Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 13. martie 2012, 06:59

Sea-boom sau vartej cu carabina?

Ce este recomandat sa folosim pentru legarea plumbului sau bolovanului de linia principala sea-boom sau carabine cu vartej?:relax:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 13. martie 2012, 07:42

Recomandat ar fi seaboom, dar eu folosesc doar carabine cu varteje, e mai ieftin.

La varteje trebuie avut mare grija cu rasucitul firului... daca ai grija, totul e ok si cu carabinele cu vartej.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

duminică, 25. martie 2012, 00:00

:zid: Daca ai in dotare vartejul care ti-a confirmat in timp, si este de calitate, poate fi suficient! Un vartej bun nu este neaparat unul mare, eu cel putin am patit-o! :nervos:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 7. aprilie 2015, 00:44

eu am si una si alta si sunt indecis seaboom vs vartej cu easyclip...in oricare din cazuri, seaboomul nu se deschide sa dea drumul al plumb la agatzatura, nici clipul de la vartej...deci bagam nylon intre ele, sau pe direct?, care ar fi avantajul sea-boomului vs vartej( pe langa faptul ca nu e asa mare riscu sa se incurca la aruncare etc) ?
»MITA« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 1500950.jpg (3,63 kB - 217 ori coborit - ultima oara: 22. mai 2022, 11:17)
  • 1285567_IS.jpg (6,39 kB - 6 ori coborit - ultima oara: 10. martie 2017, 19:58)
  • IMGA0250.JPG (120,33 kB - 26 ori coborit - ultima oara: 21. martie 2021, 06:51)
  • IMGA0251.JPG (124,21 kB - 18 ori coborit - ultima oara: 21. martie 2021, 06:51)
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »MITA« (7. aprilie 2015, 00:49)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 7. aprilie 2015, 01:05

Seaboom tot timpul si de dimensiuni cat mai mari(din experienta personala in lansare cu cat seaboomul este mai mare riscul ca montura sa ni se incurce in lansare este mult mai mic probabil datorita unghiului ce il face cu linia pricipala).Plumbul de seaboom il legam cu monofilament de 0,30, 0,40mm.Chestia asta reduce destul de mult pierderile in caz de agatatura.Se poate atasa si direct plumbul de seaboom insa daca se agata riscam sa pierdem toata montura(forfac, carlige, pluta de grund, momeala).

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 7. aprilie 2015, 01:15

doar ca seaboomul pt somn e unul solid si se face intr-o singura dimensiune aproximativ egala la toti producatorii, cam cum e in pozele mele, mai mare si de 100 feluri si dimensiuni sunt doar alea de crap...dar nu le putem folosi cu plumb de 200+ ca se sparg si se rup la lansare :(, si daca se agatza in apa de ceba pietre se crapa usor alea de crap, oricat ar fi tuburile de groase, si risti sa iti taie mai bine linia principala, in tensiune, cand tragi sa scoti....parerea mea..dar sunt incepator la pescuitul de somn...
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 7. aprilie 2015, 01:20

Nu imi amintesc acum de la care firma am eu insa te asigur ca am si de 5 cm lungime si de 10cm.Eu am numai din alea de somn deci rezistente.Sunt bune si de mici dimensiuni, creste putin riscul de a incurca montura in lansare insa cu putina atentie merg ok si asa.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 7. aprilie 2015, 01:25

daca mai sti unde se gasesc pe internet la ce magazin sau ceva informatii despre ele...dami un mesaj privat :P
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 7. aprilie 2015, 15:23

:salut: Cauta de la Baracuda sunt 5 lei 2 bucati.. :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

10

marți, 7. aprilie 2015, 16:42

Urmareste pana la sfarsit, poate poti fura ceva de aici.
How to make fishing booms, cheap and simple - YouTube

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 7. aprilie 2015, 21:34

Folosesc o bucata dintr-un varf de lanseta care are la capete doua inele de varf ,iar intre ele fixata cu varnis agrafa cu vartej.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 7. aprilie 2015, 23:06

Urmareste pana la sfarsit, poate poti fura ceva de aici.
How to make fishing booms, cheap and simple - YouTube
Foarte fain video-ul, recomand tuturor sa va uitati, de la minutu 8 pana la final!
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 10. aprilie 2015, 09:49

Urmareste pana la sfarsit, poate poti fura ceva de aici.
How to make fishing booms, cheap and simple - YouTube
Foarte fain video-ul, recomand tuturor sa va uitati, de la minutu 8 pana la final!


:gandesc: ... eu nu as pescui pe Dunare, Mures sau Timis cu Seaboom facut din sarma, se poate agata in cioate intre fir si sarma.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare