Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mynu_cs

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 5. noiembrie 2013

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

81

miercuri, 6. noiembrie 2013, 15:49

Ok.. eu am zis ca is deschis la variante

astept raspunsul tau pe MP

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

82

joi, 7. noiembrie 2013, 08:43

Ajutor achiziţionare sonar, preponderent pentru ape cu adâncimi sub 10m

Ce sonar îmi recomandaţi pentru pescuit în ape sub 10 m dar cu care să pot face faţă şi la Dunăre unde merg foarte rar. Prefer să fie cât mai mic ca dimensiune şi în jur de 200 euro. Sonda se cumpără separat, sau vine cu sonarul, dar bateria?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

83

joi, 7. noiembrie 2013, 08:55

Elite 4x cu sonda 20°/60°.
E sub 200 €.
Suf pt ape de 10m.
Consum mic de curent.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

84

joi, 7. noiembrie 2013, 09:06

Sonda se cumpără separat, sau vine cu sonarul, dar bateria?

Sonda vine cu sonarul, bateria se cumpara separat.
Un acumulator de 12V/7Ah costa pe la 50 - 70 RON.
Un incarcator simplu pt. acumulator (daca n-ai) costa vreo 50 RON.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

85

joi, 7. noiembrie 2013, 15:01

M-am uitat şi la Lowrance Elite-4x DSI, dacă are performanţe mai bune decât Elite 4x prefer să dau 219 euro? Puteţi să-mi spuneţi ce consum are Lowrance Elite-4x DSI, merge cu aceeaş baterie ca Elit 4x?

Mulţam fain Zoran şi Costi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

86

joi, 7. noiembrie 2013, 15:15

M-am uitat şi la Lowrance Elite-4x DSI
Ovidiu! cu elit-4x dsi nu o sa - ti vezi montura....e pentru pescuitul salaului.... unde te intereseaza structurile.La Lowrance ( X ) inseamna ca nu are GPS. :ochi:
P.s poti pune ori ce baterie de 12v consumul e mic. :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

87

luni, 11. noiembrie 2013, 15:49

Ce diferenţă este între Lowrance Elite-4x DSI şi Lowrance Elite-4x, ce face diferenţa dintre ele în timpul pescuitului?

Se poate pescui cu ambele în apă de 40m, se poate vedea montura şi peşti care se ridică?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

88

luni, 11. noiembrie 2013, 16:19

Ce diferenţă este între Lowrance Elite-4x DSI şi Lowrance Elite-4x, ce face diferenţa dintre ele în timpul pescuitului?

Se poate pescui cu ambele în apă de 40m, se poate vedea montura şi peşti care se ridică?


diferenta e ca pe primul vezi structurile pe al doilea vazi si montura si pestele cum se ridica spre tine.

amandoua scaneazala peste 40 m.priul scaneaza ca o plasa in linie dreapta ...al 2 lucreaza in con de 20..60 grade.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

89

marți, 12. noiembrie 2013, 07:12

Dane, Elite 4 este 319 euro, eu am întrebat de Elite-4x care este 179 euro şi Elite- 4x DSI care este 219 euro, acuma bine că ştiu ce face Elite 4 Combo. Mulţam fain.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

90

marți, 12. noiembrie 2013, 07:26

salut Ovidiu....stiu ce ai intrebat dar nu a gasit alta poza in care sa se vada cele doua sonare ,treaba e ca la al doilea lipseste ..x.. deci cel din poza are GPS ,tu vroiai fara.Imaginile de pe cele doua sonare te interesau,ca asta e diferenta :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

91

marți, 12. noiembrie 2013, 07:43

priul scaneaza ca o plasa in linie dreapta ...al 2 lucreaza in con de 20..60 grade.
Ovidiu acu e clar ? :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

92

marți, 12. noiembrie 2013, 08:01

La DSI, adica Down Imaging, iti scaneaza fasii inguste in forma acelui triunghi din imaginea stanga-sus ce a postato Dan. Apa scanata de DI are o “arie”!
Miscandu-te cu barca peste copacul din apa, imaginile scanate vor fi asezate una langa cealalta si vei avea intr-un final, dupa ce treci de copacul din apa, imaginea din stanga-jos postata de Dan.
Daca te misti de ex cu 10 km/h imaginea copacului va fi mai ingusta pe ecran decit daca treci peste copac cu 4 km/h.
La DI nu vei putea vedea clar pestii niciodata, nici somnii ce urca la clonc si nici montura ta la clonc care este in permanenta la cca. 1 m distanta fata de sonda, implicit in afara razei de actiune a scanului DI.

La sonarele normale, 2D, poti muta montura in jurul sondei si tot vei vedea la ce distanta se afla aceasta de fundul apei, daca urca un somn la ea sau nu! Conditia este sa se afle in conul de emisie al undelor. Apa scanata de con are un volum.

Ptr. clonc este bun sonarul Elite 4x sau Elite 4.
Ptr. vizualizare de structuri Elite DSI.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

93

marți, 12. noiembrie 2013, 08:54

M-am lămurit, o să văd ce şi când reuşesc să cumpăr, mulţam fain.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Subiecte asemănătoare