Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 17. septembrie 2013, 03:20

Mi s-a intamplat sa merg noapte la pescuit si la prima lansare direct sa iau fire puse oarecum paralel cu malul
toate locurile astea sunt adevarate morminte pentru artificiale.
:gandesc: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 17. septembrie 2013, 03:26



Sfoara cu care se leaga desgatatorul trebuie sa fie tare pentru a indoi sau rupe ancorele agatate. :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 17. septembrie 2013, 03:38



si inca unul lantul sa fie destul de lung, pentru a se agata de ancorele voblarului :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

4

marți, 17. septembrie 2013, 06:53

Chestiile aceasta functioneaza eficient doar din barca...de pe mal sansele sunt destul de slabe sa recuperezi wobblerul agatat.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 17. septembrie 2013, 07:15

de pe mal sansele sunt destul de slabe sa recuperezi wobblerul agatat.
Dar sunt ! fara ele! sanse aproae 0 :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 17. septembrie 2013, 07:33

merci Dane de sugestie ... cand ziceam ca luam fire la prima lansare faceam referire la monturile de suprafata pe care le aveau atarnate pescarii paralel cu malul, caz in care nu aveam ce face cu dezgatatorul. In rest, din cate am inteles de la Attila (care are asa ceva) , mai reusesti sa salvezi ceva naluci ... mai ales cele agatate in zona malului.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

7

marți, 17. septembrie 2013, 07:41

Din barca sansele de recuperare a wobblerului cu un astfel de dispozitiv sunt 85-90 % , de pe mal sub 5 % ... cel putin pe mures pe locurile unde caut eu pestii... eu am una cu lanturi si una doar cu ochiuri de sarma ...parca ceea cu lanturi e mai ok in locuri cu crengi/buturugi ...cealalta e ok intre pietre.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 17. septembrie 2013, 07:47

. mai ales cele agatate in zona malului.
In poza 2, primul, cel cu 3 plumbi e cel mai bun! cruta intodeauna barbeta voblerului. Pe Dunare foarte bune in cazul setciilor :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

9

miercuri, 18. septembrie 2013, 21:05

multe naluci am mai salvat cu dezgatatorul.
e drept ca din barca sansele de reusita sunt de aproape 100%, rare cazuri sa nu pot scoate voblerul, dar de pe mal nu prea ai cumsa manevrezi bine, exact cum spune kzoli.
am mai vazut la noi pe Olt u alt tip de dezgatator, o sticla de 0.5l plina cu apa si legata cu fir de firul principal, apoi lasata sa culiseze pana la naluca sau pana la suprafata apei - uneori da rezultate mai ales daca voblerul este proptit intre pietre si nu este agatat de vreo craca sau sac de rafie

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 07:06


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 07:49

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 17:23

Ce nu spune tipul e ca trebuie lestata treaba. Adica adaugati plumbi in inaintea carabinei.



Cel de sus e facut de mine si nu are vreo treaba cu cei de la aventurilapescuit care au furat poza de pe site-ul meu fara sa-i autorizez. Le-am scris dar se fac ca ploua. :soc:
Cand l-am facut nu pusesem plumbii, numai carabina. Nu functiona de loc. Dupa ce am adaugat 400gr de plumb a devenit eficace. Dezagataorul de jos l-am luat de la basspro si functioneaza si el bine.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 18:41

Cel de sus e facut de mine si nu are vreo treaba cu cei de la aventurilapescuit care au furat poza de pe site-ul meu fara sa sa-i autorizez. Le-am scris dar se fac ca ploua.
Cand l-am facut nu pusesem plumbii, numai carabina. Nu functiona de loc. Dupa ce am adaugat 400gr de plumb a devenit eficace. Dezagataorul de jos l-am luat de la basspro si functioneaza si el bine.
Unde dai ! si unde crapa ! am aflat datorita pozei luata de pe net si cui trebuie sa multumim pentru dezgatator, Si inca ceva Tudore ce ai
omis sa spui , lantul ca sa fie efiicent trebuie legat cu ata sa nu fie mobil, ca in filmul de mai sus :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 18:49

Nu am incercat cu lant mobil. L-am facut asa de la inceput. Deci nu stiu daca lantul mobil e bun ori ba. Dar ce e sigur e ca fara plumbii aia nu se ducea destul de repede la substrat. Mai e varianta de a adauga plumbi pe lant.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 20:27

Nu am incercat cu lant mobil.
In filmul de mai sus desgatatorul nu e lestat iar lanturile sunt pe veriga mobila (tea copiat gresit )al tau e ideal protezeaza si bareta woblerului.
As fi vrut sa-l vad pe neamt cum il manevreaza :)
P.s cel de la Tudor recupereaza in proportie foarte mare woblarele este ideal :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 5. noiembrie 2013, 01:56







toata lumea multumita...... :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 21. mai 2014, 01:03

Mai este un model in afara celui din pozele din prima postare, pe care il am si eu, mi se pare, de la Energofish, paralelipipedic, cu sfoara infasurata pe un suport din lemn in forma de maner/toarta de sacosa, daca nu uit, cand umblu in geanta, ii fac o poza! Sau daca ma uit pe net dupa el, postez imaginea respectiva! Am mai vazut cateva modele pe la magazinele on line de la noi!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!