Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 12. martie 2012, 20:40

Stoper pe forfah

Salut,
un mod de a face repede un stoper pe forfah, de ex pt pluta de grund, este infasurarea dubla a forfahului printr-un tub de plastic.

Dezavantaj: la trasatura se rupe tubul sau se subtiaza f tare.
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_0003.JPG (64,08 kB - 168 ori coborit - ultima oara: 3. septembrie 2020, 09:55)
  • IMG_0004.JPG (62,74 kB - 144 ori coborit - ultima oara: 3. septembrie 2020, 09:55)
  • IMG_0006.JPG (57,02 kB - 134 ori coborit - ultima oara: 3. septembrie 2020, 09:55)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 12. martie 2012, 20:49

Foloseste izoler band, doar ca faci doua bucle iar daca se taie izolerul il schimbi f usor.Inainte foloseam si eu tuburi de varnish din silicon dar cand se taia trebuia sa tai carligul sa bag tubul si iar sa leg carligul.Aceasta metoda cu izoler este dumnezeiasca. :pescuit:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 12. martie 2012, 20:53

Eu folosesc ventilul de biciclete, este mai rezistent de cît tuburile de varnish din silicon :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »LARRY« (12. martie 2012, 21:03)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 12. martie 2012, 20:58

Aceasta metoda cu izoler este dumnezeiasca.


Este mult mai practică, ai dreptate. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 13. martie 2012, 06:13

Salut.Eu folosesc leucoplast sau in caz de forta majora(solutie economica)-filtru de tigara prins intr-o bucla facuta direct pe fir(super-rezistent).
...cogito ergo sum.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 13. martie 2012, 06:21

Salut,
sper ca poze urmeaza, nu? E mai bine cu poze, atunci stim toti despre ce se vorbeste.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 13. martie 2012, 07:44

Salut,
sper ca poze urmeaza, nu? E mai bine cu poze, atunci stim toti despre ce se vorbeste.
incerc sa pun eu niste poze, stoperul este bine sa nu afecteze firul, sa tina atat cat trebuie :pescuit: si sa fie schimbat usor

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 13. martie 2012, 14:22

Cum se poate pune foto?
...cogito ergo sum.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 13. martie 2012, 14:28

Cum se poate pune foto?


trebuie sa le incarci pe un site extern (tinypic.com, imageshack.us ... etc) dupa care in mesajul pe care il compui aici apesi iconita de inserire a imaginii pe care o gasesti deasupra editorului de text (aia cu un apus de soare) unde copiezi linkul catre poza ta ...

o alta varianta ar fi sa o bagi in galeria ta persoanala si ne pui un link catre ea ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 15. martie 2012, 10:58

Salut,

pentru stoper pe forfah folosesc izolaţie de fir de curent - monofilament (nu liţat) -, pentru forfah de 2mm tai 2 buc.x 2cm de izolaţie de pe un fir cu secţiunea de 2,5 mm, la una din bucăţi se decupează pe o lungime de 1cm jumătate din secţiunea tubului. Se introduc pe forfah tubul tăiat, pluta apoi tubul întreg, se ia o bucată de fir împletit (mai vechi) de minim 0,35 mm diametru şi se face un nod pe forfah (se înfăţoară de 3 ori şi se face un singur nod la fiecare din primele două înfăşurări iar la a treia înfăşurare se fac două noduri, la fiecare nod se strânge bine), se aduce tubul decupat lângă nod şi se matisează de 3 ori peste jumătatea de tub, cu nod simplu la primele două şi triplu la ultima matisare,se strânge nodul dar nu exagerat pentru a evita secţionarea tubului. Tubul decupat se pune spre cârlig orientat cu decuparea spre cârlig, tubul întreg se matisează tot după regula de mai sus. Pentru diametre mai mici se pot folosi izolaţii de pe fire mai subţiri, pentru ştrangularea tubului se poate folosi orice aţă tare dar nu foarte groasă. În loc de tub se poate folosi şi panglică din cameră de bicicletă înodată pe forfah apoi ştrangulată cu 3 sau 4 spire înnodate.

Fir întins!
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 6.jpg (24,93 kB - 224 ori coborit - ultima oara: 3. septembrie 2020, 09:57)
  • 1.jpg (40,38 kB - 163 ori coborit - ultima oara: 3. septembrie 2020, 11:15)
  • 2.jpg (27,12 kB - 147 ori coborit - ultima oara: 3. septembrie 2020, 11:14)
  • 4.JPG (35,56 kB - 130 ori coborit - ultima oara: 3. septembrie 2020, 11:14)
  • 5.jpg (29,25 kB - 106 ori coborit - ultima oara: 3. septembrie 2020, 11:14)
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 15. martie 2012, 11:14

eu folosesc ata sau elastic de bani pt opritor :)

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 16. martie 2012, 21:41

pluta de grund
Zoran, nu am folosit niciodata pluta de ground, am stat si am gandit un model de pluta confectionat din polistiren de inalta densitate, neaparat lunguiet, dupa cum ai spus sa nu provoace vibratii mari.Acest polistiren il tai cu nichelina electirc (am unde) si il atasez cu inele de garou pe fir. pretul este aproape zero, nu ca as avea ceva impotriva celor de la fabrica de plute,dar cred ca este o idee ingenioasa.Firul va fi la mijloc deoarece pluta o fac din doua bucati fata in fata si le prind cu inelele de garou.BAT CAMPII? :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 16. martie 2012, 21:46

wow! poti sa faci o schita?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 16. martie 2012, 21:58

poti sa faci o schita
Hai ca ti-ai imaginat-o imediat :ochi: .Sigur ca da,cred ca pot sa fac si un calcul de greutate ridicata daca ii aflu densitatea,asta ca sa le standardizam :prieteni: Sa ajutam colegii:noroc: :noroc:
Nu-ti mai spun ca am avut in cap sa bag spuma de aia de constructii expandabila intr-un balon de ala de party lunguiet ca prezervativul :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: dar e mai scump

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »galati« (16. martie 2012, 22:05)


ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 19. martie 2012, 09:31

Dacă poţi fă pluta dintr-o bucată şi după ce i-ai dat forma o tai pe lungime, dar nu în două ( consideri un cerc, o tai pe rază - din centrul cercului până la margine - pe toată lungimea plutei), apoi iei o sârmă de 2-2,5 mm o bagi în crăpătură, strîngi bine pluta si mişti sârma. O să facă un şanţ chiar pe mijlocul plutei, bagi firul în şanţ şi pui garourile. Şanţul să fie mai mare în diametru decât forfahul, altfel cască pluta.
Bună idee vine de la Galaţi.
Salut şi fir întins.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

17

luni, 19. martie 2012, 23:40

:ochi: Eu folosesc stoper din filtru de tigara, este excelent, deoarece in filtru introduc si miros pentru somn.
Avem insa libertatea de a alege ! :zambet:

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 29. mai 2012, 14:44

confectionare pluta grund

M-am gândit și eu la o variantă de a-mi confecționa singur plutele de grund care a rămas deocamdată la stadiul de ideie ce urmează să o testez.
1.Primul lucru care l-am facut , a fost să pun în balanță aspecte privind beneficii , costuri și timp alocat la confecționarea unei plute , raportând toate acestea la prețul unei plute (1 pluta cu zornăitori de aprox 30 g = 8 lei).
2.Am identificat următoarele aspecte :-dacă pescuiești într-o zonă cu agățătură și dacă începi să pierzi monturi ,costurile zilei de pescuit cresc semnificativ.
-costul estimat nu l-am putut stabili , dar mi-am făcut un necesar pentru a confecționa plute (o bucată placă polistiren extrudat(cel mai dens) de 10 cm grosime, șmirgher dur și
fin,tub pentru culisarea firului prin plută,vopsea / rășină pentru vopsitul plutei de preferat șprey)
- forma brută a plutei aș încerca să o obțin cu un dispozitiv ceva mai mare ca acela cu care se scote cotorul la măr(ideia venindu-mi într-o seara când aveam în meniu fructe
:zambet: ), făcut dintr-o țeavă sau tablă subțire în carne., după care aș finisa-o cu șmirghel.
3.Am făcut un mic test cu dispozitivul de scos cotoare la măr și sunt optimist.Dar până nu găsesc vopseaua sau rășina cu care să vopsesc pluta care să nu atace polistirenul (cu vopseaua de metal pe bază de diluant nu
merge), și după ce fac una (plută) doar din șmirghel nu are rost să confecționez si un dipozitiv la scară mai mare pentru a da forma brută a plutei.
4.Tubul care să străbată pluta ,în momentul de față nu imi vine în minte decât variante din varniș de la conductor de 1,5 sau 2 , tub antitanghel folosit la pescuitul cu cosulet de nădire (feeder).
5.Vopsitul plutei îl consider necesar din două motive :1. dă rezistență plutei (vopsită cu rășină in mai multe straturi)
2. am înțeles de la un ”meseriaș” că expus mult timp la apă ,polistirenul absoarbe o parte din ea , scăzând astfel flotabilitatea .

6.Repet , toate acestea sunt la stadiul de ideie urmând în timp să încerc să o pun în practică.Până atunci shoping de la magazin........ :ciao:
»Stefi« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Imagine2144.jpg (32,7 kB - 144 ori coborit - ultima oara: 3. septembrie 2020, 09:59)
  • Imagine2145.jpg (34,06 kB - 120 ori coborit - ultima oara: 3. septembrie 2020, 09:59)

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 29. mai 2012, 15:33

aveam în meniu fructe

3.Am făcut un mic test cu dispozitivul de scos cotoare la măr și sunt optimist.Dar până nu găsesc vopseaua sau rășina cu care să vopsesc pluta care să nu atace polistirenul (cu vopseaua de metal pe bază de diluant nu
merge), și după ce fac una (plută) doar din șmirghel nu are rost să confecționez si un dipozitiv la scară mai mare pentru a da forma brută a plutei.
4.Tubul care să străbată pluta ,în momentul de față nu imi vine în minte decât variante din varniș de la conductor de 1,5 sau 2 , tub antitanghel folosit la pescuitul cu cosulet de nădire (feeder).
5.Vopsitul plutei îl consider necesar din două motive :1. dă rezistență plutei (vopsită cu rășină in mai multe straturi)
2. am înțeles de la un ”meseriaș” că expus mult timp la apă ,polistirenul absoarbe o parte din ea , scăzând astfel flotabilitatea .

6.Repet , toate acestea sunt la stadiul de ideie urmând în timp să încerc să o pun în practică.Până atunci shoping de la magazin........ :ciao:[/quote]

Ce inventiv este românul......bravo. :apl:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 29. mai 2012, 15:52

:zambet: