Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 9. septembrie 2013, 20:01

Ajutor! M-am impotmolit...

Salutare tuturor! Am o "mica mare" problema: cu ceva timp in urma, desi locuiesc intr-un apartament la bloc, stand la etajul 1, geamul de la baie si cel de la bucatarie corespund unei curti interioare(engleze) si, deci, primului nivel; aici, dupa ce am renovat apartamenrul, mi-am facut un fel de balconas in care am inghesuit o multime de obiecte care nu aveau ce cauta inauntru, printre care si unele scule de pescuit care nu necesita conditii speciale de depozitare, cum ar fi un minciog mai vechi, veste pentru barca, nade, etc. Cu peste un an in urma m-am trezit cu minciogul(plasa) roasa, una din vestele pentru barca si geanta Rod Hutchinson pentru nade roase si gaurite, ca sa nu mai amintesc de furtunul de la una din pompele pentru picior, de umflat barca si alte lucruri pe care mi le-a deteriorat un sobolan! Drept urmare, am luat diverse mijloace de a-l tine departe, pana si aparat cu ultrasunete, dar, bineinteles, nu au avut niciun rezultat, nici otrava(nu am pus, initial, deoarece nu doream sa-l omor), nici lipiciul acela pentru capturat sobolani nu a facut nimic, decat mi-a facut mie probleme! Trecand peste aceasta situatie, pe care am rezolvat-o prin astuparea spatiilor dintre placile de policarbonat sau dintre profilele metalice! Dar adezivul acela mi-a lipit mie o gramada de obiecte, iar acum caut informatii despre o solutie care sa ma ajute sa dezlipesc obiectele lipite!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

2

luni, 9. septembrie 2013, 20:13

aoleuuu........domn inginer....
pai ce lipici ai folosit? ceva siliconic?

3

luni, 9. septembrie 2013, 20:33

Dar adezivul acela mi-a lipit mie o gramada de obiecte, iar acum caut informatii despre o solutie care sa ma ajute sa dezlipesc obiectele lipite!

No, acuma imi explic si eu de ce nu pui poze/relatari "de la pescuit" :gandesc:-se vrea gluma
Trebuia de mult sa deschizi topicu' asta, nu sa stai cu "ele" lipite atata timp :rizi: -iarasi gluma
:noroc:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 9. septembrie 2013, 20:35

vaaaaaai,
faza asta e ca ala care era suparat si-l intreaba prietenul ce are. pai ce sa am, zice omul, nevasta-mea m-a inselat cu cel mai bun prieten, cu seful, cu vecinul si cu cea mai buna prietena a ei. acum am plecat de acasa, ca mi-a luat si casa, ma duc sa dorm la mama, problema mare e ca mi-am uitat tigarile la ea...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 10. septembrie 2013, 02:16

aoleuuu........domn inginer....
pai ce lipici folosit? ceva siliconic?

Este adezivul pentru sobolani care se poate cumpara de la orice pet-shop! Trebuie sa ma uit daca mai am cutia, deoarece nu mai retin detaliile despre acesta!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 10. septembrie 2013, 02:19

Dar adezivul acela mi-a lipit mie o gramada de obiecte, iar acum caut informatii despre o solutie care sa ma ajute sa dezlipesc obiectele lipite!

No, acuma imi explic si eu de ce nu pui poze/relatari "de la pescuit" :gandesc:-se vrea gluma
Trebuia de mult sa deschizi topicu' asta, nu sa stai cu "ele" lipite atata timp :rizi: -iarasi gluma
:noroc:

Oricum nu prea postam eu poze, mai ales in ultima vreme nu prea am cu ce sa ma "prezint"...bine ca nu mi-am lipit sculele de pescuit :zambet: ...dar nu asta era motivul...!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 10. septembrie 2013, 02:24

vaaaaaai,
faza asta e ca ala care era suparat si-l intreaba prietenul ce are. pai ce sa am, zice omul, nevasta-mea m-a inselat cu cel mai bun prieten, cu seful, cu vecinul si cu cea mai buna prietena a ei. acum am plecat de acasa, ca mi-a luat si casa, ma duc sa dorm la mama, problema mare e ca mi-am uitat tigarile la ea...

Din fericire nu era vorba despre cine stie ce paguba din obiectele lipite, insa, desi n-am avut nevoie de ele pana acum, mi-am adus aminte cautand altceva pe balconas si mi-am spus sa incerc sa rezolv, mai bine mai tarziu decat niciodata!
De glumit, glumim, inteleg, dar ceva util, nimic? :pauza:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 10. septembrie 2013, 06:32

benzina sau diluant! eu cu astea doua am rezolvat problemele! pe scurt......soarece lipit pe carton si cu un motanas tanar( lipsit de experienta) ce credeti ca o iesit???? :gandesc: ceva acolo....asaaaa....oricum ciudat tare....am ras de m-am prapadit! atunci am salvat situatia cu benzina......si iar m-am cocosat de ras ca i-o ajuns la pisoi benzina la ,,buci,, si atunci sa vezi :doarecapu:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 10. septembrie 2013, 06:46

poti incerca si cu acetona.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 10. septembrie 2013, 06:55

benzina sau diluant! eu cu astea doua am rezolvat problemele!
Benzina sau diluant numai pe moment ( imediat dupa punerea lipiciului pe hartie ). Se pare ca dupa intarirea lipiciului nu se mai poate face nimic pentru dizolvarea lui. Asa ca domn inginer pe viitor mai multa atentie !!! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 10. septembrie 2013, 09:51

benzina sau diluant! eu cu astea doua am rezolvat problemele!
Benzina sau diluant numai pe moment ( imediat dupa punerea lipiciului pe hartie ). Se pare ca dupa intarirea lipiciului nu se mai poate face nimic pentru dizolvarea lui. Asa ca domn inginer pe viitor mai multa atentie !!! :ochi:

Am uitat sa subliniez faptul ca adezivul a fost pus cu peste un an in urma! Si eu am incercat cu benzina si diluant, si nu am reusit, din nou, trebuia sa precizez ca doresc curatarea in totalitate a suprafetelor! Multumesc tuturor!
P.S. Cat despre profesia mea, deocamdata fac si eu parte dintre cei care nu le stiu pe toate, dar macar incearca sa afle cat mai multe! Salutari tuturor celor care le stiu pe toate!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 10. septembrie 2013, 10:01

Cat despre profesia mea, deocamdata fac si eu parte dintre cei care nu le stiu pe toate, dar macar incearca sa afle cat mai multe! Salutari tuturor celor care le stiu pe toate!
Cred ca nu teai suparat Colegu !!! asa e bine ? :nunteleg: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 10. septembrie 2013, 10:14

nu cred ca s-a suparat. daca da, eu imi cer scuze ca am glumit.
on-topic: nu cred ca mai poti face ceva ca sa dezlipesti acolo. sper ca nu era ceva important
:noroc:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 10. septembrie 2013, 12:05

Pentru sobolani cea mai buna "otrava" e o pisica crescuta la tara, nu din asta de oras care nu a vazut in viata ei un soarece. :rizi:
Pentru lipiciul gata intarit... spaclu, dalta, ciocan, etc... cu regretele de rigoare, ... :zid:

Succes :noroc:
Incepator in pescuitul somnului

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 10. septembrie 2013, 12:22

benzina sau diluant! eu cu astea doua am rezolvat problemele! pe scurt......soarece lipit pe carton si cu un motanas tanar( lipsit de experienta) ce credeti ca o iesit???? :gandesc: ceva acolo....asaaaa....oricum ciudat tare....am ras de m-am prapadit! atunci am salvat situatia cu benzina......si iar m-am cocosat de ras ca i-o ajuns la pisoi benzina la ,,buci,, si atunci sa vezi :doarecapu:
o pisica crescuta la tara, nu din asta de oras care nu a vazut in viata ei un soarece. :rizi:
motanelu lu geoco o fi fost de la oras ? :nunteleg: o mai venit acasa ? :nu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 10. septembrie 2013, 14:44

incearca cu un pistol cu aer cald, eu am citit pe notita tehnica la al meu si scrie ca se poate curata cu el chiar si vopsea.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 10. septembrie 2013, 22:22

Nu ma supar eu asa usor... :ochi: :zambet: ! Multumesc pentru ideea suflanta de aer cald...nu erau prea importante...doua galetuse de 5 l blocate una in alta...problema este ca nu suport sa nu dau de capat la un lucru sau o situatie...si imi stau pe cap cele doua galetuse...dar pana la urma...nu scapa ele... :zambet: !
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 10. septembrie 2013, 22:27

evergreen, profitand de faptul ca nu te superi asa usor, am si io o intrebare. :)
Ai pus lipiciu` ala undeva pe unde credeai ca o sa treaca sobolanu`... clar.
Da` daca inteleg cum a trecut matza lu` geoco prin locu` ala, totusi nu inteleg cum au trecut galetile tale pe acolo? :nunteleg: :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 10. septembrie 2013, 22:43

Nu ma supar eu asa usor... ! Multumesc pentru ideea suflanta de aer cald...nu erau prea importante...doua galetuse de 5 l blocate una in alta...problema este ca nu suport sa nu dau de capat la un lucru sau o situatie...si imi stau pe cap cele doua galetuse...dar pana la urma...nu scapa ele... !
Colegu !pentru ca am vazut ca nu te superi asa usor, m-am luat inima-n dinti si iti mai dau un sfat :
Nu incerca sa desfaci galetusele cu ajutorul pistolului cu aer cald (o sa le topesti) caldura degajata din pistol e mult prea mare cu alte cuvinte( te poti arde ). :soc: :necajit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 10. septembrie 2013, 23:26

Nu
Nu ma supar eu asa usor... ! Multumesc pentru ideea suflanta de aer cald...nu erau prea importante...doua galetuse de 5 l blocate una in alta...problema este ca nu suport sa nu dau de capat la un lucru sau o situatie...si imi stau pe cap cele doua galetuse...dar pana la urma...nu scapa ele... !
Colegu !pentru ca am vazut ca nu te superi asa usor, m-am luat inima-n dinti si iti mai dau un sfat :
Nu incerca sa desfaci galetusele cu ajutorul pistolului cu aer cald (o sa le topesti) caldura degajata din pistol e mult prea mare cu alte cuvinte( te poti arde ). :soc: :necajit:

Nu-ti face griji...nu sunt cu sorcova...am spus(sau intentionam) ca incerc sa incalzesc putin, vad eu cum, cu apa fiarta, sau ceva de genul, chiar si cu suflanta... dar nici chiar asa... :noroc: :ochi: !
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare