Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 18:10

Stiuca - Jezero Joca, Serbia

Am facut o partida cu colegul Nelutu pe aceasta balta, de miercuri dupa pranz pana sambata dimineata.
Balta este extraordinara, de cate ori merg parca-mi place mai mult. :)
Eu am pescuit la stiuca iar Nelutu si mai un prieten la "pasnici".
Am prins 8 stiuci, cea mai mare la 4,3kg, vreo 3 in jurul a 3kg si 4 "stilouri".
Majoritatea stiucilor le-am prins noaptea asta dupa ce de ani de zile eram convins ca nu trag noaptea (pana la partida asta am prins 1 stiuca noaptea, in 15 ani). :rizi:
Dintr-un motiv pe care nu-l cunosc, stiucile sunt extraordinar de slabe, arata aiurea cu capu` ala mare disproportionat fata de corp... ca exemplu, o stiuca masurata la 90cm cantarea 3,3kg... mi se pare foarte putin.
Nu cred ca se pune problema ca le lipseste hrana, am prins o multime de platici, carasi, rosioare etc. la 1m de mal. :nunteleg:
Nelutu a prins mai multi amuri (cred ca cel mai mare pe la 11kg) si "nenumarati" carasi frumosi.
(balta este C&R pt. stiuca si "pasnici" >5kg)

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 18:55

Frumos, si pe mine ma atrage locul asta.
Si eu eram sigur ca nu trag stiucile noaptea. De acum gata, voi incerca si eu. :bravo:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 19:10

Majoritatea stiucilor le-am prins noaptea asta dupa ce de ani de zile eram convins ca nu trag noaptea (pana la partida asta am prins 1 stiuca noaptea, in 15 ani).
Si eu eram sigur ca nu trag stiucile noaptea.
:zambet: Tudore! ce a uitat Costi sa spuna ca era (noapte cu luna plina) Trage stiuca in :drac2: pe luna plina si in special alea mari :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 19:52

Tudore! ce a uitat Costi sa spuna ca era (noapte cu luna plina) Trage stiuca in pe luna plina si in special alea mari

Nu stiu daca-i asa cu luna sau nu, ca dupa anumiti pescari trage de rupe dupa altii ii cea mai proasta perioada... in orice caz pot sa confirm c-a fost "lumina bine" noptile astea... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 20:15

Nu stiu daca-i asa cu luna sau nu, ca dupa anumiti pescari trage de rupe dupa altii ii cea mai proasta perioada... in orice caz pot sa confirm c-a fost "lumina bine" noptile astea... .
Inceind cu ora 23 era lumina de citesti presa ! Din experienta spun ca sunt cele mai reusite partide ! nu trage ziua cum musca noaptea pe luna plina tot soiul de pesti . Si pe balta! la copca! pe luna ,fenomenul se repeta (incercati si va convingeti). :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 22. septembrie 2013, 08:48

Excelent Informer, bravo!

Cit despre stiuci noaptea, nu am auzit nici eu... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

duminică, 22. septembrie 2013, 19:43

Costi,
poti da ceva deyalii legate de taxe, drum, cazare, etc? cam tot ce tine de o astfel de iesire?
ma asteptam la niste stiuci mai mari la jezero joca dupa ce articole am citit la wsb si la ce poze am vazut acolo (unele prea artistice, dar..nah)
oricum, esti de invidiat

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 22. septembrie 2013, 20:19

Costi,
poti da ceva deyalii legate de taxe, drum, cazare, etc? cam tot ce tine de o astfel de iesire?
ma asteptam la niste stiuci mai mari la jezero joca dupa ce articole am citit la wsb si la ce poze am vazut acolo (unele prea artistice, dar..nah)
oricum, esti de invidiat

Noi am pescuit de pe mal, nu am luat barca de la ei. Am avut barca pneumatica cu vasle dar n-am folosit-o din motive de vant prea puternic ++... poate d-aia n-am prins ca un membru WSB. :ochi:
Taxa in acest regim este de 15euro / 24ore... cred ca daca iei barca este de 20 euro / 12ore dar nu-s sigur.
Stiam ca nu-i voie cu termic dar am vazut o barca dotata si cu motor d-asta... acu` poate erau de-ai casei, habar n-am.
Distanta din Timisoara via Jimbolia este de 132km, din care ultimii 5km sunt pe un drum de pamant. Cu toate ca partea finala a drumului a fost nivelata de cand am fost acolo anul trecut, totusi este dificila in caz de ploaie mai serioasa.
Cazare nu exista dar se poate instala cortul propriu... eu am preferat sa dorm pe saltea pneumatica, in masina.
De data asta n-am mancat la ei dar datile trecute, la o suma mica, am mancat toata trupa purcel la protap. :rizi:
Gazda (Iotza... nu stiu cum se scrie) este un om deosebit de amabil, nu are nimic contra romanilor si sper sa ramana asa. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 22. septembrie 2013, 20:51

frumos Costi ... nici nu imi mai aduc aminte cum e sa prinzi o stiuca.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 22. septembrie 2013, 21:03


De data asta n-am mancat la ei dar datile trecute, la o suma mica, am mancat toata trupa purcel la protap.
Gazda (Iotza... nu stiu cum se scrie) este un om deosebit de amabil, nu are nimic contra romanilor si sper sa ramana asa.
:apl: Sa ramana tot asa
Asta pentru ca sunt convins ca nu merg toti :poza: parlitii :drac: din simplu motiv ... C&R :prieteni:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 23. septembrie 2013, 01:21

deyalii legate de taxe, drum, cazare, etc? cam tot ce tine de o astfel de iesire?

Din cate stiu eu taxa e de 1000 dinari pe zi si 500 pe noapte. O barca inchiriata costa 3000 dinari si e pentru maxim 2 pescari de rapitor - numai ziua - deci in total 5000 dinari cu taxa cu tot. Noaptea pescuitul e permis doar de pe mal. Este strict interzisa retinerea rapitorilor. Se poate retine 1 buc crap/zi. Administratia baltii are pagina de internet JezeroJoca.com sau asa ceva. Ultima data am schimbat 111.5 dinari pentru un euro. Daca merge cineva sa posteze aici rezultatele partidei. Fir intins.


- 250 km drumul dus-intors (Timisoara)
- cazare: 2 x 16 = 32 euro (pentru 2 zile)
- barca: 2 x 15 = 30 euro (tot 2 zile) - asta cica include si permisul
Au si pagina de internet: http://www.jezerojoca.com

Da` mai scrie si ca nu-i voie cu motoare termice dar cand am fost ultima oara chiar ei ne-au dat vreo 2 barci cu niste rable din care mai si curgea benzina.
Se pare ca-i destul de "negociabil" totu`.

Dus întors din TM, 260KM. Taxa, 15-20euro - 24ore, negociabil :) Mai ales dacă mergem în grup. Domnul care se ocupa de balta este super ok, periodic ne vizita sa ne întrebe dacă dorim sa mâncam ca ne gătește. Se poate lua orice cantitate de caras, platica, rosioara etc. iar un crap pe pescar pana in 6kg.


Ady! daca vrei sa mergi cred ca ai toate informatiile sa sti la e sa te astepti :ochi: P.s era in 2012

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 23. septembrie 2013, 05:34

Stiucile alea gigant se afla in locuri inundate de vegetatie, respectiv crengaraie subacvatica,trestii dese,nuferi etc..Singura naluca care se strecoara bine pe acolo este spinerbait-ul .Este bine sa ai mai multe modele de palete ,pentru ca daca ai o configuratie care nu le intereseaza in momentul respectiv,pare ca nu maninca.La combinatia castigatoare prinzi una dupa alta,in momentele cind sant active.Eu nu am fost acolo,dar mi-as dori sa merg.Insa tiparul este sablon cu Vladimirescu.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 23. septembrie 2013, 08:47

Da` mai scrie si ca nu-i voie cu motoare termice dar cand am fost ultima oara chiar ei ne-au dat vreo 2 barci cu niste rable din care mai si curgea benzina.
Mod de a merge baieti! , din acest sezon a introdus motoare electrice pentru bărci?
:zambet: adica 2013 !!! :bravo: :apl: :apl: :apl:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 23. septembrie 2013, 08:51

Eu nu am fost acolo,dar mi-as dori sa merg.

Ia legatura cu mine :limba: ... cred ca mai merg cel putin o data anu` asta, poate facem o "combinatie". :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 23. septembrie 2013, 10:10

Mergi ... sau mergem?? :limba: :zambet:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 23. septembrie 2013, 10:17

Mergi ... sau mergem?? :limba: :zambet:

:rizi:
Ce-am discutat noi pt. saptamana libera ramane valabil daca n-apare nici un "eveniment".
Da` intre timp am vorbit cu Florin de la voblere.ro si se pare ca mai facem o partida pana atunci, doar de o zi de dimineata devreme pana seara, numai la spinning din barca.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 23. septembrie 2013, 10:26

Daca se merge saptamana asta as merge si eu

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 30. octombrie 2013, 20:12

Astazi am facut o partida "rapida" la Jezero Joca.
De data asta am pescuit doar la spinning, din barca (15 euro/persoana pe zi).
Am prins doua bucati, una de dimineata cam de 1,5Kg, una dupa pranz cam de 3Kg (cantarite "ochiometric", nu le-am scos din apa).
La a 2-a i-am facut poza da` n-o iesit prea frumoasa cu "pamatufu`" ala pe ochi :rizi: ... singur in barca ii cam greu sa aranjezi pestele frumos pt. poza in timp ce ai aparatu` intr-o mana si batu` in cealalta. :ochi:
Am dat cu tot felu` de artificiale da` ambele le-am prins la spinnerbait.
»informer« a atasat urmatoarele fisiere:
  • stiuca.jpg (64,25 kB - 46 ori coborit - ultima oara: 12. martie 2018, 19:18)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 30. octombrie 2013, 21:21

Parca ziceai ca te duci maine s-au am inteles eu rau??!! Felicitari, ai reusit sa spargi gheata si la pescuit din barca ... :limba: :zambet:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 30. octombrie 2013, 21:31

Ai inteles tu rau, io am zis miercuri. :limba: :)
Sper sa sparg la iarna gheata la propriu, pe balta asta... cu freza... apropo, nu esti curios de-o copca aici daca ai libere pe vreme rece? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare