24. septembrie 2013, 11:55

nu am inteles Zoran ... deci din punctul tau de vedere, consideri ca densitatea somnilor din Dunare (sau Olt, Mures, Prut etc) nu este mai prejos decat cea a somnilor din Ebro?

ps: si da, o gramada de straini (atat din estul europei cat si din alte zone) fac ravagii pe Ebro ... eu nu am facut referire la ei pentru ca aici se discuta situatia somnilor in apele din Romania.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 24. septembrie 2013, 11:58

Nu Anem, Ebro este paradisul pescarilor de somn, si nici Po-ul nu ofera ce ofera Ebro.
Am spus ca si in apele din Ro sunt f multi somni.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 24. septembrie 2013, 13:38

si in apele din Ro sunt f multi somni
si mai sunt si acoperiti de apa :buaaaah:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 24. septembrie 2013, 14:27

Pe alte ape nu ştiu dar pe Mureş nu mai sunt chiar aşa mulţi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Subiecte asemănătoare