Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 15. septembrie 2013, 06:42

Europeanul, romanul si carburantul

Salutare tuturor colegilor de forum, de asemenea si cititorilor!
Deschid acet topic cu un exemplu: am auzit de la cineva despre o situatie din Elvetia(sunt o multime de exemple similare in Europa, si nu numai) in care nu demult s-au scumpit biletele pentru transportul comun, drept urmare elvetienii(care nu sunt romani!!) nu au mai folosit transportul o saptamana, dupa care autoritatile si conducerea regiei respective au revenit la tariful initial.
Cred ca nu trebuie sa mai amintesc ceea ce se intampla in Romania, unde ne putem asigura peste doua treimi din consumul de petrol si de gaze din productia interna, dar am ajuns sa avem preturile la combustibil la fel ca in tarile vestice care nu au aceleasi resurse! Tot aud aberatia conform careia "avem cel mai mic pret din UE la benzina si motorina", desi la cum au "sarit in aer" in ultimii ani, deja nu mai este nicio diferenta(nu putem numi diferenta cativa euro centi) insa imbecilii care debiteaza aceasta prostie nu stiu sa se raporteze si la veniturile de cateva zeci de ori mai mici din Romania fata de majoritatea celorlalte state europene! Nu trebuie sa mai amintesc situatiile in care cand creste pretul petrolului, hop in sus si pretul combustibilului, dar cand scade si la jumatate pretul petrolului, ori nu scade deloc, ori scade cu cateva subunitati(subdiviziuni) de leu pretul carburantului! Daca intreaba cineva de ce nu scade, vine sec(precum este si capul celui care il rosteste) si raspunsul "Avem petrol din stocul vechi, achizitionat la pretul vechi(mare)"! Dar nu intreaba nimeni cand creste pretul petrolui de ce creste si pretul motorinei si benzinei, nu sunt tot din stocul vechi, cumparat cu pretul mic?
Ceea ce propun eu este o discutie pe tema "Ce putem face ca sa fim si noi europeni, sau ca sa fim mai putin furati" in ceea ce priveste pretul carburantului, si nu numai! Putem posta solutii, putem discuta pe baza acestora, dar, cel mai important lucru, vreau sa discutam o propunere concreta prin care sa stabilim o perioada de o saptamana(in 2013 sau 2014) in care sa nu mai folosim niciun mijloc de transport(nici personal, dar nici comun) care consuma carburant conventional(benzina, motorina sau GPL)!
Sa aveti fire intinse, si minte brici!
P.S. Ganditi-va care ar fi cea mai buna perioada pentru noi, consumatorii, si cea mai profitabila pentru "hotii" cu robinet de motorina, benzina si GPL, si haideti sa ne trezim, sa le facem o figura ca sa nu uite niciodata!
P.P.S. Nu uitati! NU MERGETI O SAPTAMANA CU NIMIC CE FUNCTIONEAZA CU BENZINA, MOTORINA SAU GPL! Stabilim si votam cu toti perioada!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 15. septembrie 2013, 09:07

evergreen, io nu ma prea pricep la d-astea da` dupa parerea mea protestul din exemplul pe care l-ai dat a fost un "simbol" iar masurile care s-au luat au fost din aceasta cauza nu din motive de pierderi masive.
Asta functioneaza probabil peste tot unde statu` da "2 bani" pe opinia si bunastarea cetateanului... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 15. septembrie 2013, 11:26

Iti spun eu ca daca am face treaba asta suficient de multi, intr-o saptamana le-ar iesi sange din ochi astora cu petrolul! Totul este sa existe putina (buna)vointa si unitate!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 15. septembrie 2013, 11:46

Habar n-am... pe vremea cand fumam 2,5 - 3 pachete de tigari pe zi mi-am tot impus sa fumez mai putin sau sa fumez o zi da una ba... ca sa constat ulterior ca ce castigam intr-o zi, recuparam in alta, asa ca pe total efectul era apropiat de zero... cred ca tot cam asa ar fi si treaba asta.
Da` daca se organizeaza asa ceva, io particip... da` sa nu fie cand tre` sa ajung la pescuit... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 15. septembrie 2013, 12:30

Perioada se poate suprapune cu concediul, in asa fel incat sa poata ajunge toti cei care ar participa unde au nevoie!
P.S. Daca nu incearca, cineva nu poate pretinde ca e nemultumit de tot ce se intampla, parerea mea!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

6

duminică, 15. septembrie 2013, 21:52

robert,

ai citit stirea cu elvetienii undeva? este o sursa credibila 100% sau doar ai auzit la o discutie intre prieteni?!
te intreb deoarece am tot vazut si auzit in ultimul timp astfel de aberatii si de discutii "civice" fara nici un suport.
sunt unul din cei pe care pretul motorinei si al benzinei ma afecteaza (in special motorina) - apropo stiai ca in Romania motorina este mai scumpa ca benzina pe cand in tarile vecine este fix invers?! de ce? romanii au mult mai multe masini pe motorina decat vecinii lor deci consuma mai mult.
daca exista cerere si consum, pretul, va creste fie ca vrem noi fie ca nu vrem.
marii consumatori, transportatorii vor consuma in continuare pt ca trebuie sa isi desfasoare activitatea, iar pretul carburantului se va reflecta in pretul produsului final - fie ca este scump sau ieftin carburantul, pe transportator nu il afecteaza foarte mult, asadar el va consuma in continuare fiind fortat sa isi desfasoare activitatea, altfel moare, iar cel afectat in final estre tot omul de rand.
in mai 2009, in plina criza, am avut de transportat ceva la Buzau si ma minunam tot ce goale sunt soselele, pur si simplu era portiuni de drum in care nu intalneam nici o masina.
si?!! a scazut cuma pretul carburantului? aiurea, s-a mentinunt la acelasi nivel, a batut putin pasul pe loc pana piata a inceput sa se redreseze si apoi a inceput trendul ascendent de aliniere la preturile europene.
tocmai ce m-am intors din concediu din grecia si pot sa iti spun ca am gasit motorina la pretul de 1.34eur/litru, adica ceva mai jos decat pretul din Romania - pretul in Grecia varia intre 1.34 si 1.68 eur/litru.
crezi ca la cum "pute" Bucurestiul ala de masini 4*4 sau alte figuri si la ce circulatie este o sa faca cineva greva? sau intereseaza pe cineva pretul la carburant?
degeaba faci o minigreva ca apoi prin consum sa recuperezi tot ce ai pierdut.
astaea sunt discutii fara nici un fel de suport si care nu duc nicaieri, genul asta de decizii se iau in alta parte si nu sunt influentate de "civismul" nostru care lipseste cu desarvarsire.
lucrurile trebuie sa se schimbe la nivel global pentru ca altfel nu avem nici o sansa

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 15. septembrie 2013, 22:17

Vrei sa spui ca majoritatea romanilor, sau, a bucurestenilor au 4x4 si ca nu-i intereseaza pretul motorinei? Ceea ce spun eu este ca majoritatea s-au obisnuit sa taie, probabil, din alte sectiuni ale bugetului si sa plombeze gaura pentru consumul masinii! Eu am un 4x4, diesel, dar m-as bucura aproape la fel ca la un castig de loterie sa-i vad varsand sange propriu pe cei care fac jocurile cu carburantii!
De voie, de nevoie, eu merg mai mult cu bicicleta, chiar daca este produsa de acelasi producator ca si masina(o alta mica nebunie), nu consuma decat...calorii :zambet:!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare