Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

miercuri, 20. iunie 2012, 21:20

inloc de tubul acela de la momturile cu cosulet poti pune tub de cogeac este tot una si poti vopsi pluta cu lac !!!!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 21. iunie 2012, 10:53

Salut,
un mod de a face repede un stoper pe forfah, de ex pt pluta de grund, este infasurarea dubla a forfahului printr-un tub de plastic.

Dezavantaj: la trasatura se rupe tubul sau se subtiaza f tare.
Si tu ai in poze tot plute de la Decathlon :ochi:
Revenind la topic, eu folosesc opritoare mobile facute din ata. Bobinez firul de baza cu o ata rosie (asa-mi place mie) folosind legatura clasica pentru carlige. Ata nu se taie, poate fi modificata pozitia extrem de usor si cu o margeluta montata inainte rolul ei este bine determinat. :noroc:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 23. iunie 2013, 09:35

Anul trecut am pescuit prima data la pluta culisanta
Si am avut probleme cu stoperul care da adaincime plutei!
Initial am facut un stoper din camera de bicicleta, dar nu puteam sa dau adincime mai mare din cauza ca stopendul nu trecea prin
inelul din varful lansetei!
Am schimbat stopendul initial cu un elastic mai subtire si am rezolvat problema!
Dupa setarea adincimei pe firul principal chiar la 6-7metri ,am putut mulina firul pe tambur, nodul intrand prin inelulu lansetei!
Va rog sa-mi spuneti daca am procedat corect sau nu, si daca aveti alte variante! :gandesc:

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 23. iunie 2013, 10:55

Si eu pe Mures in anumite locuri cu apa adanca si lina, folosesc montura cu pluta culisanta, lansata de pe mal. De regula fac doua noduri, din 6-7 spire(pentru fiecare nod) din ata cerata sau monofilament pe un tub de plastic, introduc firul principal prin tubul de plastic si trag cele doua noduri de pe tub pe firul principal dupa care le stang cit sa permita o culisare mai greoaie pe fir. Folosesc doua noduri in tandem pentru ca plumbul care ajunge pe substrst si montura(koos) cu peste sa nu-mi deregleze adincimea la care vreau sa pescuiesc. In cazul in care pentru reglarea adincimii, in timp, cele doua noduri cedeaza pentru a nu desface toata montura, fac nodurile opritoare direct pe firul principal, chiar si cu elastic mai subtire pentru a permite culisare firului principal prin inelul de virf. Atita timp cit poti pescui la adincimea dorita de tine este bine.

2arul

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. iunie 2013

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 23. iunie 2013, 14:34




4.Tubul care să străbată pluta ,în momentul de față nu imi vine în minte decât variante din varniș de la conductor de 1,5 sau 2 , tub antitanghel folosit la pescuitul cu cosulet de nădire (feeder).

tubul antitangle folosit la metoda feeder ar creste un pic costurile de confectionare a plutei, daca tot stai in bucuresti vezi ca pe la toate colturile au aruncat astia colaci de fibra optica, in interiorul cablului se afla un astfel de tub din pvc, destul de rigid, 2mm de culoare alba sau galbena :)

puiusd

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 17. aprilie 2013

Locație: suceava

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 4. iulie 2013, 08:28

Nail Knot | How to tie the Nail Knot | Fishing Knots
pt cei care vor sa faca un nod pe coloana culisor,,ca e la somn ca este la matc sau bologneza,,cred ca asta este cel mai sigur,bun,si excelent nod,,care sa treaca lejer si prin inelele lansetei,.
poate fi facut din ata sau nailon de pescuit,,,ata va sta mai bine si va culisa mai bine.monofilamentu sa strange prea tare pe coloana,si cred ca fiecare are in trusa ceva gen tub de plastic,pix,un varnis mai tare etc.

puiusd

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 17. aprilie 2013

Locație: suceava

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 4. iulie 2013, 08:57

M-am gândit și eu la o variantă de a-mi confecționa singur plutele de grund care a rămas deocamdată la stadiul de ideie ce urmează să o testez.
1.Primul lucru care l-am facut , a fost să pun în balanță aspecte privind beneficii , costuri și timp alocat la confecționarea unei plute , raportând toate acestea la prețul unei plute (1 pluta cu zornăitori de aprox 30 g = 8 lei).
2.Am identificat următoarele aspecte :-dacă pescuiești într-o zonă cu agățătură și dacă începi să pierzi monturi ,costurile zilei de pescuit cresc semnificativ.
-costul estimat nu l-am putut stabili , dar mi-am făcut un necesar pentru a confecționa plute (o bucată placă polistiren extrudat(cel mai dens) de 10 cm grosime, șmirgher dur și
fin,tub pentru culisarea firului prin plută,vopsea / rășină pentru vopsitul plutei de preferat șprey)
- forma brută a plutei aș încerca să o obțin cu un dispozitiv ceva mai mare ca acela cu care se scote cotorul la măr(ideia venindu-mi într-o seara când aveam în meniu fructe
:zambet: ), făcut dintr-o țeavă sau tablă subțire în carne., după care aș finisa-o cu șmirghel.
3.Am făcut un mic test cu dispozitivul de scos cotoare la măr și sunt optimist.Dar până nu găsesc vopseaua sau rășina cu care să vopsesc pluta care să nu atace polistirenul (cu vopseaua de metal pe bază de diluant nu
merge), și după ce fac una (plută) doar din șmirghel nu are rost să confecționez si un dipozitiv la scară mai mare pentru a da forma brută a plutei.
4.Tubul care să străbată pluta ,în momentul de față nu imi vine în minte decât variante din varniș de la conductor de 1,5 sau 2 , tub antitanghel folosit la pescuitul cu cosulet de nădire (feeder).
5.Vopsitul plutei îl consider necesar din două motive :1. dă rezistență plutei (vopsită cu rășină in mai multe straturi)
2. am înțeles de la un ”meseriaș” că expus mult timp la apă ,polistirenul absoarbe o parte din ea , scăzând astfel flotabilitatea .

6.Repet , toate acestea sunt la stadiul de ideie urmând în timp să încerc să o pun în practică.Până atunci shoping de la magazin........ :ciao:

salut ,daca vrei sa-ti faci singur plutele uite 1 sfat, polistiren extrudat e bun,dar si mai bun este talpa de slap,densitate f mare si maleabilitate,,nu se rupe la indoiri,tuburi gasesti incepand de la chinezi la dragon 1 ron buc,,pana la magazine de pescuit care vand tije pt momitoare de crap,,e una si aceiasi,1 -1,5 ron tub de 30cm,3mm grosime.si de aici incepe manopera,,daca nu ai un strung,,atunci incepe cu o bormasina normala.iei bucata de material treci prin ea o tija de fier care sa-i dea mijlocul,,apoi cu o lama de cutter dai forma cat mai apropiata de final plutei.dupa ce ai facut asta pui tija de fier in bormasina si cu o pila mare,,raspa,,sau smirghel lipit pe o bucata de lemn dai forma rotunda si dorita plutei,atentie nu apasa prea tare ca se va rasuci scartul pe tija,dupa ce ai terminat pluta si vrei sa o vopsesti cauta la magazine gen,metro,etc la papetarie vopsele de colorat pe baza de apa,,sunt si tusuri colorate dar sunt cam scumpe,poti alege tempera,sau vopsele acrilice,dupa toate astea cauta aracet pune pe tija care va fi interiorul plutei,,si cam gata treaba,primele 3-5 plute le vei strica,,dar apoi vei fi profesor,,,,pacat ca nu am poze ,,ca atasam asa ceva,,,mie mi-a venit idea asta cand cautam plute de 80-100 gr si nu gaseam .spor la treaba

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 5. iulie 2013, 08:54

cu o margeluta montata inainte rolul ei este bine determinat. :noroc:


Poti sa explici te rog rolul margelutei?
Incepator in pescuitul somnului

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 5. iulie 2013, 09:32

La monturile mele margelele au urmatoarele roluri:
1. protejeaza opritoarele
2. perimit zornaitoarei sa se miste nu doar in plan vertical ci sa se si roteasca datorita curentului apei. Margeluta elimina frictiunea dintre zornaitoare si noduri, opritoare etc
3. Margelele, daca prin orificiul prin care trece firul se introduce o scobitoare, aceasta devine un stoper eficient.
In completarea pct. 2 am vazut la angeldomaene niste "moristi" pe care vreau sa le imperechez (rigidizez) cu zornaitorile si sa fiu sigur de faptul ca acestea vor face zgomot si la un curent nimic al apei folosind momeala "moarta". O barca aflata in deriva nu va avea aceiasi viteza cu apa. In urma acestei diferente rezulta un curent care antreneaza acea "morisca". Voi ati folosit asa ceva? Peste vreo 2 saptamani cand imi comand diverse, imi voi cumpara si d'astea. Sunt convins ca sunt un plus care face diferenta in perioadele in care somnul urca si nu "gaseste" nimic atractiv.

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 5. iulie 2013, 09:39

salut,
cel mai des stoper folosit de mine este "filtru de tigara" si nu am avut probleme niciodata...
il am tot timpul cu mine tinand cont ca sint fumator.
:salut:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 5. iulie 2013, 10:02

Merci Eugen, :noroc:

salut,
cel mai des stoper folosit de mine este "filtru de tigara" si nu am avut probleme niciodata...
il am tot timpul cu mine tinand cont ca sint fumator.
:salut:


Cum folosesti filtrul :nunteleg: Fumator fiind risipesc o gramada de "stopere" :)
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 5. iulie 2013, 10:41

salut,
faci doua bucle pe fir pe unde bagi filtru normal nu cel cu carbune .
:salut:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 5. august 2013, 13:41

am o dilema pe care daca mi-o rezolva cineva, dau o bere:
eu nu vreau sa am niciun nod pe linie (intelegand de la tambur pana la ac) decat nodul de la ac. cum fac sa pun un opritor pt un plumb de max 90g care sa reziste la o aruncare la vreo 20m?
nu vreau variante cu fir matisat pe vreun tub pus perpendicular, bucle, sau leucoplast pe fir sau un mic plumb culisant sub plumbul principal care se "zdrobeste"putin pe fir. firul nu tr afectat in niciun fel. a...eu nu folosesc forfac. firul e acelasi de la ac pana la mulineta
deci: carlig, nod, fir30cm, opritor,plumb culisant, fir pana la tambur. montura simpla de tot. problema e opritorul :gandesc:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 5. august 2013, 13:48

am o dilema pe care daca mi-o rezolva cineva, dau o bere:
eu nu vreau sa am niciun nod pe linie (intelegand de la tambur pana la ac) decat nodul de la ac. cum fac sa pun un opritor pt un plumb de max 90g care sa reziste la o aruncare la vreo 20m?
nu vreau variante cu fir matisat pe vreun tub pus perpendicular, bucle, sau leucoplast pe fir sau un mic plumb culisant sub plumbul principal care se "zdrobeste"putin pe fir. firul nu tr afectat in niciun fel. a...eu nu folosesc forfac. firul e acelasi de la ac pana la mulineta
deci: carlig, nod, fir30cm, opritor,plumb culisant, fir pana la tambur. montura simpla de tot. problema e opritorul :gandesc:


Incearca sa pui pe fir o margeluta si prin gaura ei introduci fortat o scobitoare, dupa care ii rupi capetele. Daca diametrul gaurii maregelei se pupa cu grosimea firului si diametrul scobitorii => te-ai scos. :bravo:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 5. august 2013, 14:00

merci, m-am gandit si eu la asta. dar nu vreau asa ca afectez firul, il zdrobesc putin.
ideea era sa nu deranjez firul in niciun fel. pt ca acolo unde-l deranjezi, acolo se rupe.
am incercat cu leucoplast matisat pe fir, dar nu tine, nu face aderenta buna cu firul in apa, si daca arunc mai departe ma trezesc cu plumbul langa carlig.
eu vreau sa dau cu fie mai subtiri, dar sa le maresc rezistenta prin genul asta de protectie, fara noduri, fara chestii.
poate cu ceva silicon (de-ala din tub) pe fir, dar nu stiu daca adera, e suprafata mica :gandesc:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 5. august 2013, 14:47

Tocmai a spus Adi cum se face. Iei chistocul ( filtrul ) si-l introduci intr-un lat facut pe linie, din doua bucle. Adica! Indoi linia in punctul unde vrei sa faci opritorul, bagi degetul mare si aratatorul printre firele suprapuse rezultate din indoitura si dai bucla aia peste cap ca sa prinzi apoi firele suprapuse de mai jos. Bagi chistocul si strangi. Cred ca e nodul fara nod pe care-l inveti prima data cand esti copil, inainte sa inveti sa-ti legi sireturile de la pantofi.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 5. august 2013, 15:13

crede-ma ca am citit ce zice adi. sunt 2 probleme:
1 nu prea as vrea sa folosesc filtru de tigara, mi-e ca miroase a tutun si nu e bine.
2 bucla de care spui, e tot un fel de nod fara nod si nu voiam asa.
ne-om mai gandi la variante...
daca gasesc vreuna va spun

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 5. august 2013, 15:39

Da` stopper-u` ala descris de Zoran din fisie subtire de camera de bicicleta infasurata in juru` firului de 2-3 ori si facut un nod banal, nu-ti place?
Ala nu afecteaza mecanic firul si tine foarte bine... io numa` d-astea folosesc mai nou cand dau cu echipament peste mediu.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 5. august 2013, 15:57

care domnule? am citit mai sus si nu am gasit nimic...
daca nu afecteaza firul si tine plumbul bine, ar fi treaba buna...
da-mi un link te rog

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 5. august 2013, 16:08

am o dilema pe care daca mi-o rezolva cineva, dau o bere:
Bogdane sunt pe piata niste chinezari (opritoare sub forma de picatura) daca vei pune 3 bucati prin care vei trece o scobitoare nu vei avea probleme la aruncare, mai ales ca nu arunci departe.
In contact cu apa lemnul se va unfla iar plumbul nu va mai ajunge linga cirlig. Le pui pe toate( fara a rupe scobitoarea) ,pretul unui plic de 50 buc e 1,5 roni :bravo:

acu beau numa apa :noroc: ca berea ma adoarme :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA