Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »adyytza06«

Răspunsuri: 43

Membru din: 12. septembrie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 15. septembrie 2013, 16:26

Ajutor pentru achizitionare sonar!

Salutare! Am nevoie de ajutor pentru achizitionarea unui sonar! Am tot citit toate topicurile deschise pe aceasta tema si parca am nevoie si de un sfat cat mai direct nevoilor mele.
Ideea este urmatoarea: am inceput sa caut, mi-a placut si inca imi place Lowrance Elite 5x DSI si din cate citesc, nu prea se incadreaza pentru ce am eu nevoie. Pescuiesc la clonc, spinning si stationar pe Dunare sau alte zone din Mostistea (Calarasi). Ce imi recomandati? De mentionat: nu vreau GPS, vreau ecran color si un buget maxim de 400 euro (nou sau sh).
Multumesc anticipat! :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 15. septembrie 2013, 16:56

Buna Adi,
Elite 5x nu se mai fabrica, doar daca mai gasesti ceva pe la magazine, shopuri... Modelul nou este unul cu BroadBand integrat si cu DownImaging. Cel cu GPS este deja pe piata, trebuie sa vezi cind apare si cel fara GPS, trebuie sa fie undeva la 420,- euro. Pretul este peste maximul tau, dar ai un sonar de generatie noua, full digital, cu DI si fara GPS! :gandesc:

Link: Lowrance Elite-5x HDI


Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »adyytza06«

Răspunsuri: 43

Membru din: 12. septembrie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 15. septembrie 2013, 17:00

Buna Adi,
Elite 5x nu se mai fabrica, doar daca mai gasesti ceva pe la magazine, shopuri... Modelul nou este unul cu BroadBand integrat si cu DownImaging. Cel cu GPS este deja pe piata, trebuie sa vezi cind apare si cel fara GPS, trebuie sa fie undeva la 450,- euro. Pretul este peste maximul tau, dar ai un sonar de generatie noua, full digital, cu DI si fara GPS! :gandesc:

Am gasit aici http://www.peapa.ro/produs/6789/Sonar-El…I-Lowrance.html
Dar ce parere ai de Lowrance hds 5x? L-am gasit in anunturile de pe forum.
Mersi pentru proptitudine!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 15. septembrie 2013, 17:49

Sonarul din linkul tau este un Elite DSI si nu e deloc potrivit pt clonc.
Elite 5x este analog si nu se mai fabrica.
HDS5x este din clasa superioara, nu exista Elite HDS. Elite este un model clasic, HDS un model din seria de varf de la Lowrance.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »adyytza06«

Răspunsuri: 43

Membru din: 12. septembrie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 15. septembrie 2013, 17:59

Am inteles! Da-mi cateva modele, ce sa caut...pentru ca nu ma intereseaza neaparat nou. Multumesc!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 15. septembrie 2013, 19:18

HDS5x sau Elite7x pe locul 1
Elite5x, Mark 5x-Pro, Hummi 718/728. Si cu analog prinzi, fara indoiala.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »adyytza06«

Răspunsuri: 43

Membru din: 12. septembrie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 15. septembrie 2013, 19:25

HDS5x sau Elite7x pe locul 1
Elite5x, Mark 5x-Pro, Hummi 718/728. Si cu analog prinzi, fara indoiala.
Multumesc mult! :prieteni:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 15. septembrie 2013, 19:38

humminbird 500 +
toate modelele de la 500 in sus gen 525, 561...etc sunt excelente. sunt cele mai cumparate si mai fiabile sonare.
ai si modelele 700 +

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 15. septembrie 2013, 21:17

........ Elite7x pe locul 1

Si eu as zice tot asa. Din graba mi-am luat Elite 7 HDI din state, insa n-as recomanda cuiva. Zoran se pricepe destul de bine atata timp cat si comercializeaza. Apoi mai e si Costi care le "descanta" de nu se vad.
Cu seria 5 s-ar putea in scurt timp sa te trezesti ca este prea depasit dpdv tehnologic. Mai bine mai suplimenteaza bugetul si te folosesti o perioada de timp ceva mai performant dupa care il vinzi si upgrade-zi cat de cat in pas cu vremurile. Si mie mi-a trebuit exact pentru aceleasi lucruri, dar dupa ce l-am luat am realizat ca am renuntat exact la ceea ce era mai important. Structure Scan-ul.
Gandeste-te bine ca banii dati nu se mai intorc.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • Autorul acestui subiect este »adyytza06«

Răspunsuri: 43

Membru din: 12. septembrie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 15. septembrie 2013, 22:43

........ Elite7x pe locul 1

Si eu as zice tot asa. Din graba mi-am luat Elite 7 HDI din state, insa n-as recomanda cuiva. Zoran se pricepe destul de bine atata timp cat si comercializeaza. Apoi mai e si Costi care le "descanta" de nu se vad.
Cu seria 5 s-ar putea in scurt timp sa te trezesti ca este prea depasit dpdv tehnologic. Mai bine mai suplimenteaza bugetul si te folosesti o perioada de timp ceva mai performant dupa care il vinzi si upgrade-zi cat de cat in pas cu vremurile. Si mie mi-a trebuit exact pentru aceleasi lucruri, dar dupa ce l-am luat am realizat ca am renuntat exact la ceea ce era mai important. Structure Scan-ul.
Gandeste-te bine ca banii dati nu se mai intorc.

Asta am incercat azi: Amazon.com, doar ca nu trimit in Ro produsele de Gen 2...cum fac sa iau unul? Gasesc pentru Ro doar Elite-7X Fishfinder with 83/200-455/800 KHz Transom Mount Transducer la un pret foarte bun. Merita asta?
Fara suparare Zoran! :zambet:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 15. septembrie 2013, 22:47

........ Elite7x pe locul 1

Si eu as zice tot asa. Din graba mi-am luat Elite 7 HDI din state, insa n-as recomanda cuiva. Zoran se pricepe destul de bine atata timp cat si comercializeaza. Apoi mai e si Costi care le "descanta" de nu se vad.
Cu seria 5 s-ar putea in scurt timp sa te trezesti ca este prea depasit dpdv tehnologic. Mai bine mai suplimenteaza bugetul si te folosesti o perioada de timp ceva mai performant dupa care il vinzi si upgrade-zi cat de cat in pas cu vremurile. Si mie mi-a trebuit exact pentru aceleasi lucruri, dar dupa ce l-am luat am realizat ca am renuntat exact la ceea ce era mai important. Structure Scan-ul.
Gandeste-te bine ca banii dati nu se mai intorc.

Asta am incercat azi: Amazon.com, doar ca nu trimit in Ro produsele de Gen 2...cum fac sa iau unul? Gasesc pentru Ro doar Elite-7X Fishfinder with 83/200-455/800 KHz Transom Mount Transducer la un pret foarte bun. Merita asta?
Fara suparare Zoran! :zambet:
Al meu a fost adus de cineva ca ei nu vand in Europa decat prin reprezentanta din Anglia din cate am inteles si apoi retail.
La ce bani l-ai gasit?!
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • Autorul acestui subiect este »adyytza06«

Răspunsuri: 43

Membru din: 12. septembrie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 15. septembrie 2013, 22:54

........ Elite7x pe locul 1

Si eu as zice tot asa. Din graba mi-am luat Elite 7 HDI din state, insa n-as recomanda cuiva. Zoran se pricepe destul de bine atata timp cat si comercializeaza. Apoi mai e si Costi care le "descanta" de nu se vad.
Cu seria 5 s-ar putea in scurt timp sa te trezesti ca este prea depasit dpdv tehnologic. Mai bine mai suplimenteaza bugetul si te folosesti o perioada de timp ceva mai performant dupa care il vinzi si upgrade-zi cat de cat in pas cu vremurile. Si mie mi-a trebuit exact pentru aceleasi lucruri, dar dupa ce l-am luat am realizat ca am renuntat exact la ceea ce era mai important. Structure Scan-ul.
Gandeste-te bine ca banii dati nu se mai intorc.

Asta am incercat azi: Amazon.com, doar ca nu trimit in Ro produsele de Gen 2...cum fac sa iau unul? Gasesc pentru Ro doar Elite-7X Fishfinder with 83/200-455/800 KHz Transom Mount Transducer la un pret foarte bun. Merita asta?
Fara suparare Zoran! :zambet:
Al meu a fost adus de cineva ca ei nu vand in Europa decat prin reprezentanta din Anglia din cate am inteles si apoi retail.
La ce bani l-ai gasit?!
Amazon.com: Lowrance 000-10961-001 Elite-7X Fishfinder with 83/200-455/800 KHz Transom Mount Transducer: GPS & Navigation Uite aici...deci nu merita sa finalizez comanda??

