Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 5. august 2013, 16:58

care domnule? am citit mai sus si nu am gasit nimic...
daca nu afecteaza firul si tine plumbul bine, ar fi treaba buna...
da-mi un link te rog
Pai ii asa cum am descris, nu-i ceva prea complicat.
Sau uita-te in filmuletu` asta a lu` Zoran incepand de la minutul 5: 2. Montura de grund cu pluta - pescuit la somn.MP4 - YouTube
Tine foarte bine, incearca.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

42

luni, 5. august 2013, 20:10

Eu folosesc exact sistemul lui Eugen, dar nu margea, ci ventil de bicicleta(poti ajusta si lungimea lui si a scobitorii).
:noroc:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

43

luni, 5. august 2013, 20:13

Totusi nu inteleg de ce nu folositi bilele de cauciuc sau silicon care se gasesc in comert?
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 5. august 2013, 20:24

pai nu tin plumbul de 90g nici daca te rogi de ele. te trezesti cu plumbul langa carlig.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 5. august 2013, 20:39

Exista stopere, tubulare (cilindrice) lunguiete care intra fest in bilele de cauciuc care le strang, de marimi diferite. La nevoie pui doua stopere si o bila, pe cel de deasupra. Cat pot sa alunece?
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

toni 54

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 11. februarie 2014, 19:49

stefi ca sa tai extrudatul iti dau o idee, tubul unui spray cu diametrul mai mic decit cele normale pe care il tai si ascuti putin la un cap.
.pentru culisare pe fir da o gaura pe lungime cu o sirma de 2-3mm si introdu pe ea un tub de pasta de pix curata.

am si eu in cap sa ma apuc sa fac asa ceva dar nu am gasit momentan bucati de extrudat. (o placa de 50mm grosime costa 23ron)
pina atunci am facut din oul de plastic de la kinder, in interiorul lui am introdus niste sirmulite pt zornaitoare,iar culisarea am facut-o prin strabaterea pe mijloc cu un tub de la betisoarele de curatat urechile dupa ce in prealabil am dat gauri adecvate.etansarea cu silicon.
pluta tine 35-40 g.
le voi incerca la primavara

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »toni 54« (11. februarie 2014, 19:54)


toni 54

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 11. februarie 2014, 19:59

pt stopere eu folosesc camase de cablu electric de pe care am scos conductoru,l taiat la 2cm lungime, si lle prind intr-o funda lat pe fir.
sau bucatele mici de 2-3cm din codita de frunze.

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

48

vineri, 14. februarie 2014, 12:45

se pot face stopere din un fir textil mai gros, :zambet: se face un nod ca si cum am lega un carlig fara ochet, cu barbeta ,se face nodul direct pe firul de forfat dar se strange ff tare si se lasa capetele mai lungi putin

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 26. martie 2014, 11:29

mai, ce chestii dezbateti voi aici? stoperele lui Zoran sunt foarte bune, nodul opritor e foarte bun daca esti atent cand il faci, si ce-i cu zgarcenia asta? jidanul pe patul de moarte i-a dezvaluit fiului doua secrete mari: 1. castig fara paguba nu este si 2. vinul se mai face si din struguri! deci daca nu vreti sa investiti in plutele de grund, ati socotit cate puteti face dintr-o placa de extrudat? ce daca costa 23 ron? :prieteni:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 17. mai 2016, 15:46

Dar până nu găsesc vopseaua sau rășina cu care să vopsesc pluta care să nu atace polistirenul (cu vopseaua de metal pe bază de diluant nu
iti recomand cu mare incredere ca peste pluta sa dai cu banala pasta corectoare de la librarie ,,,,, apoi cu orice vopsea si lac ,,,, garantat 100% testat
GANDESTE CA UN PESTE

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 17. mai 2016, 19:52

Stopere fixe ce le folosesc sunt acestea :
- cu fir textil , nod stoper, plus SUPER GLUE
- bila de cauciuc , trasa pe fir+ SUPER GLUE
- alica de plumb
( am mai vazut la Zoran, niste chestii misto, sa vedem daca putem sa le facem)

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

52

marți, 17. mai 2016, 20:19

Stoper mobil: din teava de aluminiu cu diametru interior de 2mm,sau 4mm(depinde de grosime leader) se taie teava si gata stoperul. Cele din camere de bicicleta, fire de curent , exclus ca cedeaza.