Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 3. septembrie 2013, 17:39

hobo stove

hobo stove este o sobita ce are ca scop sa fierbi o cana de apa pt ceai/cafea/supa in 8-9 minute cand afara e o temperatura apropiata de 0 grade.
din cate stiu acest sistem a fost inventat de homeless-ii din usa pe vremea marii crize. ei faceau focul sub ea cu lemnisoare sau chiar cu hartii. ideea a fost asa de practica incat in al 2-lea razboi mondial, armata americana a preluat sistemul si l-a imbunatatit, dotand apoi fiecare soldat cu o hobo stove. in prezent e folosita de mai toate armatele din lume, cele mai cunoscute hobo stove sunt cele ale armatei suedeze si elvetiene.
pt cine o arde minimalist e foarte practica. pt cine o arde si mai minimalist poate sa si-o faca singur din orice cutie de conserve ceva mai mare. pe youtube sunt zeci de filmulete pt studiu.

hobo stove militara swedish:
Swedish military stove - Cooking with wood - YouTube

hobo stove home made:
My first Hobo stove - YouTube

enjoy!

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 3. septembrie 2013, 18:57

Bogdane,
Aia e misto de facut un bors de peste la Dunare?? :rizi:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 3. septembrie 2013, 18:59

Oaaaaleeeee, oooaaaaallleee..... siiiii tigai! Si-apai ....... oan, ciu, sfri, ......... trec tigani pe drum, drumu-i plin de fum, ....... cocardea!
`Aidi frate ne dotezi cu tinichele. E bun cazanul, da` nu-i prea mult? Recunosc ca eu am pierdut podium anul asta din cauza ca-mi dadea cafeaua-n foc, dar ce-i prea mult e prea mult. Eu am un Linemann si fac repede o vatra sau imi fac un sant de colectare a apei de ploaie pe langa cort, mai tai un boschete care ma deranjeaza, un lemn pentru foc s.a. Am si cutite. Moolte. Am si maceta, dar si alte tampenii insa am senzatia de multe ori ca exagerez.
Vreau sobita?! Stau acasa.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 3. septembrie 2013, 19:01

Vatra nene! Mai si astupi resturile in ea la plecare.
Sa nu vada dushmannu` unde-am dat la peste :ochi:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 3. septembrie 2013, 19:27

Vatra nene! Mai si astupi resturile in ea la plecare.
Sa nu vada dushmannu` unde-am dat la peste :ochi:
pai asa facem cornele curatenie dupa partida? bagam gunoiul sub pres? :rizi:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 3. septembrie 2013, 19:31

Nope! In pamant :ochi: . Da` nu gunoiu`. Taciunii si resturile nearse. Gunoaiele le bagam in saci pana la primul tomberon.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 3. septembrie 2013, 19:32

ce bine le zici tu bibicule... :rizi:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 3. septembrie 2013, 19:33

Si noi la sfarsitul partidei, facem la fel, ardem ce se poate arde,
si partile metalice, conserve,cutii bere le luam la saci dinainte cumparati, si totul ramane curat. :bucuros2:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 3. septembrie 2013, 19:39

Sper ca NU ardeti si PET-urile... desi se pot arde lejer. Din punct de vedere al "mediului", e mai periculos sa arzi pet-uri decat sa le ingropi.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 3. septembrie 2013, 19:50

Si noi la sfarsitul partidei, facem la fel, ardem ce se poate arde,
si partile metalice, conserve,cutii bere le luam la saci dinainte cumparati, si totul ramane curat. :bucuros2:

Eu ard si cutiile de bere, dar le pun din timp. Se fac ca hartia. Din pacate am incercat sa evit arderea peturilor insa am ajuns la concluzia ca e mai putin rau daca le ard. Ca sa le bag in sacul de gunoi doar pe-ale mele, ma doare sufletul, iar daca ecologizez umplu masina de saci. Daca sunt putine nu-i problema. Ca sa le ingrop, mai devreme sau mai tarziu tot le spala apa si se aduna in aval. Asta-i plaga Dunarii, nu cei ce le lasa pe maluri neaparat.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 3. septembrie 2013, 19:57

Sper ca NU ardeti si PET-urile... desi se pot arde lejer. Din punct de vedere al "mediului", e mai periculos sa arzi pet-uri decat sa le ingropi.
Io-s pentru reciclat nu pt. ars sau ingropat... da` oricum nu conteaza pt. ce-s io daca "organele" nu considera asta de vreo importanta... chiar nu stiam chestia cu arsu`. :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 3. septembrie 2013, 20:08

Sper ca NU ardeti si PET-urile... desi se pot arde lejer. Din punct de vedere al "mediului", e mai periculos sa arzi pet-uri decat sa le ingropi.




Sper ca NU ardeti si PET-urile... desi se pot arde lejer. Din punct de vedere al "mediului", e mai periculos sa arzi pet-uri decat sa le ingropi.


Da,noi asta faceam! :doaaamne:
Nu stiam ca, cenusa este nociva!!!!Dar poate ca asa este daca stai bine si gandesti!!!

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 3. septembrie 2013, 20:20

Sper ca NU ardeti si PET-urile... desi se pot arde lejer. Din punct de vedere al "mediului", e mai periculos sa arzi pet-uri decat sa le ingropi.
Io-s pentru reciclat nu pt. ars sau ingropat... da` oricum nu conteaza pt. ce-s io daca "organele" nu considera asta de vreo importanta... chiar nu stiam chestia cu arsu`. :bravo:
Eu stiam, dar nu ca-i cenusa toxica ci ca otraveste aerul, insa am aceeasi problema ca si Costi. Daca gasesc container ceva aproape chiar nu ma deranjeaza sa ecologizez si dupa altii. Am invatat sa cer voie sa ridic chistocul pantofarului de pe munte :) .
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 3. septembrie 2013, 21:26

Recunosc ca am momente in care ard si eu cam tot ce "produc" inclusiv PET-uri. Mai ales cand trebuie sa "scap" de foarte multe PET-uri adunate de pe mal...si nu le pot transporta pe toate. Dar in general, evit sa ard macar PET-urile pe care le produc eu. La o adica, ce am adus cu mine, pot duce si pana la primul tomberon. (si PET-urile ocupa mai putin loc decat la venire, mai ales turtite).

Vazusem undeva la o emisiune TV, ca un PET ars polueaza la fel de mult ca o masina care functioneaza 10 minute...sau ceva de genul...Oricum, cu fiecare PET ars, se distruge si mai mult stratul de ozon :)).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 3. septembrie 2013, 21:44

Deci eu nu ma pot "dezvolta" intre gunoaie si daca locul e bun, dar infestat mai iau si decizii rapide. Altfel, nu sunt incuiat.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 4. septembrie 2013, 08:49

Nu ma incanta ideea, din simplul motiv ca dupa folosire ai o gramada de treaba cu spalatul fumului depus. Eu folosesc o mica lampa cu gaz si un ibric, care imi rezolva convenabil nevoile gastronomice.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 4. septembrie 2013, 13:27

Nu ma incanta ideea.
E totusi o solutie de avarie in caz ca se termina gazul ! :cafea:

Materia prima e pe mal la discretie (INCA) mai ales pe locurile unde se pescuieste la stationar :doarecapu: . Putina imaginatie si soba vagaboanda e gata sa faca cafeaua si nu numai.
mai ales ca o poti lasa pe loc ca sa se bucure si urmatorul de inventie.
Din cutiile de boabe de porumb mai mici sau mai mari cu putina imaginatie rezulta asta:ond

Una dintre cele mai ușor de a face un produs de gătit ar fi soba vagabond pe care o puteți face folosind doar un cutit. Pentru a face tot ce ai nevoie sunt 2 cutii de supă și ceva pentru a le taia (ferăstrău, cuțit, etc) .Una dintre conserve ar trebui să fie lăsat intreaga, iar celălalta ar trebui să aibă mici găuri rotunde tăiate toate în jur in partea de sus și de jos și un mare întrega tăiata la mijloc, pentru a pune în mai multe crengi). De asemenea,partea de sus capacul daca nu a fost eliminat, se face acest lucru. Apoi, tot ce trebuie să faceți este să completați pe fundul cutiei, cu un lichid inflamabil, sau chiar bete, iar apoi puneti a 2 cutie sau cana în partea de sus. Acest lucru poate fierbe apa în câteva minute și chiar găti mâncare.
Aragaz vagabond de bază, fără oală de gătit de top.
Am folosit acest stil de aragaz la -4 grade și apă a fiert într-o chestiune de secunde. Ai putea face o versiune mai mare a acestei de la un butoi de ulei. Fiți atenți atunci când utilizați cutii de ulei, deoarece acestea ar putea conține substanțe toxice. :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 10. septembrie 2013, 20:07

Cum se face un o sobita vagaboanda!! :rizi: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 10. septembrie 2013, 21:29

Va recomand acest produs, fara a face reclama firmei respective, puteti cumpara modele identice dar sub alta denumire,
Video
-

Video

Incepator in pescuitul somnului

  • »bogdanbogdan« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »bogdanbogdan«

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 11. septembrie 2013, 16:23


Aragaz vagabond de bază, fără oală de gătit de top.

eu o folosesc mai ales dimineata, cand mor daca nu iau o gura de cafea calda...
decat sa stau sa aprind focul, bag repede cateva cracute uscate si am apa fiarta imediat. anul trecut cand dadeam la crap legat in craci am folosit-o si in barca dar cu spirtiera in loc de crengute.

eu tin in barca totul, niciodata nu ma car cu nimic dupa mine acasa. am in barca o sacosa mare cu haine groase pt noapte, cu sacul de dormit, am kit de prim-ajutor, lansetele, cutia de pescuit, etc, etc, totul absolut. cand plec de acasa la pescuit am decat momeala, mancarea si apa rece la mine, atat. restul sunt in barca, ma asteapta toate la locul lor :)