Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

lele

Biban

  • Autorul acestui subiect este »lele«

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 13:14

Parasuta....sa te tii cat mai mult intr-un loc cu barcuta gonflabila

Saptamana trecuta vineri seara si sambata am fost la Bezid un lac de acumulare in judetul Mures.
Problema era ca mi-am luat doar barcuta gonflabila cu mine ca pentru asa scurt timp sa nu tarai barca de fibra dupa mine.
Ei... si dupa ce mi-am instalat cortul hopa in barcuta si da-i .Se inserase deja dar oricum am avut o trasatura si am prins si un somotel la cca 2.5 kg.
Sambata sufla vantul si cu barcuta gonflabila ma deplasam foarte repede pe lac.O trasatura am avut si Sambata dar mi-a luat pestisorul din carlig.
Nu stiu cum faceti voi sa mai ancetiniti deplasarea rapida a barcii...mai ales a barcii gonflabile in vint? :gandesc:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 13:30

Nu posed barca, insa in trecut am vazut ceva despre asta in topicul urmator:

http://forum-pescuit-la-somn.com/index.p…ad&threadID=204
:ochi:
Always C&R

IonutFishing

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 14:46

Sambata sufla vantul si cu barcuta gonflabila ma deplasam foarte repede pe lac.O trasatura am avut si Sambata dar mi-a luat pestisorul din carlig.
Nu stiu cum faceti voi sa mai ancetiniti deplasarea rapida a barcii...mai ales a barcii gonflabile in vint?
Situat la aproximativ 30 km de Tg.Mures,pe soseaua ce duce spre Sovata,cu intrare in dreapta din Sangeorgiu de Padure,Lacul Bezid este un lac de acumulare de aproximativ 250 ha si adancime in unele locuri de 22 metri.Este populat cu caras,salau,somn,crap,platica.se poate pescui si noaptea.Atentie la copacii din apa,riscati sa lasati multe monturi.

Anual pe barajul lacului se organizeaza campionate de pescuit de catre AJVPS Mures.
La 22 m adancime maxima , mai repede intr-o bila de fier usoara sa nu se agate! parasuta poate ! :nunteleg: :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 17:00

Motor electric si rezolvi problema. :pauza:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 22. septembrie 2013, 08:51

Sau ancora cu sfoara de 50 - 100 m. Oricit bate vantul, ramai cit de cit pe loc, doar la schimbare de directie a vantului te deplasezi putin.

Te acorezi, dai drumul la 30 m de fir, si clonc. Dupa 3-5 min mai dai drumul la 10 m de franghie, stop: clonc, clonc... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 22. septembrie 2013, 09:15

.Atentie la copacii din apa,riscati sa lasati multe monturi.
Sau ancora cu sfoara
:gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

7

duminică, 22. septembrie 2013, 19:35

un PET de 2-3L umplut cu apa si legat cu sfoara, ce se taraie pe fund incetineste o gonflabila cat de cat

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 22. septembrie 2013, 21:19

un PET de 2-3L umplut cu apa si legat cu sfoara, ce se taraie pe fund incetineste o gonflabila cat de cat

Nu cred ca Arhimede ar prea fi de acord... no offence. :) :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

9

duminică, 22. septembrie 2013, 22:31

scuzele mele rectific:
- cu apa si pietricele, ideea este sa ajunga pe fund pet-ul ca nu se agata.
personal nu am folosit metoda pt ca eu am doua bile de metal (dar nici pe astea nu le foosesc), dar sunt unii care au folosit metoda chiar la Dunare si se pare cu succes.

lele

Biban

  • Autorul acestui subiect este »lele«

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 23. septembrie 2013, 13:25

riscati sa lasati multe monturi.

Asa este Dan... am lasat cateva moturi acolo. Problema e ca dupa cum se vede un sat intreg a fost inundat biserica se mai vede ,iar agataturi serioase sunt foarte multe.De aceea cred ca metoda cu petul nu prea functioneaza ca ramai fara daca se agata.Cea mai buna metoda pe care am s-o incerc e cea
a lui Zoran.Ma opresc din sfoara si da-i cateva minute,dupa aia te muta iar vintul mai incolo si a.m.d.p.Motorasul este exclus iar pt ca montura eu o tin in mana , cu cealalta mana am cloncul si atat.Barca gonflabila are o viteza mare daca sufla vantul...nici eu nu credeam dar asta e.
Eu m-am mai ganditsi la altceva:erau pe mal crengi mai mari cu frunze cu tot.Daca ma legam de una dupa ce o bagam in apa mai reducea si ea din viteza...Trebuie incercat. :gandesc: .
Oricum mersi pt sfaturi. :prieteni:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 23. septembrie 2013, 13:45

Te acorezi, dai drumul la 30 m de fir, si clonc. Dupa 3-5 min mai dai drumul la 10 m de franghie, stop: clonc, clonc...
PET de 2-3
cu apa si pietricele, ideea este sa ajunga pe fund pet-ul ca nu se agata.
la ce e pe fundul lacului! eu asa as pescui! ...........Te- am asteptat la Mraconia !pacat ca si lipsit :necajit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

lele

Biban

  • Autorul acestui subiect este »lele«

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 23. septembrie 2013, 20:17

Te- am asteptat la Mraconia !pacat ca si lipsit :necajit:

Stiu.. lasa ca ma revansez cumva :prieteni: .Trebuia sa vin cu barca gonflabila si cu asta basta. :doaaamne:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 23. septembrie 2013, 20:24

Stiu.. lasa ca ma revansez cumva .Trebuia sa vin
Trebuia doar sa vi !Era si barca si sonar, de toate :ochi: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

14

duminică, 29. septembrie 2013, 22:52

La Bezid Nu merge nici o metoda "taratoare" sunt mult prea multe agataturi, adica in fata "strandului" poate pe o portiune de 200-300 m ... si pe langa drumul mic, in rest albia este denivelata si plina de cioate si alte minuni ... acolo aveti nevoie neaparat de motor electric, ... vantul bate in majoritatea timpului ... iar furtunile apar din senin, mai ales daca esti in "vale" si nu vezi decat cand e "prea tarziu" ...
Somni sunt destui dar sunt greu de prinsi, sunt "multe" exemplare trecute chiar si de 2 m ... la trena teoretic se poate da destul de eficient, practic sunt 2-3 plase de sute de metrii mai tot timpul sub pelicula... cica cumnatul inspectorului ANPA din regiune pescuieste cu ele cu "acte in regula in scop stintiific " ... :zid:
Din pacate braconajul este in floare ...

Subiecte asemănătoare