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 15. septembrie 2013, 22:54

Elite-7X Fishfinder with 83/200-455/800 KHz

Asta trebuie sa fie de fapt Elite 7x HDI adica un sonar care are asa numitul "2D" si down imaging dar nu are side imaging.
Daca-i bun? Da, e foarte bun!
Dar trebuie sa intelegi ca nimeni nu poate sa-ti recomande ceva de care sa nu poti fi nemultumit din nici un punct de vedere. :)
Sonarul asta face mai mult decat cel DSI care-ti placea dar nu este cel mai complet sonar de pe piata... cam la fel ca un VW care nu-i Logan da` nici BMW. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »adyytza06«

Răspunsuri: 43

Membru din: 12. septembrie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 15. septembrie 2013, 22:57

Elite-7X Fishfinder with 83/200-455/800 KHz

Asta trebuie sa fie de fapt Elite 7x HDI adica un sonar care are asa numitul "2D" si down imaging dar nu are side imaging.
Daca-i bun? Da, e foarte bun!
Dar trebuie sa intelegi ca nimeni nu poate sa-ti recomande ceva de care sa nu poti fi nemultumit din nici un punct de vedere. :)
Sonarul asta face mai mult decat cel DSI care-ti placea dar nu este cel mai complet sonar de pe piata... cam la fel ca un VW care nu-i Logan da` nici BMW. :)
Mi-a placut comparatia! :))))

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 16. septembrie 2013, 06:55

Fara suparare Zoran!

Absolut nici o suparare! Ar fi si culmea :rizi:

Problema este ca eu nu pot recomanda nimanui sa-si cumpere din State, odata pt ca in caz de garantie ai numai ...greutati, sa nu-i spunem necazuri sau probleme, si in al doilea rand pt ca cele cu GPS nu prea functioneaza 100% aici la noi in Europa.
De suport nu-i nici o problema, vei primi aceleasi raspunsuri aici pe forum ca si toti ceilalti. :noroc:

Deci, parerea mea este ca daca comanzi un sonar cu sau fara GPS din State NU merita, daca mai adaugi transportul + taxe vamale + tva + greutatile intampinate in caz de garantie... Eu zic - nu.
Daca insa ti-l aduce cineva si mai ales daca e unul fara GPS, si scapi astfel doar cu pretul de cumparare, atunci - de ce nu? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 16. septembrie 2013, 07:26

greutatile intampinate in caz de garantie
Daca insa ti-l aduce cineva si mai ales daca e unul fara GPS, si scapi astfel doar cu pretul de cumparare, atunci - de ce nu?
Pe moment asa e ! DAR DACA se intampla sa se........ ce faci astepti sa vina cel care la adus sa-l duca inapoi sau il pui in posta si-l trmiti cu riscul de a fi intrebat de actul vamal :nunteleg: cum e legea doar presupun :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 16. septembrie 2013, 07:27

greutatile intampinate in caz de garantie
Daca insa ti-l aduce cineva si mai ales daca e unul fara GPS, si scapi astfel doar cu pretul de cumparare, atunci - de ce nu?
Pe moment asa e ! DAR DACA se intampla sa se........ ce faci astepti sa vina cel care la adus sa-l duca inapoi sau il pui in posta si-l trmiti cu riscul de a fi intrebat de actul vamal :nunteleg: cum e legea doar presupun :gandesc: .

Pai asta e RISICO! :gandesc: Nu stiu cum e legea... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 16. septembrie 2013, 07:47

Pescuiesc la clonc, spinning
vreau ecran color si un buget maxim de 400 euro
Ady Elit 7 x Hdi e cel care te va face sa nu regreti ca l-ai cumparat.Mai stai strange cureaua si ial pe asta .Ecran mare imaginea clara o gramada de setari , pentru clonc(vezi montura si pesti) la spininng te intereseaza structurile le vezi poza.Sonarul asta il am si eu si ma uluit ce poti face .
intra pe Yutube si o sa-l vezi la lucru .Decizia finala e a ta! tu sti ce vrei,de la noi doar sfaturi mai mult sau ai putin bune :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »adyytza06«

Răspunsuri: 43

Membru din: 12. septembrie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 16. septembrie 2013, 07:59

Aveti dreptate…uitasem taxe, garantie etc. Cred ca raman tot la frumoasa noastra Romanie!
Zoran, poti sa imi lasi un PM cu pretul acestui sonar? Mersi!
Multumesc tuturor pentru sfaturi! Daca mai apare ceva, va mai stresez putin ;))

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 16. septembrie 2013, 08:11

de la noi doar sfaturi mai mult sau ai putin bune

Bre, noi dam numa` sfaturi foarte bune! :rizi:
Glumesc! Da` cam asa ii... :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."